Iresine herbstii – Çingene şalvarı

Renkli ve dayanıklı yapraklarından ve susuzluğa – sıcağa dayanıklı olmasından ötürü bahçelerde, parklarda süs bitkisi olarak kullanılır. Evlerde de yetiştirilebilir.

Çarpıcı renkte kızıl yapraklı, otsu, birkaç yıl yaşayabilen bir bitkidir. Yaprakları ve dalları pancar turşusunun renginin daha göz alıcı tonundadır. Çingene şalvarının yapraklar biraz parlak ve aylarca dayanabilir sağlamlıktadır.

Süs bitkisi olarak genellikle bahçelerde, parklarda kullanılır. Evlerde de Çingene şalvarı yetiştirebilirsiniz. Güneşli ve havadar bir pencere kenarında güzel yetişir.

Yaprak güzeli‘ne benzerlikleri çoktur ama hiçbir alakası olmayan bambaşka bir bitkidir. Çingene şalvarı Amaranthaceae (Ispanakgiller) familyasının Iresine cinsindendir.

Aynı cinsten Iresine lindenii türü ile hibritleri ve birçok kültivarları türetilerek yapraklarının hem şekli hem rengi değişik birçok Çingene şalvarı çeşitleri türetilmiş.

Bakım bilgileri

Çingene şalvarı toprak seçmez. Susuzluğa dayanıklı olsa da susuz kalması gelişmesini serpilmesini önler. Yani yaz boyunca bol bol, sık sık sulamalısınız. Aşırı sıcak iklimlere uyumludur. Bununla beraber çok sıcak memleketlerde bütün gün güneşli yerleri pek sevmez.

Çingene şalvarı (Iresine herbstii)

Çingene şalvarı (Iresine herbstii)

Kışa dayanıklılığı kuzey rüzgarlarını direkt almaması şartıyla -4C dereceye kadardır. Kışın korusanız daha iyi olur. İlkbahar sonunda budayarak boyunu kısaltın. Daha fazla dallanıp budaklanacaktır. Budadığınız Çingene şalvarı dallarından odunlaşmamış olanlarını köklendirebilirsiniz.

Bit vs. pek düşmanı yoktur. Hastalıklara da dirençlidir. Bahçelerde sorunsuz yetiştirilebilir.

Çoğaltılması

Çingene şalvarı tepe dalları ile çoğaltılır (bknz tepe çeliği). İlkbahar başında tepe dalları direkt olarak toprağa dikilir. Havalar ısındıkça köklenir ve sonra hızlı bir şekilde büyür. Yazın Çingene şalvarından tepe çeliği yaparsanız sıcakta köklenmesi zorlaşır. Tutması için yapraklarını azaltın ve iki hafta boyunca üstünü pet şişe gibi bir şeyle kapalı tutun.


'Iresine herbstii – Çingene şalvarı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yıldız, İstanbul dedi ki:

    Merhaba, çingene şalvarı çiçeğinin fiyatı ne kadardır? Seralarda bulunur mu?
    ***
    Küçük çapta süs bitkileri üreticiliği yapan kişilerde bulunabiliyor. Mesela semt pazarlarında veya el arabasıyla sokaklarda dolaşan çiçekçilerde.. Fiyatı gayet ucuzdur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)