Kalanchoe laciniata, dantel yaprak kalanşo

Dantel gibi ince parçalı yaprakları ve sarı çiçekleriyle diğer kalanşolardan çok farklı olan Kalanchoe laciniata türü hakkında..

Crassulaceae familyasından ve Kalanchoe cinsinin örnek türü olan Kalanchoe lacinata’nın yaprakları ince ince çok parçalı ama henüz mini bir fide iken tek parçalı olur. Ana vatanı Afrika’nın orta kesiminin doğusu, Suudi Arabistan ve güney – güney-doğu Asya civarlarıdır. Çiçekleri hediyelik kalanşoların (kalandivaların) çiçeklerine benzer. Rengi sarıdır. İlkbahar ortasında çiçeklenir. Boyu bakıma göre 30cm ile 1m arasında değişir.

Kalanchoe laciniata'nın çiçekleri sarı olur

Calandiva’lardan bazılarının yaprak yapısının Kalanchoe laciniata yaprakları gibi parçalı olması bu tür ile hibrit olmalarından kaynaklanır. Hibritlerin yapraklarındaki parçalılık daha az ve daha genişçe parçalar halinde olur. Kalanchoe laciniata’nın yaprakları gayet ince parçacıklar bütünüdür. Bitkinin erginliği, bulunduğu yerin şartları ve bakıma göre yaprak uzunluğu 15cm’yi geçebilir.

Kalanchoe laciniata'nın yaprakları

Kalanchoe Laciniata evlerde yetiştirilmeye uygundur. Yazın öğle civarı güneşinden korunmalıdır. Dişli kum ile süzekliği arttırılmış doğal humuslu arazi toprağında güçlü gelişir. Sulama diğer sukulentlere göre değil çoğunluk normal bitkilerde olduğu gibi yapılabilir ama yine de serin mevsimlerde sulamayı seyrek tutmada yarar var.

Uzun süre susuzluk ya da dondurucu soğuk yüzünden toprak üstü kısmı tamamıyla ölür (kışın -3C dereceden daha fazla soğuğa dayanamaz). Toprak altında korm yapısında yumrusu ile şartların düzelmesini bekler. Uygun şartlarda tekrar filizlenip hayatına devam eder.

Süs bitkisi olmasından daha çok tıbbi amaçlı kullanımından bahsedilen bir bitkidir.

Çoğaltılması tohum ile ve yapraklı dal parçaları ile yapılır (tek yapraklı kısacık bir dal bile uygundur). Kolayca köklenir ve filizlenirler. Kalanchoe Laciniata yakın türleri gibi yaprak çeliği ile çoğalamıyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)