Acı bakla, Lupinus polyphyllus

Lüpinlerden süs bitkisi olarak en fazla yetiştirileni Lupinus polyphyllus türünun çeşitleri, melezleri ve kültivarlarıdır. Bunlara acı bakla diyoruz.

Acıbaklalar 1,5 metre yükselebilen bahçe süs bitkileridir. Hem çiçekleriyle hem yapraklarıyla çok gösterişlidir. Bahçe dekorasyonunda ve kesme çiçekçilikte kullanılabilir. Cüce hibritleri bile en az yarım metre civarında olup bir metreyi geçebilirler.

Hibrit acıbaklalardan bazılar sadece bir veya iki yıllıktır yani ömürleri çiçek açana kadardır. Çoğunluk çeşitleri uzun ömürlüdür, bahçelerde dikildikleri yerde kalıcı olurlar.

Tüm acıbakla türleri kış soğuklarına dayanıklıdır. -35°C dereceye kadar dayanırlar.

Güneşi çok sever fakat bununla beraber aşırı sıcak memleketleri pek sevmezler. Yeni Lupinus polyphyllus hibrit acıbaklalar sıcağa ve kısa süreli susuzluğa dirençlidirler. Güneş yetersizliğinde gelişimleri cılız olur. Günde en az 3 saat kuvvetli güneş alabilmeleri gerekir.

Her baklagil gibi lüpinler de dikildikleri toprağı azotça zenginleştirir.

Acı bakla
Acı bakla
Familya: Fabaceae (Baklagiller)
Cins: Lüpinus (Acıbakla) Tür: L. polyphyllus
Uyum: Serin yaz, şiddetli kış.
Risk: Külleme hastalığı, bitlenme

Acıbakla fazla alkalinli olmayan her toprakta sorunsuz gelişir.

Yaz boyunca bol bol sulamak gerekiyor. Fakat asitli topraklarda fazla sulama tepe filizlerde çürümeye yol açar. Asitli ve killi topraklara lüpin ekecekseniz toprağa önceden ponza taşı karıştırarak süzekliğini iyice arttırmalısınız. Böylece çok sulama yüzünden bir bozulma olmaz.

Problemler: Kuytu, esintisiz yerlerde külleme hastalığı görülebilir. Tarım ilaçlamaları yüzünden doğal böcek türleri azalmış bölgelerde yaprak bitleri salgını başgösterebilir.

Lupinus polyphyllus çoğaltılması: Tohumla kolayca çoğaltabilirsiniz. Yaz sonuna doğru veya sonbahar başında tohumları rasgele ekin. İlkbaharda esas yerlerine dikmelisiniz. Fazla büyümelerine kadar beklemeyin. Eğer gecikirseniz tutmayabilir. Lüpin türleri yer değişikliğini sevmez.

İlkbaharda dip sürgünlerini ayırmakla da çoğaltabilirsiniz. Köklü olmaları gerekmiyor. Sürgünler yeterince kuvvetleşince kesip alacaksınız. Bunu herkes tavsiye etmiyor. Çoğaltılması için en çok tohumla çoğaltma yöntemi tavsiye edilmiş.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Acı bakla, Lupinus polyphyllus' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, acı bakla tohumunun sonbaharda ekileceğini buradan, sizden öğrendim. Peki şimdi eksem ne olur? Teşekkür ederim.
  ***
  Olur tabii ki. Sadece belki çiçeklenmeleri gelecek yıla kalabilir. Şimdi tohum varsa şimdi ekin.

 2. Filiz,Aydın dedi ki:

  Merhaba.. 15 nisanda saksıya ektiğim acı bakla çiçeği tohumlarımdan üç tanesi filizlenmiş. :)

 3. Hande, İstanbul dedi ki:

  Acı bakla çiçeği saksıda yetişir mi?
  ***
  Evet ama saksı büyükçe olmalı ve gerçek toprak kullanmalısınız. Hazır poşet toprak kullanmayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)