Mercan ağacı, Erythrina crista-galli

Genelde 5 – 8 metrelik küçük yapılı bir ağaç olup bazı yerlerde 10 metreyi aşabilir. İlkbahardan sonbahara kadar devamlı mercan renginde çiçek açan bir süs ağacı.

Arjantin’in ve Uruguay’ın millî çiçeğidir. Yerel isimleri: Ceibo /Sebo / Bucar.. İngilizce adı: Cockspur coral tree. Baklagiller (Fabaceae) familyasından. Anavatanı Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Arjantin.

Genelde 5 – 8 metrelik küçük yapılı bir ağaç olup bazı yerlerde 10 metreyi aşabilir. İlkbahardan sonbahara kadar devamlı mercan renginde çiçek açar.

Habitat: Mercan ağacının anavatanı Güney Amerika kıtasının orta kesimleridir. Galeri ormanlarında (akarsu, göl, mevsimlik göl kenarları boyunca uzanan ormanlarda) bulunur. Buna rağmen kuraklığa dayanıklıdır.

Kışın en fazla -7˚C dereceye kadar soğuğa dayanır. Kışları daha soğuk ve uzun süre don olan yerlerde mercan ağacı uygun bir bitki değildir. İstanbul’da (merkez bölgesinde), Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde ve Akdeniz iklimi olan bölgelerimizde bahçelerde çiçekli süs ağacı olarak yetiştirilebilir. Dondan zarar görürse çoğu dalları kurur, ilkbaharda yeniden yeşerir. Bu durumda ağaç değil çalı formunda özellik taşır.

Mercan ağacı
Mercan ağacı
Familya: Fabaceae (Baklagiller)
Cins: Erythrina
Tür: E. crista-galli
Uyumluluk: Akdeniz iklimi

Mercan ağacı tam güneşli yerleri sever. Özel bir bakım gerektirmez. Kurak bölgelere uygundur. Küçük fidanken düzenli sulama gerekiyor. Genç fidanlık dönemini atlattıktan sonra pek sulama gerekmez. Toprak süzekse (suyu iyi süzdüren havadar topraklar sever) ve susuz bırakılmazsa daha kuvvetli büyür.

Fidanın dikileceği yerin toprağı eğer asitli veya fazla alkalinli ise bir metre derinliğinde ve eninde kazılıp boşaltılan toprak pH derecesi nötr civarlarına gelmesi için gerekli maddelerle karıştırılmalı, sonra çukur kapatılmalı ve üstüne fidan dikilmeli.

Çoğaltılması: Tohumların dalında olgunlaşmış ve kurumuş olmaları gerekir. Tohumlar önce zımparalayıp 24 saat ılık suda bekletilmeli, sonra ekilmeli. Ayrıca » yarı olgun dal çeliği ile ve » havai daldırma ile çoğaltabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: |


'Mercan ağacı, Erythrina crista-galli' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nermin dedi ki:

  Antalya tatilim sırasında elde ettiğim mercan ağacı bitkisini nasıl üreteceğimi öğrendim. Profesyonelce değil tabii ki hobi olarak.. inşallah başarırım. Sadece tohumlarını elde etmiştim verdiğiniz bilgilerde bana yeterli olacak. Acaba tohumları ne zaman ekeyim?
  ***
  Hemen şimdi ekin. Kısa sürede çimlenip büyümeye başlarlar. İyi güneşli bir pencere önünde bulunmalılar. İlkbaharda bahçeye dikersiniz.

 2. Orhan, Bodrum dedi ki:

  Bodrumda dışarıda yetişir mi? Kışları atlatabilir mi?
  ***
  Kesinlikle olur. Bodrum kışları bazen biraz şiddetli olsa bile pek zarar vermez. Olsa olsa bazı dalları zarar görebilir o kadar.

 3. Ahmet, İsanbul dedi ki:

  Tohumdan yetiştirdiğim yaklaşık 50 cm mercan fidemin yapraklarında önce sarı noktacıklar oldu, sonra bu noktalar yoğunlaşarak tüm yaprağı kapladı ve tamamen sararan yapraklar dökülmeye başladı. Sasıda yetiştiriyorum ve haftada 3 kez suluyorum. Nasıl kurtarabilirim bitkimi?
  ***
  Sanıyorum toprak artık hiç besleyemiyor. Çiçekçilerden genel kullanım bitki besini alın. Her iki veya üç sulamada bir suyuna karıştırıp verin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)