Dombeya burgessiae ‘Seminole’ – kış ortancası

Dombeya cinsi bitkiler Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasındandır. Anavatanları tüm Afrika kıtası ve Madagaskar. ‘Seminole’ kültivarı özel çalışmalarla oluşturulmuştur.

Özellikleri

Dombeya burgessiae türü doğal yaşam alanlarında orman kenarlarında, seyrek ağaçlı ormanlarda ve maki benzeri bitki örtüsü arasında güneşli – yarı güneşli yerlerde bulunur. Yaygın adı yabani pembe armuttur (pink wild pear). Çiçekleri açık pembedir. Bu türden diğer Dombeya türleri ile melezlemeler sonucu daha bolca ve daha hoş renkte çiçeklenen Dombeya burgessiae ‘Seminole’ kültivarı oluşturulmuş. Bazı kayıtlarda bir türe ait kültivar değil de başlı başına bir hibrit kabul edilir ve Dombeya ‘Seminole’ şeklinde adlandırılır.

Kış ortancası, Dombeya 'Seminole'

Dombeya burgessiae ‘Seminole’ ABD’de Florida civarlarında çok yetiştirilir. En çok tropikal ortanca adı verilir. Ortanca ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi, hiçbir akrabalığı yoktur. Sadece çiçeklerinin görüntüsü biraz benziyor.

Dombeya 'Seminole' - çiçekleri

Seminole kültivarı canlı koyu pembe renginde ve ortanca gibi çoklu çiçekler açar. Yaprakları oldukça iridir. Büyük çalı tarzında gelişim gösterir. Hiç budanmazsa 4 metreyi bulur. Fakat bahçeleri güzel çiçekleriyle süslemesi için kısa boylu ve çok dallı tutmak gerekir. Çiçeklenme dönemi hava şartlarının gidişatına göre her yıl değişir. Ekim ayından mayısa kadar denebilir. Kesin olarak çiçekli olduğu zamanlar ise aralık ayından mart sonuna kadardır.

İklim uygunluğu: Kış ortancası Dombeya ‘Seminole’ güneşli ve en azından yarı güneşli olan yerleri sever. Kışın -1C dereceye kadar soğukta pek sorun olmaz. En fazla -4C dereceye kadar dayanabilir. Hasarlara uğrar ama çabucak toparlanıp yeniden çiçeklenir. Dombeya Seminole’nin süs bitkisi olarak tercih edilmesindeki sebep kış boyunca çiçeklenmesi olunca dikkatli olmak, kışın ısı sıfırın altına düşeceği günlerde korumak gerekiyor. Türkiye’de Akdeniz bölgesinin deniz seviyesi kıyı kesimlerine uygundur. Güney Ege’de ise kuzeyli rüzgarlardan tam korunaklı güney cephelerde yetiştirince sorun olmaz.

Yetiştirilmesi, bakımı

Hafif alkalinli ve taşlı-kumlu topraklarda çok sağlıklı gelişim gösterir. Sulama yaz boyunca toprakta hafiften kuruma görüldükçe, diğer zamanlarda ise toprakta daha fazla kuruma görüldükçe yapılmalı. Bitki besini ilkbharda ve yaz başında oplmak üzere iki defa verilir. Onun yerine yine aynı zamanlarda toprak yüzeyine parmak kalınlığında solucan gübresi yayabilirsiniz.

Her ilkbaharda budanmalıdır: Boyu 1m ile 1,5m arasında olacak şekilde dalları kısaltılır. İsteğe göre daha küçük yapıda tutulabilir ama bunun için toprağından söküp kök budaması da yapılması gerekiyor. Saksıda yetiştirilenlere zaten kök budaması şarttır. Bahçeye dikili olanlara eğer istenirse düzenli bir budamayla biraz kalınca tek gövdesi olan ve 1,5 metre yukarısından dallı budaklı olan küçük bir ağaç görünümü kazandırılabiliyor.

Çoğaltılması: Dombeya burgessiae ‘Seminole’ yılın her zamanda tepe çeliği yöntemiyle çoğaltılır. 10-15cm çelikler en iyi dişli kumda köklenir. Perlit-saf gerçek torf karışımı da uygundur. Çeliklerin köklenmeleri biraz zordur. Köklendirme hormonu tavsiye edilir. Ayrıca tepe çeliklerini dalından kesmeden havai daldırma yöntemiyle (yine köklendirme hormonu kullanarak) köklendirmek daha garantili bir yoldur.

Faydalanılan kaynaklar

Dombeya ‘Seminole’ — fshs.org
Winter winner: Dombeya — naplesnews.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Dombeya burgessiae ‘Seminole’ – kış ortancası' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

    Kış ortancası diye adlandırılan bu bitkiyi Antalya ilinde görev yaparken bir öğrencinin annesi küçük bir saksıda getirmişti. Afyonkarahisar’a geldiğimizde bitki yazın kurudu. Saksının toprağını kullanmamıştım. Sonbaharda tekrar yeşillendiğini gördüm. Çok büyümüyor. Belki iklimden belki de saksının küçük oluşundan. Şubat ayında içeride pembe çiçekler açıyor. Suyu fazla sevmiyor ama çiçekleri küçük yaprakları çok büyük. Saksısını değiştirsem takviye gıdalar versem sizin sayfadaki gibi gelişir mi acaba?
    ***
    Gıda değil de, önümüzdeki ilkbaharda iyi bir toprakla yeni bir saksıya dikmek iyi olur. Yaprak büyüklüğü bu türün bazı çeşitlerinde devleşebiliyor. Öyle ki eni yarım metre olabiliyor. Çok hızlı büyüdüğünü, her budamadan sonra birkaç ayda esik halini aldığını söylüyorlar. Sizinkinin küçük kalması toprağının kötü olmasındandır. Ayrıca bu bir ev bitkisi olmadığından dolayı evlerde iyi gelişim göstermemesi normal ama elbette evlerde küçük kalması çok iyi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)