Ellwodii

Cupressaceae (Servigiller) familyasından, Chamaecyparis lawsoniana türünün küçük ağaç özellikli bir kültivarıdır. Ellwodii ve sahte servi adlarıyla bilinir. Teras ve balkonlarda saksıda yetiştirilmeye uygundur.

Genel özellikleri

Gelişimi çok yavaştır. Genelde 1,5m – 3m uzunluğunda, dar yapılı, uzun koni biçiminde gelişir. Yerini severse 5m kadar büyüyebilir.
Ellwodii ağacının  yaprakları gümüşi yeşildir. Yeni gelişmekte olan körpe yapraklar mavimsi yeşil olur.
Kış soğuklarında dayanıklılığı iyidir. -25C dereceye kadar dayanır. -30C dereceye kadar soğuğa ise kuvvetli rüzgarlardan korunaklı yerlerde dayanır.
Elwodii fidanları çok yavaş gelişim gösterdiği için saksılarda yetiştirilmeye uygundur.
Ev, ofis vb iç mekânlara uyumlu değildir.  Saksıda yetiştirilenler bazı özel günlerde bir iki günlüğüne içeri alınabilir.
Sahte servi (Ellwodii)Asitli ve nötr topraklarda daha iyi gelişir (pH 5.6 – 7.5 arası).

Saksıda yetiştirilmesi

Elwodi için uygun toprak karışımı: Toprağı verimli ve humuslu olan bahçelerden, tarlalardan alacağınız üst yüzey toprağı lifli hazır poşet toprakla yarıya yarıya oranlarda karıştırın. Sonra bu karışımı beşte bir oranında ponza taşıyla karıştırın.

Gübre olarak her kış sonunda toprak yüzeyine solucan gübresi ya da kestane gübresi karıştırılabilir. Bunun haricinde bitki besini hafif dozajlarda ilkbahardan yaz ortasına kadar ayda bir defa verilse iyi olur.

Çay içme meraklısıysanız demlikte artan çayı (posayı değil sıvıyı) ellwodiinizin dibine dökün. Ayda bir iki defa yeterlidir. Çay tanik asit ve alüminyum içerdiği için asitli toprak seven bitkilere iyi gelir.

İç mekanlarda yaşayamaz. Terasta ve balkonda yetiştirilebilir. Gölgeyi sevmez. Ya tam gün güneş ya da en az 4 saat güneş ister.

Saksıda yetiştirilen elwodii fidanlarının toprağı asla kupkuru kalmamalı. Devamlı ıslak tutmak da iyi olmaz. Toprak biraz kuruma gösterdikçe sulayın.

Bahçeye dikilmesi

Elwodii dikmek için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahardır. Tüplü fidanlar her zaman dikilebilir dense bile yeni yerine uyum sağlaması özellikle sıcak memleketlerde yaz sıcaklarında mümkün olmayabilir ve bu durumda bahçeye dikmek için sonbaharı beklemek gerekir. Bekletirken öğle cıvarı tepe güneşinden korunaklı bir yerde tutarak sulamaya da çok dikkat etmelisiniz.

Fidanı dikmeden önce elinizden geldiğince geniş bir çukur açıp içini kompost, doğal toprak ve ponza taşı karışımı ile doldurun. Saksıdaki ellwodii ise önceden iyice sulanmış olmalı ki saksısından veya naylon tüpünden çıkarırken toprağı dağılmasın. Sonra elwodinizi saksısındaki gibi toprak üstü kısmı aynı hizada olacak şekilde toprağa yerleştirin. Sonra can suyu verin. İlk yılında toprak kupkuru kalmayacak şekilde kontrollüce sulamalısınız. İhmal etmemelisiniz. İkinci ve üçüncü yılında sadece yaz aylarında suyuna dikkat edin. Sonraki yıllarda artık sulamaya pek ihtiyacı olmaz (gerçi yerine ve toprağına göre değişir).

Elwodii bakımı

Yeni yerinde ilk iki yıl çok mecbur kalmadıkça budamayın. Kupkuru olmuş dalları kesebilirsiniz. Kış soğuklarına dayanıklı olduğu halde üzerinde fazlaca kar birikip ağırlık yapmaması gerekiyor. Yanlarına birkaç uzun sopa yaslayıp dalları kar birikimlerinin eğmemesi için bağlayın (ilkbaharda çözmeyi unutmayın). Bahçelere, parklara yeni dikilen fidanlar ilk yıl düzenli sulanmalıdır. Saksıda yetiştirilenlerin toprağının tamamen kupkuru kalmaması için devamlı gözünüz üstünde olmalı.

Problemleri

Ellwodii’lerin kökleri mantar hastalıklarına ve çürümeye yatkındır. Bu sebeple mutlaka havadar ve suyu iyi süzdüren topraklara dikilmelidir. Fazlaca killi ya da salt çürüntü topraklar uygun değil.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar, Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Ellwodii' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Meliha, İstanbul dedi ki:

    Yeni minik bir fidan aldım cam kenarında yetiştireceğim. Saksı büyüklüğü nasıl olmalı? Çok hızlı büyümüyor demişsiniz. En fazla bir numara büyük mü olmalı?
    ***
    Saksısının küçük olması gerekliliği sadece tropikal içmekan süs bitkileri için tavsiye edilir. Elvodi için değil. Kökleri mümkün mertebe rahat etmeli ve serinde kalabilmeli. Bu önemlidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)