Kötü yaprakları kesme meselesi

Salon – ofis bitkilerinin şık ve tertemiz görünmesi gerektiği için kötüleşen yaprakları kesip atmak isteriz. Fakat bazı durumlarda bunun ciddi zararları olabilir. Çünkü bitkiler her bir parçasıyla tek bir sistemdir. Hatta yanlarda gelişmiş yavrular bile o sisteme dahildir. Siz eğer zamansız keserseniz bitkinin tamamına zararı olur.

Genelde hangi yaprakları kesiyoruz?

En fazla sararan yapraklar kesilir. İkinci sırada hastalıklı ve bitli yapraklar var. Üçüncü sırada çürüyen yapraklar.. Dördüncü sırada sağlıklı oldukları halde beğenilmeyen yapraklar. Bunlar ya güdük kalmış gelişememiş, ya çok eski ve küçük ya da yırtılmış yapraklardır. Beşinci sırada aşırı yapraklanmış bitkilerde ferahlatma amaçlı olarak kesilen yapraklar.

Fakat yaprakları kesmeden önce bitkinin durumu bilmek ve o yaprakları kesmenin bitkiye zararı olup olmayacağını düşünmek lazım.

Her bir yaprakta ne gibi büyük işler döndüğünü görebilseydik kesmeye koparmaya elimiz varmazdı.

Hiç düşünmeden hangi yaprakları kesmeliyiz?

Hastalıklı yapraklar: Mantar hastalıklarının iyice etken olduğu yaprakları ve fazlaca bitlenmiş, bitlerden temizlenmeyecek durumdaki yaprakları hemen kesip atın. İyice sarardıktan sonra kurumaya ya da çürümeye yüz tutmuş yaprakları da vakit geçirmeden kesmelisiniz.

Kesmede dikkat edilmesi gereken durumlar

Sararan yapraklar, kaza sonucu kesilmiş veya yaralanmış ama sağlıklı olan yapraklar ve estetik görünümü bozan küçük, güdük, eğri büğrü, deforme yaprakları hangi durumda kesilmeli? Bitkilerin dinlenme ve gelişim dönemlerini de dikkate almak gerekiyor.

Dinlenme döneminde

Bitkinin dinlenme dönemine girmesiyle beraber bazı yapraklar bozulmaya başlayabilir. Bırakın bitkinin üzerinde iyice canları çekilsin. Çünkü bitki onlardaki değerli birikimleri geri çekiyor. Kesmede acele ederseniz o birikimler ziyan olur. Dinlenme döneminin son günleri ise salon bitkilerinde budama ve yaprak azaltması yapmak için en iyi zamandır.

Gelişim döneminde

Bitkinin gelişim döneminde yaprakları kesmek çok zararlı olabilir. Ama eğer bitkinizin yeterli sayıda gayet sağlıklı yaprakları varsa bu durumda zararı olmaz.

Aşağıda birkaç bitkiyi örnek verdim. Hangi bitki en az kaç tane tam gelişmiş yaprağa sahip olmalı? Yani bu sınırı aşmayacak şekilde olması şartıyla sağlık veya estetik amacıyla bitkilerinizde yaprak azaltması yapabilirsiniz. Özelliklerini de okuyup öğrenerek aşağıdaki listede olmayan türler için kıyaslama yapabilirsiniz.

Difenbahya: Gövdesi besin, enerji ve su deposudur. Hep bu şekilde gelişir. Tek gövdeden ibaret difenbahyada en az 2 tam gelişmiş yaprak. Aynı kökte fazla dallı ise, bu durumda her dalda en az 1 tam gelişmiş yaprak.

Barış çiçeği: Genç olanlarda en az 5 yaprak. Aynı kökte fazla kardeşliyse, her birinde en az 4 yaprak diye düşünülebilir. Yaşlı olanlarda ise besin-enerji deposu haline gelmiş olan kalın rizom gövde ve kazık kök sayesinde yaprak sayısı daha az tutulabilir.

Antoryum: En az 4 yaprak. Kökten fazla kardeşliyse her birinde en az 3 yaprak olmalı. Bu şekilde antoryum yetiştirmek pek estetik görünmüyor. Ama antoryum sağlığı için yaprak sayısı önemli. Beş dallı ise, kalabalık yapraklı olmasın güzel görünsün diye her dalda 1 adet yaprak bırakmak bitkinin açacağı çiçeklerinin iriliklerini ve sağlıklı gelişimlerini çok kötü etkileyebilir. Devamlı çiçek açtığından dolayı yaprak sayısı bunda büyük önem taşır. Her bir yaprak iyi bir besin ve enerji deposudur ve aynı zamanda fotosentez yapmayla sürekli yeni besin ve enerji üretmede önemleri büyüktür (iyi bir çiçeklenme göstermesi için). Aslında antoryumlarda toprak altı saçak köklerin yoğunluğu ve onlardaki birikimler en ciddi önemi taşır. Bu da yaprak sayısı ile doğru orantılıdır. yarpak azlaması köklerde azalmalara yol açacağı gibi köklerdeki bozulmalar yapraklarda da bozulmaları beraberinde getirir.

Dua çiçeği türleri: Bunlar çok farklı özellik taşırlar. Yapraklara pek güvenmeyip köklerde fazlaca besin ve enerji bulundurma özelliklerine sahiptirler. Bunlarda her şey yumrumsu köklerin sağlığına bağlıdır. Tek kökten ara sıra yan sürgün dallar uzatarak beklenmedik hızla ve beklenmedik cüssede gelişim gösterebilirler. Toplam hepsini tek dal gibi düşünebilirsiniz. Toplamında en az 4 yaprak kalabilmeli.

Devetabanı: Ana gövdesi hem rizom, hem kodeks, hem de succulent özelliklidir. Bundan dolayı devetabanında en az bir tane yaprak kalması yeterli olur.

Kauçuk: Hiç dokunmayın. Kesilen yerler fazlaca süt akıtır. Bu daha fazla can sıkıcı bir şey. Yapraklar kendiliğinden düşerse düşer. Düşmezse kesmeyin, koparmayın. Eğer kesmekte inat ediyorsanız her dalda en az 3 yaprak kalmak üzere yaprak sapının yaprakla birleştiği yerden kesin. Akan süt diğer yaprakları, dalları ve çevreyi lekelemesin diye dikkat edin. Kalan kısa sap zamanla kendiliğinden düşecektir.

Japon şemsiyesi: Eğer yapraklar bozulursa saplarını dipten kesmeyin. Saplar yemyeşil oldukları sürece kalabilmeli. Zarif uzantılı tepe şemsiyeleri bozulursa sap ucundan kesin. yeşil sap fotosentez yapıp bitkiyi beslemeye devam eder. Saplar aşağı doğru sarardıkça sararan yeri kesersiniz. Dipten kesmeye acele etmeyin. Hem çirkin görünmüyorlar. Ama yaprak sayısı fazla ise veya tepeleri kesilmiş yaprak sapları beş tane kadar olmuşsa daha fazlaya gerek yok. Fazlasını dipten kesin.

Begonyalar: Hangi tür olursa olsun begonyalar türüne göre ya ana gövdede ya da toprak altı kısmında sürekli besin ve enerji depolarlar. Bir dalda en az 2 yaprak kalsa yeterli.

Aşk merdiveni: Her bir kökte üst yarısı bozulmuş veya kesilmiş olsa bile en az 2 olgun yaprak kalabilmeli. Bozulan yaprakları dipten değil de en çirkin yerlerinden kesin. Bu bitkinin böyle bir hassaslığı var. Yoksa kök kısmımın ölme ihtimali yüksektir.

Guzmanya: Hiçbir yaprağı kesmeyin. Sadece uçlardan kurudukça kuru yerleri kesin.

Amarillis: En az 4 yaprak; sağlı sollu eşit olarak. Mesela 2 sağda, 2 solda..

Klivya: En az 8 yaprak.. yine sağlı sollu eşit, dörder dörder..

Kurdele çiçeği: Bu bitki adeta her an her şey olabilir diye düşünerek köklerde daima özel su ve besin depoları oluşturur. Bütün yaprakları yok etseniz bile bir şey değişmez.

* * *

Yukarıdaki ölçülere göre dikkatli olun. Çirkin filan diye yaprakları azaltırken aşırıya kaçmayın. Yoksa bitkilerin gelişimlerine, sağlıklarına, savunma mekanizmalarının işleyişlerine büyük zarar vermiş olursunuz. Başka tür bitkileri de siz yukarıdaki benzerlerine göre kıyaslayıp sonuç çıkarabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:


'Kötü yaprakları kesme meselesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nazlı, Elazığ dedi ki:

  Ben barış çiçeğimin saksısını değiştirdim. Bu arada da köke yakın kısımlarında 2 küçük çiçek tomurcuğu vardı. Aradan 15 gün geçti. O tomurcukları açılmadığı gibi daha önceki açık olan çiçeğin yanlarında kararma oluştu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçeğin bozulması solması normal. En fazla üç hafta, nadiren dört hafta bozulmadan dayanırlar. Açmamış çiçeklerin açmadan kuruması bir problem. Sebep: Siz toprak değiştirmek için acele etmişsiniz. Bekleyecektiniz çiçekler açacaktı solacaktı sonra değiştirecektiniz.

 2. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Cok faydali bir yazi olmus. Ask merdivenimin kurumus yapraklarini dipten keserek cicegimi bilincsizce oldurmustum zamaninda. Simdi hic dokunmuyorum. Hatta balkonda bitlenen kasimpatimlarim dahil. Ev yapimi ilac uyguluyorum. Dokunmamak en iyisi.

 3. Melis, Kütahya dedi ki:

  Merhaba, Ben begonyamın problemli, kenarlarından kuruyan yapraklarını bi arkadaşımın önerisi üzerine dibinden kestim. Kesince sağlıklı yapraklarının çıkacağını söylemişti. Sonra o daldaki kırmızı çiçekleri ölmeye başladı. Kenarları kuruyan yapraklar da pörsüdü. Diğer iki dal gayet iyi durumda. Ne önerirsiniz?
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Bir daha o hataya düşmeyin. yeni gelişimler olana kadar sulama sıklığını biraz azaltın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)