Mide asiti fazlalığına bağlı baş ağrısı

Mide asiti dengesizliğinin bendeki etkisi sadece baş ağrısıyla sınırlı kalmıyor, bazen gözlerimde de ağrı oluyor. Bunun için çeşitli ilaçlar var. Yani bu sorun bir hayli yaygındır ve hastanın bünyesine göre, yaşına göre, varsa sahip olduğu hastalıklarına göre ya da kullandığı diğer ilaçlar düşünülerek kişiye göre gereken ilacı verirler sanıyorum.

Mide asiti kaynaklı baş ağrısı konusu ve ilgili ilaçlardan Ranitab

Mide sorunları ile ilgili ilaçlardan biri Ranitab ilacı

Benim gibi arkadaş tavsiyeleriyle mide asiti düzenleyici ilaç kullanmayın. Bir doktor kontrolünden geçin ve doktorun verdiği ilacı, doktorun tavsiye ettiği sürece kullanın. Çünkü bu tür ilaçların B12 vitaminini etkisiz bırakma riski var. Ve bu vitaminden mahrum kalmanız tam bir felaket olur.

Mide asiti düzenleyici ilaçların varlığını tesadüfen öğrendim. Aylarca süren uzun bir dönemde çok sık tekrarlanan baş ağrılarım olduğu günlerde bir arkadaşım bana kendi ilacından verdi. Ne olduğunu bilmiyordum. Sadece bir adet ilaç yutmak 10 gün kadar beni baş ve göz ağrılarından kurtardı. Sonra, ayda iki, en fazla üç tane o haptan içmeye devam ettim. Nihayet merak edip baktım üzerinde Ranitab – 150mg Film Tablet – Ranitidin yazıyor. Araştırıp öğrendiğime göre mide ile ilgili reflüden ülsere çeşitli rahatsızlıklar içinmiş. Ayrıca mide asitini azaltıyormuş.

Herkese aynı şekilde iyi gelmeyebilir. Ama bana tam iyi gelmişti. Gerçi etkisini hemen göstermiyor. Birkaç saat sonra etkisini hissediyorum. Sadece 1 adet hapın etkisi birkaç gün devam ediyor.

Kısa sürede etki eden doğal bir ilaç

Mide asiti fazlalığının verdiği baş/göz ağrısını dindirmenin çok kısa sürede etki eden doğal bir yolu, halk arasında nane-limon denen bitki çayıdır. Yarım limonu kabuğuyla beraber ince ince dilimleyin. 1,5 su bardağı su içine limon dilimleri, 1 tatlı kaşığı kuru nane ve istediğiniz miktarda şeker katıp bir cezvede kaynatın. Fokur fokur kaynama başlayınca 1 dakika (60 saniye) kaynatmaya devam edin. Sonra üstü kapalı olarak 3-4 dakika demlenmesini bekletin. Ve süzerek sıcak halde hepsini için. 1,5 su bardağı miktar önemli. Daha az olmasın. Mideye o miktar naneli limonlu su gitmeli. Her bünyeye aynı etkisi olur mu bilmiyorum ama bana çok iyi geliyor. En geç bir saat içinde hiçbir ağrı kalmıyor.

Yukarıda verdiğim tarifin daha fazla rahatlatıcı, kas gevşetici etkisi olmasını isterseniz bir tutam da mercanköşk ekleyin. Özellikle karın ve kasıklar bölgesinin ağrılarını gidermede birebir etkilidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.