B12 vitamini kobalamin

İnsan sağlığı için en hayati önem taşıyan maddelerden biri B12 vitamini veya diğer adıyla kobalamindir. Olmazsa olmaz önemli bir vitamindir. Ne yazık ki sadece hayvani gıdalardan alabiliyoruz. Dolayısıyla vegan beslenme biçimi insani bir beslenme biçimi değildir ve olamaz da. Ancak neleri ne oranda yemek gerektiğini, hangi ilaçları düzenli olarak almak gerektiğini bilerek veganlığa devam ederlerse sorun çıkmaz.

B12 vitamini önemi

Bu arada çoğumuz veganlık ile vejeteryanlığı birbirine karıştırırız. Vejeteryanlar hayvan etini hiçbir şekilde yemez. Ama hayvanlardan elde edilen peynir, yoğurt, yumurta vesaire şeyleri ve bunlardan yapılan kekleri, börekleri yerler. Veganlar ise hem hayvan eti yemez hem de hayvanlarla ilgili hiçbir şeyi yemez. Hatta süt, yumurta vb maddeler katılmış olan kurabiyeleri kekleri bile yemez, sadece bitki ürünlerini yerler.

Ucuz yoldan B12 vitamini içeren yiyecekler

B12 vitamini ette (beyaz et, kırmızı et), balık vb deniz ürünlerinde, yumurtada, sütte ve süt ürünlerinde vardır. Bunlar pahalı oldukları için alamasak bile en azından günde en az 1 yumurta yemek lazım. Peynirin ucuz çeşitleri var (lor peyniri ve çökelek gibi). Ayrıca tavuk sakatatları da çok ucuzdur (karaciğeri, kalbi, taşlığı vesaire). Tavuk parçalarından bir tertip BİM Market’te “çorbalık” adı altında gayet ucuz fiyattan satılıyor. Ben bazen bulgur pilavı yaparken ne kadar su gerekiyorsa onunla önce o çorbalık parçaları soğan, acı biber parçaları ve kötü kokuyu giderme amacıyla bir mercanköşk dalı ile iyice pişirir, sonra bulguru eklerim. Sonuçta vitaminli, güzel bir tavuklu pilav oluyor.

Peki B12 vitamini eksikliğinde neler olur?

Kansızlık, sakatlıklar, felçler, ağız içinde yaralar, depresyon, derin iç sıkıntıları, aptallaşma, sersemlik hissi, ölme.. Ayrıca bazı organlarda uyuşukluk, karıncalaşma hissi, ellerin veya bir elin hissetme duyusunun azalması, parmakların bazılarında güç ve his düşüklüğü / kaybı, tırnaklarda gelişim farkları yine kobalamin eksikliğinden ileri gelir. Merak edenler konu ile ilgili daha ciddi sağlık kaynaklarından bilgi araştırmalıdır.

İlaçlara dikkat

Doktor tavsiyesine gerek duymadan kendi kendilerine ilaç belirleyip ilaç kullanan insanlar bu bağlamda sağlıklarıyla kumar oynuyor demektir. Zira bazı ilaçlar B12 vitamini eksikliği yapar. Ne kadar et ve diğer hayvansal ürünleri yerseniz yiyin, faydası olmaz. Rahatsızlığınız ne olursa olsun ilaç kullanmanız gerekiyorsa doktora görünmelisiniz. Ve doktorun verdiği ilaçları sadece doktorun belirlediği sürece kullanmalısınız.

Öte yandan kendi kendinize teşhis koyup B12 vitamini ilaçları alırsanız bunun da ciddi sonuçları olabilir. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktora gidin. Doktor rahatsızlığınızın gerçek sebebini anlar. Ne gerekiyorsa onu tavsiye eder.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.