Küpe Çiçeği, Fuchsia

Küpeçiçeği ilkbahardan sonbahar sonuna kadar devamlı çiçek açar. Genellikle az güneşli, serin ve çok esintili şartlarda sağlıklı gelişebilirler.

rss

Onagraceae familyasından Fuchsia cinsinin 110 türü var. Küpeçiçeği (Fuchsia) türlerinin çoğunluğu Güney Amerika kıtasına özgüdür. Birkaçı Kuzey Amerika kıtasının güneyinde, Karaibler ve meksika civarlarında bulunur. Birkaçı da Yeni Zelanda – Tahiti arasındaki adalarda. Çoğunlukla küçük çalı, sonra büyük çalı ve küçük ağaç tiplerinde türlerdir. Büyük ağaç olan tek tür Fuchsia excorticata Yeni Zelanda’ya özgü bir küpe çiçeği ağacıdır. 15 metreye kadar uzayabilir.

Süs bitkisi olarak

Küpeçiçeği denince ilk akla gelen çeşitler birkaç türden oluşturulmuş güzel çiçekli hibritlerdir (bunlar binlerce çeşit). Boyları çeşidine ve bakıma göre yarım metre – 2 metre arasında değişir. Bazıları sadece yazın, çocu ilkbahardan sonbahar sonuna kadar devamlı çiçek açarlar. Genellikle az güneşli, serin ve çok esintili şartlarda yaşayabilir. Kışın yapraklarını dökerek dinlenirler. Mrs. Popple çeşidi daha fazla güneşe ve sıcağa uyumludur.

Çiçeklerinin katmerli ve katmersiz olmalarına, dallarının dik ve sarkıcı olmalarına göre çeşitleri, soğuğa dayanıklı daimi bahçelik olanı, sıcağa güneşe dayanıklısı, minyatür çiçeklisi, dev çiçeklisi gibi binlerce çeşitleri var. Dilimizdeki bir adı da “Küpeli”dir.

Küpe Çiçeği Yetiştirilmesi ve Bakımı

Buradaki bakım bilgileri resimlerde gördüğünüz çeşitler içindir.

Küpe çiçeğiKışa dayanıklılıkları: Bunlar sabit bir tür değil, çeşitli hibritler ve kültivarlar oldukları için kesin bir şey söylenemez. Genelde çoğunluk türler kışın -7C derece soğuğa yapraklarını dökerek dayanırlar. Yine de dikkatli olmalısınız. Mesela istanbul’da, Samsun’da, İzmir’de kışa dayanırlar ama emin olamazsınız, onun için kışı kuzeyli rüzgarları almayan yerlerde geçirmelerini sağlayın. Güney Egenin ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde tehlike yok ama buralarda da yaz sıcaklarına dayanamazlar. Doğal türlerden Fuchsia magellanica kışın -23C soğuğa dayanır. Mrs. Popple kültivarı -12C derece soğuğa dayanır, sıcağa da biraz uyumludur.

İngiltere’de orta derece don olaylarına (-15°C, -20°C civarında) dayanıklı binlerce küpe çiçeği çeşitleri türetilmiş (yüzlerce değil, binlerce çeşit). Türkiye’de küpe çiçeği pek tutulmuyor. İngilizler çok sever. Öyle ki sırf küpeçiçeği üretimi ve ticareti yapan, başka süs bitkileriyle hiç uğraşmayan pekçok çiçekçi var.

Açık hava ve nem: Temiz havayı, hiç kesilmeyen rüzgârı, nemli havayı sever (havası kuru memleketler bir de yazın fazla sıcak oluyorsa küpe çiçekleri için elverişli değildir). Devamlı açık pencere yakınında iyi hava sirkülasyonu olan bir yer sağlamadıkça ev içinde küpe çiçeği yetiştirmeye kalkışmayın.

Küpe çiçeği 'Mrs. Popple'

Küpe çiçeği ‘Mrs. Popple’

Güneş: İdeal yeri doğuya bakan, sabahları 3 – 4 saat güneş alabilen rüzgarlı pencere önü veya duvar dibidir. Ya da akşam son üç saatte direkt güneş alabilmeli. Öğle ortası güneşi alması bir iki çeşidinin dışında küpe çiçeklerine zararlıdır. Bütün gün bol güneşe dayanıklı küpe çiçeği istiyorsanız Mrs. Popple en başta tavsiye ediliyor; hem soğuğa, ağır olmayan donmalara çok dayanıklıdır. Diğerleri rüzgarsız kalmamak kaydıyla aşırı güneşe uyum sağlayabilse de gerektiği gibi serpilemezler.

Sıcağı sevmezler. Türkiye’de pek tutulmamalarının bir sebebi de küpe çiçeklerinin sıcak yaz günlerinde bozulmaları. Özellikle de rüzgarsız yerlerde sıcağa hiç dayanamazlar. Bir iki tür ve hibrit müstesna.

Toprak: Besleyici, suyu çok iyi süzdüren ve nemliliğini koruyabilen toprak ister. Ağır sıkı topraklarda küpe çiçekleri fazla uzun ömürlü olmaz her an kökler çürüyebilir ölebilir. Gerçek topraklardan humuslu kara toprak en sevdiği topraktır.

Sulama: Sıcak günlerde her gün veya günde iki defa sulamak gerekebilir. Bu, toprağının nem tutup tutmamasına bağlıdır. Kontrolleri daima sabah erkenden yapın toprakta kaydadeğer bir nem kaybı varsa sabahları sulayın. Akşama doğru tekrar kontrol edin, fazla su kaybı varsa tekrar sulayın sabaha kadar susuz kalmasın. Serin günlerde toprağın biraz daha fazla nem kaybetmesini bekleyin. Aşırı sulamak öldürür. Suladıktan sonra saksı dibinde toplanan suyu boşaltın toprak emmesin. Bunu her süs bitkisinde yapmalısınız. Sıcaklardan yaprakları pörsüdüğü zaman susuz kaldığını düşünmeyin toprağı yeterince nemli ise sulamayın.

Destek çubuğu: Sarkık yetiştirmeyecekseniz yanına yarım metre kadar bir çubuk dikip dallar uzadıkça bağlayacaksınız.

Bol çiçek açması için: İlkbaharda taze dallar üç boğumlu olduktan sonra tepelerini kırparsanız fazla dallı budaklı olur bu da daha fazla çiçek açmasına sebep olur.

Küpe çiçeği - 'Swingtime' kültivarı

Küpe çiçeği – ‘Swingtime’ kültivarı

Besin, gübre vermek: Gübreli doğal toprak kullanmamışsanız mayıstan sonbahar serinleri başlayana kadar hafif dozajlı özel bitki besinlerinden 15 – 20 günde bir defa sulama suyuna karıştırın. Nisan sonunda başlamalısınız, sonbahara kadar devam etmelisiniz. Suya karıştırılan genel amaçlı sıvı besinden olmalı.

Budaması: Kış başında tüm dalları uçlardan kesin. Kış sonunda ise bütün ana dalları üstlerinde iki üç filizlenme gözleri kalacak şekilde keserek budayın. İlkbaharda kuvvetlice yeniden büyüyecektir.

Kışı geçirmeleri: Havalar soğuduğunda, 5 derece altında yapraklarını döker baharda yeniden yeşerir. Kışı ısının sıfıra düşmediği bir yerde geçirmelerini sağlamalısınız. Havalar soğuyunca eve almamalısınız. Kışın ortalama 5C derece civarında havadar bir yerde yapraklarını dökerek dinlenmesi bünyeyi güçlendirir, ömrünü uzatır. Genelde -7C derece soğuğa dayanırlar ama bazıları daha hassas olabiliyor. Hangi tür, hangi kültivar olduğunu bilmiyorsanız kışın iyi koruyun.

Yıllık toprak değiştirme: İlkbahar başında yapmalısınız.

Çoğaltılması

İlkbahar başında küpe çiçeğinizin taze gelişen dallarından, en üst kısımdan üç çift yapraklı olarak alın. En alt yaprakları koparmayın hassas dala zarar verirsiniz. Makasla diplerinden kesin. Doğrudan toprağa dikeceksiniz. Açık havada tutmalısınız. Devamlı rüzgar alabilmeli. Güneşin ısıttığı bir yerde olmalı (bahar başı güneşinin pek zararı olmaz, hava çok sıcak gidiyorsa öğle civarı güneşinden koruyun). Birkaç haftada köklenir gelişmeye başlarlar. Birkaç çift yeni yaprak çıkardıklarında tepelerini koparın dallanıp budaklansınlar. Hızlı büyür yazın çiçek açmaya başlarlar.

Yaz aylarında, olgunlaşmış yeni dallarından da köklendirmek mümkün. Doğrudan toprağa dikin. Yeri kuvvetli aydınlık ve rüzgarlı olmalı ama direkt güneş gelmemeli. Yaz ortasında fazla sıcak günlerde denemeyin.

Zararlıları, hastalıkları

Başta örümcek bitler ve mini beyaz sinekler küpe çiçeğinin baş düşmanıdır. Sonra diğer bitki bitleri, kelebek / güve tırtılları. Kuvvetli rüzgar almayan yerlerde her çeşit bitki bitleri küpe çiçeğine musallat olup öldürürler. Tedbir için bitkiyi ve çevresini her gün yıkamalısınız. Bit olmasa bile on – yirmi günde bir güzelce ilaçlamalısınız. Bitler küpe çiçeğinin yapraklarına zarar verdikçe peşinden hızla mantar hastalıkları türer. Kurtarmak çok zor olur.

Tarih: 13 12 2007

'Küpe Çiçeği, Fuchsia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kaner says:

  Çok harika çiçekler ama ben maalesef yetiştiremiyorum. Çok ektim tutmadı. Alanyadayım havası da güzel neden olmuyor bır türlü anlamadım.
  ***
  Sıcak sevmez. Sebep bu. Hele yaz boyunca hiç almayın. İlkbaharda almalısınız. Alanyada sanıyorum yaz boyunca kuzeye bakan duvar dibinde gayet güzel yetişir. Kuzey rüzgarları alan bir yeriniz yoksa vazgeçin.

 2. Sadık says:

  Ben Karabük’te yaşıyorum. Benim de iki çeşit küpeli çiçegim var. Saksıda.. kışın içeri alıyorum yaprakları dökülüyor, çiçeklenmesi duruyor. Baharda dışarı çıkartıyorum. Yazın çok güzel oluyorlar.

 3. Deniz says:

  Ben de küpe çiçeğini çok seviyorum ama bir türlü içi ve dışı beyaz olandan bulamıyorum. Yardımcı olur musunuz nerde bulabilirim?
  ***
  Nerede bulacağınız hiç belli olmaz. Birileri yetiştirir çoğaltırsa çiçekçilere veriyor veya kendisi yol kenarında filan satıyor. Herhangi bir zamanda tesadüfen bir çiçekçide veya pazar yerinde bir yerde rastlayabilirsiniz.

 4. Nur says:

  Yapraklarda bitlenme

  Cumartesi günü bir tane küpeli aldım. Bugün yapraklarına baktıgımda minik minik böcekler gördüm. İgne ucu kadar boyutu var. Minnacık ve cok yakından bakmayınca anlaşılmıyorlar. Böceklendigi için Öyle üzügünüm ki.. Lütfen bana yardımcı olun bu böcekleri nasıl defedebilirim? Ne kullanayım aspirinli su sizce iyi gelir mi? Böceklenme neden olur sizce?
  ***
  Tarifinize göre onlar örümcek bitler. Küçük olduklarına bakmayın zararları çok büyük olur. Sırf yıkamakla kurtulmak kolay ama tekrar peyda olurlar. Ya haftada iki gün (veya en azından haftada bir gün) düzenli olarak duşun altında yıkayacaksınız ya da on günde bir ilaçlayacaksınız. Aspirin fayda etmez. Bitki bitleri için satılan ilaçlardan kullanın.

 5. Umren says:

  Bu çiçeklere nasıl sahip olabiliriz? Netten aradığımızda tohum gönderiyorlar kaç para harcadığımı duysanız şaşarsınız. O tohumları maalesef tutturamadık. Keşke fide halinde de satan yerler olsa da alsak. Böyle bir site adresi biliyor musunuz?
  ***
  Nerede nasıl bir yerde yaşadığınızı bilmiyorum ama istanbulda küpe çiçeği çok yerde satılır. Hiçbir yerde bulamasanız bile eminönü çiçek pazarında mutlaka bulabilirsiniz. Sonbahar ve kış mevsimleri dışında küpe çiçeği her yerde satılır. Pazar yerlerinde, sokak kenarlarında vesaire.

 6. Esra says:

  Sevgili küpe severler. Ben küpe çiçeğimi yeni aldım. İstanbulda yaşıyorum. Anadolu yakasında numune hastanesine giden yolun üzerinde Karacaahmet mezarlığına gelmeden sağda belediyenin fidanlığı var. Oradan beyazlarını 3tl aldım. Salı pazarında da oluyor kocamanları 10 tl.

 7. Rahime, İzmir says:

  Küpeli nasıl sulanır?

  Küpeli sulama nasıl olacak aydinlatırsanız sevinirim.
  ***
  Normal. Toprağı birazcık kuruyunca sulayacaksınız.

 8. Hale Ç. - Manisa says:

  Ben de çiçekleri çok seviyorum. İki hafta oldu köklü katmerli küpeli fidesi aldım diktim. Güneşten kuruyor sandım terasa gölgeye aldım. Bugün baktım kuruyacak gibi yaprakları sönmüş. Ne yapmalıyım? Sabah güneşi yeterli mi?
  ***
  Sabah güneşi yeterli. Daha fazlası zararlı olabiliyor. Güneş aldığı zamanın dışında, arada sırada yapraklarını ıslatın.

 9. Ali says:

  Benim küpe çiçeğim bir ayı geçti ama tomurcuklanmıyor çiçek açmıyor. Yaprakları dökülüp yenisi çıkıyor. Sürekli böyle. Çiçek açması için ne yapmam gerekir?
  ***
  Galiba dışarda değil kapalı yerde tutuyorsunuz. Küpe çiçeklerinin açık havada olması kesinlikle şarttır. Biraz da güneş almalıdır. Bu şartlarda olursa hele bu mevsimde çiçek açmaması mümkün değil.

 10. Asude says:

  Tomurcuklar gelişmeden açıyor.

  Küpe çiçeğimin tomurcukları yeterli büyüklüğe ulaşmadan açıyor. haliyle normalden küçük çiçekler oluşuyor. sıvı besin takviyesi de yapıyorum “vilmorin” isimli genel kullanım amaçlı bir besinle. balkonda doğuya bakan rüzgarlı bir yerde asılı duruyor. sizce sorun nedir? Bu konudaki tavsiyelerinize ihtiyacım var.
  ***
  Besini yeni kullanmaya başladı iseniz sonucu görmek için on onbeş gün bekleyin. Uzun zamandır kullanıyorsanız bırakın. Bu tip besinlerden kullanacaksanız genel amaçlı olanından alın. Yükseğe asmışsanız muhtemelen su ihtiyacının farkına varamazsınız sulamaya dikkat edin. 20 gün sonra sonuçları yazmanızı beklerim.

 11. Melahat, Antalya says:

  Ben de küpe çiçeği yetiştiriyorum, çok seviyorum. Katmerlilerini aldım morlu beyazlı. Işıklı ortamda tutuyorum. Balkonda gölgede duruyor. Uçları tomurcuk veriyor ama bir türlü çiçeği açmıyor. 2 güne bir suluyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Antalya sıcaklarına uygun değil. Kuzey yönüne bakan, rüzgarlı bir yerde tutarsanız belki orada olur. Başka pek şans yok.

 12. Perihan A. -Mersin says:

  Çiçekleri de yaprakları da kuruyor

  ama gövde saglam. Budama yaptım aspirinli su verdim canlanmadı. Sizce ne yapmam lazım? Besin de veriyorum ama sonuç alamadım yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Mersin sıcaklarında normal. Sonbahar serinleri başlayınca canlanır merak etmeyin. Aspirinli su büyük zarar veriyor sakın bir daha denemeyin. Sizin orada yaz mevsimi küpe çiçeği ve sardunyalar için ölü mevsimdir. Ona göre yazın dinleneceklerini kabul edin. Diğer zamanlarda çok güzel çiçeklenirler.

 13. Ayşe Şanlı says:

  Küpe çiçeğinden bu mevsim çelik alınır mı?

  ***
  Evet. ilkbahar başı ve sonbahar serinlerinin başlangıcı en uygun zamanlar.

 14. Figen, Eskışehir says:

  Benim küpelimin tüm dalları tomurcuk ama açmadan dökülüyor.

  Bir ay önce içeriye aldım. Ondan mı oldu acaba?
  ***
  Evet, sebep budur. Küpe çiçeği açık havayı, rüzgarı sever. içerde yaşayamaz. Şimdi çiçekleri dökülüyor, yakında kökleri çürür ölür. Dışarda tutun. Kışın yaprakları dökülse bile ilkbaharda tekrar yeşerir. Kışın sadece uzun süren don olaylarından korunmalıdır.

 15. Fatma Y. -Mersin says:

  Küpe çiçegini cok seviyorum ama istediğim gibi yetiştiremedim. Yapraklarının altında sürekli böcekler oluyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Böcekler görünmese bile her onbeş günde bir ilaçlamak lazım. Başka çaresi yok.

 16. Filiz, Aydın says:

  Tenekede yetiştirmek.

  Bugün pazardan poşet içinde iki kök katmerli küpeli aldım. Ancak bizim buralarda yazın sıcaklık 40 derece oluyor. Doğuya bakan balkonumun duvar dibinde ve perde arkasında yetiştireceğim. Ancak kafama birşey takıldı. Satan teyze ısrarla plastik saksıya değil de tenekeye dikmemi istedi. sebebini sordum ‘sen dediğimi yap bak’ dedi. :) Bazı çiçeklerin teneke saksı sevdiğini daha önce de duymuştum. Sizce sebebi ne olabilir? Köşe başındaki peynirciye gidip teneke mi almalıyım şimdi? :) ne dersiniz?
  ***
  Yanlış bir şey. Tenekenin faydası olsa olsa şudur: Zamanla kenarları çürüyor ve kökler iyice hava alıyor. Böyle bir faydası var ama her bitkiye uygun değil. Bir de teneke paslanınca güya toprak demir kazanıyormuş. Dış kapının dış mandalı. Öyle şeylere itibar etmeyin. Hiçbir faydası yok inanmayın. Ayrıca küpe çiçeği açık hava ister evde tutmayın.

 17. Elif, Diyarbakır says:

  Halam benim için iki dal tepe çeliğinden çoğaltmış (nisan başında). Getirip diktim bir tanesi çok güzel büyüdü çiçek açtı, ancak diğeri ne büyüyor ne çürüyor. İkisi de aynı balkonda aynı boy saksılarda. Gelişmesi için yapabileceğim birşey var mı, yoksa ölecek mi? Sıvı besin mi versem toprağını mı havalandırsam ne doğru olur bilemedim.
  ***
  Büyümeyeni güneşten koruyun, daha az sulayın, her gün üstüne su serpin ve toprak kurudukça toprağı kabartın havalandırın sonra sulayın. Böylece kökleri çoğalır gelişmesi hızlanır. Sonra normal sulamaya devam edebilirsiniz.

 18. Elif, Diyarbakır says:

  Bildiğiniz gibi Diyarbakır çok sıcak oluyor. Acaba güneş alan balkon mu daha iyi olur yoksa gölgede kalan balkon mu?
  ***
  Küpe çiçeği için sıcak memleketlerde aşırı sıcak ve güneş bir arada olursa sonuç felakettir. Sadece sabahın erken saatlerinde bir iki saat güneş alsın.

 19. Seda, İzmir says:

  Balkonum sabah akşam gölge sadece öğleden sonra iki saat güneş alıyor. Sürekli yaprak döküyor. Uçlarda açmayı bekleyen bir sürü tomurcuk var. Ölmesini istemiyorum. Yapraklarının ıslatılacağını sizden öğrendim. Ççeğimi nasıl kurtarabilirim ve toprak nasıl kabartılır? Çiçek, asılan saksının içinde. Daha büyük bir saksıya almama gerek var mı?
  ***
  Büyüteçle yaprakları dikkatle inceleyin. Çok küçük örümcek bitler varsa yapraklar hep dökülür. Bit yoksa yerini sevmemiş olabilir. İzmir sıcakları küpe çiçeklerine pek uygun değil. Rüzgarlı yer mümkünse oraya almalısınız. Toprağın kabartılması demek üst üzeyi eşelemektir.

 20. Tamara, Söke says:

  Benim küpe çiçeğimin sorunu açan çiçeklerinin ertesi gün kuruması.

  Sabahları ve akşamları püskürtme yoluyla ıslatıyorum özellikle sabahları balkon kenarında öğlene kadar güneşlendiriyorum öğlende gölgeli yerine alıyorum fakat çiçekleri bir gün içinde kuruyor aldığım zaman bir tane çiçeği vardı sonra her tarafından tomurcuklandı. Yanlara ya da boya da uzamıyor sebebini anlayamadım (toprak nemli ise sulamıyorum üstten baktığımda kurumuşsa suluyorum).
  ***
  Rüzgar ve esinti yoksa ya da tam tersi fazla sıcak rüzgar alıyorsa aşırı sıcak havada böyle olur artık normal karşılayacaksınız. Potasyum eksikliği de direnci azaltan bir şey. Potasyum oranı yüksek bitki besininden çok hafif dozajlarda üç defa 10 gün arayla verin. Sulama sıklığı ise sıcak yaz günleri boyunca toprak ıslaklığını kaybedince ama nemliliği fazla azalmadan önce sulamalısınız. Yani sulamayı biraz arttırın. Bunları uyguladığınız halde düzelme olmazsa gölgeli ve rüzgarlı bir yerde tutun. Sonbahar serinleri başlayınca hızla canlanır coşar. Sıcak iklimi sevmiyor.

 21. Ender, İzmir says:

  Çiçekleri küçüldü.

  Üzerinde üzüme / meyveye benzeyen bir şeyler çıktı. Bu tohumu mu oluyor? Dikmem gerekir mi? Üzerinde mi kalsın? İlk aldığımda büyük çiçekleri vardı. Şimdi kucuk acıyor, acmıyor – güneşi mı az alıyor acaba? Esinti alan bir yerde (havadar) yerde dürüyor halbuki.
  ***
  Çiçeklerden bazıları tohum oluşturur. Dal üzerinde olgunlaşıp kuruduktan sonra alıp ilkbaharda ekebilirsiniz. Bahsettiğiniz sorun sıcaklardan olabilir. Toprağının çok güçsüz olması yüzünden olabilir. Geşimi sıcak yüzünden durmamışsa bitki besini verin.

 22. Tuba, İzmir says:

  Yaklaşık 1,5 ay önce küpeli almıştım. Gün geçtikçe çok güzel olmaya başladı. Ta ki 3 gün önceye kadar yeni dallar vermeye başlamıştı. 10 – 15 arası tomurcuk vermişti. Hatta iki tane patlamaya yakın çiçeklerim olmuştu. Ama 3 gündür ne olduysa anlamadım yaprakları aniden söndü. İki çiçeğimin açması gerekirken açmadı hatta büzüşmeye başladı. Susuz da bırakmıyorum ama anlayamadım. Alt yaprakları hatta kurumaya başladı sanki ama yapraklarda dökülme yok. Çok güneş de almıyor sadece sabahları 2 en fazla 3 saat güneş alıyordur. En iyi serin durabileceği yerde bıraktım hatta. Yaprakları farkedince toprağını kontrol ettim böcek kurt gibi şeyler gördüm. En önemlsi kök veren kısım, dalların kendi renginde değil de normal ağaçların renginde olduğunu farkettim. Aslında kök tarafı normalde ne renk onu da pek bilmiyorum. Böyle olunca hemen kendi kökündeki toprakla beraber tabi ki başka bir saksıya yeni bir toprağa diktim. Sizin dediğiniz gibi su püskürtmesi de yaptım hatta komşumuz sigara izmariti ve külü koy toprağına dedi onu bile yaptım ama sonuç yok. Yan tarafından 7 – 8 cm dal vermişti onda da tomurcuklar var. Onu koparıp başka bir saksıya diksem tutar mı?
  ***
  Herhalde ev içinde tutuyorsunuz. Evde yaşaması imkansız. Belki şimdiye kadar güzel gitti ama yaz sıcakları başlayınca çok daha fazla esinti rüzgar ister. Başka bir şey diyemeyeceğim. Doğal açık havaya, rüzgara ihtiyacı var. Susuz bırakmıyorum demişsiniz. Hiç gerekmediği halde düzenli sulamak, toprağın daima çamur gibi ıslak kalması kökleri çürütür. Dalı koparıp dikin belki tutabilir ama yaz sıcakları başladı şu zamanda İzmirde zor.

 23. Tuba, İzmir says:

  Sıcakta bozulmaları normal.

  Ev içinde tutmuyorum balkonum hiç güneş almadığı için pencere kenarına bıraktım. Tabi ki dışarıdan aldığım günden beri aynı yerindeydi ama sanırım İzmir’in sıcağına ve nemine dayanamadı yada bir anda gelişince görenlerin nazarı değdi. :( Anlamdım ben de dün geceden bu yana yapraklarda kuruyup dökülmüş epeyce.
  ***
  Küpe çiçeği nemli havayı sever, bunda hiç sorun yok. Gerekmediği halde fazla sulama kökleri çürütmüş olabilir. Kökler sağlamsa o takdirde sadece sıcaktan bozulma olabilir, bu durumda şanslısınız. Sonbaharda canlanır çiçeklenir.

 24. Cemal, İstanbul says:

  Bitki besini vermek hakkında.

  Yapı marketlerin birinden saksı toprak ile küpe çiçeğinden aldım. Yaprakları çok sağlıklı görünüyor. Çiçek coşturan diye takviye ilaç da verdiler. Bu ilacı ne sıklıkta kullanmalıyım? Çiçekleri ne zaman açmaya başlar? Çiçekleri uzaktan çok seviyorum. Bakımına balkonumda başladığım ilk çiçeğim bu oldu.
  ***
  Hayırlı olsun. Çiçekcoşturan ilaç değil bitki besinidir. 15-20 gün sonra vermeye başayın (önce yerine alışmalı). Her sulamada değil dört sulamada bir defa verin. Sonbahar serinleri başlayana kadar devam edin.

 25. Birkan says:

  Küpem ölüyor. Yeşil bit ve pamuk gibi beyazlıklar vardı. Antalyada olduğumdan sıcaklık 40a yaklaştı. Zaten direkt güneş hiç almıyordu ama 2 gündür doğuya bakan bir yerde esintili ve duvardibinde gölgede duruyor. Sabah güneşi aldırıyorum (2 saatliğine o kadar). sarımsaklı özüt hazırladım yapraklarına sıktım hepsinden kurtuldum ama şimdi de kupkuru oldu. Ne yapabilirim? Çiçeğim ölecek mi?
  ***
  Şiddetli yaz sıcaklarında canlanması zor. Dip ana gövde canlı ise sonbaharda canlanır çiçek açmaya devam eder. Bütün mesela sonbahara kadar ölmemesi.

 26. Ümit, Bursa says:

  Yeni 3 tane küpeli aldım. Nasıl bakılacak diye merak ederek sitenize girdim. Bilgilerinize çok teşekkür ederim. Çiçekleri çok seviyorum. Sayenizde bilgim artıyor. Selamlar.

 27. Feyza, İstanbul says:

  Bizde üç tane küpe çiçeği var. Bahçemizde bir masanın üzerinde saksıda duruyor. Fakat bizim bahçeden geç saatlere kadar güneş gitmiyor. Acaba o çiçeklere eziyet mi ediyoruz? Aldığımızda çiçekliydiler. Şimdi pek çiçekleri kalmadı. Arka bahçemizde güneş az kalıp gidiyor. Acaba oraya mı alalım? Ön bahçede yaşatabilir miyiz?
  ***
  Eğer saatlerce yakıcı güneşte kalmıyorsa bir zararı yok. Küpe çiççeği özellikle sabahları öğleye kadar birkaç saat güneş almayı sever. Ya da ağaç veya çardak altında güneşin göz kırpar gibi gelebildiği yerleri sever. Öğleden başlayarak direkt gelen yakıcı güneş saatlerce devam etmesi zarar verir. Bunlara dikkat edin.

 28. Saniye, Antalya says:

  Küpelim çok güzeldi. Camın önünden ışığı dolaylı olarak aldığı bir yere aldım. Ondan sonra çiçekleri, tomurcukları soldu, yaprakları döküldü. Ben de budadım. Şimdi sadece odunsu sapları var. Tekrar eski haline gelir mi acaba?
  ***
  Küpe çiçeği yzımda anlattığım gibi açık hava ister rüzgar ister. iç mekanlarda olmaz evlerde olmaz. Tekrar canlanabilmesi için yaz sıcaklarının sona ermesini bekleyin. Bu sırada dışarıda rüzgar alabilen gölge bir yerde tutun ara sıra sulamayı unutmayın.

 29. Dilek Elmas says:

  Önce suda köklendiriyorum.

  Ben de bir kupeli çiçegi hastasıyım. Bütün yaz günüm çiçeklerle geçiyor. Hobim benim. Şu anda kışın budadım evde cam kenarında saklıyorum. Baharda dışarı çıkaracagim inşallah. Sarkaçlarım var ayakta olanlarım var. Çogaltmayı da taze dalları suda ıslatıp bir altı hafta felan bekletiyorum. Suda kok veriyor o zaman dikiyorum. Bir de haşladığım yumurta sularını haftada bir kere veriyorum mukemmel sonuçlar aldım. Bütün bilgileriniz için teşekkurler.
  ***
  Deneyimlerinizi paylaştığınız için ben size teşekkür ederim. Küpe çiçeği yerini severse adi bir bahçe toprağında bile zaten muhteşem oluyor. Haşlanmış yumurta kabukları suyuyla sulamak faydalı ama o kadar sık yapmasanız daha iyi yoksa toprağın pH derecesi bozulur. İki ayda bir yeter. Veya özel bitki besini veriyorsanız ayda bir yumurta suyundan verin.

 30. Sezai Ş. -Samsun says:

  Ben af edersiniz manyak bir küpe çiçeği hastasıyım. Çok da iyi anlarım dillerinden. Ama 2011 yazında yanlış gübrelemeden mahvettim çiçeklerimi. Bıldırcın gübresini yanmadan döktüm. Hepsi kurudu. Yine aldım. Şu an sağlıklılar. Onlara terasta sera yaptım. Geçen yılın gübresi bu yıla fayda etti ve şu an hem büyüyorlar hem de yemyeşiller. Onları almak için Samsundan kalkıp özellikle Yalovaya gittim almaya. Samsunda da satılıyor çok ama ben rengarenk istiyorum. Bu yaz yine Yalovadayım nasipse haziranda ordayım. Açmış haline bakarak alacam inşallah. Eğer sizler daha iyi birşeyler biliyorsanız lütfen söyleyin. Bir de iki çuval güvercin gübresi çürüttüm ama bu yıl vermicem kesinlikle seneye nasipse. Şimdiden teşekkürler herkese.
  ***
  Sezai bey, ben de yıllarca küpe çiçeği yetiştirmişimdir. Normal bahçe toprağı (gerçi bizimki doğal humusluydu) yetiyor. Gübre hiç vermezdim çok da iyi gelişirlerdi. Gübre için o kadar sıkıntıya girmeye gerek yok diye düşünüyorum. Eski (yanmış) sığır gübresi belki daha faydalı olabilir.
  Küpe çiçeği gerçekten çok çok özel bir bitki. Elbette o kadar yol zahmetine değer. Şimdi yaşadığım evin camekanlı balkonunda yaşayamıyor diye artık almıyorum.

 31. Sezai Ş. -Samsun says:

  Küpe çiçeğine güvercin gübresi çok faydalı.

  Bikere dökmüş bulundum hata yaptım ama yanmış güvercin gübresi küpe çiçeğini olsun diğer çiçekler olsun kudurtuyor. Bu yıl faydasını gördüm hala açıyorlar. Şu anda hem de aşırı boylanıyor çiçekleri de iri iri. Eminönüne gitmeyin de Eyüp Sultan meydanında çiçekçiler var yazın gidin küpe çiçeği çeşitlerini ordan alın harikalar. Ama Yalova yuvası tabii ki en iyisi ora. Ben elim ayağım ne zaman tutmaz o zaman bırakırım çiçek işini aşırı seviyorum çünkü.
  ***
  Güvercin gübresi küpe çiçeklerine iyi geliyordur elbette. İtirazım yok. Anlaşılan direncini, kök yapısını, hücre faaliyetlerini çok olumlu yönde etkiliyor. Kışın çiçek açmaya devam etmesine gelince, tür özelliğine ve bulunduğu yerin hava şartlarına göre değişir. Bir ara benim pembe beyaz küpe çiçeğim vardı kışın ortasında camekanlı balkonda çiçek açmaya devam etmişti.

 32. Hatice, Kocaeli says:

  Böceklenmeye ilaç

  Küpeli çiçeği böceklenmesi için en iyi çözüm; acı arnavut biberini 3 gün biraz suda bekletin ve o suyu süzüp fısfısa doldurun. Küpeli çiçeğinin yapraklarına sıkın.kesin çözüm. Tavsiye ederim.

 33. Mevlüde, Samsun says:

  Merhaba, ben de bir küpe severim. 13 çeşit küpe çiçeğim vardı. Yaz sıcaklarında 4 tanesini kaybettim. Çiçeklerim terasta açıkta duruyor. Soğuktan korumak için masa altına koyup etrafını sarmıştım ama yeterli olmadı sanırım. Bazı küpeler hala yapraklı ve tomurcukları vardı. Soğuktan yaprakları dondu tomurcuklar döküldü. Benim sorum acaba baharda tekrar filizlenirler mi? Kurtulma şanları var mı? Ayrıca bütün çiçeklerimi yetiştirirken tavsiyelerinize göz atmadan hiç bir şey yapmıyorum. Değerli paylaşımlarınıza teşekkür ederim.
  ***
  Normaldir, geç bile kalmışlar. Küpe çiçeği bir açık hava bitkisidir. Kışın bile dışarda kalsalar iyi olur ama çok şiddetli don olaylarından koruyacaksınız. Samsunda sizin yaptığınız gibi korunmaları yeter çünkü ağır don olayları yaşanmaz. Kışın yaprakları dökülür. Kış sonunda güzelce budarsınız. İlkbaharda daha güzel daha gür büyümeye başlarlar. Bu şekilde uzun yıllar boyunca yaşatabilirsiniz.

 34. Asya, Ankara says:

  Geçen hafta pratikerde gördüm alsam mı almasam mı bilemedim. Benim balkonum güneybatı ve cam balkon. Sizce bu şartlarda yetişir mi? Bir de acaba zararlı bitleri ya da örümcekleri diger çiçeklerime de bulaşır mı?
  ***
  Kapalı yerde hiç olmaz olsa bile bitlerle başa çıkabilmeniz mümkün değil. Başınıza bela olur. Her 10 günde bir ilaçlamanız gerekir. Bol bol esinti alan balkonunuz varsa sakıncası yok. diğerlerine geçer mi bilmem. Bitleri küpe çiçeği üretmiyor. Havadan gelip küpe çiçeğinde çoğalıyorlar. Bitki bitleri her bitkiyi tercih etmez.

 35. Hamide, İstanbul says:

  Küpeli çiçeğim çok güzeldi. Geçen sene teyzemin hediyesiydi. Herkes çok beğeniyordu. Şimdi sadece kuru bir daldan ibaret. Bana yardıma gelen kız budadı. Acaba tekrar coşar mı?
  ***
  Budamakla iyi etmiş ama evde olmaz. Küpe çiçeği rüzgar aşığı bir bitkidir. Rüzgar yoksa hayatta kalamaz. Dışarda tutacaksınız. Bahar geldi zaten. Eğer dallar ölmemişse eskisinden bile güzel olacaktır.

 36. Feride, Konya says:

  Sonbaharda budadım.

  Bir yıllık küpe çiçeğim var. Geçen yazın öğle güzel dallanıp açmıştı ki… Sonbaharda bütün yapraklarını döktü. Ben de köküne 15_20cm uzağından budadım. Malum kışın eve aldım daha önce balkonumdaydı. Bir ay öncesi evde incecik küçücük yapraklı dalları vardı. Ben de tutup havalar ısında diye balkona tekrar çıkardım. Fakat 2 gùnde o dallar sanki üşümüş gibi soldu sonra kurudu. Sizce neden böyle oldu tekrar yeşerme sansı var mı?
  ***
  Sonbaharda budamak yanlış. Kışın çok soğuk ama şiddetli dondurucu olmayan bir yerde tutmalısınız. Körpe dallardaki enerji ve besin böylece ana gövdeye ve köklere çekilir. Bitki kendisini kuvvetlendirir. Bu sebeple budamayı kış sonunda yapmalısınız. Bundan sonra buna dikkat edin. Şimdi küpeniz ev şartlarında iyice koflaşmış. Soğuğu kaldıramamış. Eğer kökler ani soğuk şokunda ölmemişse yakında yeniden filizlenir. Bir daha kışın ev şartlarına alıştırmayın. öte yandan Konyada kış soğuklarında dışarda sağ kalamaz. Ona göre fazlasıyla serin ve havadar bir yerde kış dinlendirmesi yaptırmalısınız. Kış dinlendirmesi için uygun ortam Sıfır ile 5 dereceler arası soğuk bir yerdir.

 37. Nuray says:

  Küpeli çiçeğimi fide olarak aldım. Biraz büyüdü sonra yaprakları buruştu. Dökülmeden öylece duruyor. Ne yapmalıyım küpeli çiçeğim öldü mü?
  ***
  Ev içinde küpe çiçeği yetiştiremezsiniz bir daha hiç denemeyin. Dalı dip kısmından hafifçe kazıyın kontrol edin: Eğer canlı ise yeniden yeşerecektir ama dışarda tutarsanız.

 38. Ali, Ankara says:

  Bir dal kırılmış küpeli çiçegim var. Suda mı bekletip köklendireyim yoksa hemen toprağa ekeyim mi? Ayrıca kırılan dal çok büyük ve sarkıcı. İki parça mı yapsam?
  ***
  Evet iki parça yapın hemen dikin. Bir ay boyunca direkt güneş almayan bir yerde, elbette dışarda açık havada tutacaksınız. Bu usul için belki biraz geç veya tam zamanı. Havalar hâlâ serin gidiyor.

 39. Ali, Ankara says:

  Malesef suda beklettigim küpelim pörsüdü. Ekmekte geç kaldım galiba. Cevabınız için teşekkür ederim.
  ***
  Dal canlı ise siz yine de dikin. Nasrettin Hocanın dediği gibi – Ya tutarsa! :)

 40. Züleyha, Kayseri says:

  Küpe çiçeğimin çiçekleri pörsümeden düşüyor, sebebi nedir acaba?

  ***
  Çiçekler güzelce açmış, bir haftadan fazla zaman geçmişse normal karşılamalısınız. Öyle değilse bir sorun var. Rüzgarlı yerleri severler. Ev içinde, camekanlı balkonda böyle oluyor. Eğer rüzgarsız kalırsa kökleri çürüyecektir. Şimdi çiçeklerinin dökülmesi öncü işaret olabilir.

 41. Başak, Antalya says:

  Merhaba benim tomurcuk (yaklaşık 15 tane) aşamasında küpelim var. Peyzaj fuarından gübre numunesi almıştım. üstünde 15.15.15 + ( 15 SO3 ) +1Zn +5Ca yazıyor. Sizce faydası olur mu vermeli miyim yoksa zarar mı verir? Bir de okul bitti ben bu çiçeği uçakla İstanbul’a götürmeyi planlıyorum. Kargoya vermem gerekiyormuş ama zarar görürse garanti vermiyorlarmış. Acaba çantaya koysam yanıma alsam 1 saatte havasızlıktan ölür mü? Az hasarla atlatırsam düzeltirim diye düşünüyorum. Yeter ki yaşasın.
  ***
  Çok iyi bir gübreymiş. Bunun markası varsa yazmanızı rica ediyorum. Türkiyede kalsiyum içeren özel bitki besini yok sanıyordum. Bu özellikle kompost (yanlışlıkla torf adıyla satılan) topraklarda yetiştirilen bitkiler için çok önemli. Aşırıya kaçmadıkça özel bitki besinlerinin zararı olmaz korkmayın. Uçakla getirirken küpe çiçeğiniz bir saat değil bir kaç gün bile havasızlıktan bozulmaz. İstanbulda açık havada daha iyi gelişir. Antalya bu bitkiye fazla sıcak.

 42. Başak, Antalya says:

  Gübrenin adı Matador gübre. üstünde http://www.ataytarim.com yazıyor. Sitede başka özel bitki besinleri de var. Benimkinin üstünde Ca yazıyor fakat siteye girdiğimde diğer gübreleri gördüm fakat elimdeki yoktu herhalde koymadılar. Bu gübreden ne kadar vereyim? Küçük toplar halinde ve 1 su bardağının yarısı kadar gibi. herhangi bir birim yazmıyor gram yada ml gibi. 1 litrelik kola şişesine 1 yemek kaşığı versem çok mu gelir? Bitki İstanbuldan konya’ya gidecek. Biraz gezdirip dolaştırmak istiyorum. Çok sıkıldı azıcık şehir görsün :)
  ***
  1 litre suya 1 tatlı kaşığı dolusu ayda bir defa.. veya hızlı ve gür yetişen bitkilere 15 – 20 günde bir defa yeterlidir (çok bile) sanıyorum. İyi yolculuklar dilerim.
  ***
  Burayı okuyanların dikkatine: Galiba kalsiyum sadece domates özel gübrelerine katılıyor çünkü domatesin kalsiyuma çok ihtiyacı var. Oysa aynı ihtiyaç evlerde kompost (torf) topraklarda yetiştirilen her bitkiye lazım. Bu yapay topraklarda zamanla dehşetli şekilde kalsiyum eksikliği olur.

 43. Başak, Antalya says:

  Gübreyi dün verdim bugün bir tomurcuk açmış. Bu kadar hızlı etki edebilir mi acaba? Yoksa açma zamanı mı gelmişti anlayamadım.
  ***
  Zamanı gelmiş açmış. Fayfasının görünmesini beklemeyin. Bitki normal bir şekilde gelişimine güzelce devam ediyorsa faydası var demektir.

 44. Firdevs, Denizli says:

  Nisan ayında çok sevdiğim küpe çiçeğinden alıp akşamüstü az guneş gören balkona koydum. Yerini çok sevdi büyüdü. 15-16 adet çiçek açtı. Ama son bir haftadır çiçekleri tek tek döküldü. Yaprakları ise gayet canlı ve yeşil. Sanırım hava ısınmaya başladığından çiçekleri döküldü. Dışı pembe içi mor açan küpe çiçegim tekrar çiçek açar mı? Sıcaktan korumak için ne gibi önlemler almalıyım?
  ***
  Denizli havasını bilmem. İstanbulda açık havada esintili rüzgarlı yerde bulunuyorsa güneşin hiçbir zararı olmuyor. Yine de öğle civarı güneşinden kesinlikle korumak lazım. Sizinkinin sorunu belki toprağının besleyiciliğinin azalmış olmasıdır. Bitki besini vermelisiniz. 15 – 20 günde bir iyi olur.

 45. Firdevs, Denizli says:

  Denizli yazın çok sıcak bir il. Bugün gölgede 37 derece civarıydı. İstanbulda esinti oluyor ama buralarda biz kavruluyoruz. Bitki besinini deneyecegim. Çiçegimi sabah güneü gormeyen balkona alıyorum, ogleden sonra başka balkona alıyorum. Sanırım bütün yaz böyle geçecek.
  ***
  Öyle ikide birde yer değiştirmek hiç iyi değil. Sabah güneş alan balkonda tutun. Öğleye iki üç saat kalaya kadar güneş alabilmeli. O kadar da hassas değildir.Sıcaklarda gelişimi durabilir, yapraklr bozulabilir. Sonbaharda canlanır merak etmeyin.

 46. İbrahim says:

  Bu çiçeklerin içi pembe dışı mor olanının özellikleri nelerdir?
  ***
  Hepsi değil ama Mrs Popple adlı kültivar kış soğuklarına dayanıklı, yaz sıcaklarına güneşe diğerlerinden daha uyumludur.

 47. Sezai Ş. -Samsun says:

  Her yıl bu aylarda benim küpeçiçeklerim kuruyor. Yok mu durdurmanın bir çaresi?

  ***
  Yılın bu zamanında öğle civarı güneşi birçok küpe çiçeği çeşitlerine zararlıdır. Daha kötüsü kapalı ortam, camekanlı balkonlar.. Bu durmda çaresi yok, bozulacaklar sonbaharda canlanacaklar. Küpe çiçeği rüzgar sever. Rüzgar yoksa sıcakta mahvolurlar. Ayrıca siz kuş gübresi veriyorsunuz. Azot oranı çok yüksek. Bitkileri koflaştırır. Bakın böyle bir zararı var. Yaz sıcaklarına dirençleri az olur.

 48. Gökhan, İstanbul says:

  Benim çok güzel bir küpeli çiçeğim vardı. Sabah birkaç saat güneş görüyordu. yerini sevdi ve 150 taneden fazla çiçek açtı. Ancak bir haftalığına şehir dışına çıkmam gerekti ben de suyu çok sevdiği için bir leğenin içine bol su ile koydum kurumasın diye ve evin içine aldım. Geldiğimde çiçekleri ve yaprakları kurumuştu. Eski yerine koydum. Sudan çıkaralı 3-4 gün oldu. Toprağı hala su içinde. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yılın en sıcak zamanında evde havasız kaldı. Kökler de su içinde havasız kaldı sonuçta olan bu.. Kökler çürümemişse yeniden yeşerir bekleyeceksiniz. Kökler çürümüşse yapacak bir şey yok.

 49. Şerife, Ankara says:

  Yaprak altlarında beyaz sinekler.

  Bir ay önce seradan baston küpeli diye bir çiçek aldım. İlk aldığımda üzerinde sadece bir tane çiçeği vardı. Daha sonra yapraklarının alt kısmında beyaz sinekler oluşmaya başladı. Şu anda bütün dallar kurudu yaprakları döküldü. Sadece en tepesinde yeşil yaprakları var. Çok sevmiştim şimdi ne yapabilirim bilmiyorum. Üst tepesinde iki tane tomurcuk var ama öyle duruyorlar büyümüyorlar.
  ***
  Bunlar bitki bitleri içinde en zararlıları. Hiç vakit geçirmeden ilaçlamalısınız. ilkin üç günde bir üç defa, sonra üç hafta boyunca haftada bir, daha sonra her 20 günde bir ilaçlayın. Asla yok olmazlar devamlı ilaçlamak lazım.

 50. Ebru, Ankara says:

  Ben de yıllardır küpe çiçeği bakıyorum. Ev ortamında, pencere arkasında, altta da kalorifer yanarak yetiştiriyorum. Yani sizin deyiminizle kapalı ve sıcak bir ortam. Şu an çiçeklerim çok tomurcuk verdi yine. Nasıl ev ortamında yetişmez bu çiçek anlam veremiyorum.
  ***
  Evet, küpe çiçeği ev ortamında yaşayamaz. Uzun yılların tecrübesi ve onbinlerce insanın deneyimiyle bu bir gerçektir. Sizinki anlaşılan bir şekilde devamlı hava akımlarına maruz kalıyor. Birkaç olumlu şart tesadüfen bir araya gelmiş olmalı. Bakımını da mutlaka bilinçlice yapıyorsunuzdur. Sizde olay tesadüf. İsterseniz başka yerlerde kapalı mekanlarda deneyin. Sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek mümkün değil. En altta iletişim linki var. Email yazarak nasıl bakım yapıyorsunuz, oda şartları nelerdir, nasıl toprak kullanıyorsunuz açıklarsanız ve küpelerinizin resmini gönderirseniz sitemin blog kıskımda yayımlarım birçok küpe çiçeği meraklısı (en başta ben) sizin sayenizde evlerde yetiştirmeyi belki becerebiliriz.

 51. Ebru, Ankara says:

  Yazın bende balkona çıkarıyorum. Sonbahar sonundan ilkbahar ortalarına kadar ev içersinde kalıyor. Havalandırmaya gelince sabahları mutlaka odayı havalandırıyorum hepimizin yaptığı gibi. Özel bir bakımım yok fakat şuna hep dikkat ediyorum yumurtanın haşlama suyunu, pirinci yıkadığım suyu ve sebzelerin suyunu mutlaka çiçeklerime dökerim. Sulamalarını ise toprak hafiften kurumaya başlayınca veriyorum. Ev kaloriferli olunca üç günde bir sulamak gerekiyor.
  ***
  Tecrübelerinizi yazdığınız için teşekkür ederim. Yalnız pirincin suyu çok fena zararlı olabilir kimseye tavsiye etmem. Siz de vermeseniz iyi olur. Her an büyük zararını görebilirsiniz. Pirinç ve makarna sularını bitkilerinize asla vermeyin. Keşke nasıl toprak kullandığınızı da yazsaydınız. Ayrıca küpe çiçeğinin sizin ev ortamında tesadüfen iyi şartlara maruz kaldığı için bozulmadığını, yoksa evlerde bozulacağını burayı okuyanlara hatırlatırım.

 52. Ebru, Ankara says:

  Ben teşekkür ederim. Doğru bildiğimiz birçok yanlışlar var demekki,pirinç suyunun neden zararlı olduğunu çok merak ediyorum,bilgilendirirseniz sevinirim.Nasıl toprak kullandığıma gelince, inanın çiçekçiden yada marketlerden bulabildiğim en ucuz toprağı alıp bahar mevsiminde çiçeklerime ilave yapıyorum.
  ***
  Çünkü toprağa pirincin unu gidiyor. Bu da toprağın dengesini bozar hem hastalık yapabilir. Haşlanmış sebze ve yumurta sularında bitkileri besleyici faydalı unsurlar var. pirinç ve makarna suyunda kesinlikle yok, üstelik zararlı. ani bir çürümeyle karşılaşabilirsiniz. Size poşet topraklara da güvenmemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiye kadar zararını görmemiş olabilirsiniz ama bundan sonra olabilir, hiç belli olmaz. Çok kişi çok değer verdikleri, yıllardır yetiştirdikleri, rahmetli büyüklerinden hatıra olan bitkilerini poşet topraklar yüzünden kaybediyorlar. Doğal topraklardan bulamıyorsanız poşetlerde satılan topraklardan farklı farklı yerlerden farklı markalardan alarak birbirleriyle karıştırın, birkaç ay açık havada dinlendirin, sonra bitkilerinize kullanın. bu çok güvenli bir yol.

 53. Ayşe, Aydın says:

  Pazardan satın aldığımız bir koca saksı küpemizin üzerinde bol bol tomurcuk vardı, birkaçı açtı. Evde tutmuyorum. Bol bol esinti alan balkonuma koydum. Geldiğinden beri bazı dalların boğum yerlerinden sabun köpüğü gibi köpükler çıkıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Gelmeden önce sabunlu su ile sulamış olabilirler mi? Yoksa mantar mı var?
  ***
  Ne mantar ne de sabun. Bir çeşit bitki biti gibi bir parazit. Küpe çiçeğinde olduğunu hiç duymamıştım. Şimdilik hakkında fazla bilgim yok. Hemen ilaçlamalısınız.

 54. İsimsiz says:

  Küpe çiçeği hangi ayda çiçek açar?
  ***
  Zamanı yok. Yeterli ısı ve ışık ile ilgili olarak her zaman çiçek açabilir.

 55. Tuba, Adana says:

  Yarım metre kadar, ağaç gibi gövdesi olan, katmerli, dışı pembe içi mor olan küpelim var. Geçen sene nisan ayında aldım. Çok güzel düzenli açtı. Temmuz ayında adana çok sıcak olunca annemlere verdim yaylaya gitti. Sonbaharda geldi. Evin içinde baktım ama pek tadı yok. Eski dalları kuru. Uçlarından yeşerdi ve çiçek açmaya başladı. Görüntüsü çok acayip oldu. Şimdi onu budasam olur mu nasıl budayayım?
  ***
  Adanada kışın dışarda tutabilirdiniz. Kış sonunda da tüm dalları kısaltarak budayabilirdiniz. Şimdi çiçek açmaya başlamış yani ağır budamada çok geç kalmışsınız. Şimdi ve yaz boyunca (ağustos ortasına kadar) düzenli görünümü bozan dallarını ve sağlıksız dallarını budayabilirsiniz zararı olmaz. Daha iyi gelişir.

 56. Serkan, Antalya says:

  60 cm olan iki adet küpelim var. Biri dışı beyaz içinde az açık pembeli. Diğeri dışı koyu pembe, içi mor. Evimim balkonunda bakıyorum. İkindiden sonra güneş görüyor, çok tatlı esiyor. Küpelim yerini sevdi. Adanada küpeli yetiştiremedim olmuyor. Çok sıcak estiği için yaprakları kuruyor. 2000 yılında Antalyaya taşındım. Konyaaltında oturduğum yer serin. Yetiştirmeye karar verdim bu sever başardım. Şimdi cok güzel çiçek açtılar. Sabah erkenden uyanınca direkt balkona koşuyorum. Seyretmeye doyamıyorum. Bütün küpeli çiçeklerini yetiştirenlere selamlarımı gönderiyorum.

 57. Muzaffer Öztürk, 11 yaş says:

  ben daha bu çiçeği yeni aldım çiğe annem siyah toprak verdi sonra çiçeği yıkadık iyi olurmu öyle yapsak sevgilerimle
  ***
  Devamlı dışarda açık havada tutarsanız sık sık yıkamanız iyi olur.

 58. Mina, İzmir says:

  Bitlenmeyi duyunca hem kendim hem de benim biricik Aşil’im için çok üzüldüm. Bu arada Aşil benim Fuchsia magellanica çiçeğimin adı. Alırken dibine kadar incelemiştim. Ve tam da dediğiniz gibi bitler görmüştüm. Tabi o zaman çaylaktım. Söylemiştim ordaki bayan görevli de benim çaylak olduğumu anlamıştı ya onlar bişi değil merak etme burda ilaçlıyoruz demişti. Bitler bana veya aileme de bulaşır mı?
  ***
  Merak etmeyin bitki bitleri insanlara ve hayvanlara geçmez. Ama bitkilere zararları büyük olur. İlaçlamanız lazım. Küpe çiçeği İzmire pek uygun değil. Yazın sıcaklara dayanamaz. Ancak yaz boyunca kuzey rüzgarlarını alan gölgeli, rüzgarlı cephelerde sorun çıkmaz.

 59. Hatice, Osmaniye says:

  Ben çiçekleri çok seviyorum. Evin güneye bakan cepesi çiçeklerle dolu. İki tane de küpelim var. Geçen yıl içeride küpe fidelerim kurumuştu. Bu nedenle şimdikiler bolkonda. Yine kururlar mı? Yazın burası sıcak oluyor. Değiniz gibi kuzeye mi almalıyım? Hangi ayda almam lazım?
  ***
  Çiçeği için yetiştirilen süs bitkilerinin en güzellerinden oldukları halde Türkiyede küpeçiçeği pek tutulmuyor. Sebebi iklimin pek uygun olmaması. Serin ve nemli esintilere çok ihtiyaç duyar. Sizin oralara da yaz için uygun değil. Deneyin bakalım. Olmazsa küpe çiçeği yetiştirmekten vazgeçeceksiniz. Ne zaman kuzeyli cepheye alacağınıza gelince: şiddetli sıcakların başlamasına göre düşünün.

 60. Kezban, Aydın says:

  Benim küpe çiçeğim var. ilk aldığımda sabah 10.30 a kadar güneş alan yerde duruyordu. bir sürü tomurcuk yaptı. Sonra sizin bilgilerinize dayanarak çok az güneş alan çok esintili olan balkona koydum. İki gündür bakıyorum. toplamda üç tane falan tomurcuk döküldü. Acaba esintili balkona erken mi aldım… Bir sürü tomurcuğum var açmadan dökülmelerini istemiyorum. Tekrar sabah güneşi alan balkona aldım acaba doğru mu yaptım. Bu arada sardunyanın kelebek ceylanı diye bilinen türü az bir süre mi çiçek açar.
  ***
  O tomurcukların dökülmesinde sebep başkadır. Serin terde küpeçiçeği zarar görmez. Siz yine de sabah güneşi alan yerde tutun. hava daha fazla ısınınca diğer balkona alırsınız. Ceylangözü (canan) sardunyalar sadece ilkbaharda çiçek açıyor.

 61. Esra, İstanbul says:

  Küpe çiçeğine keçi gübresi uygun mudur ya da vilmorin mi vermeliyim?
  ***
  Hepsi uyar.

 62. Kadriye, Eskişehir says:

  İki ay önce aldığım küpe çiçeği açmadı. Çok gürleşti. Boyu da epey uzadı sağa sola yatmaya başladılar. Budamak istiyorum ama nasıl bilmiyorum. Ana dallarının üstünden kessem olur mu? Budama nasıl olacak?
  ***
  Şimdi küpe çiçeklerinin en yoğun çiçeklenme zamanı. Ya da en azından şu anda her dal ucundan bol bol tomurcuk gelişmiş olması lazımdı. Siz anaşılan çok koyu gölgede tutmuşsunuz. Sanıyorum sağlığı da iyice bozulmuştur. Bilin ki çiçeği için yetiştirilen bir bitkinin tam da çiçeklenme zamanında o şkilde gelişmesi hiç normal değil. Dalları zaten pek dik duramaz bağlamak lazım. Ya da öylece bırakılır sarkıcı yetiştirilir. İsterseniz istediğiniz gibi budayın. Nasılsa yolunda gitmeyen bir şeyler var. Pek bir şey değişmez budamanın çiçek açmasına faydası olmayacaktır.

 63. Ercan, Aydın says:

  Sizin sayenizde çok şey öğrendim allah razı olsun. çok ilgili ve özverilisiniz. bizim de yaklaşık evimizde 100 saksı çiçeğimiz var. sizden isteğim çiçekler alanında kitap ve yazar tavsiye etmenizi rica ediyorum. lütfen beni çok sevindirirsiniz.
  ***
  Bu sitemden başka bir şey tavsiye edemem çünkü yok. Siz benim yazılarımı okuyun. Solda bakım bilgileriyle ilgili sayfa linkleri var. O sayfaları öncelikle okuyun. Abes veya eksik bir şey görürseniz çekinmeyin bana yazın sorun. Hatasız kul olmaz.

 64. Melis, İzmir says:

  Küpe çiçeğim vantilatör rüzgarı altında kaldı ve yaprakları soldu acaba ne yapabilirim?
  ***
  Vantilatörden olduğunu sanmam. Evde tutuyorsanız ondan bozulmuştur. Vantilatör devamlı çalışsa solmazdı. Ya da devamlı açık pencere yanında tutmalıydınız. Evlerde yaşatmak imkansız gibi zor. Sonra küpe çiçeği izmir vb yaz sıcaklarının fazla olduğu yerlere pek uygun değil. Ancak kuzey rüzgarlarına açık, gölgeli ve havası nemli bahçelerde belki sorun çıkmaz.

 65. Yücel, İstanbul says:

  Sıcağı sevmediğini bilmeden küpe çiçeği aldım maalesef. fidanlıktan aldığımda çok çiçekliydi. şimdi biraz azaldı çiçekleri. tomurcuk var ama az.
  Benim balkonum batıya bakıyor. saat 14-30/15.00 gibi güneş geliyor ve neredeyse bizde batıyor. yani akşama kadar bizde. “güneş filtreleme” başlıklı yazınızı okudum. Allah razı olsun. Yoğun güneşten çiçeklerin sürekli yerini değiştiriyordum. şeffaf şemsiyeyi tülle kapladım. bir de kökleri saksının altından çıkıyordu saksıyı büyüttüm. yaptıklarım doğru mu sizce? başka ne yapmalıyım?
  ***
  Balkonunuz yeterince rüzgar almıyorsa yaz sıcaklarında köytüleşecektir. bunu normal karşılamalısınız. Sonbaharda yine canlanır. şimdi yapacağınız şey akşam olur olmaz süzgeçli uçlu sulama kovasıyla yapraklarını yıkayıp serinletmek.. Gece rüzgar varsa gece de yapın. Rüzgar yoksa gece ıslaklığı hastalıklara neden olur o takdirde geceleri çevresi ıslak olmamalı.

 66. Burcu, Balıkesir says:

  Küpe çiçeğimin bolca çiçeği ve tomurcuğu var. Havadar balkonumda bakıyorum. Yaprakları kurumaya başladı. Yaprak altlarında da beyaz ağlar gördüm. Okuduklarımdan ilaçlamam gerektiğini anladım. Daha önceden çiçekçiden toprak biti için bir ilaç almıştım. O uygun olur mu yapraklar için?
  ***
  Örümcek bitler var. Hayır o ilaç hiç işe yaramaz. Buna çözüm Floromite 240 SC adlı ilaçtır. Bulamazsanız tek çare sık sık yıkamaktır.

 67. Emel, Bursa says:

  20 gün kadar önce sarkaçta ve bolca tomurcuk+çiçeği olan bir katmerli küpeli aldık. aldığımızda oldukça sağlıklı duruyordu. onu kuzey cephesindeki bolca esinti olan ve sabahları 2-3 saat kadar güneş alan balkonumuza astık. şuan yaprakları azalmış gibi, cansız, çiçekleri dökülmüş (ancak hala birçok tomurcuğu var) vaziyette. toprağına parmağımı bastırdığımda sanki toprak değil de süngerimsi birşeyi elliyormuşum gibi, açıkçası nemli mi değil mi anlayamıyorum bile. aldığımda bu yıl bu saksıda bu toprakla durabilir demişlerdi, ben de değiştirmedim. her akşam ya da 2 akşamda bir suluyorum. sizce küpelimin tekrar canlanması için ne yapabilirim?
  ***
  Nemli mi değil mi nasıl anlayamıyorsunuz? Elinizi hiç ıslatmıyorsa sulamanız gerekiyor. Islatıyorsa sulamayacaksınız. Yazın küpe çiçeği almak iyi fikir değil. Yer değişikliğini kaldıramıyorlar. adapte olabilmeleri zor olur. Bekleyin yaz sıcakları dinince canlanır. Yukardaki bakım bilgilerine göre bakımını yapın.

 68. Yücel, İstanbul says:

  Küpelerim ağustos sıcağına dayanamadı. oysa ki akşamları güneş batınca suyla serinletiyordum. yaprakları kurudu. tomurcuk zaten yok. havalar serinleyince toparlanır mı? sulamaya ve yapraklarını serinletmeye devam edeyim mi?
  ***
  Susuz bırakmayın sabredin. Yaz sıcaklarının şiddeti geçince filizlenir yeniden çiçek açmaya başlar.

 69. Fatma, Mersin says:

  Mersin’in sıcakları malum… bir hafta kadar önce yaprakları cansızlaşmaya başladı. beyaz sineklere karşı ilaçlama yapmıştım. ondan mı acaba dedim ama ilaçlama yapmamasına rağmen anneminki de kurumaya başlamış. kuzey balkonda esintide yetiştiriyorum. yapraklarını da serinletiyorum. buna rağmen yapraklar takır takır kurumaya başladı. suyunu eksik etmiyorum çünkü geceleri çok serin oluyor artık. gündüz hava hala sıcak. kurtulur mu bilemiyorum.
  ***
  Yaz sıcakları dinsin canlanır merak etmeyin. Çok fazla sulamaya hiç gerek yok. Zararı olabilir.

 70. beytullah zonguldak says:

  … …
  ***
  Yaz boyunca istanbulda her yerde satılıyor. Arkadaşınız çevreye dikkat etseydi görürdü. Siz canınızı sıkmayın. Zaten öünümüz kış.

 71. Ann, Ankara says:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten sizinki gibi bir başka site daha yok. Çok sağlıklı olduğunu düşündüğüm, dışarıda doğu penceresinde yetiştirdiğim bir küpelim var. Ankara’da sıcaklık kısa süreli de olsa aniden düşebiliyor. Sıfır derecenin altına inen ortamda saksıyı donmaktan korumanın çaresi var mıdır?
  ***
  Küpe çiçeği çok çeşitleri var. Çiçek renkleri aynı olsa bile her birinin soğuğa dayanıklılığı aynı değil. Fazla soğukta yaprakları dökülür normaldir ama sıfırın altında dondorucu soğuk olduğunda ölebilir. O zaman korumalı bir yere almanız lazım. Dışarda koruyamazsınız. Garantisi yok.

 72. Aslı, Niğde says:

  Yaz başında mayıs gibi küpeli aldık. çok güzeldi gür ve çiçekleri çoktu. yaz boyunca düzenli sulamasını yaptık. onun dışında herhangi besin takviyem olmadı. Dışarda balkonumuzdaydı. sonrasında eylül ekim gibi çiçeklerin ve yaprakların hepsi döküldü ve yapraklar kahverengi oldu. pas gibi sanırım hastalandı. havalar soğuduğu için içeri aldık. şu an içerde yaprakların kahverengi olması sorunundan hiçbir şey yapmadan kurtulduk. fakat şimdi de açtığı tomurcuklar çok zayıf rengi soluk ve büyümeden dökülüyor. ne yapabilirim acaba?
  ***
  Aslında ev çiçeği değildir evlerde yaşayamaz ama bazı evlerde binde bir şans eseri yaşayabiliyor. Sizinki de öyle.. Ayda bir defa bitrki besini verin. Yine de düzelmezse sizin ev şartlarında bu kadar demek ki.. ama yazın dışarda düzelir.

 73. Selvihan, Samsun says:

  Merhaba. Benim de bir küpe içegim var. Yazın almıştım. Morlu pembeli açıyor. aldıgım günden beri ev içinde pebcere kenarındaydı. çok güzel büyüyordu. her geçen gün daha da boy atıyordu. bir ay önce topragını degiştim ve yerini degiştim. çiçegimin yaprakları canlılıgını kaybettİ. yapraklarında beyaz küçüçük kelebek tarzı birşeyler oluştu. Aspirinli su yapıp döktüm o da topragının küflenmesine sebep oldu sanırım. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaptığınız her şey yanlış. Zamansız mevsimsiz toprak değiştirmişsiniz yer değiştirmişsiniz. Küpe çiçeği kışın dışarda ama kuzeyli rüzgarları almayan dondurucu soğuk olmayan bir yerde yapraklarını dökerek bahara kadar dinlenirse çok iyi olur. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Sizinki ölmüş olabilir. Bundan sonra aynı hataları yapmayın. Hiçbir bitkinize aspirinli su dökmeyin öldürebilir.

 74. Havva, İstanbul says:

  Benim 25 saksı küpe çiçeğim var. Saksılarda solcan var nasıl kutarabilirim? İlacı var mı?
  ***
  Siz her ilkbaharda toprak değiştirin sorun olmaz. Onların hiçbir zararı yok.

 75. Fadime, Adana says:

  Küpeçiçeği dalı aldım toprağa diktim. Baktım sararıyor geri çıkardım. Filizli kısmı kesip aldım köklenebilr belki diye suya koydum. Acaba suyu dışarda mı bekletsem yoksa cam kenarında mı?
  ***
  Suda bekletmeyin toprağa dikin. Daima dışarda açık havada güneşli bir yerde tutmalısınız. Yarpaklar bozulsa da bekleyin. Köklenebilirse yeniden filizlenir.

 76. Gülnur, Trabzon says:

  İki ay önce sultan küpesi çiçeğinin dalını suda köklendirdim. Saksıya diktim tuttu, uzandı ama dal çıkarmıyor. Sürekli yeni yaprak çıkarıyor. Neden? Çiçek açmayada nezaman başlar?
  ***
  Kışın köklendirmişsiniz. Şimdi anlaşılan evde duruyor. Evde sağlıklı gelişemez. Dışarsı ise henüz yeterince sıcak değil. Nisan girince dışarı çıkarın. Güneşin de etkisiyle her yerinden filizlenir çok dallı olur. Çiçek açması da biraz gelişince olacaktır.

 77. Gülnur, Trabzon says:

  Sultan küpen hala dal çıkarmadı. Neden acaba? Bazıları doruğunu kır o zaman dal çıkarır diyorlar. Doğru mu? Çürür diye kırmaya korkuyorum. Ablam kart dalını suya koymuş köklemiyor.
  ***
  Evde tutuyorsanız esinti yoksunluğundan gelişim göstermiyor. Budamak filan etki etmez. Dışarda tutuyorsanız belki henüz sıcaklık yeterli değil ya da güneşte ısınamıyor o yüzden havaların daha da ısınmasını bekliyordur. Dallarını suda bekletmeyin direkt toprağa dikin. İlkbaharda açık havada güneşli bir yerde birkaç haftada köklenir.

 78. Engin, Londra says:

  Bahçeme geçen sene bahar aylarında küpe çiçekleri ektim. Yaz boyunca çok sağlıklı büyüdüler. Kışın Çiçekleri, yaprakları döküldü. Şimdi şu aralar sepetlere ektiklerimde dal eklemlerinde küçük filizlenmeler olmaya başladı. Topraktakilerde hiçbir hareket yok. Sizce biraz daha şans vermeli miyim? Diğer evlerin bahçelerinde bayağı serpilmişler.
  ***
  Biraz daha bekleyin. Ya da beklemeyip canlı mı değil mi kontrol edin. Çeşit çeşit küpe çiçeği var. Hatta bazı çeşitlerinin çiçek renkleri bile aynıdır ama farklıdırlar. Çoğunluk çeşitleri kışa hiç dayanıklı değildir. Londra’da kış soğuklarının en düşük kaç derece olduğunu öğrenmeli ve bahçenize ‘eğer varsa’ o kadar soğuğa dayanıklı olan küpe çiçeği dikmelisiniz.

 79. İso, Bursa says:

  Geçen hafta küpe çiçeği aldım. Balkon batıya bakıyor. Çok az akşam güneşi alıyor. Yeri uygun mudur?
  ***
  Batıya baksa öğleden akşama kadar devamlı güneş alırdı. Gün boyu çok iyi aydınlıksa ve akşamları güneş aldığı kesin ise çok iyi. Küpe çiçeğine tam uygun.

 80. Burcu A. -Ankara says:

  Benim birbirinden güzel ve sağlıklı çeşit çeşit küpelim var. Her yaz çok güzel açarlar. Onları kaplayan küçücük beyaz kelebeğe benzeyen uçan böceklerden nasıl kurtulabilirim acaba?
  ***
  Çok büyük zararları olur. Hemen kurtarmanız lazım.
  Ne yapabileceğinizi sayfasından okuyun: http://azbitki.com/bitler

 81. Emine, Konya says:

  Bahçeli evimin balkonu için iki adet küpeli aldım. Askıda duruyorlar. Bir aydır bakıyorum. Rüzgar alan bir yerdeler ancak giderek dallar kurumaya, yaprakları küçülmeye ve çiçekleri azalmaya başladı. Sulamalarını yapıyorum kurudukça ve kuru yaprak ve çiçekleri sürekli temizliyorum. Ama eski canlılıkta değiller. Zayıfladılar sanki. Çok üzülüyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Bir ay önce almışsınız. Serada büyütülmüş ve seraya alışık bitki Konyada fazla düşük gece ısısından rahatsız olmuştur. Ama şimdiden itibaren sorun yok. Hem artık gece serinliği fazla olmaz hem olsa bile bu şarta iyice adapte olmuştur. Havalar ısındığına göre siz artık toprak fazla kurumadan sulayın. Bitki besini de mutlaka vermelisiniz. Çiçekcoşturan gibi bitki besini alın. Her üç sulamada bir sulama suyuna karıştırın.

 82. Serpil. Konya says:

  Ben de katmerli küpe cicegi aldım. Öğlen güneş alan cam önüne koydum. İçeride. Camı da aciyorum hava alsin diye. Çiçeği azdı. Açmadan dökülmeye başladı.
  ***
  Ev içinde sağlıklı kalabilmesi çok çok zor. Evin 24 saat boyunca havadar olmasına bağlı. Bu her evde mümkün değil. Öğleden itibaren güneş alması da iyi değil. Ya sabah öğleye kadar güneş ya da ilkindiden sonra akşama kadar güneş alması lazım. Açık havada dışarda daha sağlıklı olacaktır. Bu sayfada yazdığım küpe çiçeği bakım bilgilerini okursanız diğer ihtiyacınız olan bilgiler var.

 83. Gamze, İzmir says:

  Benim panjurlu balkonumda yan yana duran 3 tane küpe çiçeğim var. İki tanesi sürekli yeni tomurcuklar verip çiçek üstüne çiçek açıyor ama katmerli türünden olan çiçeğimin üzerinde çok az tomurcuk oluşuyor. Açıkçası yukarıda bol çiçek açması için budamaktan bahsetmişsiniz ama tam olarak nasıl yapacağımı anlayamadım. Yanlış bir dalı kesip zarar vermek istemiyorum.
  ***
  Belki onun normali odur. Şimdi ilk defa rastladım 10cm boyunda çiçek açan küpeçiçekleri çıkmış. Daha önce görmemiştim. 30cm kadar olunca çiçek açmaları lazımdı. Zaman ilerledikçe yeni yeni hibritler yapıyorlar. Her üç sulamada bir bitki besini verirseniz daha iyi olur.

 84. Dünya, istanbul says:

  Benim küpeli çiçeğimin çiçeklerimin rengi önceleri çok güzeldi ama şimdi renkleri soldu. Kırmızıyken sonra pembe oldu. Şimdi de beyaza doğru gidiyor.
  ***
  Aynı çiçekler ise normaldir. Solup bozulmaya giderken renk değiştirebilir. Ama yeni açtığı çiçekler başka renk açıyorsa bu garip. Acaba güneşten tamamen uzak mı tutuyorsunuz? Ben bir defasında tam beyaz bir küpe çiçeği almıştım. Bizim balkonda güneşli yerde daha sonra açtığı çiçekleri çok güzel renkli olmuştu. Pembeli beyazlı.

 85. Beyza, istanbul says:

  Kurumuş yaprakları icin ne yapılabilir?
  ***
  Küpe çiçeğinin kuruyan yapraklarını, bozulup da düşmeyen çiçeklerini makasla kesebilirsiniz.

 86. Hülya U. says:

  yeni bir küpe çiçeği aldım içeride bütün tomurcukları döküldü sonra balkona aldım güneşin değmediği bir yere koydum acaba geri düzelir mi?
  ***
  Düzelir. Ben de bir ay kadar önce aldım. Çiçekleri hep döküldü. Ama şimdi eskisinden çok daha fazla tomurcuklandı. Günde birkaç saat direkt düneş alıyor (sabahları). Maşallah çok iyi çiçeklenecek yakında.

 87. İrem, Kütahya says:

  Mrs Popple türü sarkıcı mı uzar yoksa dik mi?
  ***
  Dik ama sarkıcı kültivarları da türetilmiş olabilir. Ayrıca aynı şekilde aynı renk çiçek açan farklı küpe çiçeği çeşitleri de var.

 88. Burcu, Balıkesir says:

  Küpe çiçeğimin yapraklarında kahverengi lekelenmeler başladı. Çoğu yaprağında var. Çiçekler çok büyümeden dökülüyor. Akşamları su püskürtüyorum. Saksının altında da su eksik olmuyor. ne yapabilirim?
  ***
  Hastalıklanması için ne gerekiyorsa onları yapıyorsunuz. Yukarda verdiğim bilgileri okuyun.

 89. Yeşim K. says:

  Biz küpe çiçeğine ferplan 20 Sp ve parrriter kullanıyoruz. Fakat ya böceği öldürmüyor ya da çiçeği öldürüyor. Bir şekilde ayarlayamadık. Doğal birkaç yöntem biliyor musunuz? Sirke gibi şeyler duydum sizce etkili midir?
  ***
  Şu sayfaya bakmanızı rica ediyorum: http://azbitki.com/bitler

 90. Gönül, Kocaeli says:

  Bir ay kadar önce beyaz küpe çiçeği aldım. Sürekli tomurcuk veriyor ama dökülüyor. Bugün de yanlardan çıkan filizlerden (hafif ağaçlaşmaya çalışan filizlerden) bir iki tanesinin buruşup eğildiğini fark ettim ve o dalları kırdım. Çiçeğimin diğer dalları sağlıklı görünüyor. Sıcaklardan mı kaynaklanıyor yoksa çiçeğim yavaş yavaş hastalanıyor mu?
  ***
  Dışarda az güneşli çok esintili bir yerde tutarsanız gayet sağlıklı olacaktır.

 91. Hatun, Ankara says:

  Mayıs ayında küpe çiçeği aldım. Başlarda iyiydi tomurcuklanıp çiçek açıyordu. Fakat daha sonra yaprakları kuruyup dökülmeye başladı. Yaprakların renkleri de Kahverengi olmaya başladı. Sadece dalları kaldı.
  ***
  Küpe çiçeği esintili yer sever. Yaz mevsiminin öğle civarı yakıcı güneşinden zarar görür. Hem havasız kapalı yer hem sıcak hava öldürür. Çok küpe çiçeği var. Bazıları daha hassas oluyor. Eğer sizinkinin dallarının dip kısmı ve kökleri ölmemişse sevdiği şartlara kavuştuğunda yeniden canlanır.

 92. Halide, Datça says:

  Mayıs ayında iki fidan almıştım. Biri klasik çiçekler açtı. Diğeri top şeklinde çiçekliydi. İkisini de askılı saksıya dikmiştim. Saksım düşüp toprağı dağılınca hazır elden geçireceğim diye iki ayrı saksıya diktim. Maalesef bu işlemden sonra top çiçekli olan kurudu. Diğeri de kurumaya başladı. Balkonda kısa süreli güneş alıyorlar. Kurtarmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Yaz sıcakları başladığı zaman köklerini rahatsız etmeniz kötü etkilemiş. Gerçi çok küpe çiçeği çeşitleri var. Bazıları yazın zaten bozulurlar. Yaz sıcakları dinince yavaş yavaş dirilirler. Şimdi eğer ölmezlerse, dip kısımları sağlıklı ise sonbaharda canlanmalarını bekleyeceksiniz.

 93. Çiçekçi Kız says:

  Küpe çiçeğimin saksısını değiştirdikten sonra çok tomurcuklandı. Fakat çiçeğin polenleri ilk aldığımdaki gibi canlı değil. Kahverengi ve kuru oluyor. Bu yüzden de çiçekleri açtıktan sonra birkaç gün içerisinde dökülüyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Polenleri hakkında bir şey diyemem. Polen durumunu hiç gözlemlemedim bilmiyorum. Ama bildiğim şu ki küpe çiçeğinin çoğu çeşitleri yaz sıcaklarını sevmez. Yazın kötüleşirler. Sonbaharda tekrar canlanırlar.

 94. Keskin, Konya says:

  Küpeli çiçeğini çelikleme yöntemi ile diktim. Biraz büyüdü sonra büyümesi yavaşladı. Bu neden kaynaklanıyor acaba?
  ***
  Yaz sıcaklarında böyle olur. Hatta yeri sıcak ve havasız ise fena halde yıpranabilir.

 95. Orçun, Denizli says:

  Bugün dayanamadım gittim çiçekçiden açık pembe küçük boy bir küpeli aldım. Ama şimdi yazılanları okuyunca biraz tereddütte kaldım açıkcası. Küpeliyi koyacağım yer öğlen bir saat kadar ve güneş batarken de bir saat kadar güneş alıyor ama çok esintili. Sizce bu şartlarda mutlu olma şansı var mı? Bir de direkt büyük boy bir saksıya diksem sorun olur mu?
  ***
  İlkbahara kadar saksı değiştirmeyin. Esintiyi rüzgarı sever. daha iyi.

 96. Orçun, Denizli says:

  Ama saksıda değil. Şu mevsimlik çiçeklerin satıldığı küçük poşetlerin içinde duruyor. Toprağını hiç bozmadan 25 cm’lik bir saksının içine diksem olmaz mı?
  ***
  Evet öyle yapın. Saksısız olduğunu düşünmemiştim.

 97. Aysem K. -Ankara says:

  merhaba Erdal Bey, açıklama metninde daha önce “Ankara” ya çok uygun bir bitki demiştiniz, o ifadeyi şimdi göremiyorum. Kesinlikle katılıyorum. Baharda hediye gelen biri mrs. poople, diğeri dışı pembe içi beyaz küpelileri saksısıyla bahçeye yüksek metal sehpalara koydum. Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bakımını yaptım. Yazın gece bile burası serindir ve rüzgarlıdır. Bu nedenle Ankara’ya çok uygun. Gelişimleri süper oldu. Tek derdim suyu çok sevmeleri oldu. Beş öğün sulamak oldu. daha 20 gün önce çiçekleri bitti ve yaprak döktüler. Şimdi camla kaplı, serin bir yere kaldırdım. Şu anki toprak süngerimsi yapıda. Değişik bir şey. Aynısını nasıl yapabilirim? Ponza taşı eklesek mi?
  ***
  Aynısını yapmak hiç gerekmiyor. Hem o toprak seracıların hormonlarla fide köklendirdikleri topraktır. Süngerimsi yapı fidelerin hormon sayesinde aşırı çoklukta ince köklerle ağ gibi toprağı kaplamasıdır. Küpe çiçeğine en uygun toprak humuslu, süzek, az killi gerçek topraktır. Hem yazın öyle çok sık sulamak gerektirmiyor hem küpe çiçeklerine çok daha iyi besleyicidir.

 98. Can, İstanbul says:

  Küpe çiçeğine ev ortamında bakılır mı?
  ***
  Hayır. Çok istisnai durumlarda bazı evlerin şansına olabiliyor ama normalde evlerde yaşayamaz.

 99. Sibel, Konya says:

  Ben küpeli çiçeğini alalı iki gün oldu. Sonu ne olur bilmiyorum. Hemen yan dallardan kırıp başka saksıya batırdım. Üzerine poşet geçirdim. Hem canlı kalıyorlar hem çabuk tutuyorlar. Küpeli çiçeğimin bitlenmemesi için önceden ilaç vermem zarar verir mi?
  ***
  İlaca göre değişiyor. Kesin bir şey diyemem.

 100. Ercan, Tekirdağ says:

  Üç hafta önce küpeli fidanlarını çiçekçiden alarak ekmiştim, geçen akşam hava soğuk olduğu için küpelilerin yanına, kapalı balkona diğer çiçekleri de aldım. Sabah küpelilerin üzerinde beyaz sinekler olduğunu … … İnternette doğal ilaç olarak acı biberli solüsyon yapılabilir denilmiş. Uygulamanın çiçeklere zararı olur mu?
  ***
  Beyaz sineklerin larvaları yaprak içlerinde oluyor ve her gün kanatlanıp çıkıyorlar. İçerdekilere ilaç fayda etmez. Bu yüzden üç günde bir ilaçlamaya devam edin. Tamamen yok olurlar. Üç defa veya dört defa yeterli. Sonra haftada bir ilaçlamaya iki veya üç hafta devam edin. Bir daha olmaz. Acı kırmızı pul biberden ilaç yapabilirsiniz. Bazı türlerde çiçek tomurcuklarına zarar veriyor. Tütün sanıyorum daha güvenli. Tütüncülerden en ucuzundan bir su bardağı kadar tütün alıp bunu 1 ya da 1,5 litre kaynar suya basın. En az 12 saat bekletin. Sonra amerikan bezinde süzerek şişeye doldurun.

 101. Jülide, İstanbul says:

  Geçen ay asma saksıda küpe çiçeği aldım. Üzerinde goncaları vardı. Köklerinde bez sarılıdır toprağını değiştir bezleri çıkar dediler. Bende değiştirdim bezleri çıkardım. Ama çiçeğim diriliğini kaybetti. Yaprakları aşağı sarktı. Cansız duruyor. Yeri güzel. Devamlı hava alıyor ve öğlen güneşinden koruyorum. 3-4 gün oldu toprak değiştireli. Acaba toparlanır mı? Köklerine zarar vermişsem ne yapmalıyım kurtarabilir miyim?
  ***
  Eğer köklerde çürüme olmadıysa bir hafta içinde gelir. Ev içinde tutmayın. Çok fazla pörsük ise, sıcaktan yapraklar kuruyacak gibiyse naylonla kapayın. Bu sayede dirilirler. iki gün kâfi.

 102. Zehra E. -Çanakkale says:

  Dun çok güzel mor-beyaz ve siyah renk iki küpeli aldım. Mor-beyaz olanı tam eve girerken çiçekli ve tomurcuklu bir dalını kazayla kırdım.. Hemen çiçeğini kopardım ve suya ısladım. Çelikten tutturabilir miyim acaba?
  ***
  Evet. O dalı hemen toprağa dikin. Açık havada çok az güneş alan bir yerde köklenir. Kapalı yerlerde tutmuyor. Dışarda açık havada olması lazım.

 103. Sena says:

  Küpeli çiçeğinin tomurcuğu kaç günde çiçek açar? Benim çiçeğim bir haftadır iki tomurcuğunu büyüttü ama hala açmadı, açmadan solmasından korkuyorum. Küçük tomurcuklar uç vermeye başladı onlar da hızlı büyümüyor sanırım.
  ***
  Kaç günde açtığını hiç saymadım. Bahçemde çok var maşallah. Pek fazla hızlı değiller diyebilirim.

 104. Mehmet, Mersin says:

  ilaçlamayı ve duş altında yıkamayı hangi sıklıkla yapmalıyım? Ayrıca vermiş olduğunuz bilgiler için sonsuz teşekkürler. Sayenizde peyzajcılarla aşık atacak hale geldik tabii onlara bu bilgileri sizden öğrendiğimi söylemiyorum.
  ***
  İlaçlamayı gerektiğinde yaparsınız. Ama yıkamayı her gün hatta sabah akşam yapsanız çok iyi olur. Akşam olur olmaz üzerine su dökerek serinletmelisiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde tekrar serinletseniz iyi olur. Küpe çiçeği yaz sıcaklarını hiç sevmez.

 105. Ayşegül, Tekirdağ says:

  Terastaki perguleye asılı olarak, doğrudan güneş almadan fakat aydınlık bir ortamda yetistirme şansım olabilir mi?
  ***
  Evet fakat küpe çiçekleri yaz sıcaklarını sevmiyor. Şansınıza belki sıcak uyumlu bir çeşidine sahipseniz o başka. Ama değilse sabredin yaz sıcakları dindiğinde güzelce canlanır. Kış soğukları başlarken eğer mümkünse güneşli ve güneye bakan cepheye alın. Kışın yapraklarını dökse bile ölmezler. Isı sıfırın altına düştüğü zamanlarda ya iyice saracaksınız ya da soğuk ve kapalı bir yerde bekleteceksiniz.

 106. Mehmet, Mersin says:

  Yoğun sıcaklara rağmen küpe çiçeğim hayatta kaldı ancak çok yıprandı. Her gün yıkıyorum. İki haftada bir genel bitki besini veriyorum ve güneşten uzak havadar bir yerde tutuyorum. Acaba çiçeğimin güçlenmesi başka ne yapabilirim?
  ***
  Ekim ayı sonuna doğru gayet güzel canlanır. Bekleyeceksiniz.

 107. Seda, Ankara says:

  Küpe çiçeğimin yaprakları sarardı. Bu neden olur? Çözümü nedir?
  ***
  Yaz sıcaklarında çok fazal rahatsız olup bir hayli yıpranıyorlar. Bundan sonra yavaş yavaş canlanırlar.

 108. Emel, İstanbul says:

  Küpe çiçegim içi 4.6.8 değerinde besin aldın uygun mudur?
  ***
  Evet uygundur. Üzerinde her sulamada verin yazıyorsa aldanmayın. Ortalama 20 günde bir vermek yeter.

 109. Emel, İstanbul says:

  Fidelemis olduğum kupeliler iki yaprak olmadan tomurcuk vermeye başladı. Tomurcuklar toprağa değiyor. Sizce o Tomurcukları çimdikleme usulü koparayım mı yoksa çiçek açsın mı?
  ***
  Galiba onlar minyatür küpe çiçeği. Hiç uğraşmayın yine tomurcuklanıp çiçek açar. Boyu biraz uzayana kadar böyle olması normal.

 110. Nursel, Bursa says:

  Anneler günü için oğlum küpeli almış. Sarkan cinsinden. O kadar çok dallı, o kadar çok tomurcuğu var ki sayamam. Yalnız ufak bir temasla bile tomurcukları dökülüyor. Evim Uludağ yamacında serin bir ilçede. Direkt güneş görmüyor. Hafif, yaprakları sallanmayacak kadar esintili bir yerde. Görünüşte böceklenme yok. Yaprak renkleri koyu yeşil ve sağlıklı duruyor. Dökülme durursa süper olacak. Sulamayı da iki günde bir, bu aylarda yazın her gün yapıyorum. Dökülmeyi nasıl durdurabilirim?
  ***
  Galiba içerde tutuyorsunuz. Kesinlikle olmaz. Küpe çiçeği mutlaka dışarda açık havada yetiştirilmelidir. Bol bol rüzgar alacak. Evde yetiştirmeye kalksanız hiçbir gübre hiçbir bitki besini işe yaramaz bilakis daha çabuk ölmesine yardımcı olur. Eğer zaten dışarda açık havada tutuyorsanız, anlaşılan yer yadırgaması yaşıyor. İki hafta içinde yeni yerine adapte olur. Bu süreçte bitki besini vermeyin ve yapraklarda hafif bir pörsüme olmadıkça sulamayın. Adaptasyon süreci bitince sonra normal sulamaya geçin ve ortalama 20 günde bir bitki besini verin. Suya karıştırılanlardan. Ben orkideler için olan bitki besinini tavsiye ederim markası önemli değil.

Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)

Aşağıdaki işlemde eksik rakamı yazın. *