Epiphyllum oxypetalum, bir gecelik gelin kaktüsü

Epiphyllum cinsinin bütün dünyada en çok sevilen ve yetiştirilen türüdür. Çiçeklenmesinin bolca ve tekrarlı olması açısından ufak tefek tutulmaması, en az 1m boylandırılması gerekiyor. 

Özellikleri

Epiphyllum oxypetalum türü (bir gecelik gelin kaktüsü) Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasından, epifitik kaktüslerdendir. Tamamıyla dikensizdir. Ana vatanı Meksika ve daha güney civarlardır (Güney Amerika kıtasının en kuzey kısımlarına kadar). Deniz seviyesine göre 200m ila 600m yüksek ormanlık bölgelerde ya ağaç üzerlerinde ya da kayaların üzerinde yaşarlar. Epiphyllum hibritleri (atlas kaktüsleri) gibi melez değil safkan bir türdür.

Bir gecelik gelin çiçeği

Çelikten türetilen bir gecelik gelin kaktüsü ilkin 20cm kadar uzayabiliyorken sonraki yıllarda gücü artar ve daha uzun gelişmeye başlar. Kök sistemi güçlendikçe dipten eskilere göre daha güçlü ve daha fazla uzayabilen sürgünler çıkarır. Boyu yarım metre ile üç metre arasında (bakıma ve yerine göre) değişir. Güçlü bir sürgün önce silindir yapıda, bir ağaç dalı gibi ve dimdik uzar. Bu şekilde uzayan dalın kalınlığı gücüne göre değişir ve ne kadar ince ise o kadar az uzar. Uzaması hızını aldığında gayet geniş ve yassı, yaprak gibi bir hal alarak bir miktar daha uzar ve gelişimini tamamlar. Sonra yan filizler verir. Yan filizler daha çok tepedeki geniş yerden çıkarlar. Bunlar geniş ve uzunca yapraklara benzer şekilde gelişirler. Sonraki yıl çiçek açarlar.

Bir gecelik gelin kaktüsünün (Epiphyllum oxypetalum) çiçekleri yemek tabağı kadar kocaman, bembeyaz ve güzel kokuludur. Sabah güneşi alan bir yerde ise çiçeklerini akşam ezanından sonraki ilk bir iki saat içerisinde, eğer öğleden sonra güneş alıyorsa gece yarısı civarında çiçek açar. Çiçekleri sabah olmadan önce solar gider. Sadece bir gecelik ömürlüdürler ama güzellikleri muhteşemdir.

Hindistan’da kutsal sayılır. Uğurlu olduğuna inanılır. Her yerde her zaman çiçek açmayacağına, çiçek açtığı eve rahmet-bereket getireceğine inanılır. Hatta çiçeğini açtığı sırada edilen duaların kabul olunacağına inanırlar.

Yetiştirilmesi, bakımı

Epiphyllum oxypetalum çiçek açması çok zor bitkilerdendir. Önce yeterince büyümesi, güçlenmesi gerekir ki bu da ortalama üç yılı alır. Aşağıdaki tavsiyelerimi dikkate alırsanız çiçek açtırabilirsiniz. Aşağıdaki bakım bilgilerini çiçeklenmesine yönelik olarak düzenledim.

Güneş ve sulama: Mayıs ortasından ocak ortasına kadar az güneşli yerde tutmalısınız. Sonbahar başında sulama sıklığını azaltın. Havalar iyice soğuduğunda sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. 7C derece ile 15C derece aralarında soğuk yerde bile gelişime devam edebilir. Ocak ayının ortasından mart ayının başına kadar hiç sulamayın ve mümkün olduğu kadar uzun süre güneş alacağı bir yerde bulundurun. Eğer dışarıda ise yağmurdan ıslanmamalı. En az  bir ay tamamen susuz kalması ve serinde beklemesi lazım. Mart başından itibaren sulamaya başlayın ama sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Mayıs başından itibaren toprak adamakıllı kuru olmaya yakın yani tamamıyla kurumadan önce sulayın ve böyle devam edin. Hıdrellezden sonra az güneşli yere almalısınız (mesela sadece sabah güneşi alsa ideali budur) ve toprak orta derece kurudukça sulamalısınız. Haziran başından itibaren her gün bolca su ile sulayın ve geceleri ara sıra ıslatın. Böylece tomurcuklanmaya başlayacaktır. Yaz boyunca sık sık sulamaya devam edin.

Toprak: Bir gecelik gelin kaktüsü Epiphyllum oxypetalum gerçi toprak seçmiyor ama en iyi gelişimi asitli, humuslu ve süzek toprakta olur. Henüz küçük iken sırf hazır poşet toprak uygundur. Buna bir miktar kullanılmamış kuru çay karıştırırsanız hem çürüme riski olmaz hem çok hızlı gelişir.
Güçlenince büyük bir saksıya almanız gerekiyor: 4-5 yıl saksı ve toprak değiştirmeyeceksiniz. İrileşip ağırlaşacağından dolayı saksıdaki toprağın preslenip ezimesi ve köklerin çürümesi riskine karşı mutlaka toprağına ponza taşı karıştırın. 3 ölçü humus katkılı hazır poşet toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü dişli kum karışımı kök sağlığı için iyidir. Saksı büyüklüğü: 20cmx20cm (daha büyük olsa daha iyi).

Gübre: En başta toprak karışımına bolca kestane gübresi karıştırmanızı tavsiye ederim. Daha sonra ise her yıl mayıs başında ve ağustos başında olmak üzere yılda iki defa toprak yüzeyine bir parmak kalınlığında solucan gübresi yayın. Gübre olarak bunlar uygundur. Veya (gübre bulamazsanız) ilkbahardan sonbahar başına kadar ayda bir defa genel kullanım bitki besini ya da kaktüs besini verin.

Çoğaltılması

Bir gecelik gelin kaktüsünü çelikle çoğaltmak gayet basit ve kolaydır. İlkbahar – sonbahar arasında her zaman mümkün. yassı yaprağımsı dallarını 8cm kadar parçalara bölün. Üç beş gün kesik yerlerin kuruması için açıkta bekletin. Bu sırada köklenme toprağını hazırlayın. Hiç farketmez herhangi toprak ve kullanılmamış kuru çay karışımında her bir parça yüzde yüz çürümeden köklenir ve gelişime başlar. Oranları: 2 ölçü toprak + 1 ölçü kuru çay. Mini saksılara ikişer üçer dikin ve sulayın. Toprak kurudukça sulayın. Bir-iki ay içinde filizlenirler. İki ay geride kaldığı zaman bir yıl yaşayacakları uygun büyüklükteki saksılarına aktarın. Bu saksılarda yeterince güçlendiklerinde 4-5 yıl kalıcı olacakları büyük saksılara dikin.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)