Euphorbia obesa

Top gibi yusyuvarlak, kaktüs benzeri, dikensiz, sukulent bir Euphorbia türüdür. İngilizce yaygın adı baseball plant’tır. Bilimsel adı ise Euphorbia obesa.

Özellikleri

Kaktüsler gibi bu türün de gövdesi su ve besin deposudur. Uzun süreli kuraklık yaşanan bölgelere göre yapılanmışlardır. Doğal yaşam alanlarında saatlerce güneş altında kalan Euphorbia obesa bireylerinin renkleri susuz kalmışlığın da etkisiyle morumsu ve kızılımsı hareli olur. Küre biçimli, top benzeri gövdesinin çapı gelişmişliğine göre en fazla 15cm olur. Genç bitkiler yuvarlaktır ama yıldan yıla yuvarlaklık azalır ve silindir biçimine dönerler. Aşağıdan yukarı düğme düğme filizlenme noktalarına sahip köşelerinin sayısı genelde 8’dir.

Ana vatanı Güney Afrika’nın Cape bölgesinde, denizden uzak Karoo’nun kuzeyidir. Yılın çoğu zamanı kurak olup sadece yaz aylarında az yağış görülür. Kurak geçen kış aylarında hafif don olayları yaşanır. Yaz ayları çok sıcaktır. Yaşam alanlarında rakım 300m ile 900m arasında değişir.

Euphorbia obesa türünde her bir bitki ya erkek ya da dişidir. Yani bazıları sadece erkek çiçek açar, tohum vermezler. Bazıları sadece dişi çiçek açar. Eğer dişinin yakınında erkek çiçek açmış bir E. obesa varsa ve onun polenleri çiçeğine gelmişse tohum verir.

Kış soğuklarına -5C dereceye kadar dayanabilir. Fakat 10C dereceden daha fazla soğuğa maruz bırakmamalısınız. Çünkü soğuk ortamda tamamıyla kupkuru toprak mümkün değilse çürür gider.

Öz suyu, çiçekleri ve geçici mini yaprakları zehirlidir. Dikkatli olmalısınız.

Bakımı

Euphorbia obesa kaktüsler kadar uzun süreli direk güneş istemez. Gerçi saatlerce yakıcı güneş altında kalmaya tam uyumludur ama şart değil. Yeter ki yeri biraz güneşli ve güçlü aydınlık olsun. Yine de ne kadar uzun süreli direkt güneş almasını sağlarsanız o kadar sağlıklı gelişeceğini bilin. Zira güneş eksikliğinde hem deforme gelişim gösterip yuvarlaklığını tamamen kaybetmesi riski hem de her an çürüyüp gitme riski çok yüksektir. Kısaca, günde en azından 2 saat tam direkt güneş ışınları almasına, ve bunun yanısıra güneş almadığı gündüz saatlerinde bulunduğu yerin çok güçlü aydınlık bir yer olmasına özen gösterin.

Sulamayı ilkbahar ortasından sonbahar başına kadar toprağı tamamen kupkuru oldukça, bol bol su dökerek yapın. Diğer zamanlarda hiç sulamayın. Öylece kuru toprakta kalmasında bir sakınca yok.

Toprak olarak 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı karışımı uygundur. Özel kaktüs toprağına gerek yok. Saksıya bu toprak karışımıyla diktikten sonra tam dip kenarlarından toprağı 2cm derine kadar biraz eşeleyip kenara çekin ve açılan yere çok iri taneli dere kumu doldurun.

Bitki besini olarak kaktüslere özel bitki besininden kullanın. Suya karıştırma oranını çeyrek miktar ayarlayarak yaz boyunca her üç sulamada bir defa bununla sulayın. Aslında Euphorbia obesa mineralli toprak sevdiğinden dolayı maden suyu ile dönüşümlü besleyebilirsiniz. Normal temiz su, besinli su, maden suyu.. Nasıl yapacağınızı şu sayfadan öğrenin: Maden suyu bitkilere

Saksı-toprak değişimi pek istemiyor. Gerekmez. 7-8 yıl aynı saksıda aynı toprakta kalabilir.

Üretimi

İlkbahar ortası ve yaz başı döneminde yavrularını ayırın. Kesik veya kopuk yeri tamamen kuruması için 6-7 gün açıkta bekletin. Sonra yukarıda anlattığım gibi dikin. İlkin toprak hafif nemli olmalı ve sulamamalısınız. 10 gün tamamlandıktan sonra sulayın. Hızlıca köklenecektir. Tohumla üretiminde ise Euphorbia obesa tohumlarını ilkbaharın en başında ekmelisiniz. Çünkü bir an önce gelişime başlasınlar ki ilk kışa kadar yeterince güçlenmiş olsunlar. Çünkü kışın (eğer bulundukları yer kesintisiz sürekli sıcak değilse) hiç sulamamak gerekiyor.

Benzer türler

Saksıda bir Astrophytum asterias kaktüsü

Astrophytum asterias

Euphorbia obesa uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan, Kaktüsgiller familyasından olan, sağda resmini gördüğünüz Astrophytum asterias ile büyük benzerlik gösterir. Benzerliğin sebebi yakınsak evrim ile açıklanıyor. Bunun anlamı kısaca şudur: Benzerlik tesadüfidir. Bir de paralel evrim var ki benzerliklerindeki sebep sanki buymuş gibi görünüyor. Yani farklı kıtalarda olmalarına ve apayrı familyalara mensup olmalarına rağmen benzer coğrafi ve iklim şartlarında benzer evrim geçirmiş, sonuçta birbirlerine benzer yapı kazanmışlar. Paralel evrim “eşdeğer evrim baskılarına maruz kalmakla olmuş evrim” demektir. Nedense söz konusu iki farklı bitkinin büyük benzerliklerini paralel evrime değil yakınsak evrime bağlıyorlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.