Monstera karstenianum (M. Peru)

Araceae (Arum) familyasından bir Monstera türü olduğu öne sürülen yeni moda salon bitkilerinden Monstera karstenianum veya diğer adıyla Monstera Peru hakkında bilimsel kaynaklarda hiçbir bilgi yok. Anlaşılan sabit bir tür değil, bir türün bir varyetesi veya hibritidir. Veya henüz yeni keşfedildiği için bilimsel kaynaklara geçmemiş olabilir. Hatta Mostera değil, bir Philodendron türü bile olabilir. Ayrıca Monstera siltepecana türünün Peru’ya özgü bir varyetesi olma ihtimali de var.

Monstera karstenianum salon bitkisi

Monstera karstenianum – Fotoğraf: thecontentedplant.com

Özellikleri

Diğer mosteralardan oldukça farklıdır. Biraz küçük yapılı, incecik dallıdır. 4-5 metre uzar. Yarı epifit bir bitkidir. Sıkça kabarcıklarla dolu olan yaprakları biraz etlice, sukulent özelliklidir. Yapraklar biraz Peperomia caperata türünde olduğu gibi, biraz da karabiber bitkisinde olduğu gibidir.

Hem sukulent yapraklı hem epifitik özellikli olması Monstera karstenianum türünün yüksek rakım sis ormanı bitkilerinden olduğunu gösterir. Bunlar şiddetli sıcağı ve sıcak+havasız ortamları sevmezler. Bununla beraber teraryumlar için uygun olduğunu iddia edenler de var. Gerçi sis ormanı türleri teraryum içinde sağlıklı kalmaya dayanıklıdır ama o kapalı ortamda genellikle hiçbir gelişim göstermezler. Zaten süs teraryumlarında amaç budur. Bitki içeride birkaç ay hiç bozulmadan, ilk güzelliğini ve ilk görünümünü koruyarak, gelişim göstermeden dursun.

Kullanım

Salonlarda birkaç metre uzayan sarmaşık gibi yetiştirmeye uygundur. Yüksek sehpalarda sarkıcı olmaya elverişlidir. Fazla uzayan dallarını kısaltırsanız yeni yan dallarla dal sayısını arttıracak, daha zengin görünecektir. Fazlasıyla güçlü gün ışığı alan banyolara da uygundur.

Bakımı

Monstera karstenianum (veya M. Peru) evlerde çok güçlü ışıklı yerlerde olmalıdır. Güneş ışınlarını uzun süre direkt almamalıdır. Yakıcı güneşe zamanla adapte olsa bile güzel yeşilliği kalmaz. Açık yeşil, fazlasıyla da sarımsı gibi olacaktır. Onun için direkt güneşin fazlasından koruyun ama asla ışıksız, loş dip köşe yerlerde tutmayın. Hem çok güçlü ışıklı hem de çok havadar yerleri sever. İki saat kadar sabah erken saatlerinin güneşini veya akşam güneşini direkt olarak almasında yarar var. Ancak bu sayede gelişimi hızlı ve yaprakları daha gösterişli olur. Işık yetersizliğinde yaprak sararmaları ve çürümeler baş gösterebilir.

Bazı kaynaklarda yüksek hava nemi sağlayın gibi yanlış bilgiler görebilirsiniz. Ciddiye almayın. Ev ortamının hava nemliliği fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca yapraklara su fısfıslarsanız faydası değil zararı olur. Onun yerine yapraklarını sık sık ıslak bezle silin. Temizlik çok önemlidir. Çünkü ev ortamlarında örümcek bitlerin dadanma riski yüksektir.

Toprağını Antoryum için tarif ettiğim yapıda hazırlayın. Veya şöyle yapabilirsiniz: 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Yani bir bakıma sukulent toprağı hazırlayacaksınız. Ama antoryumlar için olan toprak çok daha iyidir. Sukulent usulü toprak ise pek havadar olmayan, pek sıcak olmayan ve havası fazla nemli olan mekanlarda daha iyidir.

Sulamaları gelişigüzel yapmayın

Sulamayı toprağında çok ciddi kuruma oldukça, hatta toprak neredeyse adam akıllı kupkuru oldukça bol bol su dökerek, toprağını yıkayarak yapın. Aksi takdirde çürüyüp gider. Sulamada saksı alt deliklerden suyun tamamı süzülüp gitmeli, saksı alt tabağında su beklememelidir. Kışın bulunduğu yer pek sıcak değilse yapraklarda hafiften pörsüme olmadıkça asla sulamayın. Salon bitkilerine özel genel kullanım sıvı bitki besininden dozajını yarım ayarlayarak ayda bir defa verin. Kışın gelişim göstermiyorsa bitki besini vermeyin.

Fide üretimi

Monstera karstenianum fazla uzayınca dallarını 8-10cm parçalara bölün. Aynen dallı arumları suda köklendirme yolunu uygulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.