Ficus pumila, incir sarmaşığı

Creeping Ficus diye ünlenmiş olan Ficus pumila türü bitki hedera sarmaşığından daha beter bir şekilde yerleri, duvarları kaplama özelliği gösterir.

Duvarlara ve ağaçlara tırmanması aynen hederada olduğu gibi her bir yaprak altında geliştirdiği tutunucu kökleri sayesinde olur.

Bir süs bitkisi olarak evlere uygundur. Sarmaşık şeklinde hızlı büyür. Dallarının duvarlara tablolara değmesine engel olmazsanız kuvvetle yapışırlar. Evlerde Ficus pumila için fazlaca aydınlık ve güneşli yer seçmelisiniz.

Ficus pumila

Ficus pumila

Aşağıda saydığım müthiş zararlı özellikleri kışın pek don olayı yaşanmayan ya da hafif don olayları görülen yerlerin bahçelerinde (eğer bahçe toprağı kolayca kuruyan aşırı kumlu türden değilse) kesindir.

İncir sarmaşığını sevenler olduğu gibi nefret edenler de çok. Hatta baş edemeyip ağlayanlar bile var. Şaka değil. Bütün bahçede toprağın altında kökler sürgünler sistemi geliştirebiliyor. O zaman söküp yok etmek çok zor ve hatta kolay kolay mümkün olamaz. Tırmandığı tuğla ve tahta duvarları mahvediyor.

Bir ağaca tırmanırsa kökleri ağacın kabuğundan içeri sızarak ağacın özsuyu ile beslenebilir. O zaman tırmanan dalı kesseniz bile ağaçta kalan kısım hayatına devam eder. Sardığı, işgal ettiği ağaçları kurutuyorlar. Eski tip duvarlara tırmansa o duvar mahvolmuş demektir. Eğer sizin için sakıncası yoksa evinizin dış sıvası yerine artık Ficus pumila dalları ve yaprakları olacaktır.

Hızlı büyür. Her an yeni yeni yan dallar geliştirerek her yere yayılır. Sıkı bir yer örtücü, deliksiz bir duvar kaplayıcı ve iyi gölge sağlayan bir çardak gibi yetiştirebilirsiniz.

Sonra pişman olmamak için önceden yerini iyi ayarlayın. Bahçe toprağına dikmektense geniş bir saksıya dikmek daha iyidir. Aksi takdirde, bahçenizin toprağı yazın nemli kalabiliyorsa tüm bahçenizin altını üstünü kaplar.

Kış soğuklarına -18°C dereceye kadar dayanabilir. Hafif don olaylarından pek etkilenmez. Hafiften biraz yüksek don olaylarında yapraklarını ve dayanıksız ince dallarını kaybedebilir. Orta derece don olaylarında, süreye göre kök kısmına kadar kuruyabilir. Ama baharda daha hızlı gelişim göstererek kısa sürede bütün eksiklerini kapatır. Koyu gölgeli yerleri ve orta alkalinli, yüksek alkalinli toprakları hiç sevmez. Şiddetli don olayları yaşanan yerlerde bahçelere uygun değildir çünkü kışın o iklimde köklerine kadar tamamıyla ölür.

Her şeyi zehirlidir. İncire çok benzeyen meyveler verdiğinde çocuklarınıza dikkat edin yemesinler.

Çoğaltılması:
1- » Suda köklendirmeyle
2- » Basit daldırma ile

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Ficus pumila, incir sarmaşığı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  İstinye Park’tan kucuk bir dal celigi almistim. Suda koklendiriyorum. Cok guzel minik yapraklari var. Minyatur bir sarmasik gorunumunde. Yaklasik 1 aydir suda koklendiriyorum. Her bogumdan 3lu 5 li kokler cikardi. Boyu da suda oldugu halde hizla uzuyor. Bunun bir de yapraklarinin kenarlarinin beyaz oldugu bir turu var. Onun celigini de almistim ayni yerden ama cok az kok verdi. Gidersem bir celik daha almayi dusunuyorum. :) Bence cok sevimli bir sarmasik turu.

 2. Habip, Gaziantep dedi ki:

  Ficus pimula sarmaşıgını nerden alabiliriz?
  ***
  Bilmiyorum, satıldığını sanmıyorum. Türkiyede süs bitkileri türleri satışları henüz gerektiği gibi değil. İngilterede Amerikada her şey bulmak mümkün. Bizde çiçekçilerin satmadığı ama ülkemizde bol bol yetişen katırtırnağı fidelerinden bile bulmak mümkün. Bizde satmazlar. Ficus pimula bir yerde bahçede parkta görürseniz bir dal isteyeceksiniz veya izinsiz alacaksınız.

 3. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Ben tatildeyken nenem sulamayi unuttugu icin incir sarmasigim kurumus.:( Cok uzuldum. Celik olarak aldigim dal ilkbaharda dikip balkona alinca harika bir gelisim gostermisti. Alacali olanindan da Besiktas’ta gorup almistim. İstinye Park’a gidersem yeniden celik almam gerekecek.:) Umarim orada hala ekili duruyorlardir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)