Ficus pumila

İncir sarmaşığı Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus pumila türüdür. Ana vatanı Çin, Vietnam ve Japonya’dır.

Ficus pumila özellikleri

Bütün yıl yapraklıdır. Kışın yaprak dökmez. Bildiğimiz incir ve kauçuk ağaçlarıyla aynı cinste yani yakın akraba olduğu halde onlara hiç benzemez. Gelişim tarzı her şeyiyle Hedera helix gibidir. Çünkü onun gibi süratle uzayan ince dallar geliştirir. Zaten duvarlara ve ağaçlara tırmanması da aynen hederada olduğu gibi her bir yaprak altında geliştirdiği tutunucu kökleri sayesinde olur.

Hızlı büyür. Duvarları eksiksiz, deliksiz tamamıyla örter. Ağaçların her yerini kaplayarak boğar ve öldürür. Her an yeni yeni yan dallar geliştirerek her yere yayılır. Sıkı bir yer örtücüdür. İyi gölge sağlayan bir çardak gibi yetiştirebilirsiniz.

İncir meyvesi benzeri ama armut şeklinde meyveler verir.

Bir süs bitkisi olarak evlere uygundur. Sarmaşık şeklinde hızlı büyür. Dallarının duvarlara tablolara değmesine engel olmazsanız kuvvetle yapışırlar. Evlerde Ficus pumila için fazlaca aydınlık ve güneşli yer seçmelisiniz.

Ficus pumila

Ficus pumila

İklim uyumu açısından gelişimi

Kışın don olaylarının çok hafif olduğu yerlerde felaket istilacı hareket eder. Tek başına her yeri kaplar. Sadece kökleri bile çevreyi bir ay gibi örer. Dalları da hep toprak yüzeyini hem duvarları, ağaçları her yeri kaplar. Ama kışın sık sık -5C dereceden fazla soğuk olan yerlerde istilacı özelliği olmaz. Zaten -5C dereceden daha fazla soğukta yaprakları ve körpe taze dalları kurur. Daha şiddetli soğukta toprak dışı tüm dalları kurur. Toprak altında en fazla -20C dereceye kadar dayanır. İlkbaharda köklerden hızlıca dallanarak tekrar gelişime başlar.

Tehlikeleri

Kışın don olaylarının çok hafif geçtiği yerlerde bahçelerinize, özellikle de binaların ve yolların yanlarına dikmemelisiniz. Çünkü dalları duvarlara sıkıca yapışır. Sökmeye çalışsanız duvarın sıvası veya varsa özel dış kaplaması olduğu gibi dallarla birlikte çıkar. Verandaların pergolelerini mahveder. Ağaçları kaplayarak öldürür. Kalın kökleri de incir ağaçlarınınki gibi binalara ve yollara zarar verir. Söküp yok etmeye çalışsanız mümkün olmaz. Yok edemezsiniz. Derinlere yaydığı köklerinden tekrar filizlenir.

Ficus pumila çoğaltılması

Suda köklendirme, tepe çeliği ve basit daldırma yolları ile basitçe mini fidanlarını üretebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.