Funda çalı süpürgesi püren

Funda belirli bir bitki türü değildir. Birçok türlerin ortak adıdır. Çok mini olmayan türlerinin tümüne süpürge çalısı derler. Çünkü süpürge yapımında işe yararlar. Bazı yerlerde belediye işçilerinin ellerinde gördüğümüz çalı süpürgeleri bu fundaların dallarında yapılmıştır. Türkiye’de Ege ve Akdeniz’de daha çok bulunan Funda türlerine hem süpürge çalısı hem püren denir.

Calluna vulgaris funda bitki türü

Calluna vulgaris çiçekli dalları

Funda türlerine örnekler

Ericaceae (Fundagiller) familyasında 4250’den fazla tür vardır. Açelya ve yaban mersini de bu familyadandır. Fakat sadece familyadaki çok mini yapraklı ve ince dallı çalılar genel olarak funda ve süpürge çalısı adlarıyla bilinir. Asitli toprak seferler. Yani toprağın pH derecesi 6.5’ten daha düşük olmalıdır. Bazı türleri nötr topraklarda da sorunsuz gelişir.

Aşağıda en meşhurlarından dört tanesini ele aldım.

Erica carnea

Bu funda türü gayet küçük yapılıdır. Kış aylarında saksılarda çiçekli halde satışları yaygındır. ⇒ Erika çiçeği derler. Yazın sıcak olan memleketlere uygun değildir. Ne yazık ki ev çiçeği diye yalanlarla satıyorlar. Hele sıcak evlerde hemen ölür. Halbuki karların içinde çiçek açan, soğuk rüzgar seven bir bitkidir.

Calluna vulgaris

Bu da saksılarda süs bitkisi olarak satılır. Boyu 30cm ile 1m arasında değişir. Hem yaprakları hem çiçekleri çeşitli renklerde olan pekçok kültivarlarını türetmişler. Yaygın adı süpürge çalısıdır. Bu tür temmuzdan sonbahara kadar çiçek açar. Ama bu da yazın fazla sıcak olan yerlere uygun değildir. Kuzey Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın bir bahçe süs bitkisidir. Ama Türkiye’de de yüksek rakım karasal iklime sahip, yazın fazla sıcak olmayan il ve ilçelerimizde bahçe-balkon (dış mekan) süs bitkisi olarak yetiştirmeye tam uyumludur. Fakat hem aşırı süzek, çabuk kuruyan toprak hem de mutlaka asitli toprak istiyor. Kış soğuklarına dayanıklılığı -34C derecedir deseler de -15C dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde kışın korumak gerekir. Yani toprağın özelliğine göre tamamıyla donup ölme riski var.

— Aşağıdaki iki funda türüne püren ve süpürge çalısı denmesi çok yaygındır. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde bulunurlar.

Erica arborea

Dev funda. Ağaç gibi dallanıp budaklanarak 5-6 metre büyüme potansiyeline sahiptir. Yerine göre 2 metre civarlarında kalabilir. İlkbaharda güzel kokulu beyaz çiçekler açar. -17C kış soğuklarına dayanır.

Erica manipuliflora

Boyu 1m kadar olup çok dallıdır. Çoğunluk fundaların aksine hafif alkalinli toprakları tolere eder ama asitli ve nötr topraklarda daha iyi gelişir. Sonbaharda (yaz sonundan itibaren) pembe çiçekler açar. -10C derece kış soğuklarına dayanır.

Fundagiller ile ilgili sayfalar

Erika çiçeği
Yaban mersini
Kocayemişi ve anderhane
Rhododendron
Açelya
Funda toprağı

Kaynaklar

Palmiye merkezi — Süpürge otu, püren
Wikipedia — Calluna

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.