Strelitzia nicolai, ofis starliçesi

Strelitzia nicolai son bir iki yılda iyice moda haline gelmiş olan bir salon-ofis bitkisidir. Beyaz çiçekli starliçe de denir. Yaprakları muz yapraklarına benzer. Geniş salonlara, büyük ofislere egzotik görünümüyle çok yakışır. Bulunduğu yere tropikal bir hava katar.

Daha önce çiçek amaçlı yetiştirilen cüce starliçeden bahsetmiştim (⇒ Strelitzia reginae). O da iç mekanlarda yetişir ama biraz küçük bir bitkidir. Ofis starliçesi Strelitzia nicolai dev yapılıdır. Aslında 2m kadar irilikte satılanları bile küçük fidan sayılır. Gerçekte 12 metre kadar bir palmiye gibi büyüme potansiyeline sahiptir. Yolcu palmiyesi ile benzerlikler taşır.

Ofis starliçesi (Strelitzia nicolai) dış mekanda gelişmiş bir örneği

Strelitziaceae familyasından olan Strelitzia nicolai’nin ana vatanı Güney Afrika’nın doğu kıyı kesimleridir. Muz, zencefil ve dua çiçeği gibi starliçeler de bitkiler aleminin Zingiberales (zencefil tarzı çiçeklenenler) adlı grubundandırlar. Genelde iç içe gelişen yapraklarla (en içten uzayan yeni yaprakların eskilerden daha uzun olmasıyla) yükselerek bu şekilde yalancı gövde oluştururlar. Fakat ofis starliçesi Strelitzia nicolai gerçek gövde oluşturur. Buyu 6m ila 12m arasında değişir. Dipten birçok yeni sürgünlerle yan yana geliştirdiği gövdeler ve yığın yığın dev yapraklarla 4m kadar genişliğinde alan kaplar.

Dış mekanlarda rüzgarın etkisi yaprakları dilim dilim böler (muz yapraklarında olduğu gibi). Yaprak rengi grimsi yeşildir. Çiçekleri beyazdır ama ancak biraz yaşlandığı zaman çiçek açar. Çiçekleri beyaz tepelikli, koyu mor gagalı koca bir kuş kafasına benzer. İç mekanlarda yetiştirilen ofis starliçeleri asla çiçek açmaz. Zaten dekoratif yaprakları için yetiştirilir.

Dış mekan bitkisi olarak Strelitzia nicolai

Tuzlu topraklara uyumlu bitkilerdendir. Kuvvetli rüzgarların kıyılara serptiği deniz suyundan yaprakları zarar görmez. Alanya merkez, Anamur ve merkez Datça tam uygun iklim şartları tam uygundur. Ayrıca Bodrum, Didim gibi yerlerde ancak kuzeyli rüzgarlardan korunaklı yerler uygundur. Deniz kıyısı tuzlu topraklarında bile yetiştirebilirsiniz. Gerçi bahçelerde tavsiye edilmez. Zira yerini severse dipten bol bol sürgünlerle epeyce çoğalıp çok fazla yer kaplar. Ve kalabalık halde olunca pek güzelliği de kalmaz.

Kapkalın köklerini agresifçe etrafa yayma özelliğinden dolayı binalara yakın dikmeyin. Çit kenarlarına da iyi olmaz. Çünkü yeni sürgünlerle çoğalıp çitleri yıkar. Küçük bahçelerde de azgın kalın kökleri sorun çıkarır. Eğer küçük bahçelerde ya da otel vb binaların kapılarının hemen yanında yetiştirmek istiyorsanız zemin toprağa dikmeyip büyük saksılar içinde tutarak gelişimini sınırlandırmanız iyi olur. Aynı saksıya bolca yapraklı diğer küçük bitkilerden dikmenizde sakınca yok. Böylece saksı daha bir zengin görünümlü olur.

İç mekanlarda yetiştirme

Strelitzia nicolai (ofis starliçesi) salon, ofis vb iç mekanlarda pek nazlılığı olmayan, dayanıklı ve uyumlu bir bitkidir. Bol bol güneşli ve çok havadar pencere yakını yerlerde tutmalısınız. Sulamada ihmallere gelir (özellikle serin aylarda ya da klima ile serin tutulan mekanlarda).

Yaz aylarında dışarıda tutmak isterseniz öğle vaktinin tepe güneşini direkt almamalıdır. Zira iç mekanda güneşli pencere yanında yetişiyor olsa bile hassas gelişmiştir. Yazın dışarıda tepe güneşi (saat 11 ile 16 arasında) ciddi zarar verir.

Büyük saksı ister. Saksı büyüklüğü en az 30cmX30cm ebatlarında olmalıdır. 4-5 yıl toprak değişimi gerektirmez. Toprağı salon bitkisi torf toprağı tek başına olabilir. Ama şöyle bir karışımda daha sağlıklı gelişecektir:
3 ölçü torf toprak + 2 ölçü humuslu ve süzek arazi toprağı + 2 ölçü dere kumu + 2 ölçü büyük taneli ponza taşı veya pişmiş kil.

Ofis starliçesi tuzlu topraklara uyumlu olduğundan dolayı toprak karışımına doğal gübre katabilirsiniz. Ama aşırıya kaçmayın. Yukarıdaki karışım formülüne 2 ölçü de yanmış gübre (koyun, keçi, sığır, solucan gübrelerinden biri) eklenebilir. Tüm maddeleri birbirleriyle iyice harmanlayın.

Saksıda, gübresiz toprakta olan ofis starliçesine toprağını değiştirmeden koyun, keçi veya solucan gübresini ya da mini taneli akıllı gübreden şu şekilde vermelisiniz: Saksı üst yüzeyinde en kenarlardan bütün çevreyi eşeleyin. 5-6cm derinden toprağı çepeçevre çıkarın. Ortalama 30cm çapındaki bir saksıya göre bir yemek kaşığı dolusu gübreyi eşelediğiniz yerlere çepeçevre yayın. Üstünü tekrar toprakla örtün ve sulayın. Bundan sonra her sulamada gübrenin etkisi yavaş yavaş tüm köklere ulaşacaktır. Yılda bir defa yapmak yeter.
Hayvan gübresi veya akıllı gübre yerine sıvı bitki besini verecekseniz salon bitkilerine özel genel amaçlı bitki besininden ayda bir defa yeterlidir.

Sulamaları mutlaka saksı alt deliklerden birkaç damla bile olsa su çıkacak miktarda su ile yapın. Aksi takdirde toprağın kimyasal dengesi bozulur ve yapraklarda ağır tahribatlar başlar.

Üretimi

Strelitzia nicolai dipten yeni sürgünlerle oluşturduğu kardeşlerini ayırarak çoğaltabilirsiniz. Basittir. Kesin tutarlar.

Tohumla üretimi de mümkün. Fideleri hızlı büyür. Tohumlardaki dış turuncu katmanı giderin. Eşit oranlarda dere kumu + torf toprak karışımına tohumları 1cm gibi derinlikte hafifçe gömün. Sıcak bir ortamda kolayca çimlenirler. Bu sırada mevsim yaz ise fideleri direkt güneşten korumalısınız. Hayatlarının ilk yaz mevsimini atlatınca artık direkt güneşten korumayın.

Problemleri

İç mekanlarda örümcek bit problemi baş gösterebilir. Sıcakta büyük bir hızla çoğalırlar ve yaprakları mahvederler. Gözle görülmeleri zor olduğundan dolayı yapraklarda tozlaşmalar eşliğindeki bozulmalara bir anlam veremezsiniz. Starliçenizi her hafta mutlaka ıslak bir bezle yapraklarının alt üst taraflarını ve yaprak saplarını iyice silmelisiniz. Böylece örümcek bit problemi olmayacaktır.

En eski yapraklarda yer yer kahverengileşme, nokta nokta benekleşme ve benzeri bozulmalar olabilir. En çok yaprak kenarlarında olur. Bu da aslında Strelitzia nicolai yani dev yapılı ofis starliçesinin bir güzelliğidir. Bozulma artıp yaprak iyice çirkinleştiğinde o yaprağı sapıyla beraber en dipten kesip atın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Strelitzia nicolai, ofis starliçesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aynur, İstanbul dedi ki:

  Aralık ayında almış olduğum starliçe nicolai bitkimin yaprakları içe doğru kıvrılıyor. Saksısını değiştirdim. Toprağı güzel olduğu için köküne hiç değmeden saksıda boşlukları torflu toprakla doldurdum. Cam önünde tülden süzülen güneşi alıyor. Suyunu haftalık arıtmadan almış olduğum suyu oda sıcaklığında olması için birkaç gün bekletip öyle veriyorum. Düzelir gibi oluyor ama dönem dönem yapraklar kıvrılıyor. Bu kıvrılmanın sebebi nedir acaba? Çaresi nedir?
  ***
  Yapraklar güneşi tam direkt almalı. Temmuzda değiliz ki bu kadar koruyorsunuz. Starliçeler güneşin ışınlarıyla ısınmayı çok sever ve çok da ihtiyaç duyarlar. Sadece çok sıcak yaz günlerinde sadece öğle saatlerinin tepe güneşinden korumanız lazım. Haftada bir düzenli sulama bitkileri sadece öldürür. Başka faydası yok. Kıvrılmalar en eski yapraklarda oluyorsa ciddi bir problem değil. Ama yeni yapraklarda da oluyorsa ve fazlaca kıvrılıyorlarsa anlaşılan kökler artık topraktan su alamıyor. Sebep toprakta tuzlaşmanın yükselmesi ve hassas emici kök uçlarını yakması. Toprağın daha çabuk kuruması için üst yüzeyin kenarlarından elinizden geldiğince fazla miktar toprak eksiltin. Sonra banyoda saksı hacminin 6-7 misli fazlası su ile yavaş yavaş sulayın. Suyun hepsi bitsin. Alt deliklerden çıkıp giden su tuzların bir kısmını çözüp götürür. Daha sonraki sulamaların nasıl yapılacağını şurada anlatıldığı gibi, sebepleriyle öğrenin: Yaygın ve öldürücü sulama hatası Sonra toprakta kaydadeğer bir kuruma olmuyorsa sulamamayı da öğrenmelisiniz. Haftada bir sulanacak diye ısrarla devam ederseniz gerçekten bitkileriniz fazla yaşamaz. Toprak iki saatta kupkuru oluyorsa ne olacak? Yine mi haftada bir sulayacaksınız? Ölçü sadece toprakta kuruma olmasıdır. Başka bir sulama sıklığı ölçüsü yok. Toprak üç dört hafta geçtiği halde yeterince kurumamış ise sulamayın. Bir günde kuruyorsa her gün sulayın. Ölçü budur.

 2. Bulut dedi ki:

  Starliçelerim yeni yaprak açmaya devam ediyor. Büyük olan boyca yükseliyor fakat alt yaprakları sırasiyla yukarı doğru sararıyor. Bu bir yenileme midir? İşi biten sararıp soluyor. Üste mi veriyor gücü? Yoksa herhangi bir hastalık mı söz konusudur? Ne yapmalı?
  ***
  En eski küçük yapraklar bozulur. Bu iyi bir şeydir. Ama bozulmalar hızlı oluyorsa bir problem var demektir. Örümcek bitler dadanmışsa yapraklar çok kısa ömürlü olur. Temizlemeseniz çok yakında sadece tek yapraklı kalır. Sonra da bitki ölür. Sulamada hatalı davranıyor da olabilirsiniz. İlgili konuları okuyun:
  1- https://azbitki.com/yaygin-ve-oldurucu-sulama-hatasi
  2- https://azbitki.com/bitler#btb

 3. Serhan, İstanbul dedi ki:

  3 metrelik starliçemin 9 yaprağı ve 2 gövdesi var. Alalı daha üç gün oldu. Aldığımızda yaprakların çoğunda kesilmeler vardı ve bize bu normal dediler. Yapraklardaki bu kesilmeler sorun mudur, yoksa normal midir? O yapraklardaki kesikler daha sonra birleşir mi, yoksa o yaprağı kesene kadar öyle mi kalacaktır ve ne zaman yaprağı kesmek gerekir? Soğuk zamanlarda ne kadar havalandırma yapmak gerekir?
  ***
  Açık havada kuvvetli rüzgar ve güneş etkisiyle yapraklar o şekilde oluyor. Bu bir sorun değil, bitkinin doğal özelliği ve güzelliğidir. Niçin kesmeyi düşünüyorsunuz ki? Yekpare yapraklı olmasını istiyorsanız zaten sürekli ev içinde kalan starliçelerde yeni yapraklar bütün kalıyor. Soğuk zamanlarda da yine aynı şekilde uzun uzun havalandırın. İstanbul’da zaten ciddi soğuk olmaz. Sadece havalandırmak için sakın yerini değiştirmeyin. Bunu soğuk zamanlarda kim yapsa bitkisinin kökleri çürüyor. Dışarıda hava 20C derecenin üzerinde değilse 5 dakikalığına bile olsa balkona filan çıkarmayın. Her türlü salon bitkisi için geçerli.

 4. Murat, İstanbul dedi ki:

  Starliçemizi tam camın önüne koyduk. Şu sıralarda sabah 09:00 ile 12:00 arasında sabah güneşini alıyor. Cepheden dolayı ondan sonraki saatlerde direkt güneş ışığı alamıyor. Sabah güneşi aldığı vakitlerde starliçenin boyu ve camın boyu ve tabiki güneş açısı sebebiyle tüm yapraklara direkt olarak ışık gelmiyor ama gövdesi tüm ışığı alıyor. Diğer yaprakların da güneş ışığı alması için kendi ekseni etrafından döndürmem gerekir mi?
  ***
  Hayır gerekmez. Hem yapmasanız daha iyi olur. Yapraklar her yöne eşit dağılımlı olması amacıyla bazı bitkiler için ara sıra yönünü çevirmek tavsiye edilir. Ama starliçe gibi güneşi fazla seven bir bitkiyi hep aynı pozisyonda tutarsanız ışıktan en iyi şekilde yararlanacağı şekilde yapraklarına gereken pozisyonu verir. Böylesi daha iyi. Ayrıca odanın içine direkt güneş gelmesi bile yeterlidir. Çünkü çok güçlü yansımalar oluyor. Direkt güneşin tüm yapraklara değmesi şart değil.

 5. Samet, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi alali 2 ay oldu. Bir yaprak verdi. En küçüklerden bir tanesi kurudu. Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla kucuk olanı kestim. Ne kadar sürede yeni yaprak verir acaba? Üst yapraklar daha sağlıklı iken alt yapraklarda deforme biraz daha fazla. Yaprak içi delikler ve kahverengileşmeler var. Haftada 1 yaklaşıkk 400 ml su veriyorum. Yapraklarını haftada bir püskürtme su veriyorum.
  ***
  Geçen yıldan kalma yapraklar şimdi tarif ettiğiniz şekillerde bozulabilir. Normaldir. Toprakta kuruma görmedikçe sulamayın. Yapraklara su püskürtmeyin. İlgili sayfaları mutlaka okuyun:
  1- Yapraklara su fısfıslamak
  2- Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 6. Hande, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 2 yıldır benimle olan starliçem çıkarttığı üç yaprak ile birlikte şu an 1,5m’yi biraz geçmiş bir boyda. Güney batı cepheli cam önünde duruyor. Sulamayı toprağı kurudukça, 10-15 dakika duş başlığını çok kısık açık olacak şekilde saksı dibinde tutarak yapıyorum bu yanlış mı? Yeni çıkan üç büyük yaprak dik durmuyor. Büyük olduğu içindir diyordum ama internette gördüğüm görsellerde büyük yapraklar bile dik duruyor. Hangisi olması gereken? İki yıl olmasına rağmen dipten yavrulama olmadı. Bu normal midir? Havalandırma önünde durduğu camın üstten açık kalması ile yeterli olacak mıdır? Yoksa yazın aynı cepheye bakan balkona mı çıkartmalıyım?
  ***
  Bu sayfanın konusu ofis starliçesi. Yani devleşen starliçe. Beyaz çiçek açar ve çiçek açması için bir hayli yaşlanması gerekir. Zaten kocaman devasa yaprakları için salonlarda yetiştirilmesi moda oldu. Yaprak amaçlı yetiştirilir. Güneş ışınlarını direkt almalı ve yeri iyi havadar olmalıdır. Sulama biçiminizi anlayamadım. Üstten su dökerek sulayın. Saksı alt deliklerinden bir miktar su dışarı çıkacak miktarda su yeter. 15 dakika boyunca sürekli üstten su geliyor, alt deliklerden 15 dakika boyunca su çıkıp gidiyorsa o toprağın hiçbir besleyiciliği kalmaz. Yarakların dimdik olmaması yaprak saplarının güçsüz olması yüzünden ise ya yanlış sulama yüzünden topraktan ihtiyacı olan maddeleri bulamadığı içindir ya da güneşten mahrum kaldığı içindir. Benim bahçemde bodur starliçe var. 6 yıldır yapraklar daima dik gelişiyor. Devleşeninden bende yok ama olsaydı yukarıdaki resimde dördüğünüz gibi olurdu. Rüzgarda yaprakları dilim dilim parçalanır. Ama dikkat ederseniz yaprak sapları dik ve güçlü. Hava akımları meselesine gelince: Bulundurduğunuz yerde starliçenin yanında bir mum yakın. Alev çok hareketli ise hava akımları yeterlidir. Dışarıda tutmaya gerek yok. Güneş ışınlarından mahrum etmeyin. Yanlış sulama usulünüzden vazgeçin. Bitki besini vermeniz lazım.

 7. Hande, İstanbul dedi ki:

  Evimdeki de ofis starliçesi (nicolai). Aslında doğru anlamışsınız. Duş başlığını en kısık haliyle saksıya koyuyorum. 10-15 dakika boyunca su alıyor ve deliklerinden de su veriyor. Ben bu şekilde toprak yıkaması yaptığımı sanıyordum ama doğru değilmiş. Sanırım dediğiniz gibi yaprak sapları yeterince güçlü değil. Saplar yaprakların ağırlığı ile esniyor. Yapraklar da ortalarından aşağı doğru kıvrılıyor. Yaprak saplarını güçlendirmek için bitki besini yeterli midir peki? Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Toprak yıkama sulamasını 3-4 ay ara ile veya yılda bir defa sadece eylül ayında yapmalısınız. Her sulamada yapmanız iyi değil. Yaprakların dik pozisyon almalarına bitki besini tek başına yeterli olmaz. Önce değneklere bağlayarak düz pozisyon verin. Sonra bitki besinine devam edin. Etkisi anca bir buçuk ayda olur. Ve bu sırada sıcak hava akımları şekillendirici rol oynar ki bunun etkisi çok kısa sürelidir (haziran sonuna doğru havalar epeyce ısınacak zaten). Şimdi bitki besinine başlarsanız temmuz başında yaprakları değneklerden çözün. Dik kalacaklardır.

 8. Umut, İstanbul dedi ki:

  Geçtiğimiz sonbaharda 2 kök 8 yapraklı starliçemde 2 ay önce yeni verdiği yapraklar daha açılmadan kurumaya başladı ve öldüler. Temizledim, saksı değiştirdim. Şu an iki kökte de birer yaprak var. Ancak onlar da sararmaya başladı. Aşağıda eski kestiğim dallar kahverengi hasta bir görüntü aldı. Çok sağlıklıyken birden bire hasta bir hale geldiler. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Sonbaharda almışsınız. Birkaç ay gayet sağlıklı kalmış. İki ay önce aniden bozulmuş. Bunu anladım. Gübre verdiyseniz sebep odur. Kurtarmayı düşünmeden önce sebepleri düşünmeniz gerekir. Ki aynı problemler tekrarlanmasın. Aşağıda linklerini yazdığım her iki sayfayı da dikkatlice okuyun. Kurtarmaya gelince: Toprakta kökler zehirlenmiş. Yeni toprakta ise kökler aktifleşememiş. Muhtemelen kökler çürümeye devam ediyordur. Her gün ılık hava hareketleri eğer bir hayli uzun sürerse ve direkt güneş ışınları da alırsa kökler hızla aktifleşir ve yeni sağlıklı yapraklar vermeye başlar. Ev içinde bu mümkün değilse sağlığına tamamıyla kavuşuncaya kadar sürekli dışarıda tutmanız lazım.
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Toprakta köklerin yanması, zehirlenmesi, kök çürümesi

 9. İsmail, İstanbul dedi ki:

  Yeni bir adet çıkan yaprağın yaprakları düz durmuyor. Hafif bir şekilde kendi içine kapanırcasına V formatını aldı. Diğer yapraklarda da hafif bir şekilde içe kapanma söz konusu. Bu durum dediğim gibi hafif ama bir sorun göstergesi olabilir mi? Bu yaz aylarında hangi saatlerde ve ne kadar sıklıkla yapraklara su püskürtmeliyim ya da yaprakları nemli bir bezle silmek daha mı yararlı olur? Veya püskürtme hiç yapmamak mı gerekiyor?
  ***
  Yapraklara su püskürtme olayı şehir efsanesi ve gerçekten çok zararlı bir şey. Islak bezle silmek her halükarda çok faydalıdır. Diğer meseleyi bilmiyorum. Yeni mi aldınız, toprak mı değiştirdiniz, yerini mi değiştirdiniz, nasıl bir yerde duruyor, uzun zamandır sizdeydi de bu problemler yeni mi başgösterdi hiçbir bilgi vermemişsiniz.

 10. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi üç ay önce aldım. Geldikten bir ay sonra yaprak verdi ve yaprak da kocaman oldu. 10 günlük bir tatile çıkmıştım. Gitmeden sulama yaptım geldiğimde gördüm ki dev starliçemin yeni yaprağı güçsüz bir şekilde eğilmiş. Toprak üst kısıma yosun koymuştum. Ona rağmen kurumuş. 10 güngürr havasız kaldığı için mi susuz kaldığı için mi bilemedim. Biraz öce sulama yaptım ve köklere de toprağı eşeleyıp baktım ama köklerde kahverengileşme var gibi birkaç ince kök de elime geldi. Genel olarak sağlıklı da görünüyor gibi. Sorun ne olabılır? Endişelenmeli miyim?
  ***
  Suladıktan sonra bir gün beklemeliydiniz. Herhalde sulayınca düzelir. Anlattığınıza göre susuz kalmış. Siz acilen soru yazmışsınız. Eğer suladığınıza rağmen düzelme olmazsa bitkinin durumunu daha ayrıntılı yazın (tüm yapraklarda cansızlaşma, yumuşama filan var mı).

 11. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Dün akşam sulamıştım. Havasız kalmış olabilir diye de sabaha kadar starliçemin olduğu tarafın camını sabaha kadar açık bıraktım. Bugün tüm yaprakların bir tarafı içe kıvrılmış. İçe kıvrılma nedeni ne olabilir? en alttaki küçük en eski yaprak yeşilden sarıya dönüyor galiba. Tamamen sağlıklı kök yapısı nasıl olmalıdır? Bembeyaz mı olmalı yoksa hafif sarı ya da kahverengiye dönen kök rengi de olabilir mi?
  ***
  Arzu Hanım dün susuzluktan söz etmiştiniz. Bugün kıvrılma var diyorsunuz. Belki de hiç alışık olmadığı rüzgarlara ani bir tepki olabilir. Telaşlanmadan bunun üzerinden 48 saat geçmesini bekleyin. Benim bildiğim starliçelerin kökleri çok güçlüdür. Mesela bahçemin felaket ağır killi toprağına diktiğim yavru bir starliçeyi bir yıl sonra oradan sökmek zorunda kalmıştım. Fakat sökemedim çünkü parmak kalınlığında birçok kök uzatmıştı (renk koyu kahverengi gibi idi). Hayret ettim. Toprağın ağır killi olmasının da etkisiyle sökemedim. Çiçekçilerin kullandıkları topraklar anlaşılan benim bahçemin ağır killi toprağı kadar bile starliçelere güvenli değil. Yapraklarda yumuşama, eğilme, kuruma olursa hemen o topraktan çıkarın ve kökleri yıkadıktan sonra yukarıda anlattığım gibi toprak karışımına veya daha kolayı şu sayfada anlattığım gibi toprak hazırlayıp ona dikmenizi tavsiye ederim: Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 12. Vildan, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi yeni aldığım dönemde köpeğim alttaki iki yaprağı yedi. Şu an uçları kırçıllı bir şekilde, kahverengi kaldı. Kurudu. Oralardan yeni yaprak çıkması için nasıl budamalıyım? Budadıktan sonra oraya tarçın vs bir şey sürmeli miyim hava almaması için?
  ***
  Budamalarda tam tersi hava, hatta rüzgar alması lazım. Ayrıca kuruyan yaprakları budadınız diye oralardan yeni yapraklar gelecek değil. Boşuna beklemeyin. Ancak starliçeniz doğru şartlarda ise ve doğru bakım yapıyorsanız güçlenir ve dipten yavrular. Bu sayede daha fazla yapraklı olur.

 13. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Starliçemin yeni uzayan yaprağı ilk başta bir çubuk gibi uzadı. 3-4 hafta önce yavaştan yaprak açıllmaya basladi ama sadece çubuğun sol alt tarafından bir yaprak parcası açıldı. Geri kalan kısmı kapali bir şekilde duruyor. Bunun sebebi nedir? Bitki tam cam önünde duruyor ve toprak 1 parmak kurudukca alttan su akacak kadar suluyorum. Yaprağın kapalı kısımlarından tırnağımla yaprağı acmaya çalışayım mı? Kendi başına açılmayacak gibi duruyor.
  ***
  Sanıyorum ofis starliçelerinin köklerini keserek kısaltıyor ve saksılara tıkıştırıp satışa çıkarıyorlar. Yani normalde starliçeler parmak kalınlığında 1-2 metre upuzun köklere sahiptir. Küçük saksılarda satışa çıkarmaları çok garip bir şey. Kısaca, yeni aldığınızda köklerinden fena halde yaralı bir starliçe almış oluyorsunuz. Henüz havalar sıcakken daha büyük saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarmanız iyi olur. Çok havadar ve güneşli yerde tutun. Olması gereken sağlığına kavuşması muhtemelen önümüzdeki ilkbaharda olacaktır. Şimdi o açılmayan kısmı çekinmeden açmaya çalışabilirsiniz. Zarar görebilir ama hiç önemli değil. Veya isterseniz hiç dokunmayın.

 14. Niyazi, Afyonkarahisar dedi ki:

  2021 ocak ayından bu yana ben de starliçe bakmaktayım. Önceden çok dikkat etmiyordum. Kara düzen bakıyordum çiçeğime. Ama sonradan ufak tefek araştırmalar yapmaya başladım. Bendeki çiçek ilk geldiğinde 5 yapraklıydı. Yaprakları çok da büyük sayılmazdı. Mart başında ilk yeni yaprağını çıkartmaya başladı. İkinci yaprağını da temmuz ortasında çıkartmaya başladı. haziran 20-25lerde de saksının altından kökler çıktığı için saksı değişimi yaptım. Saksı değişiminde alttaki 1/3 lük kısma fide toprağı ve onun yarısı kadar yanmış keçi gübresi koydum. Üstüne saksıdan çıkarttığım şekilde çiçeğimi koydum. Yandaki boş kalan yerlere sukulentler için aldığım cocopeat-perlit karışımı ve fide toprağını karıştırarak koydum. Çiçeğimdeki yaprak kıvrılmaları canımı sıktığı için bütün yaptıklarımı detaylı anlatmaya çalışıyorum. Her zaman doğuya bakan penceremin önünde duruyor çiçeğim. Son birkaç gündür alttaki 3 yaprak ve bende çıkan ilk yaprağın yaprak sapına yakın yerleri içe doğru kıvrılmaya başladı.. Geçen ay çıkmaya başlayan yeni yaprağın da 1 tarafı aynı şekilde kıvrık durumda.. Sulama eksikliği ve gübre fazlalığı demişsiniz bir çok paylaşımınızda. sulamayı düzenli yapıyorum. hatta ufak ufak aralarda da sulama yapıyorum. Dün yaklaşık 1.5 litre su verdim. Alttaki deliklerden de tahliye yaptı. Saksı yaklaşık 20 cm yüksekliğinde bir saksıda. Bugün ise hala aynı şekilde yaprakların durumu. Yaz günü olduğu için çiçeğin yanındaki pencere sabahtan yatana kadar açık durumda. Sizce nerede yanlış yaptım? Kıvrılmaların bir çözümü var mıdır yoksa sorun edilecek bir durum değil midir bu kıvrılmalar?
  ***
  Yanlış gübreleme yapmış ve yanlış toprak kullanmışsınız. Her şeyden önce saksı çok küçük. En az 35cm derinliğe sahip olması lazımdı. Ufacık saksılara köklerinin tamamını kesip atarak tıkıştırıyorlar. Böyle satıldığını gören insanlar bu dev starliçenin el kadar saksılarda yetişebileceğini sanıyor. Sizin ofis starliçenizdeki bütün sorunlar bu saydığım sebeplerden, özellikle yanlış topraktan ve küçük saksıdan kaynaklanıyor. Yukarıda nasıl yazmışsam ona göre yapmalısınız. Büyük saksı ise kesin şart. Direkt güneş almaya da ciddi ihtiyacı var. Ayrıca örümcek bitler yaprakları mahvederler. Gözle göremezsiniz. Yapraklar güneş ışınlarıyla ısındığı zaman büyüteçle yaprakları dikkatle inceleyin. Işık ve sıcaklık etkisiyle hızlı hareket ederler ve büyüteçle görmeniz mümkün olur. Tamamıyla yok edene kadar her gün ıslak bezle yaprakların altını, üstünü ve saplarını silmeniz lazım.

 15. Gizem, Berlin dedi ki:

  110cm boylarında 1 ay önce aldığım bir starliçem var. Geldiğinden beri bir yaprağı açtı. İki tane de yeni çubuk halinde buyuyor. Burada hava sıcaklıkları 20 derecelere düştü. Şu an büyük saksıya geçirmem doğru olur mu yoksa önümüzdeki yazı mı beklemeliyim? Kışın buranın pek güneşli olacağını zannetmiyorum. Bu sorun olur mu?
  ***
  Büyük saksıya geçirmeyi haziranda yapın. Anlattığınıza göre şimdi her şey yolunda gidiyor. Rahatsız etmeyin. Zaten havalar soğumuş. Kışın oranın pek güneşli olmaması starliçenizi kötü etkilemez.

 16. Gizem, Berlin dedi ki:

  Peki tatile gittiğimde ne yapmalıyım? Şimdi en son bol su verip 10 günük bir tatile çıktım. Döndükten üç gün sonra da tekrar iki hafta evde olmayacağım. Bu süreçte bitkinin zarar görmemesi için ne yapmalıyım? Susuz kalmaktan çok etkilenir mi?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Şimdi salon bitkileri haftalarca kurumayan topraklarda yetiştiriliyor. İki haftada toprak kurusa bile daha ilk günden kuruyacak değil. Siz dönene kadar kupkuru olursa belki yapraklar biraz pörsür ama sulayınca düzelir. Korkacağınız bir şey yok. Hatta evden çıkarken eğer toprağı ıslak ise bol bol sulamaya kalkışmayın. Zararı olur.

 17. Murat, İstanbul dedi ki:

  4 ay önce bir starliçe aldık. Şu anda 150cm boyunda. Kendisi halen almış olduğumuz 25cm. plastik saksının içinde. 30cm terracotta saksımızın içine ekmek için uygun zamanı bekliyoruz. Sulamasını sitede belirttiğiniz gibi toprak kurumaya başladıkça yapıyoruz. Şu an taşıyabildiğim için haftada 1 kez yoğun olmamak şartıyla duşa sokup 1-2 dakika hafif sulama yapıyorum (yağmur yağıyormuş gibi). Normal şartlarda salonun köşesinde gün ışığı alan, ancak direkt güneş almayan bir noktada konumlandırmıştık. Ancak klima zarar verebilir mi düşüncesi ile farklı bir odaya götürdük ve bazı yaprakları kıvrılmaya başladı. Taşıma esnasında yeni açan gelişimini tam tamamlamamış oldukça büyük bir yaprağı bulunan açık yeşil sap aşağı doğru eğrildi ve yan yattı. Şu an için kırık gözükmüyor ama sap yaprağı taşıyamıyor. Hasarlı olduğunu düşündüğüm yaprağı iple diğer saplara sabitledim. Eğilmiş olan ve kendi başına ayakta duramayan yaprağın sapı zamanla güç kazanır mı? Bunun için ekstra bir şey yapmam gerekir mi? Yaprağı kaybettiysek tüm çiçeğe zarar verir mi? Eğer verirse söz konusu yaprağı nasıl bitkiden ayırabiliriz? Starliçe ilginç bir şekilde balkona çıkardığımız zaman direkt güneş ışığı almamasına karşın yapraklarını kısıyor. Yapraklarını kapatması bir problem mi? Ofis starliçesi için en uygun saksı değiştirme dönemi ne zamandır? Büyük saksıya ne zaman geçirmeliyiz?
  Yeni saksıya geçildiğinde sayfanızda belirtilen şekilde yapmayı planlıyorum. Bunun dışında şu an için bir öneriniz var mı?
  ***
  Klima bitkilere faydalıdır. Çünkü bitkilerin sağlığı için en başta gelen hava akımları faktörü klima sayesinde oluyor. Hava akımları olmayan odalarda bitkilerin sağlığı bozulur. Yaprak bağladığınız gibi dursun. Yeni saksının büyüklük farkı şimdiki saksısının ölçülerine göre yok hükmünde. Boş yere zahmet etmeyin. Daha büyük saksı lazım. Gübrelemeyi o şekilde yapabilirsiniz. Büyük saksıya aktarma işini sıcak aylarda yapın (şimdi bugünler son günler veya mayıs ayını bekleyin). O esnada kökleri eski topraktan çözmemelisiniz. Toprakla beraber kalıp gibi eski saksıdan çıkarın ve yeni saksıya gerektiği kadar toprak ilavesiyle yerleştirin.

 18. Onur Arsuz dedi ki:

  İki ay önce doğu hizmeti için evden ayrılırken starliçeyi dışarıda rüzgardan etkilenmesin diye içeri almıştım. Yokluğumda yaprakları kurumuş ve eşim kesmiş. Sonra yeni çıkan filizi kedim kırmış. Sadece kökü kaldı. Tavsiyeniz nedir?
  ***
  Aslında güneş ve rüzgar bitkisi bunlar. Ev içi havasız olacaksa dışarıda tutmak daha iyi olurdu. Neyse olan olmuş. Bence yine dışarıda tutun. Çünkü içeride yapraklarının kuruduğu ortamda iyileşeceğini sanıyorum. Zaten eve yakışır hali de kalmamış. Sizin orada kışın soğuğa dayanır.

 19. Selim, İstanbul dedi ki:

  Şu sıralar starliçemin saksısını büyütmek istiyorum. Çunku 1 tane dal çubuk olarak kaldı ve topraktan yeterli besin alamadığı için yaprak açamıyor. Yeni saksıya geçirirken bitkiyi kalıp olarak çıkartıp yeni saksıya koyduktan sonra yanlara ve altlara toprak eklemesi mi yapayım yoksa kökleri de eski topraktan arındırmaya mı çalışayım?
  ***
  Tek problem toprak mı? Bundan emin misiniz? Zira (eğer evde yetiştiriyorsanız) starliçeler gerçekte iç mekan bitkisi değildir. Anca son derece iyi, sürekli hava akımları ve güneş ışınları isterler. Bulundurduğunuz yerin şartları uygun ise o halde toprakta kusur var demektir. Köklerin fazlasıyla rahat edece büyük saksı kullanın. Yeni toprağı mutlaka ponza taşı ile karıştırın. 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın. Kökleri eski topraktan arındırıp arındırmamak starliçe için çok önemli değil.

 20. Elif, İstanbul dedi ki:

  Bitkimi alalı bir buçuk yıl oldu. Yaprakları açarken önce bir yarısı sonra diğer yarısı açıyor. Bunun nedenini çok merak ediyorum. Görsel paylaşmak isterdim fakat yollayamıyorum. Bitki yapraklarında hep kesikler var. Bu normal mi? Yaprakları hiç dik durmuyor. Bunun için ne yapmam gerekir? Aldığımdan beri çok hızlı yaprak veriyor fakat yaprakları sağlıklı görünmüyor. Aldıktan sonra bir kez saksı değişikliği yaptırdım. Sulamayı da toprak kurudukça 500-600 ml su şeklinde yapıyorum. Alttan su çıkıyor fakat çok fazla çıkıyor. Suyu azaltmalı mıyım?
  ***
  Su miktarından bahsetmeniz sorunları aydınlatmada yardımcı oldu. O kadarcık su olduğu gibi alt deliklerden çıkıyorsa saksısı çok küçük demektir. Halbuki bu tür kocaman saksı ister. Çiçekçilerde küçük saksılarda satmaları sizi aldatmasın. Yaprakların kesilmesi, parçalı hale gelmesi doğal özelliğidir. Ama ev ortamında yani sizin evinizde yeni çıkıp gelişen yapraklarda olmaması gerekir. Bir yaprak gelişimini tamamladıktan sonra 3 ay geçmeden önce parçalara ayrılıyorsa güçsüz kalıyor demektir. Az toprak, ışık yetersizliği (hiç direkt güneş almaması) ve hava akımlarının yetersiz kalması birçok sorunlar getirir. Nisanda en az iki misli daha büyük saksıya aktarın. Mayıs sonundan itibaren ayda bir defa bitki besini verin. Kaktüslere özel besinden verirseniz ve güneşli / havadar yerde tutarsanız yaprak sapları daha dirençli gelişecektir.

 21. İrem, Ordu dedi ki:

  Starliçemin yaprakları içeri doğru kıvrıldı ve sararmaya başladı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Kuvvetli güneş ışınları ve hava akımları ister. Şimdilik toprak kupkuru oldukça bol bol su dökerek, yani toprağı yıkıyarak sulayın. Eğer yaşarsa mayıs ayında daha büyük saksıya aktarın. Yukarıdaki bakım bilgilerine göre yetiştirin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.