Senecio radicans

İncecik uzun dallarında mini muz şeklinde yaprakları olan sukulent özellikli Senecio radicans ilginç görünümlü küçük bitkilerdendir ama ince dalları 1m kadar uzayabiliyor.

Senecio radicans bitkisi Asteraceae familyasının succulent türlerindendir. Anavatanı Afrika kıtasının güneyidir. Kayalıklarda bulunurlar.

Senecio radicans yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması bilgileri

Senecio radicans

Yaprakları 3cm kadar uzun, kalın, silindir biçiminde, ucu sivri ve biraz eğiktir. Muz meyvesi şeklinde olurlar. Bundan dolayı Senecio radicans’ın İngilizcede yaygın adı string of babanas’tır (muzlar kordonu). Kurak ve sıcak iklimde üstelik güneşli arazilerin kayalıklarında olunca yapraklar kalın çubuklar şeklini almış. Yapraklarının fotosenteze yeterli yüzeyi olmadığı için yaprakta dipten uca uzanan şeffaf bir şerit uzanır (bu sayede güneş ışınları iç dokulara ulaşır). Bonatinde buna epidermal pencere denir.

Yapraklarının ilginçliğinden dolayı yetiştirilir. Hızlı uzarlar. Önce saksıda dolandırmak iyi olur. Saksı içinde dolanan dallar toprağa değip köklenir ve daha da güçlenmiş olarak pekçok yeni dallar uzatırlar. Senecio radicans dalları böylece saksının her yönünden aşağı sarkar.Yaprak rengi güneşi alma süresine göre gümüşi, hafiten mavimsi ya da düz açık yeşil olabilir. Ne kadar uzun süreli güneş o kadar mavimsilik..

Kış soğuklarına dayanıklılığı azdır. En fazla -4C dereceye direkt rüzgar almaması ve dondurucu soğuğun birkaç saatten daha uzun sürmemesi şartıyla dayanabilir.

Ev içinde yetiştirilmeye uygundur ama kesinlikle birkaç saat güneş ve gündüz boyunca şiddetli aydınlık yer ister. Aksi takdirde Senecio radicans ışık yetersizliğinden dolayı sağlıksız, çelimsiz ve çirkin görünümlü olacaktır.

Suyu çabuk süzdüren, kumlu, taşlı toprakta yetiştirmelisiniz. Sulamayı toprak kurudukça yapın. Bazen sulamayı haftalarca unutsanız da bir şey olmaz. Açık havada daha hızlı gelişir. Akdeniz kıyı kesimlerinde bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir.

Senecio radicans tohumla ve çelikle çoğaltılır. Çelikler kolayca köklenir (yani dal parçalarını direkt toprağa dikin). Tohumları ilkbahar başında ekilmelidir çünkü serinde çimleniyorlar.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)