Senecio rowleyanus, bezelye kolyesi

Asteraceae (papatyagiller) familyasının succulent özellikli türlerinden Senecio Rowleyanus taze yeşil bezelye tanelerine fazlasıyla benzeyen yapraklara sahiptir.

Senecio Rowleyanus güney-batı Afrika’nın kurak yerlerinin bitkisidir. Doğal yaşam alanlarında yerde sürünerek ilerleyen dalları toprağa değen yerlerinden köklenir. Böylece gücü artar ve dallanmalar çoğalır. Çevreye yayılarak toprağı halı gibi kaplarlar. Diğer bitkilerin ya da kayalıkların gölgelerinde daha fazla geliştikleri, uzun süre direkt güneş alanlarınsa o kadar gür gelişmedikleri görülür.

Senecio rowleyanus, bezelye kolyesi yetiştirilmesi, bakımı

Çiçeklenmesi yaz aylarındadır. Her aster – papatya türlerinde olduğu gibi S. rowleyanus da birleşik çiçekler açar. Kokusu tarçını andıran çiçekleri bir ay kadar durur.

Senecio Rowleyanus’un bezelye taneleri gibi garip yapraklarının hem küçük hem çok kalın ve yuvarlak olması fotosentez vb. işlevlerini yapabilmesine yeterince elverişli değildir. İşte bu dezavantaja bir çözüm için yapraklarda yer yer şeffaf kısımlar olur. Yuvarlak yaprak yüzeyinde ince bir çizgi gibi görülen şeffaf yer (epidermal pencere) bazen o kadar şeffaftır ki dikkatle bakılmadığında yaprak çatlamış sanılır. Ve bu sayede güneş ışınları kesif kalın yaprakların içine ulaşır. Böylece fotosentez daha geniş alanda gerçekleşir.

Yetiştirilmesi ve bakımı basittir. Kumlu toprak, seyrek sulama ve günde birkaç saat direkt güneş.. Gösterişli iri taneli yapraklar ve en verimli gelişim 3 ölçü humuslu doğal arazi toprağı + 1 ölçü dişli kum karışımda mümkündür. Aksi takdirde bitki besini vermek gerekir. Yaz aylarında sadece sabah veya akşam güneşi alabilen ve gece boyu esintili olabilen bir yer ayarlayamazsanız yaz boyu gelişimi çok yavaş olacak veya duracaktır.

Genellikle sarkıcı saksı bitkisi olarak kullanılan Senecio Rowleyanus 90cm kadar uzayabiliyor. İstediğiniz uzunlukta olması için fazlalıkları kesebilirsiniz. Ayrıca saksı içinde toprak yüzeyini kaplamadıkça sarkmasına izin vermeyin. Uzayan dalları toprak yüzeyinde döne döne gelişmelerini sağlayın. Dallar toprağa değer yerlerden köklenir. Böylece daha da güçlenen bitki birçok yeni dallar uzatarak saksının her yerinden sarkacaktır.

Kış soğuklarına Senecio Rowleyanus tüm kıyı illerimizde tam dayanıklıdır. Karasal iklim olan yerlerde (ya da -12C dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde) kışın dışarıda açıkta bırakılmamalıdır.

Senecio Rowleyanus -bezelye kolyesinin çoğaltılması fazla kartlaşmamış dallarından koparıp toprağa hafifçe gömmekle yapılır. İlkin az nemli toprağa dikmeli ve sulamamalısınız. İlk iki hafta sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)