Sinekkapan – Venus Flytrap (Dionaea muscipula) etçil bitki

Carnivorous plants, etçil bitkilerden en yaygın yetiştirilen Venüs sinekkapan (Dionaea muscipula) türü bu yazımın konusu. Yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması gibi değerli bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Carnivorous plants = Etçil bitkiler. Böyle tercüme edilmiş. Otçul bitki mi var ki bunlara etçil deniyor? Öyle olsaydı, tıpkı hayvanlar gibi bitkileri etçil ve otçul diye ikiye ayırabilirdik. Etçil denen bitkiler et yemiyor. Böyle bir şey yok. Tuzağa düşürdükleri böcekleri enzimlerle eritirler. Bitki böylece fakir toprakta bulunmayan azot, fosfor, potasyum, kalsiyum vs. pekçok ihtiyacını karşılar. Her bitki gibi güneşin etkisiyle fotosentez yapar ve esas gereken besini enerjiyi kendisi üretir. Bütün mesele budur.

Sinekkapan bitkisi

Venüs sinekkapan (Dionaea muscipula)

Özellikleri

Sinekkapan Venüs yumru benzeri toprak altı gövdesi olan, üzerinde genellikle 4-5 tane, en fazla 7 tane kapanlı yaprakları olan, küçük yapılı bir bitkidir. Toprak altı gövdesine yumru denebilir zira yumru fonksiyonuna sahiptir. Yaprak sayısı çok fazla ise yumru kardeşlenmiştir. Bunu üçüncü yıldan itibaren ayırabilirsiniz. Sinekkapanın toprak üstünde dalları olmaz. Ancak çiçek açmak için bir sap çıkarır.

Habitat

Anavatanı ABD’nin doğu-güneydoğu subtropikal iklimli kıyı kesimleridir. Venüs sinekkapan bitkisi yoğun bitkisel çürüntülü bataklıklarda ve sulak savanlarda ıslak-kumlu topraklarda bulunur. Yaşadıkları yerlerde topraklar azot ve fosfor elementlerince çok fakirdir (veya ancak böyle yerlerde yaşayabiliyorlar).

Kış soğuklarına dayanıklılığı

Venüs sinekkapan – Dionaea muscipula türünün birçok çeşitleri, kültivarları olduğundan dolayı kesin bir şey söylenemez. Çeşidine göre dayanıklılıkları farklıdır. Genelde -7°C dereceye kadar korkmayın. Daha fazla soğuklara dayanan çeşitleri de var. İsimlerini bilerek araştırmak gerekir.

Venüs sinekkapan bitkisi yetiştirilmesi ve bakımı

Başlıca temel ihtiyaçları özet olarak şunlar: Fazla nemli ortamda bulunan kökler.. direkt güneş.. her türlü elenet ve minerallerce son derece fakir ama asitli toprak. Aslında asitlilik birçok elementlerin ve minerallerin yokluğundan kaynaklanan bir asitliliktir. Daha doğrusu alkalinli olmama halidir. Yani toprağı asitlileştirmek için sakın özel bir şeyler yapmayın.

Toprak

%70 sphagnum yosunu veya gerçek saf torf ya da ikisinin karışımı.. Ve %30 ince ponza taşı kırpıntıları. İşte bu şekilde, organik (%70) ve inorganik (%30) maddelerin karışımı ile venüs sinekkapan bitkisine en ideal toprağı hazırlamış olursunuz. İnorganik maddeler olarak ponza taşı yerine kum kullanabilirsiniz ama perlit asla tavsiye etmem. Zira sphagnum yosunu ile bir araya gelince asla kurumama özelliği taşırlar. Bu da kökleri çürütür. Venüs sinekkapan kökleri asla kupkuru ortamda kalmamalı tavsiyesi hiç kurumayan toprak kullanılmalı anlamına gelmiyor. Hiç kurumayan toprak karışımları venüsü sadece öldürür başka işe yaramaz. Bunu özellikle dikkate almalısınız.

İki üç yılda bir toprak yenilerseniz daha iyi gelişim gösterecektir.

Sipariş verip getirttiğiniz Venüs bitkisi yumru veya rizom gibi bir halde gelebilir. bu durumda kök kısmı toprak altında, en üst taraf toprak yüzeyinde kalacak şekilde dikeceksiniz.

Hava nemliliği

Çok abartılan bir konu. Venüs sinekkapan bitkisi sıcak hava akımlarına ihtiyaç duyar ve dolayısıyla düşük nemliliği tolere eder. Ama çok fazla kuru hava iyi değil. Mesela yaz sıcaklarında Antalya’da temmuzda bile sorun olmaz ama Mardin’de şiddetli yaz sıcaklarında hava kuruluğu sorun olabilir. Yoğun nem (ıslaklık değil yoğun nem) kök ortamı için gereklidir.

Güneş ve ısı ihtiyacı

Günde en az 3 saat direkt güneş almalıdır. Aslında sinekkapan bitkisinin sabah erken saatlerden başlamak üzere, öğleye kadar en az 5 saat güneş alması daha iyi olur. Ya da ikindi ezanından sonra akşama kadar. Yapraklarının her tarafı yemyeşil ise güneş eksik demektir. Üzerinde biraz kızarıklık, pembelik varsa güneş yeterlidir.

21°C ila 35°C arası sıcaklık Venüs sinekkapan bitkisinin en iyi gelişim gösterdiği sıcaklık aralığıdır. Yani sıcak seviyor.

Sulama

Normal topraklarda yaşayamayan sinekkapan bitkisinin yağmur suyu veya saf su ile sulanması gerekiyor. Saf suyu sanayi denen araba tamircileri, yedek parçacıları olan yerlerde “akü için saf su” diye sorarak bulabilirsiniz.

Ne sıklıkta sulamalısınız? Belirli gün aralıklarıyla değil. Toprağının üst kısmını elinizle kontrol edin. Elinize hiç yaşlık vermiyorsa sulama zamanı gelmiştir. Eğer yazın dışarıda açık havada tutuyorsanız çok sıcak günlerde her gün hatta sabah-akşam sulayabilirsiniz.

Dinlenme döneminde ise toprağa biraz daha fazla kurudukça sulayın. Tamamıyla kuruyabilir ama kupkuru toprakta günlerce bekletmemelisiniz.

Besin, gübre

Hiçbir zaman hiçbir şekilde verilmez. Sinekkapan ihtiyacı olan elementleri yakaladığı böceklerden alıyor. Çok uzun süre böceksiz bırakmayın yeter.

Güçlendirme

İlk üç yıl kesinlikle çiçek açmasına izin vermeyin. Çiçek sapı çıkardığında önce 2cm kadar uzamasını bekleyin. Sonra tam dibinden koparın. Çiçek sapı çıkarması sinekkapan bitkisini bir hayli güçten düşürür. Bundan dolayı eğer çiçeğini görmek ya da tohumunu almak ve tohumla çoğaltmak istiyorsanız 4. yılını beklemelisiniz. O zamana kadar toprak altı gövdesi yani yumrusu bir hayli güçlenmiş olur.

Dinlendirme

Sinekkapanınızı kışın dinlendirmeniz önemle tavsiye edilir. Aksi takdirde bünyesi fazla zayıf düşer. Bu bitkilerin tropikal bölgelere ait olmadıklarını, hafif don olaylarına dayanabildiklerini, ve dolayısıyla kış boyunca soğukta dinlenmesi gerektiğini göz önünde bulundurarak bakımını ona göre yapmalısınız.

Bölgelere göre..

İstanbul, Samsun, Trabzon ve İzmir gibi kışın hafif don olayları yaşanan yerlerde yaşıyorsanız sinekkapan bitkinizi kışın dışarıda bırakın. Hiçbir koruma gerekmiyor ama kuzeyli rüzgarlara tamamen açık cephelerde bırakmamanız daha iyi olur. En iyisi güney cephedir. Yapraklar tamamen ölüp gidecektir. Baharda yeniden yeşerirken özel bakımınıza tekrar alırsınız.

Zamanı: Ekim ayının başından nisan ortasına kadar.

Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kışın dışarıda hiç direkt güneş almayacağı yani güneşten ısınamayacağı bir yerde tutun. Zamanı ekim sonu – mart ortası.

Diğer yerlerde ısı sıfırın altına pek fazla düşmeyen ve 9C dereceyi pek aşmayan soğuk ve kapalı yerlerde tutmalısınız. Zamanı: Evinizin ısı şartlarına göre belirlemelisiniz. Örneğin karasal iklimli bölgelerde soba vb. ısıtıcılar erkenden kullanılmaya başlanır ve ilkbaharda da bir süre devam edilir. Buna göre, diyebiliriz ki eylül ortasında dinlendirmeye sokun. Şubat sonuna doğru dinlendirmeden çıkarıp sıcak odada güneşli pencere önüne alın.

Kış dinlendirmesi sinekkapanın uzun yıllar yaşayabilmesi için kesinlikle gerekiyor. Bunu ciddiye almalısınız.

Bozulan yapraklar, bozulan kısımlar

Gayet normaldir. Sinekkapan bitkisinin yaşam döngüsünün olağan gelişimlerindendir. O kısımları derhal kesip atın ki hastalık oluşmasın.

Venüsümün tüm yaprakları kurudu. Öldü mü?

Sonbaharda normaldir (ilkbahara kadar soğuk bir yerde tutun ve toprağın tamamen kurumasına izin vermeden o sıklıkta sulamaya devam edin). Veya yeni aldığınız venüsünüz kötü bakım sonucu kuruyabilir. Öldü sanmayın. Dinlenmeye geçmiştir. Yapraklar gitmiştir ama kök kısmı tamamen sağlıklıdır. İstediği şartları sağladığınız takdirde yeniden yeşerir.

Venüs sinekkapan (Venus’ Flytrap) bitkinizi böceklerle nasıl besleyebilirsiniz?

Uygun bir doğal ortamda böcekler gelir ve venüsünüz kendi kendine beslenir. Sizin besleme konusunda yapmanız gereken bir şey yok. Tamamen kapalı yerlerde ise siz besleyeceksiniz. Ayda bir – iki küçük sinek gibi.. doğru büyüklükte böcekler vermelisiniz. Gelişim dönemi içinde böyle devam edin. Kıyma, köfte, lahmacun filan vermeyin. Kışın (eğer dinlenmeye geçmişse) dinlenirken elbette aç kalacak.

Vereceğiniz böceğin niteliği ve verilmesi

Eğer bu bitkiler için satılan özel yiyecekler veya özel ambalajlı böcekler yoksa, uzun süredir ölü olarak beklemiş böcek vermeyin. İçeride bozulmalara sebep olabilir ve yaprak çürüyüp düşebilir. Böcekler ayrıca zehirle ilaçla öldürülmüş olmamalı. Böceği verince de eğer canlı değilse kürdan gibi bir şeyle böceği hareket ettirip yaprağın iç tarafındaki ince kıllara çarptırın. Ki yaprak sıkı sıkıya kapansın. Hatta biraz kapanmış yaprağı hafifçe sıkıştırın. İyice kapanma hareketinin sağlanmasına çok hafifçe yardımcı olun. İçeride canlı böcek var gibi hissedebilmeli.

Kandırmayın

Mahsustan dürtüp yaprakların kapanmasını sağlarsanız sağlığını yitirme riski var. Bu bitkiler oyuncak değil. Hassas canlılardır. Çoluk çocuğun eğlencesi haline getirirseniz öldürürsünüz.

Sinekkapan venüsünüze böcek verirken büyüklüklerine dikkat edin

Eğer böcek çok büyükse yaprak tam kapanamaz. Sıkışıp ölen böceğe derhal bakteriler mantarlar hücum eder. Bu durumda tuzak yaprak kararıp ölür. Çürümeye başlar. Sinekkapan bitkiniz ölü yaprağı terk eder yani düşürür. Vereceğiniz böcek 50 kuruş genişliğinde (ve daha küçük) yapraklara bir sivrisinek kadar olmalı. Daha büyük yapraklara iri olmayan normal bir sinek veya o büyüklükte başka bir böcek. Yaprağın tam tamına kapanması mümkün olabilmeli. Böcek büyüklüğünde bu ölçüler çok önemli.

Böcek yakalama mekanizması nasıl çalışıyor?

Sinekkapan bitkisinin yakalama organları

Sinekkapan bitkisinin yakalama organları

Bu tür bitkilerde kaslar, sinir sistemi veya sinir hücreleri olmadığı için bilim adamları yaprağın kapanmasının sırrını henüz çözememişler. Yaprakların iç kısmındaki ince kılların bir tür sıvı salgıladığı ve böceklerin dokunmasıyla aynı yaprağın iki lobu arasında bir tür elektrik akımı oluştuğu ve böylece yaprağın kapandığı hipotezini savunurlar. Teori değil, hipotez. Teori olsaydı bilimsel ispatlı gerçekliği olacaktı.

Venüs sinekkapan yaprakları her bir tek yaprak sağ sol iki lob halinde tam açıktır. İç yüzeylerde gayet duyarlı olan kıl gibi ince uzantılar bulunur. Eğer bu uzantılara onları eğip bükecek şekilde bir şey dokunursa yaprak kapanır. Eğer böcek varsa içeride hapis kalır. Bu kapanmanın hızı bir saniyeden az sürer. Daha sıkışık kapanma birkaç saniye sürer. Sebep ufak böceklerin kaçabilmesi içindir. Bitki onlara değer vermiyor. Kapanma boşa gitmişse ya da yakalanan şey böcek değilse yaprak 12 saat içinde yeniden açılır. İçindeki şeyi atar.

Böcek yakalandıktan sonra

Birkaç dakika içinde yaprak hiç hava geçirmez şekilde sıkı sıkıya kapanır ki bakteriler -mantarlar işi bozmasın ve sindirici sıvı dışarı akmasın. Böceğin sindirilmesi beş gün ile yirmi gün arasında değişir. Sonra yaprak açılır. Böcek kalıntıları rüzgarla ya da yağmurla süpürülüp gider (siz de benzer usullerle kalıntıları gidermelisiniz). Sindirme işini yapan yaprağın yeniden açılmasının ne kadar süreceği böceğin büyüklüğüne, havanın sıcaklığına, bitkinin yaşına, büyüklüğüne ve sağlık durumuna göre değişir.

Venüs sinekkapan nasıl çoğaltılır?

Birkaç çoğaltma yolu var. Tohumla, yaprak çeliği ile, çiçek sapı ile ve kökten ayırma ile..

Tohumla çoğaltılması

Sinekkapan bitkisi yeterince erginleştiği zaman ilkbaharda veya yaz başında çiçek açar. Çiçekler sırayla açarken dişi organlar daha geç olgunlaşır. Bu yüzden henüz yeni açan çiçeğin polenlerini ince bir fırça ile alıp bir, birbuçuk günlük çiçeklerdeki dişi organ üstüne bulaştırmalısınız.

Sinekkapan tohumlarının çimlendirilmesi

24°C üstünde sıcak gerekiyor. Toprak yukarıda bahsettiğimin aynısı olacak. Tohumları gömmeyeceksiniz. Önce toprağı sulayın. Sonra tohumları toprak yüzeyine serpin. Tohumların üstlerine çok ince, belli belirsiz örter gibi kupkuru gerçek torf veya sphagnum yosunu serpin. Sonra ince sis gibi su fısfıslayın. Kap dibi delikli olmalı ki içeride su birikmesin. Üstünü delikli bir şeffaf kapakla kapatın (içeride sıcak hava birimi olmasın diye). Üst yüzey ıslaklığını yitirmeye yüz tuttukça hemen sisleme gibi su püskürterek iyice sulayın. Günde bir iki defa kapağı açıp yelleyin. Direkt güneşten korumalısınız. Sadece eğer sabahları çok serin oluyorsa direkt güneş alsa iyi olur. Güneşin ültraviyole ışınları zararlı bakterileri öldürüyor.

Çimlenme başgösterdikten sonra

Tohumların çimlenmesi 10 gün ile 1 ay arasında gerçekleşir (havanın sıcaklığına göre değişir). Çimlenme gerçekleşince sulama sıklığını azaltın. Üst yüzeyin ıslaklığı gidene kadar bekleyin. Elbette nemi azalana kadar beklemeyeceksiniz. Asla kupkuru kalmamalı. Üstünü delikli şeffaf kapakla kapatmaya devam edin. Bir buçuk ay geride kalınca kapağı artık kapatmayın. Direkt güneşe yavaş yavaş alıştırın. Mini sinekkapan fidecikleri en az bir adet kapanlı yaprak geliştirince, bundan itibaren fideleri ayırıp mini saksılara dikebilirsiniz. Acele etmeyin. Ayrıca, fidelerin minik olduğuna aldırmadan soğuk bir yerde kış dinlendirmesi sağlamalısınız. O süreçte yapraklar kurur ama kökler daha da sağlamlaşıp güçlenir.

Yaprak çeliği ile çoğaltılması

Buna aslında yaprağı çekip ayırarak alma metodu deniyor. Tohumdan yetiştirmeye göre daha hızlı büyürler. Fakat  her zaman olmaz. Her bitkide olmaz. Her yapraktan olmaz. Bunun önemli püf noktaları var. Eğer aşağıdaki püf noktalarına harfiyyen uymayacaksanız hiç denemeyin. Uyacaksanız başarılı olma ihtimaliniz %80 kadardır.

Zaman

Mayıs ortası – Haziran başı dönemi. Niçin? Çünkü uzun süre kuvvetli ışık gerekiyor. Eğer bu zamanda dikerseniz, bir ayı geçebilecek süreç yılın en uzun gündüzlerine denk geliyor. Böylece sinekkapan yaprakçığı kendi bünyesinde sahip olduğu besini ve enerjiyi kullanıp yeni dokular geliştirir. Yani yeni bir yavru oluşturur.

Bitki

Çok güçlü, çok sağlıklı gelişim gösteren sinekkapanlarda denemelisiniz. Eğer çiçek tomurcuğu çıkarmışsa bunlarda hiç denemeyin. Tomurcuk yapraklardaki enerjiyi almaktadır. O yaprakların işe yarama olasılığı büyük ölçüde azalmıştır. Venüsünüzün en az 6 tane çok sağlıklı yaprağı olmalı. Bunlardan en dıştaki yapraklardan en sağlıklı birini alacaksınız. Kart olabilir, fark etmez. Sağlıklı ve güçlü olması önemlidir.

Yaprağın alınması

Seçtiğiniz yaprağın dibinden, çevresinden toprağı boşaltın (köklerin başlangıcına kadar). Sonra bir elinizle sinekkapan bitkinizi dipten tutarak diğer elinizle yaprağı tutup koparmaya çalışır gibi aşağı doğru çekin. Yaprağın rizoma bağlı yerden çıkarılmasına gerek yok ama öyle olsa daha iyi olur. Bu mümkün değilse siz mümkün olduğu kadar aşağıdan koparmaya çalışın. Yaprağı aldıktan sonra boşalttığınız toprağı yerine iade edin.

Yaprağın dikilmesi

Sinekkapan kafayı kesip atın. Yaprağı dikeceğiniz toprak aynen sinekkapan toprağından olacak. Yaprağın güneşe bakan yüzü yine güneşe bakar vaziyette dikin. Dip kısmı 1 – 2 cm toprağa gömün. Daha fazla hava nemliliği ve daha sık sulama ister. İki aya kadar yavru oluşur. Bu sırada yaprakta bozulma olursa bekleyin hemen pes etmeyin.

Çiçek sapı ile çoğaltılması

Çiçek sapının birkaç santim kuvvetli bir gelişim göstermesini bekleyin. Sonra elinizden geldiğince en dipten kesip alın (dikkat: çiçek sapının biraz daha uzamasını bekleyerek sonra ikiye üçe bölüp daha fazla üretim yapabileceğinizi düşünmeyin – en iyisi tek parça saptır – başında tomurcuk uzantısı ile birlikte tek sap daha kesin sonuç verir). Uygun toprağa dik olacak şekilde 1 – 2 cm kadarı toprağa gömülü olarak dikin. Fazla gömmemelisiniz. Yukarıda sinekkapan yaprak çeliğinin dikilmesinde anlattığım gibi bakımını yapın. Bir değil, çok sayıda yavru oluşturur ve bunlar tohumla yetiştirilenlere göre çok daha hızlı büyür.

Kökten ayırma yoluyla sinekkapanların çoğaltılması

Venüs sinekkapan bitkisi zamanla kökten yavru oluşturup çoğalır. Ayırma zamanı kış dinlendirilmesinden sonra, ilkbaharda yeniden canlanacağı zaman. Ama önce söküp kontrol etmelisiniz. Ayıracağınız yavruların kökleri yoksa ayırmadan tekrar dikmelisiniz. Bir sonraki yıl ilkbaharda tekrar söküp bakacaksınız: Yavrulardan köklenmişleri varsa onları ayırabilirsiniz.

Kaynaklar

Venus flytrap – wikipedia.org
Carnivorous Plant Growing Tips, Venus Flytrap – Dionaea muscipula – carnivorousplantnursery.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Sinekkapan – Venus Flytrap (Dionaea muscipula) etçil bitki' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İlker Ersan, Gaziantep dedi ki:

  Böcekkapan hangi mevsimde ekilir?
  ***
  Bir yerden fide alma imkanınız varsa en iyi zaman ilkbahardır.

 2. Kahraman, Ordu dedi ki:

  Böcekkapan bitkimde anlattığınız gibi çiçek sapı oluştu ama çiçek açıp şu an çiçekler kapandı. Dediğiniz gibi hemen kesip dikeyim mi yoksa geç mi kaldım?
  ***
  Geç kaldınız mı bilmiyorum. Denemekte yarar var derim.

 3. Kezban dedi ki:

  Ben etçil bitki almak istiyorum ama Ankara’da bir türlü satış noktaları bulamadım. Bu konuda yardım edebilir misiniz?
  ***
  Koçtaş vb. yerlerde ara sıra sinekkapan bitkilerinden satılıyor. Size yakında varsa ara sıra ziyaret ederseniz günün birinde bulursunuz. İstanbulda olsaydınız bugün Eminönü çiçek pazarında gördüm. Yalnız bu sayfadakinden değil, zarif antika sürahilere benzeyen tuzakları var. O tür de çok tutulan bir etçil bitki türü. Şimdi adını hatırlayamadım.

 4. Sinem, Antalya dedi ki:

  Benim etçilim küçük 6 tane başı var. ben tek ve ölmeyen büyüyen bir tür beslemek istiyorum. anladığım kadarıyla çok büyümeyen bir tür şu an bende olan. tek ve hiç ölmeyen sürekli büyüyen bir etçil bitki türü var mı acaba?
  ***
  Tek kalmazlar çoğalırlar. Ölmemeleri ise bakımınıza bağlı. En uzun ömürlü bitkiler bile yanlış bakım sonucu birkaç gün içinde ölürler.

 5. Kuzey, İstanbul dedi ki:

  Ben bitkimi alalı bir gün oldu. fanus bulamadım bitkim ölür mü?
  ***
  Yaz sıcakları kalmadı. Bu durumda istanbulun nemli havası yeterlidir.

 6. Marioi, İzmir dedi ki:

  Yazınız güzel açıklayıcı olmuş, 5-10 gün içerisinde baya bir tohum gelicek elime…

 7. Gamze, Karaman dedi ki:

  Ben Konya real’den aldım. Küçük bir saksıda. Bu mevsimde sinek veya böcekte yok. Nasıl bakacağım? Ayrıca hep kapalı duruyorlar acaba öldüler mi?
  ***
  Yanlış zamanda almışsınız. Kışın dinlenmeleri lazım. Yaprakları da kuruyabilir önemli değil. İlkbaharda hava ısındıkça tekrar canlanır. Bu sayfadaki bilgileri okuyun ona göre doğru bilgilerle bakın. Çok kişi kışın yapraklar kurudu diye öldü sanıp çöpe atıyor.

 8. Emre E. -Hatay dedi ki:

  Sizce kırmızı Venüs Flytrap mı almalıyım yoksa yeşilinden mi?
  ***
  Renge göre bir şey değişmez. Yetiştirdiğiniz venüsün tohumlarını alıp çimlendirmeyi büyütmeyi başarsanız göreceksiniz ki her biri farklı renklerde olmuş. Böyle bir özelliği var.

 9. Sefa, Kırşehir dedi ki:

  Ben bitkime canlı karınca attım kapanmıyor. kürdanla değdim aynı. Diğer kapanlar da aynı. İki gün önce aldım. Ortadan bir şey uzanıyor onları kesiyim mi?
  ***
  Anlaşılan hem bu tür hakkında hem bitki yetiştirme hakkında bilgili değilsiniz. Yer değişiminde 10 gün kadar şok halinde kalabilirler normaldir. Eğer yetiştirdiğiniz yerin şartları uygun değilse yakında çürür ölür. Yazdıklarımı okuyup en uygun şartları sağlamalısınız. Başka türlü yardımcı olamayacağım. Yeni bitki alınca hemen hayatına devam edeceğini sanmayın. Önce yer yadırgaması şokundan kurtulmalılar bu da -eğer şartlar uygunsa- en az 10 gün sürer.

 10. Bertan dedi ki:

  Benim aldığım venus fly trap zayıf düşmüştü. Cılız yaprakları vardı. Şimdi onları kestim ve toprağını değiştirdim. Çünkü toprağının böcek sardığını farkettim. Ayrıca kökü sağlam. Sizce ne kadar süre sonra tekrar sürgü verir veya ölür mü?
  ***
  Yanlış bakım sonucu venüs böcekleri değil böcekler venüsü yiyecek. :) Şimdi tam hızlı gelişim zamanları. Siz bu sayfadaki tavsiyelere uyarsanız birkaç gün içinde canlandığını görürsünüz.

 11. Metehan, İstanbul dedi ki:

  Nazar değmesin bir cicekciden inanılmaz güzel bir Venüs bitkisi aldım. Türdeslerine kıyasla uzun bir gövdesi, acmaya hazır 5 adet goncası ve çok sağlıklı kapanları var. İki gün önce beş çiçekten ortadaki açtı. Yarın sabaha kalmaz bir tanesi daha acacak gibi. Yani aralarında yaklaşık 2-3 günlük bir fark var. Digerlerinin de gözlemlediğim kadarıyla aynı aralıklarla açacağını öngörüyorum. Ancak ilkinin yaprakları bu gece dökülmeye başladı. Polenleri hala üzerinde. Acaba bunları alıp saklamam gerekir mi? Bir de ben saksının altına bugün icinde 3 cm yüksekliğinde su olan bir kase koymaya karar verdim. Bu alt katmandaki toprağı nemlendirmek için dogru bir uygulama olur mu? Fazla mıdır yoksa? Bugüne kadar (alalı yaklaşık 10 gun oldu) bitkime hep buzdolabında bir kavanozda (bu öneri cicekciden gelmişti) ağzı kapalı olarak (kapağını kapatmam çiçekçim tarafından söylenmedi ama ben suyun gıdalarla temas edip bozulmaması için böyle yaptım) üç gün beklettikten sonra muhafaza ettigim suyu kullanıyorum. Uygun mudur sizce?
  ***
  Vanüsünüz hayırlı olsun. Suyu niçin buzdolabında beklettiğinizi anlamadım. Suyun kloru floru uçsun, tortusu dibe çöksün diye üstü açık bir kapta iki üç gün bekletilmesi yeter. Soğutulması gerekiyorsa yanlış. Soğuk su ile sulamanız bitkinin sağlığını çok kötü etkileyecektir. Toprak nemlendirme meselesini de anlamadım. Hava nemlendirme demek istediyseniz çok hassas yağmur ormanı ve sis ormanı bitkilerine istanbul hava nemliliğinin yeterli olduğunu görüyorum. Bende de birkaç tür var. Yapraklarına su fısfıslamadığım halde hiçbir sorun olmamıştı. Polenlerinin saklanmasına dair bu türde herhangi bir tavsiyeye rastlamadım. Çiçekler ilk görüldüğünde koparılır ki bitkinin gücünü azaltmasın. Tohumla çoğaltılması çok zahmetlidir pek başvurulmaz.

 12. Melike, Ankara dedi ki:

  Merhaba, ben de bir sinekkapan sahibiyim. Saksısı küçük gelmeye başladı değiştirmek istiyorum. Ama kötü etkilenir diye korkuyorum. Nasıl değiştirmem gerek bilmiyorum.
  ***
  Değiştirmeyin. Köklerine pek ihtiyacı yok. Bakım bilgilerini okuyun.

 13. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, ben de vft mi alali iki hafta oluyor. Üç gün önce saksısını 2-3cm su ile doldurdum. O gündem beri toprağı yeterince nemli. Kasede de su bulunmuyor. Ancak bu sabahtan beri iki yaprağında çürümeye benzer bir seyler ortaya çıktı. Bilemiyorum belki dinlendirilmiş su kullandığım için. Bu yaprakların bu kısımlarını kesmem vs gerekir mi? Bitkime zarar gelsin istemiyorum hiç. Bir de bu bitkiler kendilerini dolleyebiliyor mu acaba? Yani bir çiçeğinden ötekisine polen taşısam tohum verir mi? Ona gore çiçekleri keseceğim, tohumu zahmeti olsa da denemek isterdim.
  ***
  Saksıya su doldurmak ne demek? Belki o yüzden çürümeye başlamıştır. Bakımını doğru yapın. Bildiklerimi bu sayfada anlatmaya çalıştım. Siz eğer elinizdekini yaşatamazsanız tohumla hiç uğraşmayın derim. Zaten yanlış şartlarda ve yanlış bakımda tamamıyla tüm yapraklar ve çiçek sapı hızla çürür. Dikkatli olun. Bakım bilgilerini iyi anlamaya çalışın.

 14. Ali, İstanbul dedi ki:

  Selamlar, benim vft’m ilk aldığımda hiçbir tepki vermemesine rağmen 2
  3 hafta icinde (özellikle yeni gelişen kapanlarinda) çok hassas bir sekilde avlarına tepki vermeye başladı, bu noktada bu siteden öğrendiklerimin de payı olduğunu söylemem ve teşekkür etmem lazım :)

  Bunun yanında ben bitkimin sahip olduğu 2 çiçek sapını kesmek istemedim. Eski sap 5 çiçek açtı ve yenisi (6 tomurcuğu var ve gayet sağlıklı gözüküyor) de hala gelişmekte. Nedense doğal ortamında olsa da böyle gelişeceğine dair bir düşüncem var. Ancak burada üreme konusundaki yazdıklarınız çok ilgimi çekti. Acaba ben bu eski sapı veya yeni sapı yazdığınız sekilde ayırıp diksem yeni kökler elde edebilir miyim? İsterseniz fotograf da gonderebilirim.
  ***
  Fotoğrafa gerek yok. Saptan üretim yapmak çok verimli ve hızlı büyüyen fideler elde etmek için iyi bir yoldur. Çiçek açmlarına izin verirseniz bitkinin gücünde azalma olur. Ama eğer çok yaprak varsa ve böceklerle beslenebilmeleri de sağlıklı devam ediyor ise sadece bu takdirde güç kaybı olmayacaktır.

 15. Jan, Mugla dedi ki:

  Venusum 1-2 aylik süreçte kapanli yapraklarini kaybetmeye basladi. Ancak sürekli yeni yapraklarini olusturmaya devam ediyor. Fakat bu yapraklar kapan olusturamadan kuruyor (4-5 gun içinde). Ayni ortamda capensis’lerim de var. Onlar gayet hizli ve saglikli büyümeye devam ediyorlar. Venüs Fly Trap için atladigim bir nokta göremedim yazinizi okuyunca. Önerinizi bekliyorum.
  Not: venusum kapanlarini bocek yakalamak için kullaniyor, ortalama 2 av sonrasi kapanlar kuruyordu. Bodrum’da yasadigimdan günes ve nem sorunu yok. Kisin biriktirdigim yagmur suyunu ve yetmedigi zaman da yazin biriktirdigim klima suyunu kullaniyorum. Ustten sulama yapmayip, saksi tabagina such koyuyorum. Torfu hep nemli.
  ***
  Güneş ya çok yetersiz ya da aşırı fazla.. Sulama yanlış. Sulamayı üstten dökerek yapın ki su süzülüp giderken köklere hava ulaştırsın. Belki toprağı da yanlış olabilir. Bu bitkiler doğada normal toprakta yaşamıyor. En çok kayalarda, kaya çatlaklarında kökleniyor. Onun için toprak karışımını yukarda anlattığım gibi ponzalı yapmalısınız.

 16. Bertan dedi ki:

  Küflenen tohumu çöpe mi atmak gerekir? Yani çimlenmesini beklemek yanlış mı olur?
  ***
  Tohumun neresi nasıl küflenmiş onu bilmek lazım.

 17. Bertan dedi ki:

  En az bir adet kapanlı yaprak gelişimi, çimlenmeden sonraki (tohumdan çıkan) iki yapraktan sonra mı çıkıyor?
  ***
  Evet önce çenek yapraklar çıkıyor. Sonra esas yapraklar.

 18. Emir Kargı dedi ki:

  Çiçeğim kargoyla geldi de goncalar kapalı. kendi kendine mi açılır?
  ***
  Yukardaki bakımşartlarına dikkat etmelisiniz. Yerine alışması lazım. İşi zamana bırakın.

 19. Bertan dedi ki:

  Benim vftler daha 4 kapanlı bebekler. yapraklarda kararma yok fakat yaprakların çıktığı gövde yerinde kararmalar var. neyden kaynaklanıyor olabilir?
  ***
  Çürüme ve hastalıklanma değilse normal karşılamalısınız. Hastalık ise esintilerden yoksun olmaktan kaynaklanıyor olabilir. Gece daha iyi havadar ortam gerekiyor.

 20. Batuhan dedi ki:

  Ben bitkime siyah bir sinek verdim. sivri sinekten daha buyuk bir sinek. bir sey olur mu sinekkapanima?
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerinde böceklerin ölçüleriyle ilgili bilgi var. Orayı okumalısınız.

 21. Salih, Antalya dedi ki:

  Antalya çok nemli bir yer. ayrıca akvaryum içine koyup altına su ve çakıl koymama gerek var mı?
  ***
  Hava nemliliği tek başına yeterli olmuyor. Sıcaklıkla orantısı önemli. Örneğin 27C derece sıcakta nem oranı en az %55 dolaylarında olmalı. Daha serinde daha az nemi tolere edebilir. Daha sıcakta daha fazla nem gerekir. 32C derece sıcaklıkta hava nemliliği %70 altına düşmemeli. Genelde, gündüz sıcak saatlerde düşen ya da yetersiz kalan nem oranı pek zarar vermez. Bütün gün sürmesi veya sürmemesi önemlidir.
  Bu bitkiden yetiştirmediğim için kesin bir şey diyemesem de mesela antoryum ve barış çiçeği nerede çok sağlıklı yetişiyorsa yaprakları kurumuyorsa oranın sıcaklığına göre nemlilik oranı venüs için tamamıyla uygundur diyebilirim. Ayrıca gece serin esinti alması çok iyi olur.

 22. Salih, Alanya dedi ki:

  İnternetten tohum aldım. anlattıkları gibi yaptım ama hergün 3 4 defa su katıyorum hanzesine. bu fazla mı yoksa mormal mi?
  ***
  Yukarda sinekkapan tohumlerını çimlendirmede en doğru bilgi var. Lütfen orayı okuyun.

 23. Kürşat, K.maraş dedi ki:

  Venüstüsü bugün aldım. Saksısını büyütmek ve yanına diğer etçil bitkilerden dikmek istiyorum. Bir sorun çıkar mı, ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bilmiyorum. Her beğendiğimiz bitkiyi almamalıyız. Önce haklarında geniş kapsamlı bilgiler edinmeliyiz. Sonra gereken şartlara sahip miyiz ve gereken bakımı yapabilecek miyiz bunu iyi düşünmeliyiz.

 24. Kürşat, K.maraş dedi ki:

  Sorum aslında şu: Bu bitkiyi bildiğimiz hazır toprağa dikebilir miyim ve aldığım bitkiyi en erken ne zaman yeni saksıya dikebilirim? Yanına dikmek istediğim etçil bitki ise su ibriği.Bu bitkileri Koçtaş’tan alıyorum. Bence bu firmada sorun çıkacağını sanmıyorum. Dikdörtgen saksının eni 15 cm,boyu 48 cm.İkisi için yeterli mi sizce?
  ***
  Yukarda toprak isteğini yazmıştım. Ben denemediğim için başka bir şey diyemem. Bu bitkinin kökleri toprakta besin aramaz. Sadece su alır ve tutunur. Diğer bitki hakkında henüz bilgim yok. Saksı değiştirme hakkında bir şey diyemem. Koçtaş’ta genelde bozulmaya yüz tutma aşamasındaki ya da bozulmaya başlamış bitkiler satılır. Bu yüzden biraz ucuzdur. Dikkatli olmalısınız. Eğer çok iyi bilginiz ve tecrübeleriniz yoksa ben nasılsa iyileştiririm diye düşünmeyin ve almayın.

 25. Kürşat, K.maraş dedi ki:

  Bugün venüse 1 tane küçük tırtıl verdim. Tırtıl canlıydı. Bu tırtılı besin olarak kullanmasında sorun yok değil mi? Bir de kaç güne bir böcek vermeliyim?
  ***
  Sorun olursa o yaprak çürür. Bekleyip sonucunu göreceksiniz. Kaç günde bir, bunun günü yok. Açık ve sağlıklı olarak böcek bekleyen her yaprağa böcek verilebilir. İhtiyacı varsa yakalar. Yukardaki ilgili bölümü okuyun.

 26. Ayca, Belçika dedi ki:

  Bugun minicik bir saksisi olan venus aldim. 7-8 adet kapani var. Bir tane sinek kapti bile. Ancak ne kadar siklikla sulayacagimi bilemiyorum. Yazinizda dibine su verin demissiniz. usten sulama yapsam zarari olu mu merak ediyorum.
  ***
  Başka yerde okuduğunuz bilgilerle karıştırmış olabilirsiniz. Ben öyle bir şey yazmadım. Yukarda “sulama” bilgisi olan kısmı okuyun lütfen.

 27. Can, Ankara dedi ki:

  Ben de venüs yetiştirmek istiyorum ancak başka bir arkadaşın da dediği gibi ankara’da satış noktası bulamadım.
  ***
  Arasıra Koçtaş vb. yerlerde satılır. Her zaman değil. Şansınıza bir gün rastlarsınız.

 28. Can, İstanbul dedi ki:

  Sulama için benzin istasyonundan alıcagım saf su yani motor suyu da bitkinin ihtiyacını karşılar mı sizce? arıtılmış degil saf su. Bitkinin kararmış olan kapanını nerden kesmem daha dogru olur? sadece kafa kısmını(kapan) mı yoksa onu taşıyan yapragı da mı?kapanı komuş yaprak yeniden kapan üretebilir mi?
  ***
  O suyun niteliğini bilmiyorum. Kararan kısmı tepeden kesin. Sap kendiliğinden kurur zamanla.

 29. Can, İstanbul dedi ki:

  Suyun niteligi 0 mineral benim bildigim kadarıyla sizin bekletme yönteminiz daha garanti gözüktü.
  ***
  Su mümkün mertebe kireçsiz olmalı. Yağmur suyu gibi.

 30. Kemal, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, sitenizde ve diğer forumlarda kış dinlendirmesinin gerekliliğine vurgu yapılıyor. Ancak şu an bitkim çok formda görünüyor ve dinlendirmeye almaya neredeyse “kıyamıyorum” diyeceğim. Sizce dinlendirme için en uygun tarih nedir? her koşulda dinlendirme yapılması gerekir mi? Böcekçil bitkilerin toprak değişimi için şu günler uygun tarihler midir?
  ***
  En az 70 gün dinlendirmek lazım. Aralık ayı ortasından mart ortalarına kadar uygun bir zamandır. Önce normal yerinde sulamayı bırakın. Toprak biraz kuruduğunda soğuk bir yere koyun ve bundan sonra toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın. Toprak değiştirmeyi dinlendirme sonunda eğer gerekliyse yapın. Toprağa ihtiyacı yok. Sadece kökler sağlıklı ortamda bulunmalı. Gerekmiyorsa toprak değiştirmemek daha iyidir.

 31. Berki, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce Hollanda’dan Venüs bitkisinin tohumlarını ve de bir paket toprağını aldım. Acaba şimdi mi toprağa serpmeliyim, yoksa kışın geçmesini mi beklemeliyim?
  ***
  Önemli olan şey “doğru şartları sağlamak”tır. Zaman önemli değil. Yukarda tohumdan yetiştirmek hakkında ayrıntılı bilgi var.

 32. Yağmur, İzmir dedi ki:

  Ben etobur bitkilere yeni merak saldım. Bir kök 3-4 yaşında sinekkapanı buldum almak istiyorum. İzmir’de akvaryum ya da fanus içine yerleştirmeye gerek var mı? Yazın deniz kıyısında ve daha nemli olan yazlığa götüreceğim. Ayrıca benim alacağımın kapanları oldukça küçük görünüyor. 10 kuruş kadar falan sivrisinek kapabilir mi? Kendim karınca falan vermem gerekir mi? Eğer fanus gerekirse geniş bir bardağın içine eksem ihtiyacını karşılar mı yoksa çok saçma bir şey mi olur?
  ***
  Hiç heveslenmeyin. Yazın İzmir sıcaklarında kuruyup gidecektir. Yoğun hava nemi ister. Bunu sağlayamazsınız. Devamlı kapalı kalması da iyi değil. Çürür. Tavsiye etmiyorum. Yine de istiyorsanız yukardaki bakım bilgilerini okuyun eksiksiz yerine getirin.

 33. Aziz, Ankara dedi ki:

  Ankarada bu etebur bitkiyi nerden bulabilirim?
  ***
  Her zaman her yerde devamlı satışı yok. Bazen koçtaş, migros, kipa vb yerlere gelebiliyor. Belki bir gün şansınıza bulabilirsiniz.

 34. İsimsiz dedi ki:

  Sinekkapan bitkisi fotosentez yapar mı?
  ***
  Evet yapar. Yoksa hayatına devam edemez.

 35. Hakan, Sivas dedi ki:

  Kış uykusunda bulunduğu ortam aydınlık mı yoksa karanlık mı olacak? 3,5 / 4 yaş veya yetişkin bitkilerde üstünü kapatıp neminin oluşması zorunlu mudur?
  ***
  Işık meselesi dinlenme döneminde önemli değil. En önemlisi bitkinin aktif olamayacağı kadar soğuk olması gerekiyor. Nem meselesine gelince: Bu bilgiler biraz abartılı. Gerçi Sivas havasının nem oranı yazın sıcakta yetersiz kalır. Siz yazın 25C dereceden daha fazla sıcakta dikkatli olun.

 36. Rafi dedi ki:

  Bugünlerde venüs bitkisi almak istiyorum. Venüs bitkisini ilk aldığımda bir süre aldığım saksıda kalsın mı yoksa direkt saksı ve toprağı değiştirmeli miyim?
  ***
  Önce hakkında bulabildiğiniz her bilgi kaynağını okuyun derim. Ondan sonra ne yapacağınıza kendiniz karar verin. Bu sayfada benim verdiğim bilgileri okuyun önemli yerleri not edin. Başka yerlerde kim ne yazmış onları da okuyun.

 37. Muzaffer Ç. -Ankara dedi ki:

  Bugun internetten tohum aldım. Anlattiginiz gibi uygun şartlara getirince çimlenmesi ve yapraklarinin açması ne kadar zaman alıyor? Yazın çok dikkatli olmalı mıyım? Yeterince büyüyemezse yaz sıcaklarına karşı koyamamasından korkuyorum. Evim çok güneş almıyor. Direkt güneş ışığı yeterince alamazsa gelişemez ya da ölür mü? Yapay ışıklandırma mümkün müdür? Gündüz direkt olmayan güneş ışığı yeterli olabilir mi?
  ***
  Çimlenmeleri sıcaklığagöre bir hafta ile bir ay içinde değişir diye düşünüyorum. Günde ikisaatkadar direkt güneş ve geri kalan zamanda gündüz boyuçok kuvvetli aydınlık lazım. Küçük fidelerin yaz ortasında öğle civarı tepe güneşini pencere tülü ardından alması iyi olur. Şartlar iyi ise korkacağınız bir şey yok. Havalanmasına dikkat ederseniz hızlı büyürler.

 38. Müşteri dedi ki:

  Venüs sinek kapan bitkimi iki gün önce aldım. Birsürü yavrusu var. Biri hiç kapanmıyor ya da kımıldamıyor. Acaba bir sorun mu var? Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bırakın yer yadırgama şokunu atlatsın. Yeni geldiği ortama alışsın. Bu bazen iki hafta bazen 1,5 ay bir zaman alır.

 39. Müşteri dedi ki:

  Sinekkapan bitkim aldığım yerde de hiç kıpırdamıyordu. Hala şoku atlatması için beklemeli miyim?
  ***
  Evet bekleyeceksiniz. Sıcağı seviyor. Güneşten ısınacağı bir yerde tutmalısınız. Belki hazirandan önce aktifleşemeyebilir. Fazla serinde kalırsa şoktan hiç kurtulamayıp bozulmaya, çürümeye başlayabilir.

 40. Rambo dedi ki:

  Ben 8 kadar tohumu yeşertmeyi başardım. Uçlarında minik kapanlar da çıkmaya başladı. Ancak toprağın içinde minik böcekler gördüm ve ne olduğu hakkında fikrim yok. Toplamda boyu 2 cm yi bulmamıştır daha. Başka toprağa geçirmeli miyim?
  ***
  Biraz daha güçlenmelerinde yarar var. Toprak böceklerinin zarar vereceklerini sanmıyorum. Benim bitkilerimde de envayi çeşit toprak böcekleri oluyor ama herhangi bir zararlarını görmedim.

 41. Murat, İstanbul dedi ki:

  Tohumların hepsini aynı saksıya mı ekmeli yoksa 3-4 tanesi 1 saksıda 3-4 tanesini 2. saksıya mı ekmeli?
  ***
  5-6 cm aralıklarla aynı saksıya ekin. Fideler yeterince güçlendiklerinde tek tek ayrı saksılara alırsınız. Diğer sorunuza gelince ponza taşı her bitki için önemlidir. Fakat mantar ve küf güneş ve esinti yoksunluğunda olurlar. Bu bitki zaten gölge bitkisi değildir güneşi sever.

 42. Orhan, İstanbul dedi ki:

  İstanbul’da nerelerde satılıyor?
  ***
  Belirli satış yeri yok. Şimdiye kadar sadece bir defa Koçtaş’ta gördüm. Çok pahalı idi ve görünüşe göre alıcısı yoktu. Hep bozulmuşlardı. Sonra bir daha hiçbir yerde rastlamadım.

 43. Fikret Isparta dedi ki:

  Ben venüsümü yeni aldım. Daha çok küçük. Bugün ekimini yaptım. Suyu verdim. Nemli bir ortam sağladım. Ama bunun kapanları çok küçük bu böcek yakalayamaz böcek bunu yer. Ayrıca kapanların bazılarında kararma var acaba çürüyor mu?
  ***
  Havasız bırakmayın. Güneşten mahrum etmeyin. Verdiğim bilgileri dikkatle okuyun.

 44. Fikret, Isparta dedi ki:

  Dört tane sinekkapan bitkim var. Biri yetişkin diğerleri daha küçük bahsetmiştim. Küçük venüslerime karınca verdim. Karıncayı yakalıyor ama ertesi gün tekrar kapanlar açılıyor. Sinidirim sürecine neden geçmiyor acaba? Bir de saf su veriyorum sürekli ama pahalıya gelmeye basladı. Bunun bir çaresi var mı?
  ***
  Anlaşılan karıncayı sindiremeyeceğini anlıyor. Bir de meyve sineklerini deneyin. Mesela kavunun ortasındaki ayıklanan çekirdekli sulu kısmı atmayın bir kenarda açıkta bekletin. Birsürü küçük meyve sinekleri peyda olur. Onlardan verin. Suya gelince: Bakkallarda marketlerde satılan içme sularının her markasının yazılarını okuyun. Hangisi pH değeri 7 ise ondan alın. Bununla sularsanız zararı olmaz.

 45. Fikret, Isparta dedi ki:

  Venüs’ün yapraklarında sararmalar meydana gelmeye basladı. Cam kenarında tutuyorum ve öğlen 2 gibi direk güneş ışığına mağruz kalıyor. Bu sebepten olabilir mi? Ve küçük venüslere meyve sineği verdim ama hala sindirime geçmiyor.
  ***
  Yeni aldığınızı söylemiştiniz. Galiba henüz iki hafta filan oldu. Yerine alışamadığını sanıyorum. Bitkiler yer yadırgayınca yeni yerine adapte olmaları bir ay kadar sürebiliyor. Sıcağı sever. Şartlar uygunsa bugünlerde yeni yapraklar çıkarması lazım. Karınca verdiğinizi söylemiştiniz. Bilmiyorum ama belki karıncalar zehirlemiş olabilir. Karıncalar yakıcı bir asit salgılıyor düşmanlarına karşı. Ayrıca yılın bu zamanında tam öğle güneşinden korumanız iyi olur. Saat iki değil saat 4’ten sonra güneş almasını sağlayın. Ya da ilkindi ezanına kadar güneşi tül ile filtreleyin. İlkindi sonrasında direkt güneşin hiçbir zararı olmaz.

 46. Emre, Ordu dedi ki:

  Beş adet venüs fidesi aldım. Saksıya torf döküp yerleştirdim. Saksının altına bolca su koydum. Sizce bu doğru mudur? Yanlışsa nasıl yapabilirim?
  ***
  Neyi nasıl yaptı iseniz doğru mu bilemem. Benim yazdığım bilgileri okuyup kıyaslamalısınız.

 47. Koray, Ankara dedi ki:

  Çok sağlıklı ve yerini seven bir venüsüm var(dı). Bayram tatilinde mecburen kendisini yalnız bırakmak zorunda kaldım. Bir hafta idare edebilsin diye normalde 1 cm yüksekliğinde saksı dibine koyduğum saf suyu bu sefer 2-3 cm yüksekliğinde koydum. Yeri pencerenin önünde ve sabah 9dan 12ye kadar direkt güneş ışığı alıyor. Tatilden döndüğümde bazı yaprak ve kapanların tamamen, bazılarının ise kısmen siyahlaştığını/çürüdüğünü üzülerek gördüm. Yeni çıkan iki filizin bile başlarında çürüme başlamış. Yeni filizler hariç yaprakları köke yakın yerden budadım. Bu bozulmaya ne sebep olmuş olabilir ve bundan sonra ne yapabilirim acaba?
  ***
  Eğer yeni almışsanız kesin bir sebep söylenemez belki ama birkaç aydır sizdeyse sebep bu anlattıklarınız. Yani fazla su, sürekli havasız kalmak ve bu iki faktörle beraber sonuçta sıcaktan pişmesi. Bu faktörlere bağlı olarak zararlı mikroorganizmalar da zarar vermiş olabilir. Doğru şartlarda yeniden canlanabilir.

 48. Ali O. -Bursa dedi ki:

  Ben internetten kutulu olarak satılan bir tohum aldım ama bana pek venus tohumu gibi gelmedi. Öyleyse bile çürümüş/kurumuş gibi geldi. Siz ne düşünüyorsunuz?
  ***
  Fotoğraflara baktım. Herhangi bir şey diyemiyorum özür dilerim. Ancak ben internetten kesinlikle bir şey almıyorum. Çok arayıp bulamadığım bir tür bile olsa internetten alışveriş yapmıyorum. Hevesler gelip geçici zaten. Önemli olan şey sahip olduğum bitkileri gerektiği bakımı yaparak başarıyla yetiştirebilmemdir.

 49. Ömer, Öenizli dedi ki:

  merhaba. ben internetten bir siteden tohumları temin ettim. bana gelen bilgilendirme kağıdında; büyük şeffaf bir kabın içine biraz saf su doldurup, torfla doldurulmuş saksıyı bu kaba yerleştirmem gerektiği yazıyordu. kabın üzerini de şeffaf bir poşetle örttüm. tarif ettiğiniz gibi tohumları ektim. 3 gün oldu daha. bu yöntemle çimlenirler mi? asıl sorum şu; ben 1 ay sonra okuduğum yer olan Kilis’e gideceğim. eğer çimlenirlerse bitkilerimi de yanımda götüreceğim. acaba Kilis’in havasına uyum sağlar mı? orada yetiştirmek için ne yapabilirim?
  ***
  Bu sorularınıza cevap veremiyorum özür dilerim. Yukarda bildiğim şeyleri tek tek açıkladım. Sorularınıza cevaplar da zaten o bilgilerin kendisidir.

 50. Yunus E. K. -Sakarya dedi ki:

  Bir sinekkapan almak istiyorum. Sakarya’da kışın çok soğuk olmuyor. Sizce hangi türden almalıyım? Nereden temin edebilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Ama gördüğüm kadarıyla kim alsa çürütüyor. Hatta satış yerlerinde görüyorum ölüm süreci kesin başlamış ama insanlar bilmeden alıyor. Mini afrika menekşesi saksılarında minicik sinekkapan fideleri 25 TL. Sadece para tuzağı.

 51. Batuhan, Batman dedi ki:

  Ben bu bitkiyi Batman’da yetiştirebilir miyim? Bu mevsimde fidan alsam olur mu?
  ***
  Hayır hiç tavsiye etmem.

 52. Beyza, İzmir dedi ki:

  vft’i dinlendirmeye bıraktığımda sulamaya devam etmeli miyim?
  ***
  Toprak iyice kurudukça az miktarda su dökün.

 53. Berkan, Manisa dedi ki:

  Arkadaşım diyor ki tohum aldıysan biraz zor büyür. Ben de karar verdim iki kök alacağım. 5 adet 23 liraya satıyor arkadaşım. Uygun mu? ph 7.3 su uygun mu?
  ***
  Fiyat uygun gibi. Eğer arkadaşınız bu bitkiyi yetiştirmede uzman ise ve yetiştirmede onun yardımı olacaksa alın. Yoksa hiç tavsiye etmem. Bu bitkiyi alıp da yaşatabilen hiç kimse tanımıyorum. Herkes alıyor öldürüyor. Ne suyuyla nasıl suladığını da arkadaşınıza sorun. Ben tavsiye etmiyorum ve hiçbir şeyin garantisini veremem. Madem arkadaşınız yetiştiriyor satıyor ona danışmalısınız.

 54. Ali B. -Ankara dedi ki:

  Tohum olarak aldım bitkiyi ama ne zaman ekeceğimi bilemiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  Venüs sinekkapan tohumları bekletilmeye pek gelmez. Hemen ekmelisiniz. Ayrıntılar yukarda çoğaltılması kısmında yazılı.

 55. Berkan, Manisa dedi ki:

  Klima suyu kullanıyorum. Yazıların hepsini okudum ve o şartlara uygun çeşitte yapıyorum. Ben klimalı odada mı tutmalıyım?
  ***
  Klimadan çıkan suyu kullanman iyi fikir. Yılın bu zamanında eve yeni bitki almak riskli aslında ama evin sıcaklığı ve venüsün güneş alabilmesi gibi şartlar uygunsa inşallah bozulmaz hayatına devam eder. Klimalı odalarda hava akımları olur ve bitkiler için hava akımları çok önemli bir ihtiyaçtır. O odada dursun ama güneş de lazım. Yapraklar kurursa çürüdü öldü sanmamalısın. İlkbaharda güneşten ısınacağı bir yerde canlanıyorlar.

 56. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Bende hem Venüs sinekkapan hem boru şeklinde içi su dolu olan çeşitinden var. Onun tam adını bilemiyorum. Bu iki bitkiyi balkonda tutmanın bir sakıncası var mı? Şu ana kadar hep balkonda duruyordu. Venüs olan sürekli sinek yakalıyor. Evde mümkün olmadığı için dışarda tutuyorum. Altındaki kapta hep su bulunmalı mı yoksa bittikçe mi verilmeli? Toprak çamur kıvamında Islak oluyor.
  ***
  Venüs İstanbul’da kış soğuklarına tam dayanıklıdır. Kışın yaprakları soğuktan kurursa daha iyidir. Kış dinlenmesi gücünü arttırır. Diğer tür hakkında henüz bilgim yok. Devamlı çamur gibi toprakta durması hiç iyi değil. Yanlış yapıyorsunuz.

 57. Doruk A. -Nevşehir dedi ki:

  Saf torf yerine 95% saf torf kullansam olur mu?
  ***
  Olur.

 58. Anıl dedi ki:

  Kış zamanlarında dinlenmesi gerektiğini vurgulamışsınız ama ben daha yeni tohum alıcam. Sizce bu bu mevsimde alsam problem yaratır mı yoksa bahar geldiğinde düzene girip düzelir mi?
  ***
  Seveceği şartları sağlarsanız tohum ekmenin zamanı yok. Sağlayamayacaksanız tohumları nisan ayında ekmelisiniz.

 59. Mehmet C. -Gaziantep dedi ki:

  Tohum ekimi için kendi toprağımızı nasıl oluşturabiliriz? Örneğin bahçe toprağı, kurumuş yaprak, kurumuş ve çürümüş ağaç dalları vs. gibi karışımlar uygun olur mu? Evde kendimiz hazırlayabileceğimiz bir tavsiyeniz var mı?
  ***
  Süzek bir bahçe toprağı yeterli. Daha sağlıklı olur. Süzek değil ise kum veya ince ponza taşı karıştırın.

 60. Özcan K. -İstanbul dedi ki:

  Ben tohum siparişi verdim ama toprak olarak bilgi edinemedim. Acaba her çiçekçide sinek kapan toprağı var mıdır? Topragin bilinen bir ismi var mı?
  ***
  Hayır öyle bir şey yok. Sizden önce cevap verdiğim Mehmet Bey’in sorusunu ve cevabımı da okuyun.

 61. Berkan, Manisa dedi ki:

  Ben bitkileri aldım ama çürüdü. Yeniden büyüklerini almak istiyorum. Manisa’da nerde bulabilirim marketler hariç? (migros,tansaş,)
  ***
  Nereden bulabilirsiniz bilmiyorum. Tavsiye de etmiyorum. Zira duyduğum kadarıyla her kim alırsa çürütüyor. Yaz boyunca hem havadar ortam hem güneş istiyor. Kış boyunca ise ağır dondurucu soğuk olmayan ama oldukça soğuk olan bir yerde dinlenmesi gerekiyor. Ekim – Mayıs arasında satın almamalısınız.

 62. İsimsiz dedi ki:

  Tohumları kaç günde yeşerir?
  ***
  Bu konuyu tohumla çoğaltılması bölümünde ayrıntılarıyla yazmıştım.

 63. Berkan, Manisa dedi ki:

  Suyun pH derecesi illaki 7 mi olma yoksa daha üst sayılarda verilebilir mi?
  ***
  Tavsiyeler hep pH 7 ama bence çok önemli değil. Siz yeter ki direkt musluk suyu ile sulamayın. Suyu iki gün bekletin. Görünen / görünmeyen tortusu dibe çöksün. Sonra o suyun üst kısmından alın sulamada onu kullanın.

 64. Ozan S. -Antalya dedi ki:

  Benim çiçeğim 6 -7 aylık ve kışın kış uykusuna da yatmıyor. Kaç derece tutayım?
  ***
  Antalya’da ekim ayından itibaren dışarda bırakmalısınız. Belki böylece ocak, şubat aylarında uykuya girebilir. Girmese bile en azından gelişimi son derece yavaşlar. Sizin Venüsünüz 6-7 aylık genç ise bu kış uykuya girmemiş olmasının hiçbir tehlikesi yok. Şimdi içerde ise yine içerde dursun.

 65. Berkan, Manisa dedi ki:

  Saf şu biraz tuźlu olduğu için(yani pahalı) marketlerde bulunan 25 krş olan suların pH DERECESİNE bakıp alıyorum.
  ***
  Olur sakıncası yok. Klima suyu da saf su yerini tutar aklınızda bulunsun.

 66. Hakan, İzmir dedi ki:

  VFT’mi henüz edindim. Yer değişimlerinde şok etkisi yaşadıklarını, dolayısıyla 10-20 gün aralığında kendilerine geleceklerini biliyorum. Bir iki kapan açık, diğerleri kapalı. Bazı kapanlar dormancy’de, diğerleri ise degil şeklinde bir durum olabilir mi yoksa dormancy tüm bitkiyi mi kapsar? şimdilik evde en çok güneş gören, ancak İzmir soğuğunda bir yere koydum. İdeal yerin burası olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da fikrinizi almak isterim. Güneş ışınlarının önemliliğinin sıcaklık değerinden -çok düşük olmadığı sürece- daha önemli olduğunu okudum pek çok yerde.
  ***
  Şok etkisi bazen ölümcül olabilir. Mesela yeni geldiği yerin “elverişsiz şartlarına” aniden girmiş değil de haftalar boyu derece derece, alışa alışa girmiş bir bitki ya gelişimi yavaşlayarak, ya durarak, ya da tamamıyla uyku sürecine girerek yaşamına devam eder. Ani şokun ölümcül etkisine gelince: En dıştan içe doğru doku ölümleri olur. Yani çürür. Bazen (şokta) çürüme köklerden başlayınca anında yapraklarda bozulmalar başlayabilir. Bitki çok kof değilse veya çok körpe-taze köklü bir yavru değilse çürüme ince köklerle ve yapraklarla sınırlı kalır (kesin değil, şansa).
  Dormancy meselesine gelince: Uyku sürecinde Venüs ve bazı rizomlu bitkiler (örneğin zencefil) yapraklarını ve ince köklerini kaybedebiliyor. Bu öldü anlamına gelmez (ama genelde öldü zannedilerek çöpe atılıyorlar). Venüs çok gövdeli olmadığı için uykuya girmesi merkez gövde-kök merkezi ile ilgilidir. Yani kısmi uyku olmaz. Ya hep ya hiç. Veya kompleks oluşturmuşsa, birkaç yumru bir arada ise bazıları özellikle de yaşlıları ile en körpeleri daha çabuk uyku sürecine girebilirler. Teklilerde yaprakların bazıları hareketsizse bu belki şoktandır, belki şartların elverişsizliğinden dolayı yavaşlamadır, ya da o yaprakların dolaşım sisteminde işlerin yolunda gitmemesinden dolayıdır (onlar büyük bir ihtimalle yavaş yavaş ölürler).
  Seçtiğiniz yere gelince: bu konuda net bir şey söyleyemem. Yeni almışsınız. Şoku nasıl atlatacak belli değil. Bir de düşük ısılarda güneşe rağmen nasıl hareket ettiğini bilmiyorum. Başka bitkilerdeki tecrübelerimi yazabilirim. Antoryumlar aynen dediğiniz gibi, ısı 9C dereceden aşağı pek fazla uzun süreli düşmüyorsa, kış boyu 6C – 15C derece dolaylarında olan ve hiç ısıtılmayan bir odada, günde 3-4 saat kadar güneş alabildiği takdirde hem yeni yaprak hem yeni çiçek açmaya devam ediyor. Bunu yıllarca görmüşümdür. Tabii ki gereken hızda değil. Yaza göre yavaşlamış olarak. Fakat bazı bitkiler aynı şartlarda asla hiçbir gelişim göstermezler. Bitkiden bitkiye değişiyor. Venüs nasıl hareket eder bilmiyorum.
  Lütfen siz Venüsünüzün gidişatını ilerde buraya yazın.

 67. Doğa, Ankara dedi ki:

  Suyunu ve toprağını nereden alabilirim? Çiçekçilerde bulunur mu?
  ***
  Çiçekçilerde öyle istisnai özel şeyler satılmıyor. İmkanlarınıza ve becerilerinize göre tedbirler düşünmeniz lazım. Forum sitelerine bakın tecrübeliler nelerden bahsediyorsa onları dikkate alın. Ben burada genel bilgi verdim. Ötesini bilemem.

 68. Berkan, Manisa dedi ki:

  Bitkimi uykuya yatırmadım. Buz dolabını o yüzden sordum. Manisa kışın pek soğuk değil. Uykuyada yatmadılar. Öyle yapsam sorun olur mu? Böcekkapanları severim.
  ***
  Şimdi önemli değil. Gelecek sonbahar sonuna doğru (mesela kasım ortasından itibaren) dışarda bırakmalısınız. Yukarda dinlendirme bölümünü okuyun. Manisa’da bazen bu türlerin dayanamayacağı kadar soğuk olabiliyor. Ankara için dediğim gibi şekilde kışı geçirmeli.

 69. Berkan, Manisa dedi ki:

  Hangi çoğaltma seçeneğini kullanmalıyım?
  ***
  Sinekkapanınızın durumuna ve sağlığına göre ona uygun olan yolu tercih etmelisiniz. Henüz yavru ve güçsüz ise çiçek sapını keser ondan çoğaltırsınız. Çok fazla sayıda sağlıklı yaprakları varsa onlardan iki üç tanesinden yaprak çeliği yaparsınız. Birkaç yıllık olup iyice güçlendiğinde çiçek açmasına ve tohum vermesine izin verip tohumlarını alır tohumla çoğaltırsınız.

 70. Berkan, Manisa dedi ki:

  Sinekkapan bitkisine ne böcekler verilir?
  ***
  Tamamen kapanabilmesine engel olacak kadar büyük olmayan her türlü böcek olabilir.

 71. Berkan, Manisa dedi ki:

  Çiçek sapından kaç yavru alınabilir?
  ***
  Belli olmaz. Ya 3-5 tane ya da 10-15 tane.. Hem sıcaklık-serinlik vb. şartlara göre, hem sapın ne kadar güçlü olduğuna göre yavru sayısı değişir.

 72. Hakan, Sivas dedi ki:

  Venüs bitkimde bugün çiçek sapı gördüm. Daha yarım veya bir cm kadar. Benim bildiğim mayıs veya haziran ayları arasında çiçek açar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Demek ki kış dinlenmesi geçirmemiş onun için erkenci. Yukardaki bilgilere göre istediğinizi yapabilirsiniz.

 73. Hakan, Sivas dedi ki:

  Bitkim kışın dinlendi. Ekim ayı sonununda dinlenmeye aldım ve Mart ayının 4.veya 5. günüde çıkarttım. Sivas’ta hava hala soğuk olduğu için ben odada tutuyorum. Oda sıcaklığı 30 derecelerde. Sobalı ev.

 74. Eren, İstanbul dedi ki:

  Ben Eminönü’nde küçük saksının içince sinek kapan aldım. Daha yavrular çok susuz kalmışlardı. Ama toprağı nemliydi. Su koydum hemen toprak emdi. Sonra sabah baktım ağız kısımları kızarmaya başlamış. Ağızları gittikçe açılıyor. Bir de ağız kısmına dokununca hiç tepki vermiyorlar. Acaba ölmüş olabilirler mi?
  ***
  Bilmiyorum. Görmeden bir şey diyemiyorum. Tepki vermesi iç kısımda az sayıda olan kıl benzeri organlara dokununca oluyor. Başka yerlere dokunsanız bir şey olmaz.

 75. Berkan, Manisa dedi ki:

  Benim biktim çiçek açtı. Fen öğretmenim döllendirecek. Birsey sorum daha olacak. Sinekkapan solucan yer mi?
  ***
  Bunu hiç düşünmemiştim. Bilmiyorum da. Deneyip ilerde sonucu yazarsanız memnun olurum.

 76. Ozan S. -Antalya dedi ki:

  Ben topprağının yeterli olduğunu sanıyordum ama ziraat okuyan kuzenim toprağın yetersiz olduğunu söyledi. Toprağını değiştirmem gerekiyor ama şu an o kadar küçükler ki dokunsan ölecek gibiler. Okula götürse yine şoka girer. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ziraat okuyan yeğeniniz sinekkapan bitkisinin sıradan bir bitki olmadığını biliyor mu acaba? Biliyorsa sorun yok. Ama bilmiyorsa öğrenmeli. Bence siz doğru düşünmüşsünüz şimdilik rahatsız etmeyin.

 77. Eren, İstanbul dedi ki:

  Venüs bitkisini ilk aldığımda bir yaprağın ağzında sinek vardı. Şimdi ise kararmaya başladı. Ve bu diğer yapraklarda da olmaya başladı. Ağız kısmında küçük siyahlık. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum fazla yoğun havasızlık boğmuş. Hastalıklar oluşuyor. Gidişat çok kötü. Açıkta tutun. Hatta dışarda açık havada tutun. Köklerde bir çürüme başlarsa artık yapacağınız hiçbir şey kalmaz.

 78. Murat, Ankara dedi ki:

  Toprak ve torf demişsiniz. Sanki ayrı olacak gibi. Yani ilk başta bahçe toprağı alıp üzerine katman olacak gibi torf mu ekleyeceğiz?
  ***
  Hayır sadece torf.. Ama sırf açelyalara özel hazırlanmış karışım da kullanılabilir. Bunu ponza taşı ile karıştırsanız daha iyi olur.

 79. Ahmet dedi ki:

  Venüs bitkim gün geçtikçe çürüyor ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yukardaki bilgilerde kışın yapraklarının bozulmasının, dinlenmesinin iyi olacağını yazmıştım. O kısmı lütfen okuyun neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

 80. Serhat, Kars dedi ki:

  Sinek kapan bitkiyi saksıya koyuyoruz, daha sonra cam bir fanusun içine çakıl taşı koyuyoruz ve fanus içine de su dolduruyoruz ama su bitkiye temas etmiyor. Temas etmiyorsa neden su koyuyoruz?
  ***
  İçerisindeki havanın iyice nemli olabilmesi için.

 81. Helin K. -Antalya dedi ki:

  Merhaba ben venüs fly trap almaya karar verdim. Bitkiyi ve lazım olan toprağı nerden alabilirim? Antalya’da alabileceğim bir yer var mı? Antalya hava şartları bu bitkiye uygun mudur?
  ***
  Nerede satılır bilmem ama iklim özellikle devamlı dışarda yetiştirmek için gayet uygundur. Bahçelerde kuytu, sık sulanması gereken ve az güneşli yerler ideal. Mesela ortancaların yetiştirildiği yerlerde iyi gelişir. Koyu gölge olmaması şartıyla, ortancaların yanında nem daha da yoğun olacağından dolayı gelişiminde bir sıkıntı olmaz. Sıcağı zaten çok seviyor.

 82. Cevdet, İzmir dedi ki:

  Merhaba,VFT ‘im çiçek sapı oluşturuyor. Açıp tohum üretmesini beklemek yerine birkaç cm boylanınca sapı kesip ekmeye karar verdim. Çiçeklerini göremeyeceğim birşey kaybediyor muyum örneğin güzel kokuyor mu çiçekleri?
  ***
  Bu konuda bilgim yok ama güzel kokulu olsa idi mutlaka şimdiye kadar duymuş öğrenmiş olurdum.

 83. Serdar, Konya dedi ki:

  Ben tohum olarak aldım 50 tane. 1 bitkinin çıkması için kaç tane ekmeliyim?
  ***
  Doğal olarak her bir tohumdan bir bitki oluşur.

 84. Guney, İzmır dedi ki:

  Merhaba ben internetten venus fly trap tohumu aldım. Filizlendiler fakat internette gürdüklerim gbi değil daha değişil bir bitki gibi. Sadece 6 gün içerisinde çimlendiler. Ben bunların venüs sineklapanı olup olmadığını nasıl anlarım?
  ***
  Tohumdan ilkin çenek yapraklar çıkar ki bunlar gerçek yapraklara hiç benzemez. Daha bekleyin gerçek yapraklar çıkınca Venüs mü değil mi belli olur.

 85. Gamze, Mersin dedi ki:

  Venus etobur almaya karar verdim. Fiyatı 21tl. Sizce fiyatı uygun mu? Mersin’de cam fanus olmadan yetiştirebilir miyim? Havası bunun için uygun mu? Aynı şehirde kısa zamanda konumunu değiştirirsem şoka girer mi sizce? Çok uzak mesafeler değil 20dk’lık mesafeler. Bütün gün ve gece güneş alması veya almaması için konumunu sürekli değiştirdiğim takdirde balkonda kalması iyi mi olur? 2lt toprak ve saksı yeter mi acaba?
  ***
  Fiyatı uygun değil. Zira tırnak kadar mini minnacık fidelerini satıyorlar ve bu mini minnacık fidecikleri hayatta tutabilmek mümkün olamıyor. İşin kötüsü, yıllardır bu bitkiyi yetiştirmede başarılı olamayan yüzlerce kişi biliyorum. Başarabilenler belki on binde bir gibidir. Diğer sorularınız için lütfen yukardaki yetiştirme-bakım bilgilerini okuyun.

 86. Mustafa, Bursa dedi ki:

  Tohumlarım cimlendi 5 adet. Her birinde 3 adet kapan var. Fakat toprakta küflenme gördüm. Pamuksu bir yapı toprağın usutunu kaplamak üzere. Ne yapmam gerekiyor sizce?
  ***
  Güneş ışınları ve rüzgar sayesinde onlar yok olur.

 87. Mustafa, Bodrum dedi ki:

  Bitkimi yazları da dışarıda bırakabilir miyim?
  ***
  Bodrum’da hava nemliliği deniz etkisi olduğundan dolayı yeterli olabilirdi ama buralarda hava çok hareketli olup nemlilik her zaman fazla olamıyor. Ve ayrıca şiddetli yaz sıcakları ile nemlilik oranı buralarda çok ters. Bu sebeple fazlaca hava nemi isteyen bitkiler için bu iklimde ben bir garanti veremem. Fakat yine fazlaca nem isteyen üç ayrı çeşit aşk merdiveni çiçeği (yani eğreltiotu türleri) benim yaşadığım yerde bahçemde (Didim) susuz bırakılmadıkları takdirde bu iklimde yazın hiç zarar görmüyorlar. Burası ile Bodrum arasında iklim olarak bir fark yok. Sinekkapanlar için de bu cıvarın iklimi aşk merdivenleri gibi uyumlu olur mu buna dair kesin garanti veremem ama bence deneyin.

 88. Salih, Kayseri dedi ki:

  Bitkimde dişicik borusu oluştu. Günde 10 saat yapay ışıklandırma (10cm yukarıdan) yapıyorum. Suyu aklıma geldikçe suluyorum 3 saatte bir gibi. 5-6 tane küçük kapanlar geliyor. büyük kapanlar siyahlaşmaya başladı. Önericeğiniz bir şey, yanlış yaptığım bir şey var mı?
  ***
  Üç saatte bir sulamak yanlış. Kışın dinlendirmek gerekir. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 89. Ece, Malatya dedi ki:

  Bitkimi yeni aldım. Şimdi dinlendirmeye alsam kaç ay sonra çıkarmam lazım? Dinlendirme yapılırken su veya ışık lazım oluyor mu?
  ***
  Dinlendirmek için çok şey gerekmez. Hatta kendi haline bırakmak yeterli. Pek sıcak olmayan bir odada güneşli bir pencere önünde durmalı. Toprak iyice kurudukça sularsınız. İlkbaharda havaların ısınmasıyla canlandığını farkettiğiniz zaman sulamayı da ona göre arttırırsınız.

 90. Mehmet, Hatay dedi ki:

  Ben tohum sipariş ettim geliyor yurtdisindan. Ben bunlari bu zamanda eksem çıkmazlar mi?
  ***
  Artık baharın serin günleri Akdeniz bölgesinde geride kalıyor. Tam zamanıdır bence.

 91. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba Erdal bey. Ben yeni bir sinekkapan aldım. Toprağa yapışık şekilde çok küçük 6 dalı var. Hemen üzerlerinde daha uzun ve canlı 7 dal var. Renkleri yeşil. Belliki markette güneşsiz kalmışlar. Şimdi bu bitkinin kaç yıllık bir bitki olduğunu bilemiyorum. Güçlendirme için dallarını koparsam mı? Ne dersiniz?
  ***
  Bu bitkiden kim alırsa yaşatamıyor. Sanıyorum benim bilgiler de yetersiz. Size tavsiyem venüs sinekkapan bitkisi ile ilgili bir forum sitesine üye olun ve oradaki tecrübeli kişilerin tavsiyelerini okuyun. Gerekirse onlara sorular sorun. Hayatta en istemediğim bitkilerden biri budur. Sadece para tuzağı. Sinekkapan değil para kapan. :) Sadece üreticilerini memnun ediyor.

 92. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim Erdal bey. Sırf oğlum istedi diye aldım. Çokta değil 15 lira. Bauhaus’a yeni gelmişti ve çok sağlıklıydı. Altta küçük olan dalları koparıp 6 tane güçlü dal bıraktım. İlginç bir şey keşfettim. Kauçuğumun saksısı çok büyük ve toprağında çok miktarda meyve sineğine benzeyen küçük sinekler vardı. Venüsü Kauçuğumun saksı sına koydum ve iki tane minik sinek yakaladı. Daha da ilginç olan kauçuk toprağındaki sinekler hep kaçtı ve şu an bir tane sinek kalmadı:) Bundan sonra diğer sinek barındıran çiçeklerimin saksısına koyacağım. Çiçeklerinde küçük böcek ve sineklerden rahatsız olan arkadaşlar da bunu deneyebilir. Karşılıklı fayda:) Hem sinekkapan besleniyor hem de saksı toprağınndaki sinekler azalıyor hatta bitiyor. Bir çeşit biyolojik mücadele. Aklıma bir de şu geldi. Mutfakta bıraktığım meyve kabuklarına yüzlerce ince sinek dadanıyor. Sinekkapanı bu meyve kabuklarının içine 1-2 saat bıraksam bir sürü canlı sinek avlar. Sulamada zaten sıkıntım yok. Çiçeklerine yağmur suyu biriktirip döküyorum. Yağmur suyum bol. Bir de yağmur suyu kullanınca iyi olur sanırım. Balkonumda 3 saatte güneşe koyuyorum. Bakalım başarılı olabilir miyim. Yalnız espriniz on numaraydı. Parakapan çok iyi :)))
  ***
  İnşallah yaşatabilirsiniz. Sonucu merak ediyorum. Haber vermenizi beklerim.

 93. Serhat H. -Uşak dedi ki:

  Şu an Uşak’ta yaşıyorum ve almayı düşünüyorum. Yazının tümünü okudum fakat aklıma birkaç şey takıldı. Arkadaşlar nadir de olsa saksının böceklendiğini söylemiş. Bende de olursa eve yayılmasından korkuyorum. Böyle bir şey mümkün mü çoluk çocuk zarar görmesin böcekten. Söz konusu bitki balkonda yaşayabilir mi? 4-8-8 saat güneş gören 3 adet balkonum var. Hangisinde daha uygundur?
  ***
  Ne desem boş çünkü bu bitkiyi alıp da yaşatanı hiç görmedim. Paranızı çöpe atmış olursunuz. Ancak ciddi bir tutku ile her şeyi araştırıp hiçbir masraftan kaçınmayan birkaç meraklı yaşatabiliyor. Kısaca hiç tavsiye etmiyorum. Saksıda, toprakta böcekler her zaman illa ki olur. İnsanlara zarar vermezler ama böceklere fobiniz varsa evinize hiçbir saksı bitkisi sokmamanız daha iyi.

 94. Ömer K. -Hatay dedi ki:

  Merhaba, Hatay’da yaşıyorum buranın iklimine göre venus fly trap’ı nasıl yetiştirebilirim?
  ***
  Güneşi ve sıcağı sever. Hatay’da hava nemliliği de yeterlidir. Ama sulamada dikkatli olmalısınız çünkü açık havada toprağı çok hızlı kurur ve sulama suyu kireçsiz ve mineralsiz olmalıdır. Kış dinlendirmesine de dikkat edin. Bu çerçevede yukarıda verilmiş olan bilgileri okuyarak gereğini yapın.

 95. Fethi, Kayseri dedi ki:

  Dinlendirme döneminde – kaç dereceye kadar dayanabilirler?
  ***
  Kayseri’de dışarıda açık havada dayanamayacakları kesindir. Dikkatli olun. Ev içinde soğuk bir odada tutmanız daha iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)