Starliçe, turna gagası (Strelitzia reginae)

Strelitziaceae familyasından Strelitzia cinsinden bitkilerin en tanınmış türü Strelitzia reginae’dır. Bizde starliçya, starliçe, turna gagası, cennet kuşu çiçeği, papağan çiçeği gibi adları var. Bu tür starliçe çiçek amaçlıdır ve biraz küçük yapılıdır. Kesme çiçekçilikte oldukça iyi kazanç getiriyor. Çiçek kalitesi çok yüksektir. Çiçeği açmaya ilk başladığında güzeldir ama bir ay içinde yavaş yavaş her geçen gün daha da güzelleşerek uzun süre bozulmadan kalır.

Starliçe iki kültivarı

Strelitzia reginae ‘Mandela’s Gold’ kültivarı soğuğa hassastır. Tatlı sarı renkte çiçek açar. Akdeniz kıyı kesimlerinde bile sadece Alanya gibi özel mikrokliması olan yerlerin kuzeyli yönlerden gelen rüzgarlardan iyice korunmuş kuytu yerlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Orta ve hafif asitli toprak istiyor. İyi bakım ve serini sevmesi şartlarında boyu 2 metreye yaklaşır.

Starliçe çiçeğinin görünümü

Strelitzia reginae ‘dwarf’

En yaygın starliçe kültivarı budur. diğerlerine göre cüce sayılır. İç mekanlara daha uygundur. Çünkü bu kompakt yapılı starliçe fazla yer kaplamaz ve fazla yükselmez. Boyu genelde 50cm – 90cm civarlarında olup en fazla 120cm yükselir. Kışın -3C dereceye kadar hafif don olaylarına neredeyse hasarsız dayanır. -7C dereceye kadar soğuğa ise yaprakları hasar görerek dayanır (veya soğuğun süresi bir gün gibi uzun sürerse tüm yapraklar kurur ama toprak altı kısmı zarar görmez). Toprak açısından daha uyumludur. Orta asitliden orta alkalinliye kadar olan her türlü toprakta yetişir.

Çiçek açma zamanı en çok aralık sonu – mayıs arası dönemdir. Yazları aşırı sıcak ve kuru havalı olmayan yerlerde starliçe bütün yıl çiçek açar. Çiçek açması toprağın kalitesine ve bitkinin yaşına göre değişir.

Starliçenin has türü (Strelitzia reginae) cüce kültivarı gibi aynı şartlar ister. Sadece cüce kültivar kadar yüksek alkalinli topraklara uygun değildir.

Evde starliçe bakımı

Dikkat: Burada çiçeği için yetiştirilen starliçe konu edilmiştir. Son yıllarda salon-ofis yaprak güzelliği amacıyla ticareti yapılan büyük yapılı tür (kendi sayfasına bakın ⇒ Ofis starliçesi, Strelitzia nicolai) yine aynı bakımı ister ama onlar çiçeği için yetiştirilmez.

Cüce starliçe (Strelitzia reginae ‘dwarf’) saksılara, evlere uygundur. İyi bakarsanız, sulamasına ve beslenmesine dikkat ederseniz her yıl daha gösterişli olur. Yılın çoğu zamanında dışarıda tutmada yarar var. Meselâ İstanbul’da 20 mayıs – 1 ekim arasında bahçede / balkonda açık hava bol güneş istiyor. Diğer zamanlarda evde çok iyi güneş alan bir pencere önünde bulundurmak zorundasınız (yoksa çiçek açmasını beklemeyin).

Cüce starliçe saksıda dekoratif yapraklarıyla çiçeksiz haliyle bile güzel.

Işık ihtiyacı: Günde en az 4 saat direkt güneş görmesi gerekir. Yazın tam öğle civarı güneşinden koruyun. Yeterince güneş almazsa 20 yıl da bekleseniz starliçeniz çiçek açmaz.

Saksı: Fazla güneş ve yılın çoğu zamanı açık hava istediği için yeterli büyüklükte toprak saksı (eski model, basit, suyu çabuk emen çömlek saksı) gerekiyor. Starliçe kuvvetli toprak istediğinden dolayı fazlaca büyük saksılara dikmemenizi ve her yıl iyi bir toprakla çok az farkla bir boy büyük saksıya aktarmanızı tavsiye ederim.

Toprak, bitki besini: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı uygundur. Suya karıştırılan eşit ağırlıklı sıvı besinden ayda bir defa vermelisiniz. Üçüncü yılının başında toprak değiştirmelisiniz.

Sulama: Sıcak aylarda toprak asla kupkuru kalmamalı. Üst yüzeyin ıslatıcılığı gider gitmez bolca su ile sulayın. Diğer zamanlarda üst yüzeyde ciddi kuruma gördükçe yine aynı şekilde sulayın. Starliçe ve her tür saksı bitkisini sulamada mutlaka saksı alt deliklerinden kayda değer miktarda su  çıkmalı ve toprak o suyu geri emmemelidir. Yoksa köklerde ciddi hasarlar oluşacaktır. Kökler dayanıklı olsa bile topraktaki zararlı birikimler yapraklarda hasarlar oluşturur.

Bahçede starliçe yetiştirilmesi

İstanbul, İzmir, Rize gibi hafif don olayı ihtimali olan yerlerde ama deniz seviyesi alçak kesimlerde starliçe bahçede yetiştirmeye uygundur. Kasım başından itibaren dibini toprak + yaprak çürüntüleri karışımıyla örterek korumaya alın. Isı sıfırın altına düşeceği zamanları kollayarak o günlerde hasır ve naylon ile sarıp sarmalayın. Güney Ege’nin ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde hiçbir koruma istemez.

Yaz boyunca kuvvetli sulamak gerekiyor ki kökler yüzeyde kalmayıp derinlere yönelebilsin. Böylece çok daha güçlü olur. Sonraki yıllarda kuraklığa da don olaylarına da daha dayanıklı olur.

Her yıl ilkbahar başında dibindeki bir miktar toprağı boşaltıp bitkisel çürüntü ağırlıklı iyi bir kompost yayın. Daha iyisi, güvenilir marka bir salon süs bitkisi toprağı yaymaktır. Her sonbaharda dibine ama 45cm gibi biraz uzağından çepeçevre koyun veya solucan gübresi karıştırın.

Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize’de starliçe dikilecek yerin toprağı önceden boşaltıp toprağa bir miktar tarım kireci karıştırın (yoksa onun yerine doğal kireç taşı kırpıntısı ya da mıcır). Böylece çok iyi, dirençli, kuvvetli gelişecektir. Aksi takdirde buraların fazla asitli topraklarında iyi bir randıman alamazsınız.

Starliçe nasıl çoğaltılır?

Starliçemizi kendi imkanlarımızla çoğaltmamızın yolu kökten ayırma yöntemidir. en az 6 aylık iyi gelişmiş yavruların ayırmakla olur. Yavruların dipte kendi sağlam kök kaide yeri iyice gelişmiş olmalıdır. Bu durumda kendi köklerinin olup olmaması fark etmez. Yavrular yeni yerlerinde kuvvetlice köklenme yapana kadar birkaç yıl çiçek açmaz.

Çürümeden sağlıklı köklenme olması için uygun toprak gerekiyor. Bakınız: Köklendirme ve tohum çimlendirme toprağı hazırlama

Tohumla starliçe üretimi

Tamamen olgunlaşmış ve iyice kurumuş tohumlar 4 saat boyunca 70C derece sıcak suda, sonra 48 saat 25 – 30C derece hafif ılık suda bekletilir. Peşinden oda sıcaklığında bir gün açıkta kalarak kurumalılar. Bu tohumların çimlenmesi kolay olur deniyor fakat bu kadar değişik sıcaklıklara hiç gerek yok. İlk gün elinizin yanmayacağı kadar sıcak suda bekletin. Su soğudukça ısıtabilirsiniz. İkinci gün daha az sıcak suda, üçüncü gün susuz bekletin. Sonra soyulacak kabuklar varsa soyun. Kurulayıp zımpara veya tırnak törpüsü ile tohumları törpüleyin ve 1,5 – 2cm kadar derine gömerek ekin.

Starliçe tohumlarının çimlenmesi ve fidelerin çabuk büyümesi için sıcaklık 20 – 30C dereceler aralığında tutulmalıdır. Bunların çiçek açacak olgunluğa gelmesi 2 yıl ile 5 yıl arasında değişir. Bakıma göre bazen 10 yılı geçer.

Problemleri

Kırmızı örümcek ve bu yaratıkların açık yeşilimsi türleri (çay akarları ve örümcek bitler). Kırmızı olmayanları ancak büyüteçle görebilirsiniz. Yaprakların altını kemirerek yaprakları mahvederler. Ama su püskürtmeyle yıkayarak onları yok etmek çok kolaydır (gerçi sık sık tekrarlamak lazım).

Diğer zararlısı ağır killi toprak ve yüksek tuzlu topraktır. Doğal gübrelerden pek kullanmamalı, diğer gübrelerde dozaja dikkat etmeli ve starliçe sularken mutlaka bol bol su dökerek sulamalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |

'Starliçe, turna gagası (Strelitzia reginae)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayşe, Antalya dedi ki:

  Kök kısmı ile gövde birleştiği yerde çürümeler oluşmaya başladı. Bit olmaya başladı. Hava çok sıcak olduğu için toprağını değiştirsek muhtemelen ölür gibi. Bitler için ne yapılabilir acaba?
  ***
  Dünkü cevabıma rağmen bitkinizi zehir toprakta tutmaya kararlı gördüm sizi. Bitkiniz o toprakta çürüyor. Bitleri boş verin. Dün yaprakların mahvolduğunu söylediniz. Gereken cevabı vermiştim. Şimdi de dipten çürüme olduğundan bahsediyorsunuz. Ve çok ilginç, o zehir toprakta tutma kararındasınız. Oysa bitki hızlı bir ölüm sürecine girmiş. Artık söyleyebileceğim bir şey yok. Neyin doğru olacağını düşünüyorsanız o şekilde yapın.

 2. Samet, İstanul dedi ki:

  Sanirim cok suladigim icin toprak camur hale geldi diye starlicemin topragini degistirdim. Toprak camur haline gelmisti. Bu nedenle koklerinin arasindaki topragi da cikarmaya calistim elimden geldigince. O sirada birkac parca kirildi, sanirim kokleriyle biraz fazla oynadim. Sonrasinda da az miktarda bahce topragi, torf toprak ve ponza tasiyla tekrardan saksiya diktim. Cok az da damacana suyu verdim. Fakat 1-2 saat sonra yapraklar egilmeye bazilari ise kapanmaya basladi. Nasil bir yol izlemem gerekir acaba?
  ***
  Böyle bir şey için toprak değiştirmek çok saçma bir şey. Çok suladı iseniz saksı alt deliklerden su süzülüp toprağın zehirini de götürür ve kökler daha selametli ortam kazanmış olur. Büyük bir hata yapmışsınız. Yeniden köklenmesi gerekecek. Bu sırada yapraklar tamamıyla kurur gider. Dışarıda sürekli açık havada tutarsanız çabucak köklenmesi mümkün olur ve yeni yaprak uzatır.

 3. Handan, Diyarbakır dedi ki:

  Starliçemin bir hafta önce yeri değişti ve en büyük yaprağın köşelerinden çürümeye başladı. Şimdi diğer yapraklara da geçti. Ne yapmak gerekir?
  ***
  Eski yerine alın. Bitkiler kapalı mekanlarda en çok nerede hava akımları çok ise ve ışık çok güçlü ise orada durmalıdır.

 4. Birgül, İstanbul dedi ki:

  Üç ay önce Starliçe bitkisi aldım. Balkonda yarı güneşli yerde duruyor. Yeni bir yaprak açtıktan sonra diğer yaprakların kenarları solmaya başladı ve yeni yaprakta da kara kara lekeler, solmalar başladı. Haftada bir sulama ve iki haftada bir gübreleme yapıyorum. Son bir ayda başladı bu durum. Oysa ki çok sağlıklıydı.
  ***
  Gübrelemeyi bırakın. Sulamaları düzenli gün aralıklarıyla değil, toprağın kurumasına göre yapmak zorundasınız. Ve her sulamada mutlaka saksının alt deliklerinden bol bol su çıkacak kadar su kullanın. Bu tavsiyelerime uymadığınız için toprak zehirlenmeye başlamış. Şurada açıklaması var: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 5. Merve, İstanbul dedi ki:

  İki ay önce starliçe bitkisi aldım. Yeni sağlıklı yapraklar çıkmaya başladı. Fakat eski yapraklarında çürüme/kararmalar var. Sulamasına çok dikkat etmemem rağmen gittikçe artıyor. Bitkim geldiğinde bazı yaprakların ucu kararmış gibiydi zaten. Diğer yazdıklarınızı okudum. Yeniden köklendirme yaparak toprağı mı değiştirmeliyim yoksa sadece direkt toprağa torf ekleyebilir miyim sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Yeni gelişimler varsa ve onlarda kararma yoksa sadece sulamaları gerektiği gibi yani toprağı yıkarcasına yapmakla problem son bulacaktır. Şu sayfadaki gibi: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 6. Gül, İstanbul dedi ki:

  Beş ay önce starliçe aldım. Yeni bir yaprak büyüdü ancak çok fazla kıvrımlı ve iki haftadır sadece alt kısmından yırtılarak ufak bir yer açtı. Müdahale etmeli miyim yoksa doğal bir durum mu bu kadar uzun sürmesi?
  ***
  İki hafta çok uzun bir süre sayılmaz ama yaprağın açılamaması bünyede birtakım aksaklıkların olduğunu gösterir. Bu ise genelde köklerle ilgilidir. Baş aydan beri sadece iki hafta önce faaliyete başlamışsa köklerde de yenilenme vardır diye düşünüyorum. Yani ilkin köklerde bozulma olmuş galiba. Ama toparlanıyor. Daha fazla hava akımları ve daha güçlü ışık, biraz da güneş ışınlarıyla ısınması iyileşmeyi çabuklaştırır. Daha sonra yeni çıkacak olan yaprak daha sağlıklı olacaktır.

 7. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Geçen ay bir starliçe aldım. Yeni bir yaprağı dönerek açıldığı için bir kısmı dönemiyor ve yırtılıyor. Normal mi?
  ***
  Yırtılmalar normal sayılabilir ama açılamama problemi varsa o kötü. Sanıyorum bu starliçelerin köklerini keserek kısaltıyor ve saksılara tıkıştırıp satışa çıkarıyorlar. Yani normalde starliçeler parmak kalınlığında 1-2 metre upuzun köklere sahiptir. Küçük saksılarda satışa çıkarmaları çok garip bir şey. Kısaca, yeni aldığınızda köklerinden fena halde yaralı bir starliçe almış oluyorsunuz. Henüz havalar sıcakken daha büyük saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarmanız iyi olur. Çok havaar ve güneşli yerde tutun. Olması gereken sağlığına kavuşması muhtemelen önümüzdeki ilkbaharda olacaktır.

 8. Hasan, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, iki yıllık bir starliçem var. Bir iki hafta içersinde saksısı artık küçük geldiği için saksısını değiştireceğim fakat yapraklardan bir tanesinde ekteki resimlerde göreceğiniz kararma problemi var. 1 ay önce tatile çıktığımıştım biraz özensiz sulama yapılmış olabilir. Bundan kaynaklanmış olabilir mi? Ortasında yeni dal çıkarmaya devam ediyor fakat yine de size bir danışmak istedim potansiyel problemiyle ilgili.
  https://r.resimlink.com/LBgKGS5a.jpeg
  https://r.resimlink.com/7BsYy.jpeg
  https://r.resimlink.com/iFrTZhtm.jpeg
  ***
  Saksı çok küçük. Öyle sattıklarına aldanmayın. Canavar gibi kök uzatma özelliği var. Kökler parmak kalınlığında olur ve en az 1m uzarlar. Sanıyorum köklerini kesip küçük saksılara tıkıştırıyorlar. Bir yıldır o saksıda bekletmiş olmanız çok kötü. Daha büyük saksıya yukarıda anlattığım gibi toprak karışımına dikmeniz lazım. Sulamaları kesinlikle saksı alt deliklerinde su dışarı çıkacak miktarda su ile yapın. Ve dipten çıkan suyu toprak geri emmesin diye çaresine bakmanız şart. Yoksa o toprak hem kökleri hem yaprakları resimdeki gibi çürütücü hale gelir. Zamanla bitki zehirlenerek ölür.

 9. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Starliçemin yanından çıkan yavrusu köke yakın yerden kırıldı. Bu yavruyu nasıl dikmeliyim? Biraz suda beklesem köklenir mi yoksa direk toprağa mı dikilmeli?
  ***
  Uzun sapı olan tek yaprak ise ondan bir şey olmaz. Dipte köklenecek sert yeri varsa olur. Kumlu toprağa dikin. Çok havadar, kuvvetli ışıklı, az güneşli yerde tutun.

 10. Hasan, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi büyük bir saksıya dün akşam itibariyle aldım. Biraz erken saksı içine oturtmuşum yani bir önceki saksısına göre 4-5 cm kadar gömülü kalıyor. Şu an 4-5cm kadar toprağa ihtiyacı var. Dün saksılarken toprağım bitti. Fakat bugün bir iki saat içinde tamamlayacağım. Henüz sulama yapmadım. .. https://r.resimlink.com/eXkTf7.jpeg https://r.resimlink.com/PxZSXRW.jpeg https://r.resimlink.com/7M0Zi.jpeg
  ***
  Belki fotoğraftan anlaşılmıyor olabilir ama bu saksı da gayet küçük görünüyor. Arekanınki ile aynı boyutta ise iyi. Küçükse boş yere zahmete girmişsiniz. Hemen sulamamanız iyi. Areka sorunuzdaki sözlerim bunun için de aynen geçerli.

 11. Hasan, İstanbul dedi ki:

  Bir önceki saksısı 19-20cm çapa 17cm boya sahip bir saksıydı. Yeni diktiğim saksı ise 31x31cm. Daha büyük bir saksıya mı geçirmeliyim şimdi?
  ***
  O zaman iyi.. Bir yıl için veya 2023 ilkbaharına kadar yeterli olabilir sanıyorum. Önceki sorunuza tam cevap vermemiştim. Yeni saksıda 4-5cm daha aşağıda olması önemli değil. Çünkü kuvvetli kalın kökler dibe doğru gider, dipte saksının iç çevresinde dönerek yumak ki gelişir, orada fazla yer kaplayarak bitkiyi yukarı iterler. O zaman biraz daha büyük, alt kısmı da geniş olan bir saksıya aktarırsınız.

 12. Murat, Konya dedi ki:

  2 ay önce starliçe hediye aldım. Bu süre içinde iki yaprak çıkardı. Bir hafta önce saksısını değiştirdim. Toprağının içerisine kil bilyeleri koydum. Sonra 5-6 yaprağı sarardı. Kurumaya başladı. Salonda duruyor. Balkona çıkarırsak neredeyse tüm gün boyunca güneş alacaktır..
  ***
  Saksı değiştirirken anlaşılan kökleri eski topraktan arındırmışsınız. Sebep bu. Hata etmişsiniz. Toprak değiştirmek sadece kökleri çürüyen bitkilerde yapılır. Sizin sağlıklı bitki için yapmanız gereken şey saksıdan kökleri ve toprağı dağıtmadan bir bütün halinde, kalıp halinde çıkarmak ve daha büyük saksıya gerektiği kadar toprak ilavesiyle yerleştirmek olmalıydı. Ama kökleri bağlı olduğu topraktan çözdüğünüzden dolayı o kökler yeni toprakta yanmış. Daha doğrusu hassas uçları yanmış ve çürümüş. Bundan sonra yapmanız gereken şey sadece beklemek. Eğer çürüme ilerlemezse yeni toprağa uyumlu yeni kökler uzatacak ve sonra da yeni sağlıklı yapraklar çıkaracaktır.

 13. Leyla, Mersin dedi ki:

  Merhaba starlicemin yavrusunu kırdım. Yaprak değil köksüz dal. Nasıl ekebilirim? Suda köklenir mi veya direkt toprağa mı ekeyim?
  ***
  Direkt toprağa ama toprak yarı yarıya ponza taşı ile karışık olsun. Ponza yerine iri taneli dere kumu veya perlit olabilir. 10cm çapında küçük saksıda olacak. İyice köklenince köklerini ve toprağını hiç dağıtmadan saksıdan çıkarın. Esas gereken toprak ile daha büyük saksıya aktarın.

 14. Derya, İstanbul dedi ki:

  Starliçe bitkimin Yaprağı dalı İle kırılmış olarak buldum. Tekrar toprağa diksem olur mu acaba?
  ***
  Kırıldıysa dipten yeniden sürer. Hatta bir değil birkaç tane sürgün çıkarıp daha fazla yaprak çıkarır. Kırılan kısım ise toprakta köklenebilir. Toprak yarı yarıya ponza taşı ile karışık olsun. Ponza yerine iri taneli dere kumu veya perlit olabilir. 10cm çapında küçük saksıda olacak. İyice köklenince köklerini ve toprağını hiç dağıtmadan saksıdan çıkarın. Ve esas gereken toprak ile daha büyük saksıya aktarın.

 15. Alaettin, İzmir dedi ki:

  5-6 senelik bahcede baktığım starliçe yavru verdi. Bu yavruyu nasıl ayırmam ve dikmem gerekir? Geçen bahar açan çiçekler tam olarak kapsülünden çıkamadı ve kapsül ıslak ıslaktı. Ne önerirsiniz?
  ***
  Yavruyu ayırmayın. Çünkü starliçe güzel çiçekleri için yetiştirilir. Dipten yavrulayıp çoğalırsa daha fazla çiçek açar. Yine de ayırmak istiyorsanız kış sonunda ayırın. Yukarıda çoğaltılması kısmını okuyun. Çiçek tomurcuklarının gelişiminin devam edememesi ya toprağının sürekli sırılsıklam ıslak olması yüzündendir ya da toprağında bazı elemetlerin eksik olması, veya toprağın kimyasal dengesinin bozulması yüzündendir. Hiç gübre vermediyseniz toprağı hafifçe gübreleyin. Gübre verdiyseniz toprağın kimyasal dengesi bozuktur. Bu durumda dibini ve çevresini çapalayarak toprağa bol bol soba borusu kurumu veya toz leonardit karıştırın.

 16. Sevgi, Denizli dedi ki:

  İnternetten starliçe almıştım. Geldiğinde gayet iyiydi ama bir gün sonra yaprakları içe doğru kıvrılmaya başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Batı cephe veya güney cephe balkon, bahçe gibi açık havada tutma imkanınız varsa dışarıda tutun. Güneşten ısınmalı ve sürekli esinti almalı.

 17. Duygu, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi 2021 yılının ilkbaharında aldım. Aldığımda ortalama 60cm boylarında ve 3-4 yaprağı vardı. Balkon kapısına yakın ve pencereden güneş alacak bir konuma yerleştirdim. Yerini sevdi ve sonradan 2 yaprak daha açtı. Ancak son zamanlarda toprağın kurumadığını fark ettim. Yaklaşık 10 gündür sulamamama rağmen toprağın çamurlu yapısı değişmedi. Merak edip köklerine bakmak için saksıdan çıkardım. Bir yaprak kökünün çürümeye başladığını fark ettim ve bir hata yapıp kökü topraktan tamamen ayırıp yıkadım. Şu an bitki su dolu bir kapta bekliyor. Hızlıca ne yapmam gerektiğini öğrenmem gerekiyor. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Saksıdan çıkarıp kontrol etmeniz bile hata. 10 günde kurumadıysa normal. Çünkü havalar serinledi. Şimdi tekrar toprak ayarlayıp saksıya dikeceksiniz. Başka yapılacak bir şey yok.

 18. Duygu, İstanbul dedi ki:

  Ancak çürüyen bir yaprak kökü vardı, bu normal mi? Saksısı da epey küçüktü, sizin yazdıklarınızı okuyunca bir boy büyük saksıya geçmenin zamanı geldi diye düşündüm. Dediğiniz ölçülerde torfa biraz vermikülit karıştırdım ve biraz da ponza taşı. Toprak değişimini yaptım. Ancak toprağı aldığım yer inatla cocopeat kullanmamı söyledi, ondan almadım. Şimdi bitkiye ne yapmalıyım? Nasıl sulamalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Elbette normaldir. En eski yapraklar zamanla bozulur. Kökleri topraktan ayırmanız ciddi hata olmuş. Cocopeat almamakla çok iyi etmişsiniz. Uyarılarıma rağmen alanlar sonrada bana hak verdiler. Vermikülit de benim tavsiye etmediğim maddelerdendir. Kısa vadeli köklendirme çalışmalarında iyidir ama normal saksı bitkisi topraklarında kullanmak pek iyi değil. Sadece ponza taşı kullanın. Şimdi starliçenizi toprakta ciddi kuruma oldukça sulayın. Nisan sonunda saksıdan çıkarın. Ama kökleri topraktan arındırmayın. Dökülen toprak olursa döküldüğü kadarı dökülsün. 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımıyla 25cm çapında bir saksıya dikin.

 19. Elif, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene aldığımız starliçe 12 aralık 2020de minik bir uç vererek bizi heyecanlandırdı. Yeni yaprak neredeyse bir yılı bulacak boya geldi fakat hala açmadan uzun bir çubuk şeklinde duruyor. Saksı değişimi yapmadım Aldığımız saksısıyla duruyor. Sulamasını ve sıvı besin takviyesini düzenli ve kontrollü yapıyorum. Eski iki yaprağı sararak ayrıldı. Fakat gözlemlediğim kadarıyla bu yeni yaprağın dal kısmında bir sararma başladı. Ne yapmalıyım? Saksı büyütmek işe yarar mı?
  ***
  Bir yıldır hiç gelişmemesi hiç normal değil. Her an aniden ölebilir. Ne gibi hatalar yaptıysanız sebep hatalarınızda. Sürekli hava akımları ve gündüz saatlerinde iki üç saat direkt güneş alması gerekirdi. Bu iki şarttan mahrum kalırsa bitki besini filan her şey boş yere masraf. Hatta o bitki besinleri toprakta tuzlaşma yapar ve bitkiyi zehirler.

 20. Osman dedi ki:

  Straliçemin bir parçası iki yerinden kırıldı. Bunları tekrar diksem tutar mı?
  ***
  Starliçenin dalları olmaz. Yaprak sapları kırılmış. Bunlar hiçbir işe yaramaz. Boş yere uğraşmayın.

 21. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  İnternetten bitkimi aldım. En büyük yaprak gelirken dalı ile kırılmış. Ne yapmalıyım? Sarsam tutar mı acaba?
  ***
  Hayır yapacak bir şey yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.