Starliçe, turna gagası (Strelitzia reginae)

Strelitziaceae familyasından Strelitzia cinsinden bitkilerin en tanınmış türü Strelitzia reginae’dır. Bizde starliçya, starliçe, turna gagası, cennet kuşu çiçeği, papağan çiçeği gibi adları var. Bu tür starliçe çiçek amaçlıdır ve biraz küçük yapılıdır. Kesme çiçekçilikte oldukça iyi kazanç getiriyor. Çiçek kalitesi çok yüksektir. Çiçeği açmaya ilk başladığında güzeldir ama bir ay içinde yavaş yavaş her geçen gün daha da güzelleşerek uzun süre bozulmadan kalır.

Strelitzia reginae bitki türü, starliçe ççeği

Starliçe çiçeğinin görünümü (1)

Starliçe iki kültivarı

Strelitzia reginae ‘Mandela’s Gold’ kültivarı soğuğa hassastır. Tatlı sarı renkte çiçek açar. Akdeniz kıyı kesimlerinde bile sadece Alanya gibi özel mikrokliması olan yerlerin kuzeyli yönlerden gelen rüzgarlardan iyice korunmuş kuytu yerlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Orta ve hafif asitli toprak istiyor. İyi bakım ve serini sevmesi şartlarında boyu 2 metreye yaklaşır.

Strelitzia reginae ‘dwarf’

En yaygın starliçe kültivarı budur. diğerlerine göre cüce sayılır. İç mekanlara daha uygundur. Çünkü bu kompakt yapılı starliçe fazla yer kaplamaz ve fazla yükselmez. Boyu genelde 50cm – 90cm civarlarında olup en fazla 120cm yükselir. Kışın -3C dereceye kadar hafif don olaylarına neredeyse hasarsız dayanır. -7C dereceye kadar soğuğa ise yaprakları hasar görerek dayanır (veya soğuğun süresi bir gün gibi uzun sürerse tüm yapraklar kurur ama toprak altı kısmı zarar görmez). Toprak açısından daha uyumludur. Orta asitliden orta alkalinliye kadar olan her türlü toprakta yetişir.

Çiçek açma zamanı en çok aralık sonu – mayıs arası dönemdir. Yazları aşırı sıcak ve kuru havalı olmayan yerlerde starliçe bütün yıl çiçek açar. Çiçek açması toprağın kalitesine ve bitkinin yaşına göre değişir.

Starliçenin has türü (Strelitzia reginae) cüce kültivarı gibi aynı şartlar ister. Sadece cüce kültivar kadar yüksek alkalinli topraklara uygun değildir.

Evde starliçe bakımı

Dikkat: Burada çiçeği için yetiştirilen starliçe konu edilmiştir. Son yıllarda salon-ofis yaprak güzelliği amacıyla ticareti yapılan büyük yapılı tür (kendi sayfasına bakın ⇒ Ofis starliçesi, Strelitzia nicolai) yine aynı bakımı ister ama onlar çiçeği için yetiştirilmez.

Cüce starliçe (Strelitzia reginae ‘dwarf’) saksılara, evlere uygundur. İyi bakarsanız, sulamasına ve beslenmesine dikkat ederseniz her yıl daha gösterişli olur. Yılın çoğu zamanında dışarıda tutmada yarar var. Meselâ İstanbul’da 20 mayıs – 1 ekim arasında bahçede / balkonda açık hava bol güneş istiyor. Diğer zamanlarda evde çok iyi güneş alan bir pencere önünde bulundurmak zorundasınız (yoksa çiçek açmasını beklemeyin).

Saksıda starliçe bakımı

Cüce starliçe saksıda dekoratif yapraklarıyla çiçeksiz haliyle bile güzel.

Işık ihtiyacı: Günde en az 4 saat direkt güneş görmesi gerekir. Yazın tam öğle civarı güneşinden koruyun. Yeterince güneş almazsa 20 yıl da bekleseniz starliçeniz çiçek açmaz.

Saksı: Fazla güneş ve yılın çoğu zamanı açık hava istediği için yeterli büyüklükte toprak saksı (eski model, basit, suyu çabuk emen çömlek saksı) gerekiyor. Starliçe kuvvetli toprak istediğinden dolayı fazlaca büyük saksılara dikmemenizi ve her yıl iyi bir toprakla çok az farkla bir boy büyük saksıya aktarmanızı tavsiye ederim.

Toprak, bitki besini: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı uygundur. Suya karıştırılan eşit ağırlıklı sıvı besinden ayda bir defa vermelisiniz. Üçüncü yılının başında toprak değiştirmelisiniz.

Sulama: Sıcak aylarda toprak asla kupkuru kalmamalı. Üst yüzeyin ıslatıcılığı gider gitmez bolca su ile sulayın. Diğer zamanlarda üst yüzeyde ciddi kuruma gördükçe yine aynı şekilde sulayın. Starliçe ve her tür saksı bitkisini sulamada mutlaka saksı alt deliklerinden kayda değer miktarda su  çıkmalı ve toprak o suyu geri emmemelidir. Yoksa köklerde ciddi hasarlar oluşacaktır. Kökler dayanıklı olsa bile topraktaki zararlı birikimler yapraklarda hasarlar oluşturur.

Bahçede starliçe yetiştirilmesi

İstanbul, İzmir, Rize gibi hafif don olayı ihtimali olan yerlerde ama deniz seviyesi alçak kesimlerde starliçe bahçede yetiştirmeye uygundur. Kasım başından itibaren dibini toprak + yaprak çürüntüleri karışımıyla örterek korumaya alın. Isı sıfırın altına düşeceği zamanları kollayarak o günlerde hasır ve naylon ile sarıp sarmalayın. Güney Ege’nin ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde hiçbir koruma istemez.

Yaz boyunca kuvvetli sulamak gerekiyor ki kökler yüzeyde kalmayıp derinlere yönelebilsin. Böylece çok daha güçlü olur. Sonraki yıllarda kuraklığa da don olaylarına da daha dayanıklı olur.

Her yıl ilkbahar başında dibindeki bir miktar toprağı boşaltıp bitkisel çürüntü ağırlıklı iyi bir kompost yayın. Daha iyisi, güvenilir marka bir salon süs bitkisi toprağı yaymaktır. Her sonbaharda dibine ama 45cm gibi biraz uzağından çepeçevre koyun veya solucan gübresi karıştırın.

Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize’de starliçe dikilecek yerin toprağı önceden boşaltıp toprağa bir miktar tarım kireci karıştırın (yoksa onun yerine doğal kireç taşı kırpıntısı ya da mıcır). Böylece çok iyi, dirençli, kuvvetli gelişecektir. Aksi takdirde buraların fazla asitli topraklarında iyi bir randıman alamazsınız.

Starliçe nasıl çoğaltılır?

Starliçemizi kendi imkanlarımızla çoğaltmamızın yolu kökten ayırma yöntemidir. en az 6 aylık iyi gelişmiş yavruların ayırmakla olur. Yavruların dipte kendi sağlam kök kaide yeri iyice gelişmiş olmalıdır. Bu durumda kendi köklerinin olup olmaması fark etmez. Yavrular yeni yerlerinde kuvvetlice köklenme yapana kadar birkaç yıl çiçek açmaz.

Çürümeden sağlıklı köklenme olması için uygun toprak gerekiyor. Bakınız: Köklendirme ve tohum çimlendirme toprağı hazırlama

Tohumla starliçe üretimi

Tamamen olgunlaşmış ve iyice kurumuş tohumlar 4 saat boyunca 70C derece sıcak suda, sonra 48 saat 25 – 30C derece hafif ılık suda bekletilir. Peşinden oda sıcaklığında bir gün açıkta kalarak kurumalılar. Bu tohumların çimlenmesi kolay olur deniyor fakat bu kadar değişik sıcaklıklara hiç gerek yok. İlk gün elinizin yanmayacağı kadar sıcak suda bekletin. Su soğudukça ısıtabilirsiniz. İkinci gün daha az sıcak suda, üçüncü gün susuz bekletin. Sonra soyulacak kabuklar varsa soyun. Kurulayıp zımpara veya tırnak törpüsü ile tohumları törpüleyin ve 1,5 – 2cm kadar derine gömerek ekin.

Starliçe tohumlarının çimlenmesi ve fidelerin çabuk büyümesi için sıcaklık 20 – 30C dereceler aralığında tutulmalıdır. Bunların çiçek açacak olgunluğa gelmesi 2 yıl ile 5 yıl arasında değişir. Bakıma göre bazen 10 yılı geçer.

Problemleri

Kırmızı örümcek ve bu yaratıkların açık yeşilimsi türleri (çay akarları ve örümcek bitler). Kırmızı olmayanları ancak büyüteçle görebilirsiniz. Yaprakların altını kemirerek yaprakları mahvederler. Ama su püskürtmeyle yıkayarak onları yok etmek çok kolaydır (gerçi sık sık tekrarlamak lazım).

Diğer zararlısı ağır killi toprak ve yüksek tuzlu topraktır. Doğal gübrelerden pek kullanmamalı, diğer gübrelerde dozaja dikkat etmeli ve starliçe sularken mutlaka bol bol su dökerek sulamalısınız.

(1) – Fotoğraf: gardeningknowhow

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |

'Starliçe, turna gagası (Strelitzia reginae)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Duygu, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi 2021 yılının ilkbaharında aldım. Aldığımda ortalama 60cm boylarında ve 3-4 yaprağı vardı. Balkon kapısına yakın ve pencereden güneş alacak bir konuma yerleştirdim. Yerini sevdi ve sonradan 2 yaprak daha açtı. Ancak son zamanlarda toprağın kurumadığını fark ettim. Yaklaşık 10 gündür sulamamama rağmen toprağın çamurlu yapısı değişmedi. Merak edip köklerine bakmak için saksıdan çıkardım. Bir yaprak kökünün çürümeye başladığını fark ettim ve bir hata yapıp kökü topraktan tamamen ayırıp yıkadım. Şu an bitki su dolu bir kapta bekliyor. Hızlıca ne yapmam gerektiğini öğrenmem gerekiyor. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Saksıdan çıkarıp kontrol etmeniz bile hata. 10 günde kurumadıysa normal. Çünkü havalar serinledi. Şimdi tekrar toprak ayarlayıp saksıya dikeceksiniz. Başka yapılacak bir şey yok.

 2. Duygu, İstanbul dedi ki:

  Ancak çürüyen bir yaprak kökü vardı, bu normal mi? Saksısı da epey küçüktü, sizin yazdıklarınızı okuyunca bir boy büyük saksıya geçmenin zamanı geldi diye düşündüm. Dediğiniz ölçülerde torfa biraz vermikülit karıştırdım ve biraz da ponza taşı. Toprak değişimini yaptım. Ancak toprağı aldığım yer inatla cocopeat kullanmamı söyledi, ondan almadım. Şimdi bitkiye ne yapmalıyım? Nasıl sulamalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Elbette normaldir. En eski yapraklar zamanla bozulur. Kökleri topraktan ayırmanız ciddi hata olmuş. Cocopeat almamakla çok iyi etmişsiniz. Uyarılarıma rağmen alanlar sonrada bana hak verdiler. Vermikülit de benim tavsiye etmediğim maddelerdendir. Kısa vadeli köklendirme çalışmalarında iyidir ama normal saksı bitkisi topraklarında kullanmak pek iyi değil. Sadece ponza taşı kullanın. Şimdi starliçenizi toprakta ciddi kuruma oldukça sulayın. Nisan sonunda saksıdan çıkarın. Ama kökleri topraktan arındırmayın. Dökülen toprak olursa döküldüğü kadarı dökülsün. 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımıyla 25cm çapında bir saksıya dikin.

 3. Elif, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene aldığımız starliçe 12 aralık 2020de minik bir uç vererek bizi heyecanlandırdı. Yeni yaprak neredeyse bir yılı bulacak boya geldi fakat hala açmadan uzun bir çubuk şeklinde duruyor. Saksı değişimi yapmadım Aldığımız saksısıyla duruyor. Sulamasını ve sıvı besin takviyesini düzenli ve kontrollü yapıyorum. Eski iki yaprağı sararak ayrıldı. Fakat gözlemlediğim kadarıyla bu yeni yaprağın dal kısmında bir sararma başladı. Ne yapmalıyım? Saksı büyütmek işe yarar mı?
  ***
  Bir yıldır hiç gelişmemesi hiç normal değil. Her an aniden ölebilir. Ne gibi hatalar yaptıysanız sebep hatalarınızda. Sürekli hava akımları ve gündüz saatlerinde iki üç saat direkt güneş alması gerekirdi. Bu iki şarttan mahrum kalırsa bitki besini filan her şey boş yere masraf. Hatta o bitki besinleri toprakta tuzlaşma yapar ve bitkiyi zehirler.

 4. Osman dedi ki:

  Straliçemin bir parçası iki yerinden kırıldı. Bunları tekrar diksem tutar mı?
  ***
  Starliçenin dalları olmaz. Yaprak sapları kırılmış. Bunlar hiçbir işe yaramaz. Boş yere uğraşmayın.

 5. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  İnternetten bitkimi aldım. En büyük yaprak gelirken dalı ile kırılmış. Ne yapmalıyım? Sarsam tutar mı acaba?
  ***
  Hayır yapacak bir şey yok.

 6. Ayşenur, Mardin dedi ki:

  Starliçemin yaprak uçları kuruyor. Yaprakların iç kısmında da var. Ne yapmam lazım?
  ***
  Yeni almışsanız aniden yer değişikliğinde her türlü bozulmalar olabilir. Eskiden beri sizdeyse toprağının özelliği bozulmuştur. Çünkü sürekli az miktar sulamalar yapmak zamanla toprakta zararlı madde birikimine neden olur. Sulamalarda saksı alt deliklerinden bir miktar su dışarı çıkacak miktarda su kullanmak lazım. Havadar ve güneşli pencere önünde tutun. Havasız, ışıksız, kuytu yerler bitkiler için hiç iyi değildir.

 7. Mine, Ankara dedi ki:

  Starliçe ve kauçuk çiçeklerim gömme balkonda duruyor. Yazın sorunsuz şekilde yeni yapraklar çıkardılar. Keyifleri yerinde gözüküyordu. Starliçe birkaç hafta önce yeni bir yaprak daha çıkarmaya başladı. Çok yavaş açılıyor. Havanın soğumasına yordum bu durumu. Normal mi? Evde üç kedim var ve saksıları eşelemeye bayılıyorlar. Ayrıca starliçenin yapraklarını kemiriyorlar. Evin içinde durum bu olduğu için bitkileri Ankara soğuğunda balkonda tutabilir miyim? Soğuktan korumak için herhangi bir öneriniz olabilir mi? Yoksa mutlaka içeri almalı mıyım? İçeri alırsam koşullar nasıl olmalı? Evde üç kedi ile elimden geleni yapmaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz.
  ***
  Her ikisi de kışın en fazla -5C derece soğuğa kısa süreliğine dayanırlar. Ankara’da en geç eylül sonunda içeri almanız gerekirdi. Serin havaya adapte olduktan sonra içeri alırsanız şok etkisiyle fena bozulurlar. ama dışarıda zaten donup ölecekler. Bitkilerin yer değişikliği şoklarını en az zararla atlatmaları için yer değişikliği esnasında toprakları kuru olmalı ve yeni yerlerinde de 10 gün kuru toprakta kalmalılar. Ev bitkilerinizi kış boyunca sadece toprakları kupkuru oldukça sulayın.

 8. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, 1 ay önce aldığım starliçemin önce alt yaprakları kurudu, şimdi de gövdesi karardı. Ölmemesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Anlaşılan toprak bitkiyi iyice zehirlemiş. Hemen o topraktan çıkarıp köklerini yıkayın. Çürükleri kesin. Temiz, sade bir toprak hazırlayana kadar suda bekletin.

 9. Aslı, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay kadar önce iki köklü 180 cm uzunluğunda starliçemi büyük bir botanikçiden aldım. Uzun ve büyük bir saksıya orada dikim yapıldı. Bakımını düzenli yapmama rağmen çok hızlı bir şekilde yaprakları önce kararıyor sonra da sararıp kuruyor. Kuruyanları kesin dediler fakat bu hızla giderse bir hafta içinde hiç yaprak kalmayacak. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Ne yapmam gerekiyor sorunuza verilecek tek cevap var aslında: “Satın aldığınız yere geri götürüp iade edin ve paranızı geri isteyin.” Çünkü tüm hata onların.
  Eğer sizin hatanız varsa, yazmadığınız için bilmiyorum, şunlardır: Havasız, güneşsiz yerde tutmak, hiç gerekmediği halde sürekli sulamak, sulamalarda saksı alt deliklerinden su dışarı çıkmayacak kadar az miktar su kullanmak. İşte bütün bunlar o güzelim bitkileri öldürecek etkenlerdir. Bu durumda acilen ne gerekiyorsa ona yapmanız gerekir.
  Ama eğer siz bu tip hatalara düşmediyseniz çiçekçinin kullandığı toprak kökleri yakıp çürütecek nitelikteymiş. Ya size paranızı iade etsinler ya da onu alıp yerine aynısından sağlıklı bir tanesini versinler.

 10. Nilgün, İzmir dedi ki:

  Bahçedeki starliçem son soğuklarda (sıfır ve -1 oldu) kurudu. Kökünden yeniden canlanabilir mi?
  ***
  -6C dereceye kadar hiç kurumaz. Sadece yapraklarda hasarlar olur o kadar. Benim de bahçemde starliçe var. Son günlerde 3 gün üst üste geceleri -1C derece soğuk oldu ve köpeğin su kabındaki su tamamıyla buz haline geldi. Tam üç gün. Ama starliçenin son yıl yapraklarında hiçbir bir zarar yok. Önceki yıldan kalma yapraklar bir hayli kötüleşti ama o kadarı don olayı olmasa bile her kış oluyor zaten. Kısaca sizin starliçenizin soğuktan değil başka sebeplerden kuruduğunu düşünüyorum. Ve bu durumda muhtemelen tümüyle ölmüş olma ihtimali yüksek. Siz eğer sıcak eve alışık starliçeyi sonbaharda veya kış aylarında bahçeye diktiyseniz bu sebeple ölmüştür. Yazdan beri dışarıya ve toprağına alışmış olması gerekirdi.

 11. Büşra, İstanbul dedi ki:

  4 ay önce bir starliçe satın aldım. Toprağını degiştirip 40 cmlik bir saksıya ektim. Evim güneş alıyor ve sık sık havalandırıyorum. Toprağını kontrol ettiğimde çok ıslak değil. Aldığımdan beri hiç yeni yaprağı çıkmadı ve en dıştaki en kısa yaprağı geçen hafta birden kenarlarından kurumaya başladı. Sorun ne olabilir, nasıl iyileştirebilirim?
  ***
  Anlaşılan güneşten yeterince nasiplenemiyor. Veya havalandırmalar yeterli olmamıştır. Haziran sonu – eylül ortası ara döneminde dışarıda tutmanızı tavsiye ederim. En eski yaprakların bozulup kuruması ise hiç problem değil. Olması gereken bir şey.

 12. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Kuruyan eski yaprağı kökünden ayırmalı mıyım? Veya ne yapmalıyım?
  ***
  İster ayırın ister kesin hiç fark etmez.

 13. Aybüke, Kayseri dedi ki:

  Starliçem dimdik duran yaprakları aşağı doğru eğildi. Bağlamak zorunda kaldım. Sapları büzüş büzüş oldu. Yaprakları yumuşadı ve kenarları kahverengileşti. Sulamaya dikkat ediyorum. Arada banyoya götürüyorum nemi seviyor diye. Çaycıyı yanında kaynatıyorum ki nem olsun ama ne yapacağımı bulamadım. Aldığım toprak ve saksıda duruyor. Mevsimi değil diye değiştirmedim, değiştireyim mi? fotoğraflarını ekleyeceğm lütfen kurtaracak bir şeyler söyleyin :(
  https://r.resimlink.com/nguJAaNo.jpeg
  https://r.resimlink.com/NLHPI2.jpeg
  https://r.resimlink.com/ITKbB.jpeg
  https://r.resimlink.com/kRVY2z.jpeg
  https://r.resimlink.com/3SItdl4.jpeg
  ***
  Yaptığınız her şey tamamıyla yanlış. Güneşli pencere önünde durmalı ve yerini asla değiştirmemelisiniz. Nem filan hepsi boş sözler. Her duyduğunuza inanmayın. Ev içi hava nemi fazlasıyla yeterli. Starliçenizin köklerinin hassas uçları tümüyle çürümüş gitmiş. Problemin sebebi bu. Gübresiz bir torf toprak hazırlayın. Starliçenizi saksısından çıkarıp köklerini yıkayın. Sonra yeni temiz toprağa dikin ama sulamayın. 4-5 gün geçince sulayın. Sonrasında ise toprak kupkuru oldukça sulamalısınız. Bu sırada yapraklar tamamen gidebilir ama en azından çürüme durur. İlkbahar ve yaz aylarında yeni yapraklar çıkaracaktır.

 14. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Starliçemi 5 ay önce aldım. Şu an 110cm uzunluğunda ve saksısının ağız çapı 21cm. Saksı boyutunu değiştirmeli miyim?
  ***
  35cm gibi derinliği olan saksıya geçirmeniz lazım. Şimdi değil nisan sonuna kadar bekleyin.

 15. Tülin, Kayseri dedi ki:

  1 ay önce aldığım starliçenin ortadan yeni çıkmaya başlayan yaprağının üzeri böceklenmiş. Ne yapabilirim?
  ***
  Islak bezle silin. Sonraki günlerde böcek görmeseniz bile her gün silmeye devam edin. 5-6 gün yeter.

 16. Zeynep, Mersin dedi ki:

  2 ay önce aldığım starliçe gövdesi siyahlaşmış. Ayrıca yeni verdiği yavru hasta gibi, kenarları siyah ve üzerinde beyaz noktacıklar var. Bugün bir yavrunun daha gelmeye başladığını gördüm fakat onun da görünen üst uç kısımları siyahlaşmış şekilde geliyor. Siyahlaşmanın sebebi ne olabilir? Yeni gelen yavrularımın bile siyahlaşmış gelmesi kafamı karştırdı.
  ***
  Sebep toprağın bozulup bitkiyi zehirlemeye başlaması. Bol bol ponza taşı karıştıracağınız torf toprak + arazi toprağı karışımı ile büyük bir saksıya dikin. Sağlığı tamamıyla düzelinceye kadar dışarıda açık havada güneşli yerde tutun.

 17. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Benim starliçemin yaprakları canlı durmasına ve eğilip bükülmemesine rağmen tüm yaprakların kenarında incecik bir çerçeve şeklinde sarı kuru bir hat oluştu. Neden olabilir?
  ***
  Eski yapraklarda olması normaldir. Doğal özelliğidir. Şimdi bahçemdekini inceledim. Bu yıl henüz yeni yaprak çıkmadı. Geçen yıldan kalmış olanlarda tarif ettiğiniz gibi, sadece en kenarlarda, incecik, 2m uzaktan bakınca hiç belli bile olamayan bir kuruluk var.

 18. Nil, İstabul dedi ki:

  Yaklaşık 1.5 yıl önce aldığım starliçemin yapraklarında çizikler oluştu, cansızlaştı. Susamış gibi şimdi de boynunu büktü. Toprağını değiştirmek için açtım. Muz gibi olan köklerden biri çürümüş. Çürük kısmı kestim. Kurtaracak başka ne yapabilirim? Çok üzgünüm.
  ***
  Zamanla toprağın bozulup kökleri çürütmesi sorunu olmuş. Esas sebep önceden yanlış toprak kullanılmış olması. Toprağını yukarıda anlattığım gibi hazırlayın ve sürekli dışarıda tutun. Açık havada sağlığına kavuşması daha bir mümkündür.

 19. Zahide, Adana dedi ki:

  Straliçemin yapraklarının kenarları kurumaya başladı ve rengi sarardı. Orta kısımlarda da kurumalar var. Toprağını 3 veya 4 ay önce ponza taşı ve torf toprak ile değiştirdim. Toprağı sürekli nemli tutuyorum 2 haftada bir suluyorum. Balkon kapısının önünde ve odayı her gün birkaç saat havalandırıyorum. Hiç yeni yaprak vermedi. Neyi yanlış yapıyorum? Aldığım yer bana akıllı saksı vermişti. İlk başta onu kullandım. O saksıda starliçe kötüleşince saksıyı değiştirdim ama hala düzelmedi.
  ***
  Hiç uygunsuz zamanlarda kökleri ikide birde rahatsız etmişsiniz. Toprağı sürekli nemli tutmanız da felaket yanlış. Kurumasını bekleyin. Kuruma olduğu zamanlarda ise bol bol su dökerek sulayın. Sulamalarda saksının altında dışarı su çıkıp gitmelidir. Yoksa içeride oluşup duran zararlı maddeler sürekli içeride kalır, zamanla birikir ve kökler çürür veya bitki zehirlenip kötüleşir. Şimdi dışarıda tutarsanız daha iyi olacak. Bu sayede eğer iyileşeceği varsa kesin iyileşir. Ama ev içinde durum şüpheli.

 20. Zuhal, İstanbul dedi ki:

  Merhaba iki köklü starliçe aldım. 3 aydır 2 yeni yaprak çıkardı. Çıkan yaprak kocaman oldu. En uzun dalı bile geçti boyu. Ağır mı geldi bilmiyorum. 2 dal da tam çıktığı yerden kırıldı. Neden kırılıyorlar? Kırılan yerden kesip köklendirebilir miyim? Ne önerirsiniz?
  ***
  Onlar dal değil, yaprak sapı. Köklenme filan olmaz. Kırılmalarının sebebi ağırlık değil. Azot oranı yüksek gübre veya bitki besini olan toprağının yüzünden böyle oluyor. Yani aşırı kof, aşırı güçsüz-gevrek gelişim sonucu kırılırlar. Güneşli pencere önünde tutun. Toprağını eşeleyip kabartın ki havalansın. Üst yüzey kupkuru olmadan sulamayın. Sularken ise saksı alt deliklerinden bol bol su dışarı çıkacak şekilde sulayın. Bütün bunları yapmazsanız azot aşırılığı yüzünden toprak bozulur ve bitki zehirlenip hızlı bir şekilde ölmeye başlar.

 21. Tezay, İzmir dedi ki:

  Starliçe almıştım gayet sağlıklı yeni yaprak vermişti. Sallanmaya başladı. Kökleri açtım çürüme olmuş. Şimdi kökü temizledim kil bilyesi çoğunlukta yeni toprağa diktim. Ama yaprakları çok cansız. Alt yaprakları sararmaya başladı. Cam önünde havadar bir yerde. Ne yapmalıyım sizce kök gelişimi için?
  ***
  Dışarıda saatlerce güneş alacağı bir yerde tutun. Sürekli yoğun hava hareketleri ve güneş köklerini canlandırmazsa başka hiçbir şey işe yaramaz.

 22. Pınar dedi ki:

  Straliçem 130cm uzunluğunda. Kasım ayında aldığımdan beri 20cm’lik bir saksıda. Fakat saksının kökleri alttan çıkmış. Şu an saksı değişimi için doğru bir zaman mı ve nasıl bir boyut saksıya geçmeliyim.
  ***
  Zaman uygun. İki misli daha büyük saksıya geçirmenizde bir sakınca yok. Daha büyük saksı bile uygundur.

 23. Kader dedi ki:

  Starliçem yanlış bakımdan dolayı köklerde çüreme oldu toprağını değiştirdim. Diğeri ise tamamen çürümüş köksüz kaldı. Suya koydum. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Bilmiyorum.. her şeyi deneyin. Bunlarda kök çürümesi yanlış bakımdan değil size gelmeden önce köklerinin kesilerek küçük saksılara yanlış toprakla dikmeleri yüzünden oluyor. Bu durumda sadece mayıs-haziran aylarında satın almanızı, benim tarif ettiğim gibi toprak karışımı yaparak daha büyük saksıya ekmenizi ve iki ay açık havada tutmanızı tavsiye ederim.

 24. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Saksıda güneş alan yerde, yaprakları kıvrilıp yavaş büyüyor. Gölgeye çekdim daha hızlı ve daha canlı yapraklar çıkarıyor.

 25. Ali, KKTC dedi ki:

  Strelitzia juncea adlı yeni bir starliçe aldım. Soğuğa dayanıklı mı? Yaprakları silindir uzun. Bakımını buradaki starliçe gibi mi yapmalıyım?
  ***
  Evet bakımını aynı şekilde yapın. Kış soğuklarına dayanıklılığı da aynıdır (-4C gibi).


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.