Kroton, Codiaeum Variegatum

Evlerde kroton bakımı mutlaka güneş gerektirir. Kroton yaprakları ilkin sarı damarlı yeşil olup eskidikçe güneşin etkisiyle renklenir güzelleşir.

Güzel görünümlü, dekoratif ve dayanıklı yapraklarından ötürü tercih edilen içmekân süs bitkilerinden kroton iklimi uygun Akdeniz kıyılarımızda güzel bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Başlıca özellikleri

Gösterişli büyük çalı şeklinde, sık yapraklı, 3 metreye kadar boylanabililir. Süs bitkisi olarak kullanılan çeşitleri fazla uzamaz, 1,5 metreyi pek aşmazlar. Krotunun yaprakları hafif etlice, sert, sağlam ve dayanıklı olur. Yeni gelişen yaprakları ilk bir iki ay yeşil kalır. Sonradan güneş etkisiyle kızarmaya başlar. Yaprak şekli türün çeşitlerine göre faklı şekillerde olur. Dar şerit şeklinde, düz geniş ve hafif parçalı çeşitleri var. Renkleri de çeşitlerine göre sarımsı ve kızılımsı renklerde değişir. Birkaç yüz çeşit kültivarları türetilmiş. Türkiye’de zengin çeşitlerini bulamazsınız. En çok düz yapraklısı bulunur.

Sınıflandırma

Euphorbiaceae familyasının Codiaeum cinsine bağlı, Codiaeum variegatum türü. Halk arasında yaygın adı kroton’dur (İngilizcesi Croton).

Habitat

Anavatanı Güneydoğu Asya’da ekvator çizgisi ve çok yakın bölgeleri: Malezya, Endonezya, Sri Lanka ve Hindistan’ın güneyi.. Dolayısıyla sıcak ve yoğun nemli havayı sever. Doğal yaşam alanları orman açıklıkları ve maki benzeri çalılıklar olduğuna göre kroton güneşe çok ihtiyaç duyuyor demektir. Tam gölgeye uygun değildir. Evlerde / ofislerde günde bir iki saat güneş alabilmeli ve gündüz boyunca yeri şiddetli aydınlık olmalı.

Kışa dayanıklılığı

Kuzeyli rüzgarları almamak şartıyla -4C derece soğuğa birkaç saat dayanabilir. Hava yeterince nemli değilse ve dondurucu soğuk uzun sürerse bütün yapraklarını döker, yeterince sıcak günler gelinceye kadar yapraksız kalır. +5C derece ve daha düşük ısı birkaç gün devam ederse yine tüm yapraklarını döker.

Kroton bitkisinin renkli yaprakları

Kroton (Codiaeum variegatum)

İçmekânlarda kroton yetiştirilmesi, bakımı

Bulunduğu yer çok havadar olmalı. Güneşi her ne kadar çok sevse de yaz boyunca güneşi filtrelerseniz krotonunuzun yaprakları daha gösterişli gelişir, renklenmesi de daha tatlı tonlarda olur. Tam gölgede yapraklar çirkin gelişir ve iyi renklenmez. Bu arada, kuvvetli güneşte bile yeni yapraklarının ilk bir iki ay yeşil kalması normaldir, krotonun bir özelliğidir. Renklenmek için yaprakların olgunlaşmasının tamamıyla sona ermesi gerekiyor.

Havası fazlaca kuru yerlerde havayı nemlendirmelisiniz. Yoksa sağlığı bozulur yapraklarını döker ve ölür. Krotonlarda yaprak dökümü esintisiz, havasız kalmak yüzünden de çok sık raslanan bir problemdir. Bunun hava kuruluğu ile ilgisi yok.

Toprak, besleme ve saksı

Hafif asitli ve nötr (pH 6 – 7.5 arası), suyu iyi süzdüren, havadar toprak kullanın. Hazır poşet topraklarda yetiştirebilirsiniz. Fazlaca mineral çeşitliliğine ihtiyacı yok. Bitki besinlerine iyi cevap verir. Ayda bir veya iki defa genel amaçlı sıvı bitki besini suyuna karıştırın. Kroton çok fazla köklenmez. Fazla köklense de kocaman saksılara ihtiyaç duymaz. Her yıl ya da iki yılda bir toprağını değiştirin. Kökler fazlaca artmamışsa daha büyük saksıya gerek yok, aynı boy saksıda devam ettirin. Ortam yeterince havadar olabiliyorsa toprak / saksı değişimi yılın her zamanında yapılabilir.

Sulama

Kroton yaz boyunca suyu çok sever. Toprak fazla kurumadan bol bol sulamalısınız. Kış boyunca ise üst yüzey bir hayli kuruyunca sulayın. Kışın gelişim hızlı ise sulama sıklığı biraz sık tutulabilir.

Yıkama

Yaz aylarında duşun altında sık sık yıkayın. Yapraklarına su püskürtmenin yıkamak kadar faydası olmuyor. Suyu yaprakların altına, üstüne, dallarına tutun. İyice yıkansın. Bu arada toprak ve kökler de adamakıllı yıkanmış olacak. Gelişimi duran kroton böyle bir yıkanmadan sonra yeniden gelişmeye başlar.

Budama

Kuvvetli budamalardan kötü etkilenmez bilakis daha iyi gelişim gösterir. İstediğiniz şekilde budayabilirsiniz. Budama kış sonu ile ilkbahar sonu arasında yapılmalı. Yazın şiddetli sıcakların olmadığı yerlerde yaz ortasına kadar budama yapılabilir.

Çoğaltılması

Kroton çoğaltılmasında dört usul var. En elverişlisinden başlayarak şunlar:

» Yarı olgun dal çeliği ilkbahar ortasından yaz ortasına kadar başlatılabilir. Burada köklendirmede izlenecek usul yarı olgun dal çeliği usulüne göre olacak ama krotonlarda bir yıllık tam olgun dalların kullanılmasında hiçbir sakınca yok.

» Suda köklendirme ilkbahar sonuna doğru başlatılmalı. Esintili yerde tutarsanız köklenme kesindir.

» Krotonların kök sürgünü ile tamamen bağımsız fidanlar oluşturma özelliği var. Yeterince büyüyenleri ayırabilirsiniz.

» Havai daldırma ile çoğaltmak hiçbir bitkide kolay değil. Krotonlarda da aynı şey söz konusu. Usule çok iyi uymalısınız. Başlıca püf noktası kullanılacak toprakta.

Tohumla da çoğaltabilirsiniz. Tohum vermesi çok dallı olup birkaç dalından çiçek açması ile mümkündür. Tek dalda çiçek açarsa, önce erkek çiçekler açıyor, onlar solup dökülünce dişi çiçekler çıkıyor. Sonuçta dişi çiçeklerin polenlenmesi mümkün olamıyor tohum da oluşmuyor. Eğer fazla dallardan çiçek açarsa birinden birinin erkek çiçekleri diğerlerinin dişi çiçeklerine yetişebilir. Onun için küçük krotonlarda çiçek tomurcuklarını ilk görüldüklerinde yok edin. Çünkü bitkinin biyoritmini etkileyip yeni gelişimleri durmurma özelliği var. Tohum oluşmayacağı için bitkinin gelişimini geciktirmeye gerek yok. Ayrıca, tohumdan oluşan krotonlar ana bitkiye hiç benzemeyebilir çünkü farklı görünümlü krotonlar aynı türün çeşitlerinin ve kültivarlarının melezleridirler. Tohumlarından yetişen bireyler atalarından birinin özelliğine ağırlıklı olarak sahip olur.

Hastalıkları, zararlıları

Bitki bitleri krotondan hiç haz etmezler. Bu açıdan problem yok. Eğer yetiştirdiğiniz krotonda bitki bitleri görüyorsanız anlayın ki iyi bakamıyorsunuz, bitki büyük çapta direnç kaybetmiştir, savunma / bağışıklık sistemi çökmüştür. Toprağını değiştirin, sonra her beşinci sulamada bitki besini verin.

Yoğun nemli ortamlarda eğer esintisiz kalırsa çeşitli hastalıklara yakalanır. Bunlardan biri filiz çürümeleri, bir tür bakterinin filizlerde oluşturduğu bir hastalıktır. Yine yoğun nemli ve esintisiz ortamlarda birkaç farklı mantar hastalığı krotona zarar verir.

Hastalıklarından uzun uzun bahsetmeye gerek yok. Tümünün ortak çözümü esinti sağlamaktır. Ayrıca serin zamanlarda toprak üst yüzeyi iyice kurumadıkça sulamayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Kroton, Codiaeum Variegatum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Uysal dedi ki:

  Benim Kroton çiçeğimin yaprakları pamuklanıyor ve 1 yıldır hiç yaprak açmadı. Yapşkanımsı bir pamukçuklar oluyor. Ne yapmak gerekir?
  ***
  Bir yıldır gelişim olmaması ve bitlenmesi güçsüzlükten dolayı ölüm sürecine girdiğini gösterir. Normalde bitki bitleri krotunu sevmez. Bu sayfadaki bakım şartlarını okuyun ona göre gerekenlerin hepsini yapın.

 2. Doğa dedi ki:

  Ben yeni bir kroton çiçeği aldım henüz iki gündür bakıyorum bugün yapraklarını nemli bezle temizlerken dikkat ettim ortalarda 5-6 genç yaprak var ama uçlarından kuruma var hepsinde. Ayrıca bazı olgun yaprakların da uçlarında hafif kurumaya rastladım. Ne yapmam gerektiğini tam bilemiyorum. Bitkiyi de çok sevdim kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Biraz güneşli ve çok havadar esintili bir yerde tutun. Zamanla evinize alışır. Şimdilik toprak kurumadıkça sulamayın. Bu sayfada gerekli bilgiler var. Kışın bir daha yeni bitki almayın çünkü esintisiz ortamlara geldiklerinde hemen bozuluyorlar.

 3. İlknur, Kocaeli dedi ki:

  Benim kraton çiçeğim var kasım ayında hediye geldi. O günden beri çok yaprak döktü. Hatta üstteki yeni yapraklar bile döküldü. Çocuğum gibi ilgileniyorum. Her sabah camın önüne koyuyorum, yapraklarına su püskürtüyorum. Öpüyorum konuşuyorum ama hala yeni bi yaprak vermedi. Sorun ne olabilir?
  ***
  Çok kötü bir zamanda hediye gelmiş. Bu şekilde yer yadırgamalarında bitkiler uygunsuz ortamda fena halde bozulur kendine gelmesi zor olur. Başlıca sebep kışın tamamen esintisiz olan ev ortamlarıdır. Eğer şimdiye kadar kökleri çürümediyse yaşatabilirsiniz. Ya dışarda tutun Kocaeli havası şimdi kroton için uygundur, ya da evde en sık açtığınız pencerenin tam yanına koyun. Pencereyi sık sık açın uzun zaman açık tutun. Eğer ölmemişse kısa zaman içinde yeniden filizlenir.

 4. Doğa dedi ki:

  Merhaba, size daha önce de yazmıştım kroton çiçeğimle ilgili. Yazımın üzerinden bir aya yakın zaman geçti. Krotonum bazı yapraklarını döktü çok fazla değil ve aynı zamanda pek çok yeni yaprak çıkardı fakat ben hala incelediğimde orta boydaki bazı yapraklarında uçlardan başlayan sararmalar görüyorum. Ama olgun yapraklarda böyle bir durum yok ve dediğim gibi yanı sıra çiçeğim bir sürü yeni yaprak da verdi. Her gün uzun uzun havalandırıp haftada bir kere yapraklarını yıkıyorum duşta. Acaba bu yaprak sararması ve bazı yapraklarda daha önce olmuş olan dökülme yerine alışma sürecinden dolayımı olmuştur. Çünkü bitki çok sağlıklı görünüyor.
  ***
  Alalı henüz bir ay bile olmamış. Yapraklarını dökmesi normaldir. Yer yadırgaması var, kış sonu olayı var. Yaz boyunca neredeyse hiç hiç yaprak dökmez. Sararmalara gelince: Görmeden bir şey diyemem. Belki büyük olmamalarına rağmen eskidirler, dökülmeleri gerekiyordur. Belki de sararma değildir, normal bir renk değiştirme sürecidir.

 5. Doğa, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, size daha öncede kroton çiçeğimle ilgili yazmıştım. Çiçeğim gayet sağlıklı şu anda bir çok yeni yaprak verdi ve oldukça büyüdüler renkleri değişti. Ancak bugün çiçeğimi yıkadıktan sonra yerine koyarken toprağında gezen incecik bir santime yakın bir sürüngen gördüm çok hızlı hareket ettiğinden resmini çekemedim. Ama solucan değildi. Ondan çok daha hızlı ve çok daha küçüktü. Yaprak biti dediğimiz o sayısı onlarca olan küçük beyaz böceklerden de değildi. İlk kez gördüm ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Çiçeğime zararı olur mu?
  ***
  O tür böcekler genelde topraktaki bitlerle filan besleniyor. Zararı değil faydası olur. Benim saksılarda çok çeşitli böcekler kurtlar görüyorum. Zararları olmuyor.

 6. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Sürekli açan kroton çiçeğimin açması durdu. İki haftadan fazladır yeni yaprak açmıyor. Kışın bile açmıştı sürekli. Çok güzel büyüyordu, hayran oluyordum büyümesine. Ucunda çiçek tomurcuğu vardı o da az bir şey büyümüş şimdi ne o büyüyor ne de yeni yaprak çıkarıyor. Havadar bir yerdeydi kapalı balkona çıkardım dün belki iyi gelir diye. 1,5 seneden fazla aynı toprakta. Bu sene Nisandan beri iki kere az bir şey besin verdim. Bu zamanda dinlenme dönemine girmiş olabilir mi? Toprağını mı değiştirsem?
  ***
  İki hafta… Sizin ne aceleniz var? Her bitki hiç olmayacak zamanlarda aniden durup biraz dinlenmek ister. Bu gayet doğal bir şey. Yeri esintili olursa büyümesi hızlanır. Havasız yerler hiçbir bitkiye iyi değil. Kışın büyüyordu dediğinize göre yeri iyiymiş. Tekrar eski yerine koyun. Acele etmeyin. Önemli olan şey yapraklarının sağlıklı kalabilmesi. iki ay üç ay bile dinlenmek isteyebilir. Toprağını değiştirebilirsiniz.

 7. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Teşekkürler içimi rahatlattınız diyecektim ki yaprakların üst kısmında minik örümcekler var. Farketmemiştim sadece örücek ağı benzeri bir şey gördüm iki defa yıkadım bitkiyi. Ama şimdi yapraklarda minik örümcekler geziniyor.
  ***
  Banyoya götürüp duş altında güzelce yıkayın. Örümcek bitler krotona dadanmaz aslında.. Anlaşılan sizinki çok dirençsiz kalmış. O bitler krotonunuzun çok fazla güç kaybettiğinin işaretçisi. Güneş almıyorsa yavaş yavaş güneşe alıştırın. Toprağını değiştirin. Her dört beş sulamada bir besin verin. Yeri esintili olmalı. Pencereyi sık sık açın uzun süre açık tutun.

 8. Urfadan dedi ki:

  Benin kroton saksının topragın alt kısım kök tarafına yakın kuçuk kuçuk kurt var sizce ne yapayım?
  ***
  Toprak bitleri ve kırkayak benzeri ince kurtlar zararsızdır bırakın yaşasınlar.

 9. Selen, Adana dedi ki:

  Benim küçük bir krotonım var. yerini seviyor pencere kenarında ama mayısta aldıgımdan beri gelişmiyor. yaprakları renkleniyor büyümesi olmuyor. geçenlerde bir yapragının ucunda kuruma başlamış nedeni ne olabilir?
  ***
  Yaz sıcaklarında büyümesi durabilir. Siz Dana gibi sıcak bir yerde yaşıyorsunuz. Yaz sıcakları dinsin canlanır. Eski yapraklarda bozulmalar olabilir normal karşılayacaksınız.

 10. Ekin, İstanbul dedi ki:

  Mayıs ayında hediye gelin krotonum başlarda gayet sağlıklıydı. Ortasından yeşil minik yaprakları çıkmıştı.Ancak daha sonra toprağında açık sarı renkli bir kaç cm yüksekliğinde 2 mantar belirdi. Saksının yerini değiştirdim mantarlar hemen küflenerek yok oldu. Tatile çıktığım 1 hafta sonunda döndüğümde en alttaki büyük renkli yaprakların hepsi dökülmüş, üstteki taze yeşiller ise tamamen inik vaziyette, gövdeye bitişikler şu an, ne yapabilirim?
  ***
  Mantarların çıkması gayet normal bir şey, hiçbir zararı yok. Yer değişikliğinde küflenerek yok olduklarını yazmışsınız. tüylü gibi olan küfler ortamın esintisiz ve ışıksız olduğunu, burada bitkilerin çürüyüp öleceklerini işaret eder. Krotonunuz sanıyorum nefes alamamaktan ve fotosentez yapamamaktan dolayı iç zehirlenmesi yaşayıp ölmüş. Bir daha bitkilerinizi esintiden ve güneşten mahrum etmeyin.

 11. Pınar, Antalya dedi ki:

  Kratonum 4 yaşında. Hediye geldiğinde küçük ve renkli idi. Büyümesi gelişimi çok güzel ama yaprakları yeşil, renklenmiyor. Odanın köşesinde yarı güneşli bir yerde duruyor.
  ***
  Yeni yapraklar önce yeşil, gelişimleri tamamlanınca yine yeşil olur. Kızarması renklenmesi yaprakların olgunlaşmasından bir iki ay kadar sonra gerçekleşiyor. Sizde böyle değilse güneş yetersiz demektir. Yarı güneşli yerde diyorsunuz ama anlattıklarınız yapraklarının güneşten adamakıllı yoksun kaldıklarını kanıtlamakta.

 12. Fatih, Bandırma dedi ki:

  Krotonumuzun yaprakları bir yıldır sağlıklı. Saksı değişimi yaptığımız zaman da sorun yaşamadan büyümesine devam etti. Salon penceremizin kenarında ve kışları dahi, merkezi kalorifer sisteminin sıcağından dolayı penceremiz açık durur. Sadece bir sorunumuz var: Çiçeğin dip bölgelerindeki yapraklar dökülüyor ve üstten yeni yapraklar veriyor. Böylece alttan 20-25 cm arası bir bölge yapraksız, sopa gibi kaldı. Bu bölgeden tekrar yaprak vermesini sağlayabilir miyiz? Bu konuda bir makale okumuştum fakat unuttuğum için size sormak istiyorum.
  ***
  Eski yapraklar dökülür normaldir. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini vermelisiniz böylece yapraklar daha dayanıklı olur hem yeni gelişen yapraklar yeterince büyük olabilirler. Yeterince güneş alıyorsa yanlardan filizlenmesi mümkün. İlkbaharda budarsanız daha gür gelişen dallar çıkarır.

 13. Şule Kenter dedi ki:

  Alalı 5 ay oldu. aldıgımda üst kısmında yeni yapraklar vardı. onlar büyüdü biraz. aldğımdan beri de hiç yaprak çıkarmadı. ne yapmam gerek?
  ***
  Normaldir. Benimki de belki altı aydır öylece duruyor. Bu yıl nedense az gelişti. Sağlığı iyi, problem yok. Durmadan büyümemesi benim için çok daha iyi. Hem şimdi kışın ortasındayız. Ev şartları bahar esintilerini andıran canlılıkta ise yazı içinde anlattığım usulde yıkayın. Bir hafta sonra filizlendiğini görürsünüz.

 14. Efsane, Azerbaycan dedi ki:

  Merhaba, once size cok-cok teshekur ederim ki bizlere verdiyiniz bilqiler sayesinde ciceklerim mashallah olsun iyiler. Ben ciceklerin hastasiyim. Benim krotonum 35-36sm boyu. cicek acmak uzere. yukarda cicek tomurcuklarini ilk goruldiklerinde yok edin yazmishsiniz. bu yazdiniz benim krotonuma da mi aidir mi? krotonum tek dalli.
  ***
  Kalabilir de.. Farketmez.. Belki ben yanılıyor olabilirim ama gelişimi yavaşlatıyor diye gördüm. O yüzden çiçek tomurcuklarını kesin dedim. İsterseniz kesmeyin. Siz de deneyin. Hem çiçekleri çok şirin oluyor. Geçen yıl fotoğrafını çekmiştim. Şu sayfada: http://blog.azbitki.com/krotonumun-ponpon-cicekleri

 15. Sems, Azerbaycan-Salyan dedi ki:

  Benim krotonumun alt yapraklari demek olar ki hepsi dokuldu ama ust uclarindan yenileri cixir. sizce dokulenlerin yerine yenileri cixacaq mi? ciceklerim benim heyatimdir onlari olmayan qizim kimi sevirem. her seher ilk onlari salamlayib sevirem. eyer herhansina bir sey olsa cox pis oluram.
  ***
  Uçlardan yeni yapraklar çıkıyorsa iyi. Onlar büyür. Yaprakların hepsi döküldüyse bir şeyler yanlış. Ama nedir bilemem. Belki çok havasız ışıksız yerde tutuyorsunuz ondandır. Açık pencere yanında tutun bol bol hava alsın.

 16. Erdem dedi ki:

  Merhaba. Is yerimde cok buyuk saksilarda iyice agac boyunda ilk defa gordum bu cicegi. Cok begendigim icin fiyatini arastirdim ama burda cok pahali. Isyerindeki agactan nasil tohum/ fide alabilirim? Evde kendim icin ekip yetistirmek istiyorum.
  ***
  Yukarda çoğaltma bilgilerini okuyun. Ona göre bir dalını kesip alabilirsiniz.

 17. Konul, Baki dedi ki:

  On gün önce bir kroton aldım. Sabahleyin öğleye kadar güneş alıyor. Pencere sabah akşam açık kalıyor. Aldığım zaman bir kere suladım. Dün yeni çıkan yapraklar döküldü. Acaba nerede hata yapıyorum?
  ***
  Anlattığınız şartlarda yaprakların dökülmemesi lazım. Yeni yapraklar aldığınızda da vardı ise yer yadırgaması yüzünden dökülmüştür. Yeniden yapraklanır. Bu bitkiyi diğerlerine göre biraz daha sık sulamak lazım. Ama yaprakların dökülmesi bununla ilgili değil.

 18. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benim koroton çiçeğimde beyaz beyaz dallarına ve yapraklarına yapışan pamuksu böcek gibi şeyler var. Yıkıyorum ama tekrar oluyor. Bundan kurtulmanın bi çaresi var mı? Gelişiminde bir problem yok.
  ***
  Islak bezle silmek daha etkili olur. Haftada bir gibi, üstünde böcek filan olmasa bile ıslak bezle güzelce silerseniz bir daha hiç tekrarlanmaz. Ev bitkilerinin daima temizliği ihtiyacı var.

 19. Sümeyya, Adana dedi ki:

  Ben bir yerden bir karis kadar kroton dali aldim suya koydum. sizce koklenir mi?
  ***
  Dışarda olursa açık hava sayesinde kökleneceği kesindir. Haftada iki defa suyunu değiştirin.

 20. Eyüp dedi ki:

  Kroton için öldürücü diyorlar doğru mu? 15 senedir besliyorum, komşumun facebook’una öldüren çiçek diye gelmiş. Sizden bir bilgilendirme bekliyorum.
  ***
  Şimdi de böyle haberler moda oldu. Bilin ki süs bitkilerinin yüzde doksan dokuzu çok zehirlidir. Ama eğer yerseniz. Zaten yemek için yetiştirmiyoruz. Sadece her şeyi yiyen küçük çocukları olan kişiler dikkatli olmalı. Neredeyse her süs bitkisi zehirlidir unutmayın. Haklarında doğru bilgi edinmedikçe yememelisiniz çiğnememelisiniz.

 21. eyüp dedi ki:

  … …
  ***
  Hayır. Sadece yerseniz zehirlenirsiniz. Bu her süs bitkisi için geçerlidir diyorum. Yüzde doksan dokuzu zehirlidir. Devetabanı, salon sarmaşığı, antoryum, difenbahya.. ve daha yüzlerce ev bitkisi.
  Yemezseniz zararı yok. Dokunmakla zehirlenmezsiniz merak etmeyin.

 22. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  merhaba, daha öncede sormuştum aslında kroton çiçeğimin yapraklarının diplerinde yapışık grimsi böcekler var. Yaprakları bozuyorlar, yeni çıkanlarda bozuk çıkıyor. Sildim, yıkadım, sonra nerden ürüyorsa tekrar ürüyorlar. Yaprakların diplerinde olduğu için silmekte yıkamakta zor oluyor kırılıyor yapraklar. Yaprakların diplerini de yapış yapış yapıyorlar. Ne yapacağımı şaşırdım bir ilacı var mı. Neden dolayı oluyordur. 4 yıldır falan ben de bu çiçek gelişimi gayet iyiydi. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.
  ***
  Uygun ilaç bulabilir misiniz bilmiyoruz. Islak bezle silmeye devam edin. Dalları bastıra bastıra silin. İki üç günde bir tekrarlayın. Zamanla tamamıyla tükenirler.

 23. Cahide, Düzce dedi ki:

  Arkadaşim bana kroton çiçeği hediye etti ama yanlislikla yapragini kopardim. cicek bundan zarar görür mu?
  ***
  Zarar göreceğini sanmıyorum. Bir yaprak eksilmesinden bir şey olmaz.

 24. Cahide, Düzce dedi ki:

  … … ondan sonra kroton çiçeğimin yapraklari tek tek dokulmeye basladi. sizce ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yer değişikliğinde yeni yerini hiç sevmemiş. Kışın ani yer değişiminde böyle sorunlar görülür. Evin en güneşli yerinde tutun. Yer gün yapraklarını ıslak bezle temizleyin. Belki yaprak dökümü durur.

 25. Fatma, Denizli dedi ki:

  1998 tarihinden beri krotonum var.Tavana asılı duruyor. Dalları bir ana kökten beş dala ayrılıyor, o beş dal da üçe ayrılıyor. yani anlayacağınız baya büyüdü. nasıl budama yapabiliriz?
  ***
  İstediğiniz gibi budayın. Budamaları kaldırır. Kestiğiniz dalları suda köklendirebilirsiniz. Özellikle genç dallar kolay köklenir. Şimdi pencereleri hiç açmıyorsanız baharı bekleyin. Çünkü budamadan sonra esintiye daha fazla ihtiyaç duyar. Yoksa kökten çürüyebilir. Bu riske dikkat edin.

 26. Çağla, İstanbul dedi ki:

  2012 Aralık’ta hediye gelen kratonuma ofiste bakıyorum. O zamandan beri toprağı kurudukça suladım. Ancak doğal gün ışığı durduğu yere çok az geliyor. Alt taraftaki yaprakları sağlıklı görünmesine rağmen hep döküldü ama üstlerden hep yeni yeşil yapraklar geliyor. Fakat bunlar da büyüdükçe aşağı doğru eğiliyor. Ofiste havalandırma çok iyi olmadığından olabilir mi? İlaç ya da vitamini nasıl vermeliyim ve kaç günde bir ne kadar ölçüde sulamam gerekir?
  ***
  Güneş ve havadar ortam şart. Bu şartlar olmayan yerlerde ne yapsanız boş. Bakım bilgileri yukarda yazılı. Aslında çok dayanıklı bir bitkidir ama güneş ve havadar ortam istiyor. Yeni yapraklar çıkardığına göre ortam koroton için yeterince havadar demektir. Bu durumda tek problem güneşsizlik. Tam pencere önüne koyun.

 27. Mehmet, Antalya dedi ki:

  Çiçeğim neden 2-3 haftadır yaprak vermiyor?
  ***
  Normaldir. Devamlı gelişen özelliği yok. Yılda iki üç defa faaliyet gösterir.

 28. Efsane, Azerbaycan dedi ki:

  Benim krotonum kendisi iyi ama toprağında beyaz-gri gibi çok küçük böcekler dolaşıyor. Bunun çiçeğe ne gibi zararı olabilir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Evet, benim çiçeklerin hepsinde yıllardır topraklarında görüyorum. Çok da hızlı hareket ediyorlar. Zararsız toprak bitleri. Bunların bitkilere hiçbir zararı yok.

 29. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Gelişimi güzel bir kroton çiçeğim vardı. Kışın sanırım yer değşikliğinden hemen hemen bütün yapraklarını döktü. Birkaç yaprak kaldı. Bol güneş alan havadar kapalı balkona koydum. Gövdesinden minik minik yapraklar büyüdü. Tekrar büyük yaprak çıkar mı ne yapmam lazım?
  ***
  Bakımını doğru yapın. Her üç sulamada bir bitki besini verin.

 30. Ünal, Bursa dedi ki:

  Ekim ayında hediye gelen bitkimiz gayet istikrarlı devam ederken şu anda en tepede hiç büyümeyen yemyeşil 4-5 yaprağı ve yapraksız bomboş gövdesi kaldı.
  ***
  Güneşli pencere önünde tutun. Pencere sık sık uzun süreli açık kalmalı. böylece yakında filizlenir. Krotonlar kışın bazı evlerde havasız sıcaktan, bazı evlerde fazla soğuktan bir kısım yapraklarını döker. Normal karşılayacaksınız. Yazın yeniden yapraklanır.

 31. Naz, Edirne dedi ki:

  Kroton çiçeğim büyümesi çok güzel ama birden yaprakları boynunu büktü. Aşağı eğik. Neden olabilir?
  ***
  Böyle bir şey ya susuzluktan ya ani sıcaktan olur ya da köklerinin çürümesinden olur. Kökleri çürümüşse ciddi hatalarınız vardır.

 32. Naz, Edirne dedi ki:

  Sanırım güneşten olmuş. Birkaç saat sonra normale döndü. Teşekkür ederim…
  ***
  Tahmin etmiştim. Benimkiler de bazen güneşten fena pörsüyor ama yerini değiştirmiyorum. Bitkilerin böyle dvranmaları normal. Bırakın güneşe alışsın. Yoksa yapraklar yeşil kalır renklenmez.

 33. Naz, Edirne dedi ki:

  Öldü diye üzüldüm ama düzeldi tekrar. Balkonda öğlene kadar güneş direkt temas ediyor. Sorun olmaz yani kalsın mı öyle?
  ***
  Benimki de salonda aynı şekilde öğlene kadar direkt güneş alıyor. Sıcak yaz günlerinde bol bol sulamalısınız. Eylül ayının ilk yarısında mutlaka eve alın. Daha fazla geç kalırsanız serine adapte olmaya başlar ve sonra eve alınca bütün yapraklarını döker kel kalır. Unutmayın.

 34. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Hediye gelen kraton çiçeğimin yaprakları çok kötü. Üzerinde lekeler var. Yaprakları yırtık pırtık. Çıkan minik yaprakları çok az büyüyor. Sonra kendiliğinden kuruyor. İki aydır bende hiç yaprak büyümedi. Bugün çıkıyor yarına kuruyor. 5-6 dal var. Hepsi böyle ne yapmam lazım? Nasıl düzelir?
  ***
  Gereğinden fazla büyük saksıda ise daha küçük saksıya dikin. Esintili, havadar ve güneşli yerde tutun. Bu şartlarda eksik olmazsa sağlığı kesinlikle düzelir.

 35. B.Ş. -Kayseri dedi ki:

  Benim krotonum çok şükür oldukça sağlıklı. Yaprak açma tepesinde küçük yeşil 2 tane tomurcuk var. Çiçekleniyor mu yoksa? Araştırdım çiçeklenmeyle ilğili bir şey bulamadım size sorayım dedim. Yaprakların güzelliğine bir zararı olur mu?Koparıp atmalı mıyım yoksa büyümeli mi?
  ***
  Benim kroton hep kış sonu çiçek açar. Gelişime herhangi bir olumsuz etkisi yok. Bu mevsimde çiçek açar mı bilmiyorum.

 36. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Benim kraton bitkimin yaprakları çok kötü durumda. 3-4 yaprağı hariç hepsi kurudu. Lekeler var, şekilleri bozuk vee yapraklar dik değil. Kendini iyice saldı. güneşte durmuyor. Sık sık suluyorum. Kuruyan yaprakları kestim. Kalan yapraklar ise koyu yeşil renginde. Küçük filizlenmeler de var.
  ***
  Güneşte daha sağlıklı yetişir. Benimki şiddetli güneş alıyor ve çok güzel. Güneşten uzak tutmayın. Ayrıca yeri ne kadar havadar olursa o kadar iyi olur.

 37. Pınar K. -Adıyaman dedi ki:

  Benim krotonum yaz aylarında gayet iyi gelişiyordu. Kış aylarında baya yaprak döktü. Oda sıcaklığı gayet normal…
  ***
  Sebep havasızlık, rüzgarsızlık. Başka sebep aramayın. İlkbaharda pencereleri uzun uzun açık tutacağınız zaman yeniden yapraklanır.

 38. Tuğba Y. -Trabzon dedi ki:

  Ağustos Ayında hediye gelen kratonumun tepesi kesikti. Yeni yaprak açmıyor. Eski yapraklar büyüyor sadece. Alttakiler dökülmeye başladı. Gübre Uygulaması da yaptım ama hiç bir düzelme yok. Yarı Gölge bir yerde muhafaza ediyorum. Kratonum yeni yaprak açmayacak mı? Bu durumu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Kroton havadar ve güneşli yerleri sever. Yarı gölgede de olur ama en önemlisi havadar ortamdır. Kışın evlerde mümkün olamayacağına göre yaza kadar sabredeceksiniz.

 39. Reyhan, Yalova dedi ki:

  Kraton çiçeğim nerdeyse bir aydır yaprakları aşağıda. Yani söndü. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapraklar sararmadan, kurumadan cansızlaşmışsa pörsümüşlerse köklerde çürümeler olmuştur. Üstten sağlam kısmından kesip suda bekletin. Nisan sonuna kadar köklenmezse bile toprağa dikin açık havada güneşli yerde tutun. Böylece köklenir ve filizlenir. Saksıda kalan diğer kısmını ise mart sonuna doğru dışarı çıkarın. Belki yeniden köklenebilir ve dipten filizlenebilir. Eğer gövdesi de çürümediyse.

 40. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Benim kratonum 2-3 saat sabah guneşi alıyor ama yeni çıkan yaprakları büyümüyor. Küçük kalıyorlar. Ne yapabilirim acaba?
  ***
  Isı yetersizliği yüzünden öyle olur. Bundan sonra havalar ısındığı için artık yeni çıkanlar küçük kalmaz.

 41. Gözde, Antalya dedi ki:

  Merhaba benim kratonum gayet sağlıklı ve çok güzel Yaprakları vardı. Normal su ile suluyordum. Birkaç gün önceki sulamada bitki besini ile karıştırılmış su verdim. Fakat bu sabah uyandığımda yapraklarının hepsi aşağı doğru eğilmiş, en Üstte çıkan yeni yemyeşil yaprak da kökünden kopmuş. Neyi yanlış yaptım acaba? Sorun ne? Bitkim ölecek mi? Çok üzüldüm öyle görünce.
  ***
  Sanıyorum bitki besinini suya gereğinden çok fazla karıştırmışsınız. Böylece köklerin hassas alıcıları yanmış. Hemen sökün. Kökleri topraktan arındırıp yıkayın. Birkaç gün suda bekletin. Bu sırada çürüyen kökleri kesip atın. Sonra orta nemli olan, hiç ıslak olmayan toprağa dikin. Sulamayacaksınız. Sadece toprağın yüzeyini hafifçe ıslatın. Hava almayacak şekilde naylon geçirin. Kuvvetli aydınlık fakat direkt güneş almayan bir yerde tutun. 15 gün içinde kökler canlanarak yeni uzantılar çıkarıp toprağa bağlanır. 15 gün sonra naylonu çıkarıp sulayın. Bir daha kapalı tutmak gerekmez. Sonra evde sevdiği eski yerine alın.

 42. Fulya, İstanbul dedi ki:

  Kratonumuzu Eylül ayı gibi aldık. İlk başlarda günde sadece 1 yaprak dökerken şimdi her sabah uyandığımızda avuç dolusu yaprak topluyoruz. Yeri hep aynı, güneş görüyor, esinti de alıyor. Her sabah aynı miktarda su veriyorum. Yapraklara da su püskürtüyorum. Yanındaki pencereden gün içinde hava giriyor. Yaprakların şekilleri değişmeye başladı, sanki bir şeyler yaprakları yiyor gibi. Bugün çok dikkatli baktığımda bazı yaprakların üzerinde bit gibi küçük canlılar gördüm. Bir de yaprakların üzerinde hafif beyaz tozlar var gibi geldi. Çocuğumuz gibi bakıyoruz. Nasıl kurtarabiliriz? toprak değiştirmek fayda eder mi? nasıl toprak değiştirmek lazım, özellikle de toprağa koymak gereken bir şeyler var mı? yardımınız için çok teşekkür ederim.
  ***
  Toprak bir hayli kuruma göstermedikçe sulamamalısınız. Başka sorun yok sanıyorum. Yapraklarına su fısfıslamak hiç gerekmiyor. Bitleri ıslak kağıt havlu ile silerek temizlemelisiniz. Toprak iyice kuruduğu zaman duşun altında yaprakları kuvvetlice yıkayarak sulayın.

 43. Uğur, Mersin dedi ki:

  1 yıldır kraton besliyorum. Yan taraflarda iki tane yarı olgun dal çeliği var. Onları direkt saksıya mı ekmeliyim yoksa önce suda köklendirmeli miyim? Bir de daha yaşlı kratonların gövdeleri yapraksız kalmış. Benim kratonum da ilerde böyle olacak mı?
  ***
  Şimdi hiçbir şey yapmayın. Yaz başında yapın. Önce suda köklendirebilirsiniz. Eğer direkt toprağa dikecekseniz diktiğiniz saksı güneşten ısınabileceği ve sürekli esinti alabileceği bir yerde durmalı yoksa köklenme mümkün olmayabilir. Krotonların boyu uzadıkça alt yapraklar dökülür normaldir. sizinki de ilerde öyle olacak elbette.

 44. Tuncer, İstanbul dedi ki:

  Merhaba Uzun zamandır evimizi şenlendiren Kraton çiçeğimiz birden bire bütün yapraklarını döktü,bundan yedi ay önce saksısını değiştirdim her şey iyiydi ama onbeş gün içinde bütün yapraklarını döktü. Ne yapmalıyım?
  ***
  Evlerde, salonlarda yetiştirilen tropikal süs bitkileri köklerinin içinde kaybolacağı kadar çok toprakla büyük saksılara dikilince köklerin hem havasız hem ısısız kalması problemi yüzünden genellikle köklerden başlayarak çürürler. Fakat köklerde bozulma yeni başladığında hemen söküp daha küçük saksıya geçirince ve havadar ve güneşli bir yerde tutulunca yavaş yavaş canlanırlar. Sizinkinin kökleri ve dip kısmı iyice çürümüşse yapılacak bir şey yok. Bundan sonra saksı-toprak değişimlerini mayıs ayında yapın ve köklerin kıt kanaat sığacağı kadar saksılar kullanın.

 45. Ekrem, Sakarya dedi ki:

  Merhaba benim kroton çiçeğimin boyu 60cm olup tepesinde 4-5 yaprak var. Gövdede daha sonra yaprak ve dal oluşur mu?
  ***
  Evet alt kısımlarda yeni dallanmalar olabilir ama biraz zor. Bunun için yerinin çok fazla havadar olması lazım. Hatta mayıs ortasından ağustos sonuna kadar dışarda tutup bu süreçte sık sık sulamanızı tavsiye ederim.

 46. Melike, istanbul dedi ki:

  Bir süre önce kraton çiçeğimin dalları arasında örümcek ağına benzer ağlar gördüm. Yaklaşık iki haftadır da 2-3 yaprağı ucundan başlayarak kuruyor ve döküluyor. Evim pek güneş almasa da sürekli pencere önünde aydınlık yerde ve esintili ortamda. Arada da yapraklarına da su fıslatıyorum. Bugün bulaşık deterjanı ile yapraklarını sildim ağları temizledim. Kratonumu kurtarmak için ne yapmalıyım?
  ***
  O ağlar örümcek bit denen gözleri görülmesi zor mini bitlerin eseridir. Bu bitler yaprakları kemirir kısa sürede büyük zarar verirler. İşin kötü tarafı bitki biti ilaçları bunlara etki etmez. En kolay çare banyada duş ile yapraklarının altyarına üstlerine su fışkırtarak yıkamaktır. Haftada bir yapın. Bunun dışında, ıslak pamuk ile özellikle yeni yaprakların altlarını silin. Zamanla tamamen yok edebilirsiniz ama bu temizliğe hep devam edin. Su fısfıslamayı bırakın. Deterjan hiç sürmeyin zaten faydası olmaz zararı olur.

 47. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Merhabalar. Bitkimde bugün farkettim yapraklarında kuruma baslamış. İki yaprakta 1cm civarında birkaç tanesinde uçlarda minik minik başlamış. Balkona bırakmak istiyorum (sabah öğleye kadar güneş almakta). Acaba bu güneşin zararı olur mu? Yaz malum.
  ***
  Direkt güneşe hiç alışık değilse zararı olur ama kısa sürede yeni yapraklar çıkarır. Yalnız eğer kışın da dışarda tutacaksanız hava durumunu takip ederek ısının sıfır altına düştüğü günlerde korumalısınız. Buralarda aralık sonundan şubatın ikinci haftasına kadar iki üç defa don olayı olma riski var.

 48. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Merhabalar. Size yazdıktan sonra çiçeğimi dışarı bıraktım. Kuruma durdu. Direkt güneş almayacak şekilde ayarladım. Sürekli de esinti var. Vee yepyeni yapraklar verdi. 9 adet hem de… Kuruma durdu. Gayet sağlıklı. Gün aşırı suluyorum. Sanıyorum sorun esintiymiş. Kışın içeride duracak her zamanki yerine. Çok teşekkürler. :)

 49. Eser, İstanbul dedi ki:

  Benim kroton cicegim tam 6 yaşını bitirdi. Bir kere saksı değişimi yaptım. Bulunduğu saksiya bir hurma çekirdeği dikmiştim..cekirdegini pda oylesine. Şimdi aynı saksıda hurma 2m büyüdü. Bugün baktım kroton tüm yapraklarını sanki yukardan asağı elle düzeltilmiş iki elle sivazlanmis gibi olmuş. Bütün yapraklar aşağı bakıyor. Ne yapmam gerek?
  ***
  Sanki susuz kalmış gibi pörsümüşlerse kökler çürümüştür ve artık yapacak bir şey yoktur. Belki, eğer yukarda sağlıklı dalları varsa onlardan kesip suda köklendirebilir sonra da bir saksıya dikebilirsiniz.

 50. Eylül, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim kroton çiçeğimin yaprakları aşağıya doğru sarktı. Üstte yeni çıkanlar taze ve dik konumda ama alttaki orta iriliktekiler sarktı. Bu normal midir? Sarkanlarda herhangi bir kuruma ya da başka bir problem yok.
  ***
  Evet zaman geçtikçe yapraklar yere paralel, bazıları biraz daha aşağı eğik oluyor. Sadece yeni çıkanlar yukarı doğru diktir.

 51. Merve, Sivas dedi ki:

  Merhaba bu sabah bitkimin alt yapraklarının boyunun yarısından aşağı neredeyse hepsinin kizardığını gördüm. El değince hepsi döküldü. Ne olmuş olabilir? Yeri hep aynı. Güneş alıyor. Sulama düzenli. Bir yılı aşkın evimde zaten. Üstten sürekli yeni yapraklar çıkıyor. Ne oldu aniden anlamadım.
  ***
  Aniden olmamıştır. Çok eski yapraklarını artık terk etmesi gerekiyor. Gerçi bunun zamanı yok ama mevsim değişikliklerinde daha çok olur. Sonbahar sonu ve ilkbahar başı gibi.

 52. Melek, Edirne dedi ki:

  Temmuzda kraton çiçeğim hediye geldi. O zamandan beri her şey yolundaydı. On gün evden ayrı kaldık. O süre boyunca arada eve gelen oldu ama sanırım ona rağmen susuz kalmış ya da üşüdüğü için geldiğimizde bütün yaprakları aşağıya bakıyordu. Gerekli bakımını yaptım ama buna rağmen üstteki 2 yaprağı hariç hepsi dökülmüş durumda. Şu an üstelik düşen yaprakları dinç yaprak.. solgun ya da kuru değil. Ne yapsam yeniden canlanır çiçeğim?
  ***
  Kroton havadar olmayan yerlerde yapraklarını döker. Her süs bitkisi salon ortamlarına uygun değil ama salon-ofis bitkileri diye rağbet görüyorlar. Bir pencerenin hemen yanına koymalı ve pencereyi mümkün olduğunca açık bırakmalısınız.

 53. Uğur, Mersin dedi ki:

  Kraton çiçeğimin tepesinde tohuma benzer küçük taneleri olan bir şey çıktı. Eğer tohumsa nasıl filizlendirip yetiştirmeliyim?
  ***
  Onlar tohum değil. Kroton önce erkek çiçeklerini açar. Daha sonra dişi çiçekler çıkar ama o zamana kadar erkek çiçekler çoktan dökülmüştür. Bu yüzden tohum vermesi imkansız. Ancak çevrede yakınlarda başka krotonlar varsa her biri değişik zamanlarda çiçek açacaklarından dolayı dişi çiçeklere diğer krotonlardan polen gelir ve tohum oluşur.

 54. Büşra Uyar dedi ki:

  Merhaba benim kraton çiçeğim sonbahar sonunda yapraklarını döktü. Kış boyunca anlamaya çalıştım. Bir ara yaprak filizleri çıktı sevindim. Derken onlar da kurudu. Sonrasında budadım. Kalın gövdenin içinde küf gördüm. Kratonumu nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Krotonlar diğer bitkilere göre daha fazla havadar ortam istiyor. Maalesef her evde sağlıklı olabilmeleri mümkün değil. Hava akımlarının sürekli olması lazım. Hatta ben İstanbul’da iken krotonu ve benjamini hava cereyanı olan yerde tutardım.

 55. Mehmet, Bursa dedi ki:

  Kroton bitkisini eylül ayında A101de gördüm. Alt yaprakları yırtılmış kötü bir durumdaydı. Sanırım düzenli ilgilenilmiyordu ve çevresindeki şeffaf naylon sebebiyle hava alamıyordu. Acıyıp aldım. Derken toparlandı. Üstten yeni yapraklar ve yeni dal vermeye başladı. Her şey normal gidiyordu. Ta ki aralık ayında toprak değişimi yapana kadar. Toprak değişiminden sonra bütün yapraklar aşağı sarktı. Yapraklarda hiçbir sararma yada kuruma belirtisi yok. Gayet nemli. Ama yeni çıkan minik yapraklar da dahil olmak üzere hepsi aşağı sarkmış ve yumuşamış (sertliği mukavemeti kaybolmuş) durumda. Belki toprak değişimini yanlış zamanda yaptım. Belki de yanlış biçimde değiştirdim. Köklerine zarar gelmesin (kopmasın) diye toprağına köklerine doğru biraz tazyikle su püskürttüm. Ama kökünü ezecek tazyikle değil. Değişim esnasında kökler gayet sağlıklı görünüyordu. Çürüme falan yoktu. Soğuk sudan etkilenip direnci kırılmış olabilir diye asprin verdim az önce(çeyrek asprin 1lt suya karıştır az miktarda püskürttüm). İyi mi yaptım bilmiyorum. Bitkiyi kurtarabilir miyiz acaba? Çevresinde başka bitkiler var. Bunların zararı olur mu? Minik sivri sinekler var zararı var mıdır?
  ***
  Hazır poşet topraklar bazen bu şekilde zarar veriyor. Elbette aralık aynıda köklerini rahatsız etmeniz feci yanlış bir hareket. Aspirin köklü bitkileri öldürür (sadece vazodaki kesme çiçekler için iyidir). Hemen toprağından söküp kökleri iyice yıkayın ve iki gün suda bekletin. Sonra temiz toprağa yeniden dikin. Çevresindeki bitkilerin zararı yok. Toprak sineklerinin de bu türe zararı yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)