Murraya paniculata, portakal yasemini

Bütün yıl hem yapraklı hem çiçekli olan ve Narenciye‘lerle yakın akraba bir tür. Dolayısıyla yaseminlerle ilgisi yoktur (sadece çiçeklenme tarzı ve güzel kokulu olmasıyla benzerlik kurmuşlar).

Rutaceae (Sedefotugiller) familyasından, güney-doğu Asya kökenli bir bitki olan portakal yasemini (Murraya paniculata) güzel kokulu çiçeklerinden ötürü süs bitkisi olarak yetiştirilir. Çalı tarzında saksı bitkisi ve çit bitkisi olarak yetiştirildiği halde 7 metre boyunda küçük yapılı bir ağaç olabiliyor. Yaprakları tüysüz ve parlaktır.

Murraya paniculata, portakal yasemini yetiştirilmesi, bakımı ve özellikleri..

Murraya paniculata, portakal yasemini

Dallı budaklı olup birkaç yıl geçince artık tüm yıl çiçeklenip durur. Çiçekleri portakal çiçeği gibi kokar. En çok akşamları koku salar. Zeytinden biraz küçük, minyatür limon gibi meyveleri kırmızı – turuncu arası renklerde çok güzel görünümlü olup yenmez.

Portakal yasemin evde yetiştirilebilir fakat günde en az 4 saat direkt güneş, bunun dışında gündüz boyu şiddetli gün ışığı ve bütün gün havadar ortam ister. Yoksa çiçek açmaya pek hevesi olmaz. Yalnız, yaz aylarında öğle vaktinde güneş tam tepede iken üzerine direkt güneş gelmemelidir. Şartlar uygunsa güzel bir ev bitkisi olur. Bonsai olmaya da elverişlidir.

Nötr (ph 6.6 – 7.5 arası) olan toprakları sever. Sulama ilkbahar ve yaz boyunca toprak yüzeyi hafiften kurudukça yapılmalı. Sonbahar ortasından sonra kış boyunca toprak yüzeyi iyice kurudukça sulayın. Kupkuru toprakta bekletilmeye gelmez. Bitki besini saksıda yetiştirilen portakal yaseminleri için mutlaka verilmeli. Genel amaçlı bitki besininden ayda bir defa yeter.

Budama: Portakal yasemin kökleri genç iken çok hızlı gelişir ve şeklinin korunması için budama gerekir. Daha sonra pek gerekmiyor. Şekillendirmek için budayabilirsiniz (her yıl sekizde bir oranında azaltma veya küçültme yapılabilir). Özel budamalarla sürekli çiçek açan bir süs ağacı haline getirmek mümkün.

Kışa dayanıklık: Tüm ince dallarını kaybetmekle -9C dereceye kadardır. -4C dereceye kadar hemen hiç zarar görmeden dayanır.

Suda köklendirmeyle ve tohumla çoğaltılabilir. Tam olgun ama dış kabuğu yeşil dallarını keserek sonbahar sonunda bahçeye toprağa dikerseniz onlar da ilkbahar geldiğinde köklenir ve gelişmeye başlarlar.

Zararlıları: Köklerine nematodlar dananırsa artık iflah olmaz. Dikkatli olun. Doğal arazi topraklarından kullanacaksanız önceden ⇒ pastörize etmelisiniz. Yapraklarına (özellikle evlerde) örümcek bitler musallat olur. Dış mekanlarda beyaz sinekler de yapraklara zarar verirler. Murraya paniculata – portakal yasemini yetiştiriyorsanız bu tip parazitlere karşı çok dikkatli olmalısınız.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)