Philodendron pedatum

Philodendron pedatum ilginç şekillerde yaprakları olan bir Arum türüdür. Güney Amerika kıtasının kuzey yarısında birçok yerde tropikal yağmur ortamlarında yaşarlar.

Özellikleri

P. pedatum bitki türü bireyleri yetiştikleri yere göre birbirlerinden oldukça farklı görünürler. Aynı bitki üzerinde bile yapraklar arasında biçim farklılıkları olur. Bu özelliğinden dolayı botanistler yanılmış ve farklı yerlerde farklı görünüme sahip olan bitkilere ayrı ayrı tür diye çeşitli bilimsel adlar vermişler.

Philodendron pedatum bitki türü

Philodendron pedatum bitki türü. Fotoğraf: Pinterest

Gelişimi oldukça hızlıdır. Salon sarmaşığı tarzında gelişir. Yani dalları dik duramayacağından dolayı saksısına bir değnek batırmalı ve dalları bağlamalısınız. Boyu uzadıkça, eğer güneş ışınlarından mahrum etmezseniz yapraklar daha güzel şekilli olur. İlginç şekillerde yaprak parçaları daha ince uzantılar halinde gelişir.

Yetiştirme, bakım

Güneş ışınları ihtiyacı, toprak ihtiyacı, sulama, besleme vesaire tüm bakım bilgileri için ⇒ Anthurium andraeanum sayfasında verdiğim tavsiyeleri bu tür için de aynen uygulayın. Özellikle toprak konusunda dikkatli olun. Hatta torf toprak + ponza taşı eşit ölçülerde karışım yapmanız daha iyi olur. çünkü toprağın süzekliği ve havadarlığı hayati önem taşıyor. Öyle ki saksısının hem altında hem yan taraflarında birçok delikler açmayı tavsiye edenler bile var.

Bitki besini yerine gübre verebilirsiniz (ciddi ihtiyacı var) ama sadece şurada anlattığım şekilde verin: Salon bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

Üretim

Philodendron pedatum üretimi, çoğaltılması benzeri özellikte gelişim gösteren Arum türleri ile aynıdır. Bakınız: ⇒ Dallı Arum suda köklendirme ile üretim

Benzer türler

Benzerlik daha çok yaprak şekli açısındandır. Bakım ihtiyaçları ve gelişim tarzları çok farklı olabilir. İşte aynı familyadan birkaçı:
Philodendron squamiferum
Philodendron xanadu
Monstera minima (Rhaphidophora tetrasperma)
Philodendron bipinnatifidum

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:

'Philodendron pedatum' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Aliye /İzmir dedi ki:

    … …
    ***
    Bakımı hemen hemen aynı ama biraz önce hazırladığım kendi sayfasına baksanız daha iyi olur: https://azbitki.com/philodendron-squamiferum


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.