Primula x polyantha (Polyanthus tipi çuha)

Bildiğimiz çuha çiçekleri dipten çok sayıda tek tek incecik çiçek sapları ucunda tek tek birçok çiçekler açarlar. Polyanthus tipi çuhalar ise tek sayıda kalın bir çiçek sapının ucunda çok sayıda çiçek açar. Onbir ay çiçeğinin yaptığı gibi.

 

Polyanthus çoklu çiçekli anlamındadır. Klasik sardunyaların çiçek açma tarzına da bu bağlamda polyanthus denebilir (bir sap ucunda çok sayıda çiçek).

Polyanthus tipi çuhalar

Polyanthus tipi çuha çiçekleri

Dipten tek tek ayrı ayrı çiçek açan çuhalar Primula vulgaris türünün çeşitli renklerde çiçek açan alt türlerinin melezlemeler sonucu ıslah edilmesiyle oluşturulmuştur.

Polyanthus tipi çuhalar (yani Primula x polyantha hibritleri ve kültivarları) ise Primula vulgaris‘in ıslah edilmiş renk renk çeşitleri ile Primula veris türü arasında melezlemelerle elde edilmiştir. Bu çalışmada muhtemelen başka Primula hibritleri de kullanılmıştır denebilir. Ama temelde yaprak özellikleri Primula vulgaris ve Primula veris türleriyle aynıdır. Ayrıca zengin çeşitlilikte renklerde çiçeklenme özellikleri açısından ıslah edilmiş Primula vulgaris çeşitleriyle aynı, kalın sap ucundan birçok çiçek açma özelliği açısından ise Primula veris ile aynıdırlar.

Dolayısıyla Primula x polyantha hibrit ve kültivarlarının P. vulgaris ile P. veris türlerinin melezlendirilmeleriyle oluştukları her özelliklerinden bellidir.

Yetiştirilmesi, bakımı, sevdiği şartlar ve çiçeklenme dönemi ⇒ çuha çiçekleri ile aynıdır.

Primula x polyantha hibritleri her üç yılda bir kökten ayırmayla çoğaltılır.

Bunlara yakın türler için ayrıca bakınız: ⇒ Orikula primulaları

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Menekşeler

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)