Kaktüs alınca yapılması gereken

Çok kişi çiçekçilerden aldığı kaktüslerin çürüdüğünden şikâyetçi. Bu tür şikâyetler aşırı yoğun. Kaktüs çürümesi sebeplerine baktığımda meraklıların hatalılık oranı fazla değil.

Yılların birikimi araştırmalarımdan çıkardığım sonuçlara göre kaktüs ve benzeri succulent bitkilerin satın alındıklarından sonra çürümelerindeki başlıca sebebin onları üretenlerin üretim metotları olduğu anlaşılıyor diyorum.

Kaktüs alınca..Kaktüs alan meraklıların bazı hataları yaz sonunda hava serinleyince normal sulamaya devam etmek, azaltmamak. Ya da kaktüs hiç su istemez sanarak asla sulamamak (sulasalar da toprak üst yüzeyini hafiften ıslatırlar köklere hiç su ulaşmaz kaktüs susuzluktan ölür). Bazen de kapalı, esintisiz ortamlarda tutup gerekmediği halde sulamak. Ama çürüme vakalarında bu hatalar fazla değil. O halde başlıca sebep üretim metotları.

Seri üretimlerde maliyeti en düşük düzeyde tutmak için.. ve kendilerini zahmete sokmamak için toprak yerine bitkilerin doğal sağlığına hiç uygun olmayan malzemeler kullanmaktalar (hindistan cevizi lifleri ve bitkilere hiçbir doğal besleyiciliği olmayan ıvır zıvır dünyanın en ucuz şeylerinden). Dahası, doğal şartlardaki yavaş gelişimi çabuk para getirmeyecek diye düşünüp hiç doğal olmayan şartlarda kısa vadeli seri üretimler, jet hızıyla gelişmeleri için her türlü hormon mudur nedir bilemem şartları fazlasıyla sağlamak.. bunların başlıca işidir. Böylece o kaktüsler hem kof gelişim göstermiş, hem bünyeleri doğal ortamlara karşı dirençlilik zerre kadar kazanmamış şekilde son derece sağlıksız, dirençsiz gelişmiş oluyor. Siz aldıktan sonra kısa sürede çürümeleri gayet normal. Sonuçta çürümelerine değil, çürümemelerine şaşmak lazım.

Benim tavsiyem kaktüs almamak. Zira hayatta tutabilmeniz zor. Tamamıyla şansınıza kalmış bir şey. Ama eğer arkadaşlarınızın kendilerinin yetiştirdikleri kaktüsleri varsa onlardan alabilirsiniz. Hayatta tutabilmeniz bunlarda kesindir, eğer ciddi hatalar yapmazsanız.

Yine de çaresizce ve umutsuzca şunları tavsiye edebilirim:

Kaktüsleri yaz başında alın. En iyi zaman budur. Veya yaz ortasına kadar. Diğer zamanlarda hiç düşünmeyin.

Aldıktan sonra:
Kaktüs vb bitkileri alınca topraktan sökün, kökleri topraktan temizleyin. Yakıcı güneşin gelmediği bir yerde bir hafta bekletin. Kökleri kuruyabilir. Önemli değil. Çürümesinden daha iyidir. Yaşadığınız yerde hava kuru ya da aşırı sıcak ise 2 gün bekletmeniz yeter.

Bu sırada suyu iyi süzdüren bir toprak hazırlayın. Toprağın gerçek toprak olması kaktüs sağlığı için önemlidir. Yani poşetlerde satılan topraklar fazlaca riskli. Özel kaktüs toprakları satılıyor ama ben hiç denemedim, iyi veya kötü bir şey diyemem. Zaten her yerde bulunmuyor. Kaktüs ve succulent bitkilere en iyi toprak, her türlü bitkinin bulunduğu, yabani otların çok olduğu doğal bir arazinin kuytu bir yerinin yaprak çürüntüleri sayesinde humusluluğu yükselmiş üst yüzey toprağıdır (bu aslında her bitki için en iyi topraktır). Buna ince ponza taşı 1/3 oranında katın. İnce ponza taşı ortalama pirinç taneleri kadar, bazı parçalar kuru nohut kadar olabilir. Daha iri taneli olmamalı. Perlit su tuttuğu ve buharlaşmayı önlediği için kaktüslere uymaz. Ponza taşı lazım. Küçük kaktüslere ince taneli ponza taşı, büyük kaktüslere normal ponza taşı. Toprak ıslaklığını yitirip orta nemlilikte olana kadar bekletilmiş olmalı. Yani beklettiğiniz kaktüsleri ıslak toprağa dikmeyeceksiniz.

Topraksız bekletme süresi dolunca kaktüslerinizi dikin, sulamayın. Yeri esintili olmak zorunda. Her gece üstlerine su fısfıslayarak serinletin. Toprak ne zaman kupkuru olunca o zaman bol su ile sulayın. Bütün bu aşamalarda yeri tam gün esintili olmalı ve güneş alabilmeli ama tam öğle vaktinin aşırı yakıcı güneşini almamalı. Tekrar sulamalar için her defasında toprak tamamen kurumuş olmalı.

Bu şekilde iki ay dolduktan sonra kaktüsünüz yeni sağlıklı toprağına köklerini iyice bağlamıştır. Bakın bu sürede neler oldu: Esinti, güneş ve gece serinletmeleri fotosentezin hızlı olmasını sağladı. Kökler bu sayede “fotosentez için gerekli olduğu için” topraktan faydalı elementleri alabildi, yoksa almayacaktı, kökler gerektiği gibi gelişmeyecekti. Böylece bünyesinde çeşitli savunma mekanizmalarını sağlıklı topraktan aldığı maddeler sayesinde ve dengesiz ısı değişimleri sayesinde (açık hava sayesinde) güzelce oluşturabildi. Sonuçta kaktüsünüz sera hayatında hiç mümkün olmayan güçlenmeyi, hayata meydan okuma kabiliyetini güzelce kazandı.

Yaz sonuna doğru kaktüslerinizi eve alabilirsiniz. Güneşi sevdiklerini unutmayın, havasız da bırakmayın. Yaz sıcakları dindiğinde sulama sıklığını ve miktarını azaltın. Serin ve soğuk günlerde kuvvetli kaktüsler hiç su istemez. Zayıf çelimsiz kaktüsleri kış boyunca sıcak odalarda toprak tamamıyla kuruduktan sonra saksıdaki toprağın sadece üst yarısının ıslanacağı miktarda az su ile sulayın.

* * Yukardaki kurtarıcı toprak değişimi tavsiyemi yapmanız için zaman önemli. Yaz sıcaklarının dinmesinden en az iki ay önce başlamalısınız. En iyi zaman ilkbahar sonu ve yaz başıdır (kısaca haziran ayı).

* * Ayrıca yukardaki tavsiyemde kaktüs toprağının niteliğini öğrendiniz, kaktüslerin bünyelerinde savunma mekanizmalarının oluşmasının nelere bağlı olduğunu öğrendiniz. Kaktüs yetiştirmeden bunlara dikkat edin. Daha başarılı olursunuz.

* * Son olarak, birçok yazımda dediğimi tekrarlamak istiyorum: Ponza taşı çiçek yetiştirmede en önemli toprak karışım maddesidir. Koca bir çuval ponza taşının fiyatı en fazla 10TL. Ne yapıp edip bir çuval edinin evinizin bir köşesinde dursun. Çiçeklerinizin topraklarına karşıtırırsınız. Ev içi her türlü bitkinin toprağına 1/5 oranında karıştırın. Dış ortamlarda yetiştirilenlere pek gerekmez. Bahçe balkon saksılarında yetiştirdiğiniz bitkilerden sadece kaktüs ve succulent bitkilerde  ortalama olarak ölçü, humuslu gerçek toprağa 1/3 oranında karıştırmak.. yazları aşırı sıcak olan memleketlerde 1/5 oranında yeter. Toprağın niteliğine göre sıcak memleketlerde dış ortamlarda kaktüslere ponza taşı hiç gerekmeyebilir de. Ayrıca toprak killi ise ponza taşı tek başına yetmez biraz da kuvars kumu karıştırın.


Kategori: Kaktüs-Succulent, Püf Noktaları Tarih: 22 Kasım 2012

Etiketler: |

'Kaktüs alınca yapılması gereken' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, Adana dedi ki:

  Benim satın aldığım kaktüsümde de çürümeler olmaya başlamıştı. toprağından çıkarıp bir hafta beklettikten sora hazırlamış olduğum toprağına ektim yaz boyunca çiçeklendi.
  ***
  Doğrusunu yapmışsınız. yine de bu şekilde kurtarmak pek mümkün olmayabilirdi çünkü çürüme başlamış. anlaşılan iyi bakmışsınız gerekenleri tam yapmışsınız.

 2. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Ben de dayanamayıp birkaç küçük kaktüs edindim. Birkaç dediğim de yaklaşık 10’a yakın. :) İlkbaharda hepsini aynı uzun saksıya alıp balkonda bırakacağım, içeri almayacağım. İstanbul havasında kışın çok çok az sulamayla ölmezler diye düşünüyorum.
  ***
  Onlar hangi türler bilmem ama istanbulda kışın tamamen açıkta (ama kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde) orkide kaktüsleri ve yılbaşı kaktüsleri bile hiç zarar görmüyor. hiç sulamazsanız sorun yok hayatta kalırlar. Evde tutuyorsanız sıcak yüzünden fazlaca su kaybı yaşayabilirler dikkat etmelisiniz. Belki suladığınız zaman az miktarda su dökmek ve birkaç saat vantilatör çalıştırmakla sorun olmaz.

 3. Selen, Zonguldak dedi ki:

  Alışveriş marketinden aldığım kaktüs biraz büyüdüğünde saksısını değiştirdim. Kaktüsün tutup tutmadığını nasıl anlarım?
  ***
  Bozulma, çürüme yoksa tutmuştur. Yaz sıcakları başlarken o da büyümeye başlar.

 4. Eda, Ankara dedi ki:

  Kaktüsün dinlenme sürecinde olduğunu ya da öldüğünü nasıl ayırt edebilirim? Kaktüsün dinlenme sürecine girdiğini nasıl anlarım, belirtileri nelerdir?
  ***
  Hiçbir gelişim olmaması dinlenme sürecidir.

 5. Sima, İstanbul dedi ki:

  Benim bir metre uzunluğunda kaktüsüm var. Bugün baktığımda kökü çürümüştü. Bir tanesinde kök bile kalmamış. Bu kaktüs için ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Mayıs ortalarına kadar hayatta kalabilirse dışarı şiddetli güneş alacağı bir yerde tutun. Köklenir ve haziranda gelişmeye hızla büyümeye başlar. Şimdilik çok serin bir yerde tutun. Gerçek kaktüslerden ise tamamen susuz kalsa bile kurumaz.

 6. Merve, Bursa dedi ki:

  Bugün bana bir kaktüs hediye edildi çok küçük bir saksıda daha önce hiç çiçek yetiştirmedim yukarıda değindeğiniz topraktan söküp bekletme işlemini hemen yapmalıyım yoksa yaz mevsimi başına kadar beklemem daha mı doğru olur?
  ***
  Yaza kadar değil de geceleri 12C dereceden daha soğuk olmayan günler, sizin orada belki mayıs, o zaman yapsanız daha iyi.

 7. Erhan dedi ki:

  Kaktüsüm iki yıldır aynı duruyor. Hiç tepki vermiyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kaktüsler gece esintileri yardımıyla anca gece nefes alabildiklerinden dolayı yaz boyu dışarda tutmak gerekir. Yoksa hiç gelişemezler ya da az gelişirler.

 8. Numan, Hatay dedi ki:

  Yaklaşık 40cm yüksekliğinde büyüttüğüm kaktüsümü kedi devirdi. Tepe bölümü zedelenip çatladı ve çürümeye başladı. Ne yapmam gerekir? Çürüme devam eder mi? Kendini yeniler mi?
  ***
  Çürük kısma en yakın sağlıklı yerden kesin ki çürüme ilerlemesin. Kesince kesinlikle dışarda açık havada tutun. Sürekli hava akımları ve güneş ışınları çürümeyi engeller. Kaktüsünüz tekrar filizlenir merak etmeyin.

 9. Burcu, Antalya dedi ki:

  Merhaba, iki tane kaktüsüm var, ikisi ayrı saksılarda, biri cüce diye adlandırılan türden diğeri uzun olanlardan dikenli. İlk defa kaktüs yetiştireceğim için Antalya mevsimi şartlarında nasıl yetiştirmeliyim, sulama nasıl olmalı biraz ne yapacağımı bilemedim açıkçası.
  ***
  Her türlü succulent bitkilere kaktüs deniyor. Yani kaktüs denince standart şartlar ve aynı bakımı aynı toprağı istediklerini sanmayın. Aldıklarınızın ne olduğunu bilmiyorsanız en iyisi kumlu bir toprak hazırlayın. Yaz boyu sıradan bir bitki gibi sulayın. Gerçek kaktüsler kış boyu hiç sulanmasa da olur ama dediğim gibi kaktüs olmayan ve susuzluğu da kaktüsler kadar dayanamayan türlere de kaktüs deniyor. Araştırıp ne olduklarını öğrenmeniz lazım.

 10. İsimsiz dedi ki:

  Bahçede bir saksıda bir karış genişliğinde bir kaktüs gördüm kışın soğundan yazın sıcağından sudan ve susuzluktan hiç etkilenmemiş yeni bir saksıya ve eve almak için aldım çıkardım toprağını tamamen yıkadım yeşil kısmın alt tarafındaki kahverengi kısımın yarısı çürümüş kurumaya bıraktım söylediğiniz toprağı hazırlayıp dikmek istiyorum Önerinizi bekliyorum.
  ***
  Ev ortamını sevmezler. Ancak çok havadar, esintili ve iyi derecede güneş alabilen bir pencere önünde olabilir. Toprağından ayırıp kökleri yıkamanız çok zararlı bir şey. Bir daha hiçbir bitkiye yapmayın.

 11. Uğur, İzmir dedi ki:

  Merhaba, kaktüs ve sukkulentlerin metabolizmaları diğer bitkilerden daha yavaş oluğundan adaptasyon süreleri de uzun olmalıdır diye düşünüyorum. Adaptasyonlarını kademeli bir şekilde ayarlamak daha iyi olabilir.Aksi takdirde soğuk bardağa kaynayan suyu döktüğümüzde nasıl bardak kırılıyorsa bitkide bu şoku atlatmak için kendinde o zamanı bulamadığından mücadelesinde yenik düşüyor. Bitkiler zaten,topraksız tarımdan ötürü bize miras yedi olarak geliyor , bünyesinde mikro organizmalara karşı koyacak enzimlerin hazırda istenilen miktarda olmamasından dolayı ölüyor diye düşünüyorum. Hazır aldığımız kaktüs veya sukkulenti kendi hazırladığımız harcı suladığımızda akan suyla (toprağını değiştirmeden) bir müddet sularsak ve gelişim gözlemledikten sonrada toprak değiştirirsek bu sürede bitki yeni toprağına uyum sağlamış hale gelmiş olur.Diğer türlü savunmasız bitkinin köklerindeki açık yaralar hastalıklara davetiye çıkartıyor.Köklerini kesip kurutup diksekte yeni çıkan kökler ilk başta farklı ortama uyumlu ve dayanıklı olmuyor. Sonunda yine kayıplar oluyor.
  Tamamen kişisel yorumlarım. Selamlar.

 12. Sveyela, İstanbul dedi ki:

  Benim yaprakları etki dikenleri olan gül şeklindeki kaktüsüm neredeyse en uç kısmına kadar suyla doldu. Çürümüş gibi görünüyor ama yaprakların sivri kısımları hala etli ve canlı. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Çürük kısımları kesin, kağıt havlu parçası ile ıslaklıkları giderin. Toprağını hiç sulamayın. Güneş görebileceği cam kenarına koyun. Eğer tam çürüme olmamışsa belki bu sayede durur. Kurtulursa zamanla yeni filizler çıkarır.

 13. Deniz, Ankara dedi ki:

  Alışveriş marketinden çok ufak saksısı olan bir kaktüs aldım. ilk defa yetiştireceğim. Yazdıklarınızı ve tüm yorumları okudum fakat iş yerinde yetiştirmeyi düşündüğüm için gece serinletmelerini ve sürekli hava akışını sağlamak zor, ayrıca zaten kış ayındayız. Ama yine de saksıyı değiştirmeden büyütmeye çalışmak hiç içime sinmiyor. Bu mevsimde yeni aldığım kaktüsüm için ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Zaten şimdi büyümez. Olduğu gibi kalır. Ama bazı kaktüsler sıcak odalarda deforme, bozuk, ince ve sağlıksız şekilde uzayabiliyor. Büyük saksıya dikip dikmemek bir şey ifade etmez. Bir de aldığınız bitkinin gerçek kaktüslerden mi yoksa yanlışlıkla kaktüs denen succulent bitkilerden bir tür mü bunu öğrenmeniz ve hangi tür ise ona göre bakım bilgilerini de bulup öğrenmeniz gerekiyor.

 14. Murat, Kırklarelli dedi ki:

  Kış uykusundan sonra kaktüsleri ilk ne zaman sulamalıyız?
  ***
  Aslında hiç sulamamak gibi bir kural yok. Çöl kaktüsleri kış boyunca hiç sulanmayabilir. Sıcak odalarda bulunanları toprağı kupkuru oldukça sulamak lazım. Havalar iyice ısındığında uyanıp gelişim gösterir. O zaman sulamayı arttırırsınız.

 15. Özlem dedi ki:

  Kaktüsümü güneş alması için cam önüne koydum fakat cam önüne koyduktan sonra kararmalar başladı. Sizce bunun sebebi ne?
  ***
  Kararma demeniz pek bir şey ifade etmiyor. Cam önü demeniz de öyle yani ev içi veya ev dışı çok şey fark eder. Kış ortasında ev sıcağına alışık bitkileri aniden dondurucu soğuğa çıkarırsanız pişmiş gibi yumuşayıp çürürler.
  Sadece renk koyulaşması ise, yumuşama olmamışsa bunun zararı yok. Anlaşılan doğasına hiç uygun olmayan bir şekilde güneşten uzak tutmuşsunuz. Zamanla kendisini toparlar ve yeni gelişimleri çok sağlıklı büyür. Kararma kuruma, yanma gibi bir zarar görme ise ya da çürüme şeklinde ise sanıyorum kaktüs dediğiniz bitkiniz orada dondurucu soğuğa maruz kalmıştır.

 16. Siyabe, Çerkezköy dedi ki:

  Soğuk bir odada cam boyunda kaktüslerim var. Ekim ayından beri su vermiyorum. Ne zaman sulamalıyım ve ne kadar su vermeliyim?
  ***
  Şimdi yavaş yavaş başlayın. Mart sonuna kadar, toprağın en üst yüzeyi ıslanacağı kadar miktarda su ile, toprak her kupkuru olduğunda sulayın. Sonra nisan sonuna kadar su miktarını biraz daha arttırıp aynı şekilde devam edin. Mayıstan itibaren biraz daha arttırın. Hazirandan itibaren normal sulamaya geçin.

 17. Merve dedi ki:

  Kaktüsümün alt kısımları karardı ve yumuşadı. Üst kısımları sağlam. Sağlam kısmı çürük olandan ayırmayı düşünüyorum ama nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum. Aslında alt ve üstü ayırmalı mıyım onu da bilmiyorum. Yardım eder misiniz?
  ***
  Yani köklerden başlayan çürüme ana gövdeye ulaşmış ve yukarı doğru devam ediyor. Yapmanız gereken şey çürümenin hiç ulaşmadığı en sağlıklı yerlerden kesmek. Sonra 0-15 gün kadar açıkta bekleteceksiniz. Kesik yerler iyice kuruyup sertleşecek. Sonra kuru toprağa dikeceksiniz, sulamayacaksınız. İki hafta geçince en üst yüzeyi hafifçe ıslatın. Yaz sıcakları başlayana kadar toprak adamakıllı kurudukça bu şekilde sulamaya devam edin. Yaz sıcakları başladığında köklenir ve kurtulurlar. Yazın normal sulamayla devam edin.

 18. Nazife, Mersin dedi ki:

  Satıcıdan aldığım maymun kuyruğu kaktüsüm altı ay hiç gelişmedi hatta kurumaya ve büzüşmeye başladı.Toprağını değiştirmemiştim.Çıkarıp baktığımda köklerin bazıları kolayca kopuyor bazıları kopmuyordu.Kopanları ve eski toprağını temizledim. Lav taşı koyun gübresi, eski torf ve biraz bahçe toprağından oluşturduğum bir karışıma yeniden diktim. Bir dalını da gövdeden ayırıp ayrıca diktim. Lav taşı kaktüse iyi olur mu?
  ***
  En arsız gelişen bir kaktüs bu. Anlaşılan yerini sevmemiş. Mutlaka dışarıda açık havada direkt güneşi iyi alacağı bir yerde tutmalısınız. sıcak yaz aylarında hiç susuz bırakmayın ve geceleri mutlaka serin su fısfıslayarak serinletin. Gelişimi iyice hızlanır. Bu yaz güzelce büyür. Kışın dışarıda adamakıllı üşürse gelecek yıl ilkbaharda şaşırtıcı çoklukta çiçek açar. Deneyin görün.

 19. Adem, Tekirdağa dedi ki:

  çiçekçiden aldığım dörtane kaktüs topraklarını temizleyip bir hafta bekledikten sonra kuru toprağa diktim, puskürtmeile sulamaya başladim kaç gün devam etmeliyim?
  ***
  Havalar iyice ısınana kadar böyle devam etseniz iyi olur. Ama onlar kaktüs değil de başka succulent türlerden ise ne olduklarını mutlaka bilmeli ve bakımlarını ona göre yapmalısınız.

 20. Erdem, Ankara dedi ki:

  Aldığım sukulent kaktüslerden birinin alt taraflarında kireç gibi bir şeyler gördüm. Bit değil eminim. Kazıdıkça çıkıyor. Bu durum kaktüsümü öldürür mü?
  ***
  Kireçli su ile sulayınca böyle oluyor. Hiçbir zararı yoktur endişelenmeyin.

 21. Yurda, Ankara dedi ki:

  Aynı saksıda 3 adet kaktüsüm var. Boyları çok uzadı ve uzadıkça aşağıya doğru eğilmeye başlıyorlar. Sopalarla yanlarına destek koyarak dik tutmaya çalıştıysam da eğilmelerine engel olamıyorum. Bu konuda ne yapabilirim?
  ***
  Ne tip kaktüs, gerçekten kaktüs mü yoksa kaktüs olmayan succulent türlerden mi bilmediğim için kesin bir şey diyemem. İnce parmak gibi uzayıp duran yılan kaktüslerinden ise öyle gelişim onun doğasıdır. Dik tutmaya çalışmayın. Başka tür kaktüs ise ise günde en az 4 saat kesintisiz direkt güneş istiyorlar yoksa öyle cılız ve deforme gelişirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)