Orkideler

Miltoniopsis

M. roezlii

Miltoniopsis orkidelerinin sadece 6 türü var. Örnek türü Miltoniopsis vexillaria’dır. Çiçekleri iri ve gösterişlidir. Saksılarda evlerde yetiştirilen en beğenilen türlerdendir ama bakımı pek kolay olmayıp dikkat ve itina ister.

Kategori: Orkideler

Etiketler: |

Cymbidieae

Cymbidieae gurubundan bir orkide çiçeği

Orkidegiller familyasından Cymbidieae grubu yaklaşık 130 kadar orkide cinsinin 1800 civarında türlerinden oluşur. Hepsi simpodyaldır ve çiçeklerinin erkek orkanlarının uçlarında iki polen topu oluşur.

Kategori: Botani, Orkideler

Etiketler: |

Orkidelerin monopodyal ve simpodyal yapıları

Orkidelerin yapısı

Orkidelerin yapıları türlere göre değişen büyük farklılıklar gösterseler de gövdelerinin yapıları itibarıyla monopodial ve simpodial olarak sadece ikiye ayrılır.

Kategori: Orkideler

Etiketler:

Bozulan orkide tedavisi

Hasta orkide

Bu sayfada orkidelerinizin sağlık sorunlarına, hastalıklarına çözümler ve faydalı tavsiyeler var. Kök çürümeleri, yaprak hastalıkları, gelişememe, bitlenme gibi konular.

Kategori: Orkideler

Etiketler:

Yalancısoğan (pseudobulb)

Orkidelerde yalancısoğan, pseudobulb

Gövde yapıları besin ve su depolayıcı (succulent) özellikte olan orkidelerin bazılarında bu özellik çok belirgin, bazılarında ise pek belirgin değildir. Aşağıda konunun ayrıntılarını okuyabilirsiniz.

Kategori: Orkideler

Etiketler:

Salep, Orchis

Orchis punctulata

Salep’in bilimsel adı Orchis’tir (orhis okunur). Orkidegiller familyasının Orchidoideae alt familyasına mensuptur. Orchis (Salep) cinsi toprak orkideleri bilimsel olarak tüm orkidelerin örnek cinsi kabul edilir. Türkçede Orkidegiller kelimesinin yanı sıra Salepgiller de denir. Sebebi Orchis’in Türkçedeki adının Salep olmasından dolayıdır.

Kategori: Botani, Orkideler

Etiketler: | |