Ev içinde bütün yıl kokulu çiçekler açtırmak

Güzel kokulu çiçek açan, değişik zamanlarda çiçeklenen birkaç türü evde yetiştirebilirsiniz. Her bitki kapalı mekânda yetişmiyor. Uygun türleri seçmek zorundasınız. Ev içinde yaşayabilen ve güzel kokulu çiçek açabilen birkaç türü ve aslında tamamen dışmekan bitkileri olan üç soğanlı bitkiyi bu yazımda örnek olarak verdim.

Benjamin tarzında dallanıp yapraklanan ama mis kokulu çiçekler açıp duran su yasemini en uygun denebilecek türlerden biridir. Kışın sürekli ısıtılan evlerde güneşli pencere önünde kışın bile aralıksız çiçek açar. Melekler borusu ağacı da (sarı çiçeklisi geceleri vanilya+limon karışımı koku salar) aynı şekilde düşünülebilir ama görünümü ev ortamı için biraz kaba bulunabilir.

Mum çiçeği güzel kokulu çiçekler açar. Fakat bunun için çok hassas ısı dengesi gerekiyor. Ne yazık ki bunun sağlanması zor. Gece boyunca 16C ile 20C derece arası hafif serinlik ister. Gündüz ise ortalama 3 saat kadar yapraklarının, dallarının ve saksısının (dolayısıyla köklerinin) güneş ışınlarıyla ısınması gerekiyor. İşte bu şartlarda mum çiçeği mutlaka çiçek açar. Gece boyunca hafif serinlik ya da sürekli ılık esinti olması mutlaka gereklidir. Bu şartlar İstanbul’da mayıs sonundan haziran ortasına kadar mümkün. Ama yılın her zamanında özel yollarla oluşturulursa yılın her zamanında çiçeklenebilir.

Evleri kokutan çiçekler

Gardenyanın çiçeklenmesi de mum çiçeği gibi hassas ölçülere bağlı. Aynen mum çiçeği usulündeki gibi yapay yollarla aynı şartlar oluşturulursa yılın her zamanında çiçek açtırılabilir. Hava akımlarına fazlaca ihtiyaç duyar. Yerinin fazlasıyla havadar olması şarttır.

Dracaena türlerinin çiçekleri gayet güzel kokuludur ve çevreye koku salar. Genellikle yılda bir defa kış sonu veya ilkbaharda çiçeklenirler. Güneşli bir pencere önünde ve kış boyu çok sıcak olmayan bir odada olması, kış sonundan itibaren sık sık uzun süreli açık pencere önünde açık hava esintileri alması lazım. Böylece ilkbaharda çiçek açtırabilirsiniz.

Ful yasemin sıcak seviyor. Çiçekleri çok güzel kokuludur. Yapraklar ve dallar güneş ışınlarıyla iyice ısınmalı. Böylece ev içinde yaz boyunca birkaç defa çiçeklenebilir.

Yasemin güneş alan bir pencere önünde evde yetiştirilebilir. Yaz sonundan itibaren dışarıda çok az sulayarak dinlendirmeye çekilmeli. Havalar soğuyunca fazla susuz bırakmayın. Şubat ortasında eve alacaksınız. Fakat önce dışarıda toprağının kurumasını bekleyin yoksa eve alınca kökler çürür. Evde bir hafta hiç sulamayın. Sonra normal sulamaya devam edin. Filizlenir ve aylarca çiçek açamaya devam eder.

Baharda çiçeklenen soğanlı bitkilerden en güzel kokulu iki tür fulya nergis ve frezya dış mekanda saksıda yetiştirilmeli ve çiçeklendiklerinde geçici olarak evde bulundurulmalıdır. Aynı şey sümbül için de geçerli.

Bu sayfaya zaman zaman yeni bilgiler eklenebilir. Tavsiyelerinizi, deneyimlerinizi aşağıya yazabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)