Ev içinde bütün yıl kokulu çiçekler açtırmak

Güzel kokulu çiçekler açan birkaç türü evde yetiştirebilirsiniz. İki şeye dikkat edin. Birincisi, salon vb iç mekanlara uyumlu türler olmalıdır. İkincisi, bitkiler bütün yıl sürekli çiçek açmaz. Bu ise işin zor kısmı.

Ev içinde kokulu çiçekler

Evde yetişmeye uyumlu, güzel kokulu bitkilerden Çin parfümü çiçeği

Benjamin tarzında dallanıp yapraklanan ama mis kokulu çiçekler açıp duran su yasemini en uygun türlerden biridir. Kışın sürekli sıcak olan evlerde güneşli pencere önünde kışın bile aralıksız çiçek açar.

Melekler borusu ağacı da (sarı çiçeklisi geceleri vanilya+limon karışımı koku salar) aynı şekilde düşünebiliriz. Ama görünümü ev ortamı için biraz fazla kabadır.

Mum çiçeği güzel kokulu çiçekler açar. Fakat bunun için çok hassas ısı dengeleri gerekiyor. Gece boyunca ılık hava hareketleri olması şart. Gündüz ise ortalama 3 saat kadar yapraklarının, dallarının ve saksısının (dolayısıyla köklerinin) güneş ışınlarıyla ısınması gerekiyor. İşte bu iki şart mümkün olursa mum çiçeği mutlaka çiçek açar.

Evde kokulu çiçekler hangi bitkilerle sağlanır?

Madagaskar yasemini de uygundur. Fakat bu da ev ortamlarında aynen mum çiçeği ile aynı şartları istiyor. Yoksa çiçek açmaz.

Gardenyanın çiçek açması yine hassas ölçülere bağlı. Ama yukarıdakiler kadar zor değil. Gece boyunca 16C-20C dereceler arasında serin, gündüz 25 derece kadar hafif sıcak olan şartlarda mutlaka tomurcuk verir ve çiçek açar. Karasal iklim bazı illerimizde ev içi şartları tesadüfen bütün yıl uygun olan ve bütün yıl çiçek açan gardenyalar var. İstanbul’da yaz boyu o kadar gece serinliği mümkün olmaz ve gardenyalar burada ancak ilkbaharda tomurcuk verir.

Ful yasemin sıcak seviyor. Çiçekleri çok güzel kokuludur. Yapraklar ve dallar güneş ışınlarıyla iyice ısınmalı. Böylece ev içinde yaz boyunca birkaç defa çiçek açar.

Yasemin güneş alan bir pencere önünde evde yetişebilir. Ful gibi fazla sıcağa ihtiyacı yok.

Baharda çiçek açan soğanlı bitkilerden en güzel kokulu iki tür fulya nergis ve frezya dış mekanda saksıda yetiştirin. Çiçek açtıkları zaman geçici olarak eve misafir edin. Aynı şey sümbül için de geçerli.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.