Narenciyelerde ham meyve dökülmesi

Buradaki konu saksılarda yetiştirilen narenciyeler içindir. Problemin olası nedenlerini açıklamaya çalıştım. Bahçeye dikili narenciyelerinizde de aynı problem varsa aşağıda ikinci kısımdaki (dışarıda açık havada tutulan narenciyeler hakkındaki) bilgiler biraz işinize yarayabilir.

Saksılarda yetiştirilen kumkuat, madalina, limon, portakal vb narenciye türlerinde olgunlaşmamış meyvelerin dökülme sebepleri hakkında bugün bir soru geldi. Suru ve ayrıntılı cevap aşağıda:

Terasta yetiştirdiğim iki yaşında bir mandalinam var. Çiçek zamanı çiçek açıyor. Mandalina tuttuğunda ise mandalinalar nohut büyüklüğüne geldiğinde dökülüyor. Acaba sebebi nedir? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler.
***

Öncelikle bilinmesi gereken: Narenciyeler çok fazla çiçek açar. Belki en az onda biri dökülür. Bu normaldir. Geri kalanlar çiçeklerden mini meyveler oluşur. Meyveler kısa bir dalda çok sayıda ise onların da çoğu fındık büyüklüğüne gelene kadar veya gelmeden çok önce dökülürler. Bu da gayet normaldir. Sonra tek tük meyveler kalır. Olması gerektiği sayıda meyve büyümeye devam ederler. Aşağıdaki resme bakın. Normali budur. Çiçeklerin çoğu dökülmese idi ve geri kalan çiçeklerden oluşan meyvelerin de bir kısmı dökülmese idi bu fotoğraf karesinde belki yüz tane meyve görmeniz gerekirdi. Ama gerçekte o dallar onca meyveleri taşıyamazdı ve kırılırlardı. Zaten ağacın bünyesi onca meyveleri besleyip büyütmeye güç yettiremez. Her bir dalda yüzlerce meyve olması doğanın gerçeklerine aykırıdır.

Narenciye ham meyvelerde dökülme sorunu

Ve cevap: Yukarıda anlattığım gibi çiçek ve meyve dökülmesi kesinlikle doğaldır. Her meyve ağacı bu tip ayarlamaları kendisi yapar. Besleyebileceği ve dalları kırılmadan taşıyabileceği sayıda meyveyi tutar. Fazlasına izin vermez. Hatta siz saksıda yetiştirdiğiniz narenciyelerinizde bu ayarlamayı kendiniz yaparak ağaca yardımcı olabilirsiniz. Mesela her bir 20cm dal parçasında yeterli sayıda meyve olacak şekilde meyveler henüz kuru nohut kadar iken fazlasını ince bir makasla kesip atın. Her bir 20cm dal parçasında en fazla meyve sayısı ne olmalıdır diye düşünürsek: kumkuat 6, mandalina 4, limon 2, portakal 1 adet meyve.. Bu şekilde olursa meyveler olması gerektiği gibi iri olurlar aynı zamanda.

Eğer probleminiz daha fazla ham meyve dökülmesi yönünde ise aşağıdaki ayrıntılı bilgileri okuyup sorunun sebebini anlamaya çalışmalısınız.

Önce evlerde, iç mekanlarda yetiştirilen narenciyelerde görülen ham meyve dökülmesi problemine değinelim:

Problem iç mekanlarda saksıda yetiştirilen narenciyelerde ise

Toprak ne kadar iyi ve besleyici olursa olsun iç mekanlarda her türlü problem çıkabiliyor. Başlıca beş ana sebep var:

1- Havasızlık: Narenciyelerin ihtiyacına yeterli olmayan hava akımları ve yetersiz güneş. Hatta hiç havasız ve az ışıklı dip köşe yerlerdir. Narenciyelerin bulunduğu yer mutlaka çok sık tekrarlanan hava hareketlerine sahip olmalıdır. Ayrıca narenciyeler günde en az 4 saat direkt güneşe ihtiyaç duyar. Aksi takdirde fotosentez sekteye uğrar ve bitki meyvelerini besleyemez. Sonuçta onları terk etmek için gerekeni yapar.

2- Yanlış toprak: İç mekanlarda yanlış toprak yüzünden kökler sıkıntı çeker. İnce-hassas kökler ve hassas kök ucu organları çürür. Bitki yenilerini üretmeye çalışır. Onlar da ölür. Bu böyle devam ederken bitki yorgun ve bitkin düşerek önce meyvelerini beslemeyi bırakır. Sonra gelişimi tamamen durur. Ardından ölüm süreci başlar.

3- Sulama sıklığıyla ilgili: Bazı insanlar çok ihmalci davranır. Meyve gelişimi sırasında toprağın ikide birde kupkuru kalması fotosentezi sekteye uğratan sebeplerdendir. Böylece bitki meyvelerini besleyemez ve dökmeye başlar. Ayrıca hiç gerekmediği halde sulayıp durmak da zararlıdır. Toprağın daima fazlaca ıslak olması köklerde problemlere yol açar. Aynen bir üst paragrafta anlattığım sonuçları doğurur.

4- Toprağın kimyasal dengesinin bozulmuş olmasıdır. Bunun doğuracağı sonuçlar aynen yukarıda anlattığım “birinci sebep”teki gibi olur. Toprağın kimyasal dengesinin bozulması veya bozuk olmasının sebepleri devamlı aşırı kireçli, ağır metal iyonlu sularla sulamak, gerekmediği halde sulayıp durmak, toprağa şunun bunun tavsiyesiyle bira, aspirin, çeşitli ilaçlar vs maddeler karıştırmak ve yanlış bitki besini kullanımlarıdır.

5- Bitki bitleri: Kapalı mekanlarda özellikle de örümcek bit denen gözle görülmesi çok zor olan mini bitki bitleri narenciyelere musallat olur ve çok ciddi zarar verirler. Bir de narenciye parazitleri vardır. Ara sıra kuvvetli ışıkta bir büyüteç yardımı ile yaprak altlarını ve meyveleri iyice inceleyin. Bitlenme görürseniz ilaçlayın.

6- Yer yadırgaması: Meyvelerin tümünün dökülmesi yer değişikliğinde genellikle olur. Saksıda meyveli bir ağaç alırsanız bu riske hazır olun.

7- Köklerin sıkışıklığı: Eğer kökler saksı içinde adamakıllı sıkışık bir yumak oluşturmuşsa bilin ki meyve ağaçları bu tip streslere gelmez.

8- Toprak canlıları: Kök yiyen kurtlar, toprakta aşırı çoklukta solucan olması.. Bazı kök yiyici kurtlar var. Bunlar bitkileri öldürebilir bile. Solucanların saksıda olmasının zararı yok ama eğer sayıları aşırı çoklukta ise köklerin arasında fazla dolaşıp köklerin topraktan su ve element alabilmelerinin sürekli olmasına engel olurlar. Bu da bitkinin meyveleri besleyememesine ve dökmesine sebep olabilir.

Yukarıdaki problemler sizin evde yetiştirdiğiniz narenciyelerinizin meyvelerinin dökülmesinde rol oynamıyorsa aşağıdaki bilgilere de bir göz atın.

Problem dışarıda açık havada yetiştirilen narenciyelerde ise

Ama bahçeye dikili değil, yine saksıda ise.. Yani saksıdakilerde her halükarda problemler eksik olmuyor ve ben de özellikle saksılarda yetiştirilenleri konu ediyorum. Bu tavsiyelerim bahçeye dikili olanlar için de kısmen geçerlidir.

Yine yukarıda saydığım sekiz ana sebepten birincisi hariç diğer yedisi aynen geçerlidir. Diğer dikkat etmeniz gerekenler:

Açık havada toprak daha çabuk kurur. Meyve gelişimi aşamasında saksılarda olan meyve ağaçlarının toprağı asla kupkuru kalmamalıdır. Yani her an sürekli sırılsıklam olsun da demiyorum. Kuruma oldukça mutlaka ihmal etmeden bol su ile sulayın.

Saksıdaki narenciye ağacınız siz onu soğuktan korunaklı bir yerde tutarken çiçeklenmiş ve meyve tutmaya başlamışsa, sonra havalar ısındı diye baharda erkenden dışarı çıkardı iseniz, hiç hazırlıksız olarak aniden çok serin bir ortama çıkmasının şoku ile elbette meyvelerinin tamamını dökecektir. Bu da gayet olağandır.

Saksı kış veya kış sonu dışarıda ise ve o günlerde çiçeklenmişse… Veya meyve oluşumu çok erken başlamışsa.. Bunlardan sonraki hafif don olayları yapraklara zarar vermese bile çiçekleri yakar. Kökleri üşütüp meyveleri döktürebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler: |


'Narenciyelerde ham meyve dökülmesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. sancar dedi ki:

  Büyük pilastik bidonlarda limon ve Greyfut yetştiriyorum,meyveler nohut ve fındık büyüklüğüne ulaşınca dökülüyor.Bütün araştımalarıma rağmen bu dökülmelere çare bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Plastik bidonlarda anlaşılan toprağın da uygunsuz olmasıyla birlikte kökler ısınıyor bitki rahatsız oluyor.

 2. Nuray, İstanbul dedi ki:

  Bahçede Portakal, limon ve mandalinam var. Oldukları yer rüzgar alan bir yer. Yeterince çiçek vermedi ve üzerinde yeterince meyve yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Nuray Hanım böyle belirsiz bir soruya herhangi bir tavsiye verilemez. Yeni mi diktiniz uzun yıllardan beri ilk defa mı böyle oldu, herhangi bir gübre kullandınız mı, budama yaptınız mı, güneş yeterli mi.. Bunun gibi pekçok şartlara göre yapmanız gereken şeyler değişik değişik olacaktır.

 3. Betul A. -Napoli dedi ki:

  Saksida 9tane meyvesi olan, boyu 60 cm kadar kucuk bir mandalina agacim var. Alali 3 hafta oldu. Plastik saksisini comlek saksi ile degistirdim. Camin onunde oglden sonra gunes batana kadar gunesi goruyor. Deniz kiyisinda oldugumuz icin cok ruzgar olmadigi zaman direkt disari aliyorum. Topraginin ustu gun asiri kuruyor ve ben 3gune bir su bardagina yakin su veriyorum. Acaba fazla midir?
  ***
  Öyle sulama yapılmaz. Toprağı biraz eşeleyin. Elinizi ıslatmayıp kolayca dağılıyorsa sulama zamanı gelmiştir (değilse hiç sulamayın). Saksı altındaki deliklerden su çıkacak miktarda su ile sulamalısınız. Rüzgarın zararı olmaz faydası olur ama bir içeri bir dışarı yer değiştirmek zarar verebilir. Yanındaki pencereyi açık tutmalısınız ki bol bol esinti alabilsin. Yoksa gelişmesi durur.

 4. Zeynep Önal dedi ki:

  Kumkuatım çok güzel çiçek veriyor ama meyveye dönüştüğü zaman mercimek kadar olunca dökülüyor. Koyun gübresi verdim. Şeker gübre verdim. Hala aynı. Çok güzel güneş alıyor hafif rüzgar oluyor ama dökülmesi geçmiyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Koyun gübresi iyidir ama etkisi derhal görülmez. Önce toprakta çözülüp köklere ulaşması, sonra bitkinin güçlenmesi süreci bir iki ay, belki üç ay zaman alabilir. Gübreden anında mucizevi sonuç beklemeyin. Zamana bırakın.

 5. Melek, -K. Maraş dedi ki:

  Benim kumkuatımın meyvelerinin bir kısmı yumuşadı -ham meyveler de dahil. Evim kuzey cephesi olduğundan günde yarım saat güneş görebiliyor. Sulamasına dikkat ediyorum. Büyüteçle baktım ama herhangi bir yaprak biti göremedim. Hava sirkülasyonunu sağlıyorum. Bu yumuşama normal mi? Sıvı azot gübresi ve takviye makro besin elementleri kullanmalı mıyım? Ya da siz ne önerirsiniz?
  ***
  Esinti, hava sirkülasyonu sağlamanız çok iyi ama kumkuatların günde en az 3 saat direkt güneş ışınlarıyla ısınmaları gerekiyor. En az 3 saat. Yeri uygun değil. O meyveler o şartlarda gelişemeyebilir normaldir.

 6. Erol, Aydın dedi ki:

  Kumkat ağacı aldım. Üç hahta oldu. Yapraklarını döktü. Acaba sebebi nedir?
  ***
  Sanıyorum içerde tutuyorsunuz. Çok fazla havadar bir yer ister. Hava akımlarına sürekli ihtiyacı var.

 7. Murat, Ankara dedi ki:

  Terasta mandalinam var. Her yıl çiçek açıyordu bu yıl çiçek açmadı. Sebebi ne olabilir? Yalnız 12 adet üzerinde olgunlaşmış meyvesi var. Sebebi meyvesinin olması olabilir mi?
  ***
  Kesin değil ama tahmininizde haklı olabilirsiniz. Bazı narenciyeler meyve verdikten sonra uzattığı dallarda çiçek açmaz ve bir süre yeni gelişimde de bulunmayarak güç biriktirirler. Dinlenme gibi görünen ama aslında harıl harıl besin üretip köklerde depolama işlemleri gerçekleşen bu süreçten sonra tekrar gelişim faaliyetine başlayıp çiçek açarlar.

 8. Serap, Aydın dedi ki:

  2 ay önce balkonuma bodur limon ağacı aldım. Üzerinde 50den fazla çiçeği oldu. Meyveleri bezelye büyüklüğüne geldiğinde sararıp döküldü. Şu anda üzerinde 3 tane meyve var. Sularken toprağına bakıyorum su veriyorum. Bu da 2 günde 1e denk geliyor. Güneş ve az rüzgar alıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bulunduğu yerde ve toprağında sorun yoksa yer yadırgaması gibi bir etki yüzünden meyvelerin çoğu dökülmüş. Bitkilerin yeni filiz veya çiçek tomurcukları vermeye başlaması daha önceki şartlara uygun olacak şekilde gerçekleşir yani eski yerinde hazırlıklar oluyordu ama oranın şartlarına göre oluyordu. Fakat bu sırada yer değişikliği olunca yeni gelişimler bekledikleri şartlardan yoksun kaldıklarından dolayı gelişimleri büyük ölçüde sekteye uğramış. Bu tip olaylarda zararın en ağırı yeni gelişimlerin tümünün bozulması, kuruması, en hafifi ise sizin anlattığınız problemdir. Gerçi en başta dediğim gibi yerini sevmemiş olabilir (yeterli güneş ve gece-gündüz esinti durumu).. Veya önceki yerinde son gücünü kullanmış, yeni güç toplayabilmesi için gereken gübreleme vesaire yapılmamış ise meyveleri besleyecek hemen hiç gücü yok demektir.

 9. Ayfer, Adana dedi ki:

  Kumkuatlarım nisan ayında açtılar sonra balkonda güneş alır iyi gelir diye düşündüm ama bütün çiçeklerini döktü bir daha açar mı çok merak ediyorum.
  ***
  Nisanda çiçeklenirken aynı zamanda yeni filizler vermiştir ve şimdiye kadar yeni dallar oluşmuştur. İşte bu yeni dallar bugünlerde çiçeklenmeleri lazım.

 10. vusale baku dedi ki:

  Merhaba benim kumkat ağacım haziranda çiçek açtı. 20 meyveden 5 kald. Şimdi tekrar çiçeklenmeye başladı bu normal mi? meyvesi olur mu?
  ***
  Evet normaldir ve o çiçeklerden bazıları meyveye dönüşecektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)